Irští The Murder Capital a britští O míří na jubilejní Besedu

Další, již druhou třetinu potvrzených kapel a interpretů zveřejnili dramaturgové třicátého ročníku festivalu BESEDA. Dominují jí irská post punková senzace The Murder Capital a britští O. Tradičně silná bude 4. a 5. srpna 2023 v Tasově u Veselí nad Moravou česká a slovenská nezávislá scéna. Dříve ohlášená jména doplnili Kalle, FDK, Mat213, Tábor, badfocus, Hothouse, Meowlau x Val, Toyota Vangelis nebo Dušan Vlk.

Headlinerem letošní BESEDY je dublinská pětice The Murder Capital, která je proslulá svými strhujícími nahrávkami i koncerty. Už po vydání debutu When I Have Fears (2019) ji deník The Irish Times označil za nejlepší rockovou skupinu roku. A nová deska Gigi's Recovery jejich kvality potvrdila. „Neznám nikoho, kdo by uměl nespoutanou živelnost s křehkostí kombinovat tak působivě jako The Murder Capital," říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.Dalším potvrzeným zahraničním zástupcem na festivalu je mladé londýnské duo O. tvořené saxofonistou Josephem Henwoodem a bubenicí Tash Keary. Jejich kvality potvrzuje fakt, že si je na své evropské turné jako support vybrala jedna z nejvýraznějších kapel současné britské scény black midi. „Baví nás hledat mezi teprve vycházejícími hvězdami. Dvojice O. nás svými frenetickými koncerty okamžitě přesvědčila," dodává dramaturgyně festivalu Kač Fišer.

Z české a slovenské scény do Tasova kromě už ohlášených jmen přijede experimentálně popový slovenský projekt Meowlau x Val, za kterým stojí Laura Jašková a Valentina Vlková. Undergroundovou rapovou scénu ovlivněnou punkovým prostředím zastoupí prešovský hudebník Dušan Vlk, z akademické půdy naopak vycházejí performerka Kateřina Konvalinová a sochařka Erika Velická, které jako lobbyboy&saab900turbo nesmlouvavě střílí do všudypřítomného sexismu a nevlídné reality prekarizovaného života.

Syrový post punk oživený trubkou a noiseovými kytarami zahraje v Praze usazený mezinárodní projekt Hothouse, absolutní upřímnost a sebeztrapňující humor obnaží aktuální objev cen Vinyla – digitální písničkář Mat213. Rovněž ve Vinyle se svými písněmi ukutými do podoby hypnotických rockových masivů už před dvěma lety uspěla kapela Tábor.S novým albem se na Slovácko dále chystají oceňovaní Kalle, comeback oslavující post metaloví FDK a v intimnějších vodách operující producent a multiinstrumentalista badfocus. Chybět nebude ani vynálezce elektronických hudebních nástrojů Toyota Vangelis, který ve vlastní tvorbě pod vrstvou autotunu hledá rozhraní mezi člověkem a strojem, či přednáška historičky a teoretičky umění Martiny Freitagové o spojení hudby a architektury. Ti všichni doplnili už dříve ohlášená vystoupení Coals, Bert & Friends, Bez ladu a skladu, Aiko, Berlin Manson, Nina Kohout, Dukla, Ima Teva, Nina Pixel, Orient, Protijed, Besna, Ondřeje Galušky nebo dvojice Šimanský Niesner.
Foto: James Kelly

Související obsah:

» BESEDA oslaví třicetiny a hlásí první kapely   (Karel Souček, 08. 12. 2022)
» Beseda u Bigbítu se spojila s Fakin Sessions a v létě bude hodně nadupaná   (Karel Souček, 09. 06. 2021)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Judas Priest se vrací do České Republiky
05.06.

Judas Priest se vrací do České Republiky

Dorazí se svou „Metal Masters 2024" tour do pražské O2 Arény 29. března 2024 a potěší tak své...


Italské operní trio Il Volo bude mít v Čechách premiéru
05.06.

Italské operní trio Il Volo bude mít v Čechách premiéru

Mezinárodně uznávaná hudební skupina Il Volo si konečně naplánovala zastávku v Čechách. Její první pražský koncert...


Jeleni oslaví narozeniny novou deskou a koncertem v O2 areně
04.06.

Jeleni oslaví narozeniny novou deskou a koncertem v O2 areně

Vygradovaná, melodická, silně emotivní, Takový je nový singl kapely Jelen s názvem Touha a pláč, jehož vyznění...


Mötley Crüe po čtrnácti letech zněli Prahou. Fanoušky vzali na cestu časem
04.06.

Mötley Crüe po čtrnácti letech zněli Prahou. Fanoušky vzali na cestu časem

Legendy amerického glam metalu Mötley Crüe se poprvé od roku 2009 vrátili do Česka v rámci...


Kosheen roztančili Riegrovy sady v Praze
04.06.

Kosheen roztančili Riegrovy sady v Praze

Britská skupina Kosheen se letos opět vydala na turné a jeho začátek byl naplánován na 3.6. v Praze. Letní scéna...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Bazilišek
31.05.

Bazilišek

» Divokej Bill

Čekání na nové album Divokýho Billa je u konce. Na den přesně po šesti...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru