Mike Oldfield na křídlech svobody a kvality

Recenze alba : Man On The Rocks

Interpret: Oldfield Mike
Celkový čas:
Vydavatel: Universal Music
Rok vydání: 2014
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
ZAKOUPIT ALBUM

Je tomu již nějaký ten čas od doby, co Mike Oldfield vydal písničkovou desku. V posledních letech jsme se od něj dočkali pouze instrumentálních, na poslech obvykle náročnějších alb. To úplně poslední (Music Of The Spheres) navíc pochází z roku 2008. Od té doby muzikant i podle svých vlastních slov necítil potřebu pracovat na novém materiálu. Ostatně proč také, když už nepotřebuje nikomu nic dokazovat a může se těšit přízně jak kritiky, tak posluchačů, kteří si cení jak jeho písničkových alb (Tubular Bells III), tak i těch instrumentálních a náročnějších (za všechna nádherné Voyager)?

A tak jsou počátkem letošního roku zástupy jeho věrných fandů po celém světě potěšeni zprávou, že jejich oblíbený autor se chystá vydat v brzké době novou kolekci skladeb. Skladeb, v nichž se dle proklamovaných zpráv, má vrátit ke klasické písňové formě. A na jejichž nahrávání se podíleli profesionální studioví hráči v minulosti spolupracující s mnoha slavnými jmény (Phil Collins, Eric Clapton, John Fogerty, Joe Cocker aj.). V sestavě je navíc i mladý a talentovaný zpěvák začínající skupiny The Struts Luke Spiller (vzhledově podobný mladému Freddiemu Mercurymu). 


Návrat k písničkové formě

Z celé desky je již od prvních minut cítit uvolněnost, lehkost a upřímná radost. Je z ní poznat, že pro jejího autora nastal ten správný čas k návratu. Do její atmosféry vtáhne již úvodní a velmi příjemná Sailing, která Mistrovu novinku prezentuje i jako singl. Ne náhodou dá vzpomenout na slavné písničkové hity z autorovy dílny jako Moonlight Shadow nebo Man In The Rain. V podobném duchu se nese i na ni navazující Moonshine s neopakovatelnou atmosférou irské melodiky, píšťal a houslí, jejíž příjemný text („Toho dne kdy jsme snili, že budeme volní a poletíme na křídlech svobody") to vše jen podtrhuje.

Na mírně vážnější notu hraje titulní song desky Man On The Rocks s brilantním výkonem Oldfieldova pěveckého parťáka Lukea Spillera (o tomto mladíkovi ještě uslyšíme, k Oldfieldově hudbě pasuje přímo dokonale). Album je obsahově rozmanité a své místo na něm si najdou i rockové skladby Castaway, Chariots nebo Irene (ta dokonce připomíná The Rolling Stones). Součástí jsou ale i jemné Following The Angels Down nebo I Give Myself Away (vedoucí k příjemnému zklidnění na závěr desky).


Mike Oldfield: Velikán kytarový

Pomineme-li fakt, že všechny skladby jsou povedené samy o sobě, celé album povyšuje minimálně o úroveň výš ještě jeden nezanedbatelný fakt. A tím je kytara Mikea Oldfielda. Kdykoliv ta se dostane výrazněji ke slovu, ať už ve vyhrávkách, nebo v sólech, pozvedá samotnou hudbu takřka k nebesům (Moonshine, Castaway především). Bez přehánění. Mike Oldfield je kytarovou legendou a nebál bych se ho zařadit k těm největším jménům. Má velice osobitý zvuk i styl, který nelze napodobit a který je snadné rozeznat po několika málo vteřinách (viz. Hendrix, Page, Clapton, Santana, Van Halen, Howe a další). Jeho sóla jsou navíc krásně vystavěná.

Nestárnoucí ryzí kvalita

Dvacáté páté studiové album Mikea Oldfielda je zkrátka hudební událostí. Dlouhé čekání se vyplatilo. V dostání je v několika verzích. Bonusová edice přináší navíc cd se všemi skladbami v instrumentální podobě. „Ultra speciální" verzí je pak 3 disková, která obsahuje navíc i alternativní verze písní. Jde tedy o slušnou porci materiálu a kvality. Vysoká úroveň tvorby Mikea Oldfielda věrně provází po celou jeho kariéru a přítomna je v nijak nezmenšené formě i nyní. Nezbývá než za to poděkovat.

DISKOGRAFIE

RECENZE
Po mnoha experimentech našel Mike Oldfield zase cestu zpátky

Po mnoha experimentech našel Mike Oldfield zase cestu zpátky

Britský multiinstrumentalista, skladatel a zpěvák Mike Oldfield se nechal při psaní alba Return...GALERIE

Související obsah:

» Šest let museli fanoušci čekat na Oldfieldovu novinku   (Karel Souček, 08. 02. 2014)
» Velcí kytaristé rockové historie   (Jiří Hotárek, 11. 10. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla
14.06.

Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla

Jen pár týdnů po vydání úspěšného songu TU TU TU přichází zpěvák Jan Bendig s další novinkou. Ve skladbě...


Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People
14.06.

Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People

Necelých 24 hodin od zveřejnění nového songu Vlny, který vznikl jako titulní píseň ke stejnojmennému filmu Jiřího...


Keltové z Bostonu nám zahráli punk
14.06.

Keltové z Bostonu nám zahráli punk

Pražskou Lucernou zněl divoký zvuk keltského punku od bandy z Bostonu. Minulý víkend jste mohli být součástí...


Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky
13.06.

Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky

Křehká, jemná, melancholická. Taková je píseň Die Bäume – Stromy, která, stejně jako všechny předešlé...


Metalový Destroy!Fest v Losiné oslavil malé kulaté výročí
13.06.

Metalový Destroy!Fest v Losiné oslavil malé kulaté výročí

Losiná u Plzně se stala již po třetí místem konání metalové události s názvem Destry!Fest, na které...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru