Jared Leto dává videoklipům 30 Seconds To Mars filmovou duši

Tato trojice má zjevně technologické vymoženosti v malíčku. Na Marsu jsou za třicet sekund, ale kolik stihli natočit videoklipů? A jaké měly ohlasy? Na to se povídáme v tomto článku, jelikož očekávaný koncert 30 Seconds To Mars na festivalu Rock For People se již nezadržitelně blíží a jejich nejnovější album Love, Lust, Faith + Dreams budí opravdu hodně pozornosti. Jejich koncert se odehraje hned první den festivalu (2. července) a jistě bude patřit k top koncertům v jeho historii. Jedna kapela, tři členové, čtyři alba, jedenáct videoklipů.


Capricorn (A Brand New Name) 2002, Virgin Records America Inc.

První videoklip logicky pochází z první eponymní desky a sklidil poměrně slušné reakce. Kapela zde uznává ještě podstatně alternativnější rock než ho v současnosti známe a z klipu evidentně dýchá duch Nirvany a snaha 30STM tento feeling vytvořit. Pomalejší song pojednává o způsobu zacházení s trestanci a zpěvák Jared Leto se představuje jako dlouhovlasý, špinavý otloukánek (zcela náhodně s delšími blond vlasy) a své rockové srdce dával najevo i vzhledem. Takto ovšem vypadal, než se stal miláčkem Ameriky.

Youtube: 8.5 miliónů shlédnutíEdge of the Earth (2003), Virgin Records America Inc.

Druhý a poslední videoklip z desky 30 Seconds To Mars navázal na úspěch prvního klipu a grunge z ní lze slyšet opět na míle daleko. Tentokrát se ale dle mého více přiblížili stadiónovému rocku (kam v současnosti už zabředli až po krk) a snaží se znít i více uhlazeně jako třeba U2. Videoklip je poskládán live záběry z turné po klubech, ale i plných halách, ke kterým přišli díky turné s většími kapelami jako support. Bylo ale evidentní, že hned první album přineslo kapele jakousi pomíjivou slávu a (pokud to tedy není nafingované) také spoustu fanoušků.

Youtube: 1.5 miliónů shlédnutíAttack (2005), Virgin Records America Inc.

Natěšenost z dvouletého čekání na nový videoklip posbíral první singl Attack z průlomové desky A Beautiful Lie. Přestože se jedná o nejslabší vydaný singl, přinejmenším ukázal, že veřejnost na 30STM nezapomněla a kapela jim to vrátila vynikajícím albem. Z prvního tónu lze poznat, že kapela podstatně změnila styl a teď, když už jsou trochu známí, si mohou dovolit experimentovat. Jared už si dovolí i pořádně zařvat, jeho  „ublížený" vzhled vystřídala nažehlená košile a zpěvák si začal formovat svůj současný kukuč. Na něm si kapela začíná i budovat svoji image, jelikož v klipu kamera téměř pořád snímá právě jeho.

Youtube: 13.7 miliónů shlédnutíThe Kill (Bury Me) (2006), Bartholomew Cubbins = Jared Leto

Jestli se fanoušci kapely „spokojili" se singlem Attack, tak druhý singl z A Beautiful Lie jim musel rozervat ušní bubínky. The Kill (Bury Me) je jednoznačně největší hit kapely, který zaútočil na rádia takovou silou, že ani Stalingrad by jej neodrazil. Prodeje tohoto singlu letěly raketově nahoru a tady začíná komerční cesta 30 Seconds To Mars na rockový mainstreamový vrchol. Projevil se zde Jaredův vokální rozsah i herecké sklony (je to koneckonců také herec), které se snažil vybudit i v ostatních. Klip pojednává o přežívaní osamocené kapely v hotelu, ve kterém se začnou dít zvláštní věci.

Youtube: 69.2 miliónů shlédnutíFrom Yesterday (2006), Bartholomew Cubbins

Zahanbit se nenechal ani třetí singl z druhého alba A Beautiful Lie a velmi zdatně kráčel ve šlépějích svého předchůdce. Nápaditý, zajímavý klip vyšel samozřejmě z myšlenek frontmana Jareda Leta, který se opět pokusil ze svých spoluhráčů udělat herce. Jaredova posedlost filmy způsobuje, že téměř každý videoklip kapely vypadá tak, jak vypadá. Produkčně jistě velmi náročný klip plný složitých scén (zejména závěrečný boj samurajů) udržel kapelu ve světle reflektorů. Dívky a ženy si přišly na své při obnažení hlavního protagonisty kapely.

Youtube: 45 miliónů shlédnutí
A Beautiful Lie (2008), Angakok Panipaq

Výjimkou nebyl ani poslední klip k titulnímu singlu A Beautiful Lie, který nalákal diváky dech beroucími záběry, kdy kapela hraje na své nástroje na sáhodlouhých ledovcích medvědy. Videoklip se pyšní zajímavými zpomalenými záběry.

Youtube: 28.3 miliónů shlédnutí
Kings and Queens (2009), Bartholomew Cubbins

O rok později už nadšení z alba A Beautiful Lie pomaličku opadal a můstkem mezi druhým a třetím albem byl videoklip Kings and Queens z připravovaného alba This Is War, který fanoušci vzali za vděk při čekání na nové album. Ve videoklipu vidíme kapelu, která hraje na útesu nad Los Angeles a velkou skupinu cyklistů (včetně členů kapely), která ukazuje jiný, ekologický pohled na centrum města.

Youtube: 25.9 miliónů shlédnutí
Closer To The Edge (2010), Bartholomew Cubbins

Třetí album This Is War pokračuje s Closer To The Edge. Tato deska se snažila překonat vysokou laťku nasazenou albem A Beautiful Lie a i když jeho kvalit nedosahuje, pořád je to výtečný počin, který kapelu rozhodně kariérně nepotopil. Videoklip je evidentně motivačním prostředkem, který má potěšit všechny fanoušky. Jedná se o live video s divokými záběry ze všech destinací, kde kapela hrála v rámci Into the Wild Tour, při kterém se dostali i do Guinessovi knihy rekordů za 300 odehraných koncertů na podporu jednoho alba. To je zatím nejvíce ze všech interpretů. A ano, Praha nechybí. Jared navíc znovu ukázal, že se nebojí experimentů s vlasy a předvedl růžového kohouta. A já se ptám: proč?

Youtube: 46.3 miliónů shlédnutí
Hurricane (2010), Bartholomew Cubbins

Jako „nejslabší" singl alba This is War musím označit singl Hurricane. Pomalý a nezáživný song jakoby korespondoval s opět nekonečným klipem (13 minut), ve kterém se členové kapely musí bránit svým pronásledovníkům, každý specifickým způsobem.

Youtube: 15.7 miliónů shlédnutí
This Is War (2010), Bartholomew Cubbins

Posledním videoklipem třetího alba před tříletým čekáním na novinkový epos je titulní singl This Is War, který sbírá úspěch zejména díky svému protiválečnému charakteru. Kapela je posádkou vojenského hummeru a naoko bojuje ve válce v Iráku, i proti prezidentu Bushovi.

Youtube: 29.1 miliónů shlédnutí
Up In The Air (2013), Bartholomew Cubbins

Důkazem, že nejnovější albu Love, Lust, Faith + Dreams není odfláknuté a má velmi vysoké ambice, je i první videoklip k singlu Up In The Air, který je vlastně takovým krátkým filmem. Byly najaty „herci a herečky", kterými jsou např. zpěvačka a exmanželka Marilyna Mansona Dita von Teese, americké olympijské gymnastky McKayla Maroney a Jordyn Wieber, modelky Ashley Smith a Anastasia Krevosheeva, umělec Damien Hirst a další. Mimo jiné Jared obsadil i vlky, zebry, lvy nebo hady. Akrobatický videoklip ale vypadá skvěle a povedla se i píseň, která je dynamická a energická. Myslím, že je fér říci, že Jared Leto a kapela 30 Seconds To Mars jsou video megalomani.

Youtube: 6.4 miliónů shlédnutí


Na závěr už jen malá zajímavost: Krom prvních třech klipů nemá žádný klip, který 30 Seconds To Mars nahráli ve výsledku méně, než 5 minut a v každém je jasný náznak o filmové provedení, efekty a speciální záběry. Pokud je to alespoň trochu možné, hudební složka se prolíná s tou příběhovou. O tyto speciální efekty možná na Rock For People přijdeme, ale 2. července to bude na hlavním pódiu zejména o hudbě.

Související obsah:

» 30 Seconds To Mars oznámili tracklist a vyslali singl   (Ondra Kocáb, 19. 03. 2013)
» 30 Seconds to Mars zfilmovali nejnovější singl   (David Malý, 23. 04. 2013)
» 30 Seconds to Mars vystoupí na festivalu Rock For People   (Ondra Kocáb, 07. 03. 2013)
» Láska, chtíč a jiná neštěstí   (Anička Stoklásková, 31. 05. 2013)
» Rock for People nabídne fest ve festu, zahrají Kabáti, Klus, Kryštof a další   (Joe Stramr, 07. 05. 2013)
» Rock for People přitvrdil, zahájil prodej jednodenních vstupenek a představil Redbull Stage   (David Malý, 30. 05. 2013)
» Rock for People přidává britské Foals   (David Malý, 28. 04. 2013)
» Rock For People hlásí první jména   (David Malý, 05. 02. 2013)
» Na Rock For People se vrátí Bloc Party!   (David Malý, 23. 03. 2013)
» Rozrostl se i lineup festivalu Rock For People   (David Malý, 25. 02. 2013)
» První odhalení festivalové sezóny 2013   (Joe Stramr, 04. 11. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Chorobopop na novince nastavuje dvě tváře, postpunkovou a synthpopovou
18.04.

Chorobopop na novince nastavuje dvě tváře, postpunkovou a synthpopovou

Pod Radhoštěm stále vznikají jedny z nejzajímavějších nahrávek domácí nezávislé scény. Jedním z důkazů je...


První Máj je lásky čas. A mou láskou je core
18.04.

První Máj je lásky čas. A mou láskou je core

Do Prahy přijíždění Francouzi. Vytáhněte bílé vlajky a všechny kroasánty, kvíče a eklíry. Když si to tak vezmeme,...


Samu Haber bude mít svou českou premiéru v pražském Rock Café
17.04.

Samu Haber bude mít svou českou premiéru v pražském Rock Café

Sedmačtyřicetiletý zpěvák a skladatel Samu Haber je mistrem poprockových balad, někdejším frontmanem úspěšné...


Michal Horák vystoupil s filharmonií a vydává neobvyklý zpěvník
16.04.

Michal Horák vystoupil s filharmonií a vydává neobvyklý zpěvník

Písničkář Michal Horák rozhodně nestojí na místě. Po třech řadových albech, mnoha úspěšných a na YouTube trendujících...


Headlineři festivalu Rock for People: Recyklace nebo kalkulace?
16.04.

Headlineři festivalu Rock for People: Recyklace nebo kalkulace?

Hned na konci každého léta, popřípadě začátkem podzimu, hudební fanoušci každoročně vyhlíží soupisky...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Another Side of You
04.04.

Another Side of You

» Illumishade

Another Side of You je název druhého alba švýcarské rockmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru