Hudební program Besedy je kompletní

Dance punková čtveřice Special Interest z New Orleans, intenzivní elektronika Mandy, Indiana z Manchesteru řízlá industrialem nebo noise rockem, ale také výrazní zástupci české a slovenské scény jako Lazer Viking, P/ST, Timea, Marjari či The BladderStones doplnili program BESEDY. Festival tím hlásí uzavření hudební části programu, kde dominuje už dříve ohlášená irská kytarovka The Murder Capital. Jubilejní 30. ročník festivalu se uskuteční 4. a 5. srpna v Tasově u Veselí nad Moravou.Výrazné jsou oba nové zahraniční přírůstky festivalu. Nekompromisní Special Interest pocházející z New Orleans odolávají omezením a konformitě. Jejich zvuk je proměnlivý, od zběsilých taneční groovů a elektronické textury po hardcorové riffy. Loňská deska Endure je ovlivněná nejen bezútěšností pandemie, ale i hněvem hnaným nepokoji spojenými se smrtí George Floyda. Právě angažovanost pak ústí v nebývale vysokou energii při živých vystoupeních. „Special Interest dokázali zoufalství z izolace propojit s euforií z lidského kontaktu a spojení, " říká ředitel tasovské BESEDY Pavel Uretšlégr.

Mandy, Indiana je kvarteto z Manchesteru, které si za bourání žánrových hranic na EP „…" vysloužilo ocenění od Pitchfork, NME i The Guardian. Hudebníci těží z post-punku, dance-punku, industrialu, noise rocku i undergroundového techna. Jejich písně jsou elektrizující, hlučné i hypnotické a tento týden vydávají očekávaný debut I’ve Seen a Way. „Nejčerstvější informace o koncertu Mandy, Indiana z festivalu The Great Escape, který proběhl o uplynulém víkendu v Brightonu, o jejich živém vystoupení hovoří jen v superlativech," dodává Uretšlégr.Velký důraz dramaturgové tradičně kladou na zachycení aktuálního stavu české a slovenské nezávislé scény. Písničkářka Marjari je nejnovější vítězkou talentové soutěže Startér Radia Wave, což jen potvrdilo její status jedné z nejvýraznějších mladých hudebnic na domácí scéně. Bližší představení patrně nepotřebuje milovník osmdesátkových refrénů Lazer Viking, čerstvý držitel cen Apollo i Anděl. Blues crossoverové power trio The BladderStones s náskokem přiveze své třetí album Toilet Fame a s podobnou intenzitou zaúřaduje rapová dvojice P/ST s nahrávkou Tinnitus. Mezi nově potvrzenými je dále písničkář Hello Incognito, inventář festivalu Dj Myslivec a set Reflektor DJ´s Zdeňka Lichnovského a Vojtěcha Tkáče z Radia 1. Ze Slovenska do Tasova se svým indie popem dorazí i talentovaná Timea.

„Z hudby nám zbývá dojednat tradiční horňáckou cimbálovou muziku a uzavřít Soutěž písničkářů. Atraktivní bude i programový blok Apollónova návštěva, z něhož nyní jako vějičku oznamujeme podcast Rapspot Karla Veselého a Lubomíra Dítěte. Další účinkující chystáme ve spolupráci s Radiem Wave, Českým rozhlasem Vltava a Alarmem," uzavírá dramaturgyně festivalu Kač Fišer.
Foto kapely Mandy Indiana, autor Cal Moores

Související obsah:

» Beseda u Bigbítu zveřejnila první zajímavá jména   (Karel Souček, 27. 01. 2022)
» Beseda u Bigbítu se spojila s Fakin Sessions a v létě bude hodně nadupaná   (Karel Souček, 09. 06. 2021)
» BESEDA oslaví třicetiny a hlásí první kapely   (Karel Souček, 08. 12. 2022)
» Irští The Murder Capital a britští O míří na jubilejní Besedu   (Karel Souček, 21. 03. 2023)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Bára Zmeková pokřtí nové album již tuto středu
15.04.

Bára Zmeková pokřtí nové album již tuto středu

Pražský Palác Akropolis bude již tuto středu 17. dubna dějištěm křtu nového alba zpěvačky a skladatelky Báry...


Novo Amor bude mít v Čechách premiéru
15.04.

Novo Amor bude mít v Čechách premiéru

Velkou dávku snů, lásky a touhy naservíruje na svém premiérovém vystoupení v České republice...


Evergreen Terrace: Nová muzika vyjde, až se nám to bude zdát přirozené
15.04.

Evergreen Terrace: Nová muzika vyjde, až se nám to bude zdát přirozené

Krátce po koncertě Evergreen Terrace na festivalu Brutal Assault jsem strávil příjemnou a neformální půl hodinku s celou...


Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma
14.04.

Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) vyhlásila již před 13 lety 30. duben jako Mezinárodní den jazzu....


Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku
14.04.

Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku

Alternativní rockeři The Mysterines vydali první desku před dvěma lety a tehdy taky vystoupili poprvé v Praze....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Another Side of You
04.04.

Another Side of You

» Illumishade

Another Side of You je název druhého alba švýcarské rockmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru