Deratizéři deratizují hravostí, vtipem a lehkostí

Recenze alba : Best of Deratizéři

Interpret: Deratizéři
Celkový čas: 00:43:57
Vydavatel: Swabian Records
Rok vydání: 2019
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP
O Deratizérech se často píše a mluví jako o vedlejším projektu frontmana Totálního nasazení Sváti Švába. Přijde mi to trochu nespravedlivé, jasně, Totáči jsou známější, populárnější, sledovanější, ale Deráči představují svébytnou, originální, autentickou, skvěle sehranou a vyhranou kapelu s pěknou řádkou hitů. Dokazuje to výběrovka Best of Deratizéři, kterou k radosti své i svých příznivců vydala formace k dvacátým narozeninám.  

Co obě kapely spojuje? Slánský původ a hrdost na toto středočeské město, zpívající kytarista Sváťa a bubeník Franky, Sváťův talent napsat silnou melodii, zpěvný refrén a chytrý text, nakažlivá energie, radost z muzicírování a v poslední době také láska ke krásným, výpravným LP deskám, což fanoušci kvitují s velkým nadšením. O tom ale později.  A v čem se liší? V hudební produkci, Totální nasazení je více do punku, syrovější, tvrdší, přímočařejší, nesmlouvavější (i když i oni mají na repertoáru třeba Činčilu nebo Zloděje z Bagdádu). Deratizéři hrají, i díky většímu počtu členů a tudíž i nástrojů a kombinaci mužských a ženských vokálů, pestřejší, proaranžovanější, vzdušnější, barevnější muziku, pohybující se od folku přes středověk, rock, pop, punk až ke ska. U Totáčů je poměrně dost vážnějších textů, nenásilně chtějí na něco podstatného upozornit, varovat, Deráči jsou vtipnější, hravější, veselejší, bezstarostnější a často se obracejí ke slánským pověstem. Nebo si dokážete představit, že by Deratizéři zpívali o náckách či komunistech?  

Tolik na obranu Deratizérů, aniž by se o ni samozřejmě prosili. Tak raději k bestofce. Kromě lety prověřených hitů typu O kohoutovi na Velvarské bráně, O  bludičce Obludičce nebo Hastrmanská nabízí i čtyři písně ze zatím poslední řadovky Mušketýři, konkrétně Folk, folk, folk, Mistr loutkář, Tlustej netopýr a Hvězdy. A potěšující je, že se ve velké konkurenci starších songů rozhodně neztratí.  

Ale pojďme od začátku. Melodický rock s prvky folku, zpěvný refrén a zjemňující ženský zpěv zdobí první slánskou pověst O kohoutovi na Velvarské bráně. Oslavu folku ve skáčkovém rytmu přináší vtipný a romantický (řeka čaruje) Folk, folk, folk, náladotvorné saxofony dostávají velký prostor v dvojsmyslném (nebo jsem divný?) songu Mistr loutkář. Flétny zjemňují příběh bludičky Obludičky, pověst a skočné ska se vrací v temperamentní a rozjeté skladbě Hastrmanská.  Pravou tvář zpívajícího právníka Doctora P.P. odhalí vtipná folkrocková písnička O vypečeném doktorovi. Kdyby se tam tehdy v krčmě nesťal Karel Jaromír Erben, víme o jeho vypečenosti už dávno. Jak se vuvuzely dostaly do Afriky a proslavily na MS ve fotbale vypráví O krásce s vuvuzelou. A také jak se tento nástroj zamíchal do příběhu Krysaře. Na Sváťových textech se mi mimo jiné líbí, jak přirozeně a nenásilně dokáže propojit staré, klasické motivy s moderním jazykem a výrazy, zde třeba Krysaře s eseročkem. Nebo v následné Upírské znuděného upíra s kouzelnou hláškou „Blood is fucking shit".  

V následující skladbě unaveného upíra vystřídá líný a tlustý netopýr, libozvučná trubka provzdušní hravou píseň O Ludmilovi. Po vtipné bajce O mluvící žábě následuje další pověst O zakletém zámeckém pánovi, v níž si Sváťa s chutí zarapuje. Krásné dechy provázejí Lykantropa pana F, roztančený, vzdušný ska-punk-rock dominuje Porcelánovému světu. Společně se závěrečnou, patrně z celého alba nejtvrdší a nejsyrovější písničkou Hvězdy se obě trochu vymykají, jejich „dospělé" texty se totiž zabývají aktuálními pocity, prožíváním, naději.    A na závěr k té lásce k LP. Best of Deratizéři vycházejí na nádherném šedém vinylu s Caineho hravými obrázky, textovou přílohou a vloženým CD diskem. Prostě originální dárek pro milovníky krásných věcí a pestrých a milých písniček.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Deaf Heart se naposledy ohlížejí za deskou Curse of the Sophomore Album
14.08.

Deaf Heart se naposledy ohlížejí za deskou Curse of the Sophomore Album

Pod názvem Curse of the Sophomore Album vyšlo letos v únoru druhé studiové album kapely Deaf Heart. Po úspěšném...


něco něco přijedou do Café V lese s novým bubeníkem
14.08.

něco něco přijedou do Café V lese s novým bubeníkem

V pátek 2. září v pražském Café V lese odstartují něco něco svoji podzimní koncertní sezónu....


Australané ochutnali Prahu aneb Rüfüs Du Sol úspěšně debutovali
14.08.

Australané ochutnali Prahu aneb Rüfüs Du Sol úspěšně debutovali

S permanentním úsměvem na tváři všech tří Australanů, Rüfüs Du Sol si dnes v pražském Karlíně...


Multižánrový Prasofest na Vlčtejně si připsal devátý zápis do hudebních kronik
11.08.

Multižánrový Prasofest na Vlčtejně si připsal devátý zápis do hudebních kronik

Členitý areál podhradí zříceniny Vlčtejn se v sobotu 6.8.2022 proměnil v hudební arénu, kde se na programu...


Sleeping With Sirens mají na cestě další desku!
11.08.

Sleeping With Sirens mají na cestě další desku!

Americká pop punk rocková kapela Sleeping With Sirens oznámila novou desku Complete Collapse, která přijde na pulty 14. října...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Letní kapela
14.07.

Letní kapela

» Letní kapela

Letní kapela s Jaromírem Švejdíkem (Jaromír 99) nabízí na debutovém...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru