Když se pankáči sejdou s pankáčem

Recenze alba : Šesté slunce

Celkový čas: 00:33:24
Vydavatel: Avik
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Zvlášný škola patřila v 90. letech k nejzajímavějším tuzemským punkovým kapelám. Chlapci z Kdyně a okolí sypali z rukávu jeden úderný hit za druhým, desky prodávali v dnes neuvěřitelném množství a klipy Hajzlbába, Karkulka či Z kola ven dlouho okupovaly největší české televizní stanice.

Čo bolo - bolo

Následující dekáda, hlavně její druhá polovina, už tak slavná nebyla. Důvodů bylo více, některé jsou naznačeny v souvisejícím rozhovoru. „Čo bolo - bolo, Terazky som majorom!". S novým albem Šesté slunce se Zvlášný škola vrací na punkrockovou scénu. V plné síle, plni energie, elánu a vizí.

Už dlouho jsem neslyšel nahrávku, kde by se tak dokonale propojila hudební a textová složka. Na Šesté slunce si muzikanti vypůjčili básně kultovního básníka a také muzikanta (Krch-off band) J. H. Krchovského. Ten je sice řazen k undergroundovým básníkům, ale underground měl k punku vždycky blízko, takže jde o spojení punkové hudby s punkovými texty. A toto propojení přináší neobvykle silné zážitky.

Kytara a harmonika navíc

Zvlášný škola hraje klasickou punkrockovou muziku. Tedy přímočarou, rychlou, energickou, údernou, místy syrovou, jindy chytlavě melodickou. Oproti běžným punkovým partičkám disponuje navíc jednou kytarou, která podle potřeby sound zahušťuje nebo si klidně hodí kratší sólíčko, a harmonikou. Ta dodává hudbě hospodskou atmosféru, jistou šramlovitost a podtrhuje její melodičnost.

Pětice muzikantů s dvěma hosty si s aranžmá příliš hlavu neláme, hlavně že má hudba náležitý drive, spád, energii a gradaci. Rytmika šlape spolehlivě, silné melodické pasáže se střídají s hodně syrovými, chytlavé refrény se hned při prvním poslechu usazují v hlavách fanoušků. Na koncertech to musí být jízda, ale ani CD nosič nakažlivou energii nezazdil.

Prašivý svět, marnost všeho

„Otevři oči, všude jen špína a sliz. A spousta věcí, co nemáš rád. Sklenice prázdný, plný kanály krys a natažený ostnatý drát." Úryvek z básně Balada PVH názorně ukazuje, o čem tyto punkově syrové texty jsou. Prašivý svět, konzumní společnost s konzumním chováním lidí, chlast, marnost všeho, duševní bída, zvratky, násilí, zmrzačené vztahy a osudy.

Prostě hnus, ale básník Krchovský dokáže tyto sociální sondy do společnosti podat nejen s velkou originalitou, talentem pro zkratku a nápaditostí, ale i s humorem a občasným nadhledem. Třeba v písni Slevy, které považuje za výprodej Boha, žně marnosti. Přesto ho jedna sleva zajímá. Konkrétně v bordelu: „Dvě ženy za cenu jedné... Ke každé ženě pivo zdarma." A když už dojde na lásku, můžete si být jistí, že romantická rozhodně nebude.

Album otevírají syrovější Skořápky, které střídají melodičtější Slevy, v nichž dostává velký prostor harmonika. Tvrdší, rychlejší, ale stále hodně melodičtí jsou Plaváčci, U Dvořáků patří k nejpropracovanějším songům alba. Nejpomalejší Balada PVH je tristní výpovědí o současném světě, skladbu Tady máš co jsi chtěl zdobí energie a chytlavost.

Jak se dostat do nirvány...

Syrová píseň Zmizet beze stopy nabízí návod, jak se dostat do nirvány. Stačí naložit se do vany s kyselinou. Ale jak vytáhnout zátku z vany? I v tomto případě vám Krchovský poradí. Punčochy u kolen představují klasickou punkrockovou vypalovačku, další tvář lásky přináší Boží hod. A závěrečný cover Squat je jedinou písničkou, k níž napsal text skladatel, baskytarista a zpěvák Jiří „Go" Mezník. Vyzněním se však od Krchovského neliší.

Jsem moc rád, že Zvlášný škola je opět zpátky a že tato sympatická partička překonala všechny své problémy. Šesté slunce jí vyšlo na výbornou a díky novince kapela navázala na svůj zlatý věk, tedy 90. léta. A jen drobná výtka na závěr, Krchovského básně by si zasloužily, aby byly uvedeny v bookletu. Ale to asi spíše souvisí s autoským zákonem.

DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Zvlášný škola je v období šestého Slunce   (Karel Souček, 19. 05. 2013)
» Šesté slunce   (Karel Souček, 12. 06. 2013)
» Totáči úspěšně zkrotili Ocelové ptáky   (Joe Stramr, 10. 04. 2013)
» Oceloví ptáci Totáčů přinášejí třináct novinek   (Karel Souček, 07. 03. 2013)
» „Oslovení buzna je tak nějak přátelské,“ tvrdí baskytarista Visacího zámku Vladimír Savec Šťástka   (Karel Souček, 09. 04. 2013)
» Visáči startují turné rozlučkou s Klausem a Haubert přidává básně   (Joe Stramr, 02. 03. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Vyšla výroční reedice legendárního art-rockového alba Svět Hledačů
28.11.

Vyšla výroční reedice legendárního art-rockového alba Svět Hledačů

Pro připomenutí alba Svět Hledačů z roku 1979 je letošní rok velmi významný Zásadní jubileum jsou pětasedmdesátiny...


Rock for People buduje festivalový areál evropského významu a zve na vánoční večírek
28.11.

Rock for People buduje festivalový areál evropského významu a zve na vánoční večírek

Společnosti Ameba Production se po letech působení v areálu královéhradeckého festivalparku se podařilo scelit...


Barbora Mochowa nabízí v novém singlu naději a radost
26.11.

Barbora Mochowa nabízí v novém singlu naději a radost

Magický, něžný, uhrančivý. Takový je nový singl zpěvačky a pianistky Barbory Mochowé s názvem Wait for Life....


Rock for People Concerts přivezou The Plot in You
25.11.

Rock for People Concerts přivezou The Plot in You

Svůj koncertní line up rozšířila série Rock for People Concerts o další zajímavé jméno. Pořádnou...


Trojice nových vánočních singlů a klipů
25.11.

Trojice nových vánočních singlů a klipů

Pavel Callta, Radek Banga, Cocotte Minute. Co mají tito značně rozdílní muzikanti společného? Natočili novou vánoční písničku...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Tokyo Jukebox 3
25.11.

Tokyo Jukebox 3

» Friedman Marty

Marty Freidman, bývalý kytarista slavné thrashmetalové formace Megadeth,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru