Beseda u Bigbítu zveřejnila první zajímavá jména

Letošní Beseda u Bigbítu, která se uskuteční 5. a 6. srpna v moravském Tasově u Veselí nad Moravou, bude opět plná zajímavých jmen. Představí se zavedení umělci jako Lenka Dusilová, Amelie Siba, DVA nebo Kittchen, objevy české a slovenské nezávislé scény Vellocet Roll, něco něco, Sam Handwich, 52 Hertz Whale, Elýščítat nebo Isama Zing a tradičně nechybí ani horňácký folklor. Vystoupí rovněž maďarští Freakin' Disco a japonský producent Scotch Rolex.Středobodem festivalového programu je zejména pečlivý výběr a mapování aktuální české a slovenské hudby, která pro Besedu byla vždy klíčová. Dramaturgové ale intenzivně jednají i s několika respektovanými zahraničními jmény. Cílem je opět dovézt kapelu podobného významu jako Algiers či Jaga Jazzist. „Hlavní sílu našeho festivalu nadále vidím v koncepčním mapování a podpoře česko-slovenské scény. Přes současné výrazně vyšší honoráře zahraničních umělců bychom ale rádi v Tasově o pěti stech obyvatelích i letos uvítali alespoň jedno jméno, které plní roli headlinera na velkých evropských festivalech," říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

V první dvacítce potvrzených interpretů se potkává folklor, hardcore, krautrock, experimentální elektronika či intimní písničkářství. K černým koňům už nyní patří dvojice Scotch Rolex feat. MC Yallah. Japonský producent usazený v Berlíně Shigeru Ishihara známý také jako Dj Scotch Egg i ugandská hudebnice keňského původu MC Yellah mají už i na české klubové scéně skvělou reputaci. Dvě až tři atraktivní jména pak pořadatelé nechtějí avizovat vůbec. „Navážeme na loňský utajený koncert kapely Midi Lidi, kterým jsme si koncept kurátorovaných překvapení poprvé úspěšně vyzkoušeli," dodává Uretšlégr.

Z českých hudebníků do Tasova dorazí Lenka Dusilová, jež za doprovodu Květů Martina Kyšperského přehraje materiál z Řeky. S deskou Love Cowboys a kapelou přijede Amelie Siba, nahrávku Puls představí Kittchen. Temnější kytarovou psychedelii ovládají Vellocet Roll, písničky i z plánované nové řadové desky odehrají DVA. Útržky přivezou na ceny Vinyla i Apollo nominovaní něco něco, desku Tohle není prdel sveřepá kapela Vole. Severní Moravu na Besedě reprezentují mathrockoví February a postpunkoví Pacino. Dojde ale i na krautrockovou jízdu s Raw Deal a discopunk veterána rožnovské scény Ctiba. Místní folklor přiblíží Horňácký mužský sbor z Velké nad Veličkou, z blízkého Veselí nad Moravou se svým projektem Ivy Z přijede Lenka Zbořilová. Závěr první noci jako v předchozích letech opanuje Dj Myslivec.Slovenské umělce v programu zastupují Sam Handwich servírující „elektroakustický sendvič s příchutí šťavnatých synťáků a kytarového koření" i postpunkoví 52 Hertz Whale. Špinavou klubovou hudbu na hranici elektroniky a techna přivezou Tittingur, pomyslné hranice elektronické hudby zbourá producent Elýščítat a postmoderní hudební Babylon jako Isama Zing postaví Jonatan „Pjoni" Pastirčák. „Na české i slovenské scéně se teď vyrojilo mnoho hudebníků, kteří se snaží přijít s něčím novým. Jakoby covidová doba ještě více akcelerovala všechny talenty. Desítky jmen, kde bychom netrefili vedle, už máme pod čarou, a pořád přibývají další," uzavírá dramaturgyně Kač Fišer.
Foto: Radek Herold, Frantisek_Ortmann


GALERIE

Související obsah:

» Beseda u Bigbítu se spojila s Fakin Sessions a v létě bude hodně nadupaná   (Karel Souček, 09. 06. 2021)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
David Pomahač pokřtí novinku Neviditelný v Café V lese
22.05.

David Pomahač pokřtí novinku Neviditelný v Café V lese

Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista David Pomahač vydal letos v dubnu u vydavatelství Minority Records své...


FOTOreport: pražská premiéra The smile
22.05.

FOTOreport: pražská premiéra The smile

Boční projekt členů ikonických Radiohead zamířili do Prahy. Jejich debutové album A Light for Attracting Attention...


Dočkáme se comebacku od Fall Out Boy?
21.05.

Dočkáme se comebacku od Fall Out Boy?

Jak jste si jistě všimli, asi největší emo kapela všech dob, My Chemical Romance, vydala singl „The Foundations Of Decay",...


Black Veil Brides vydávají nový videoklip
21.05.

Black Veil Brides vydávají nový videoklip

Američtí rockeři Black Veil Brides své fanoušky poslední dobou hodně napínali, když...


Videoklip k novému singlu Palaye Royale „Broken“ se natáčel u nás
21.05.

Videoklip k novému singlu Palaye Royale „Broken“ se natáčel u nás

Je to pár hodin, co světlo světa spatřil nový singl Broken i s čerstvým videoklipem. Po Punching Bag, Paranoid a No Love...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Afterglow
02.05.

Afterglow

» Acid Row

Nové album Afterglow stoner rockových Acid Row zavání odérem smrti,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru