Deratizéři deratizují hravostí, vtipem a lehkostí

Recenze alba : Best of Deratizéři

Interpret: Deratizéři
Celkový čas: 00:43:57
Vydavatel: Swabian Records
Rok vydání: 2019
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP
O Deratizérech se často píše a mluví jako o vedlejším projektu frontmana Totálního nasazení Sváti Švába. Přijde mi to trochu nespravedlivé, jasně, Totáči jsou známější, populárnější, sledovanější, ale Deráči představují svébytnou, originální, autentickou, skvěle sehranou a vyhranou kapelu s pěknou řádkou hitů. Dokazuje to výběrovka Best of Deratizéři, kterou k radosti své i svých příznivců vydala formace k dvacátým narozeninám.  

Co obě kapely spojuje? Slánský původ a hrdost na toto středočeské město, zpívající kytarista Sváťa a bubeník Franky, Sváťův talent napsat silnou melodii, zpěvný refrén a chytrý text, nakažlivá energie, radost z muzicírování a v poslední době také láska ke krásným, výpravným LP deskám, což fanoušci kvitují s velkým nadšením. O tom ale později.  A v čem se liší? V hudební produkci, Totální nasazení je více do punku, syrovější, tvrdší, přímočařejší, nesmlouvavější (i když i oni mají na repertoáru třeba Činčilu nebo Zloděje z Bagdádu). Deratizéři hrají, i díky většímu počtu členů a tudíž i nástrojů a kombinaci mužských a ženských vokálů, pestřejší, proaranžovanější, vzdušnější, barevnější muziku, pohybující se od folku přes středověk, rock, pop, punk až ke ska. U Totáčů je poměrně dost vážnějších textů, nenásilně chtějí na něco podstatného upozornit, varovat, Deráči jsou vtipnější, hravější, veselejší, bezstarostnější a často se obracejí ke slánským pověstem. Nebo si dokážete představit, že by Deratizéři zpívali o náckách či komunistech?  

Tolik na obranu Deratizérů, aniž by se o ni samozřejmě prosili. Tak raději k bestofce. Kromě lety prověřených hitů typu O kohoutovi na Velvarské bráně, O  bludičce Obludičce nebo Hastrmanská nabízí i čtyři písně ze zatím poslední řadovky Mušketýři, konkrétně Folk, folk, folk, Mistr loutkář, Tlustej netopýr a Hvězdy. A potěšující je, že se ve velké konkurenci starších songů rozhodně neztratí.  

Ale pojďme od začátku. Melodický rock s prvky folku, zpěvný refrén a zjemňující ženský zpěv zdobí první slánskou pověst O kohoutovi na Velvarské bráně. Oslavu folku ve skáčkovém rytmu přináší vtipný a romantický (řeka čaruje) Folk, folk, folk, náladotvorné saxofony dostávají velký prostor v dvojsmyslném (nebo jsem divný?) songu Mistr loutkář. Flétny zjemňují příběh bludičky Obludičky, pověst a skočné ska se vrací v temperamentní a rozjeté skladbě Hastrmanská.  Pravou tvář zpívajícího právníka Doctora P.P. odhalí vtipná folkrocková písnička O vypečeném doktorovi. Kdyby se tam tehdy v krčmě nesťal Karel Jaromír Erben, víme o jeho vypečenosti už dávno. Jak se vuvuzely dostaly do Afriky a proslavily na MS ve fotbale vypráví O krásce s vuvuzelou. A také jak se tento nástroj zamíchal do příběhu Krysaře. Na Sváťových textech se mi mimo jiné líbí, jak přirozeně a nenásilně dokáže propojit staré, klasické motivy s moderním jazykem a výrazy, zde třeba Krysaře s eseročkem. Nebo v následné Upírské znuděného upíra s kouzelnou hláškou „Blood is fucking shit".  

V následující skladbě unaveného upíra vystřídá líný a tlustý netopýr, libozvučná trubka provzdušní hravou píseň O Ludmilovi. Po vtipné bajce O mluvící žábě následuje další pověst O zakletém zámeckém pánovi, v níž si Sváťa s chutí zarapuje. Krásné dechy provázejí Lykantropa pana F, roztančený, vzdušný ska-punk-rock dominuje Porcelánovému světu. Společně se závěrečnou, patrně z celého alba nejtvrdší a nejsyrovější písničkou Hvězdy se obě trochu vymykají, jejich „dospělé" texty se totiž zabývají aktuálními pocity, prožíváním, naději.    A na závěr k té lásce k LP. Best of Deratizéři vycházejí na nádherném šedém vinylu s Caineho hravými obrázky, textovou přílohou a vloženým CD diskem. Prostě originální dárek pro milovníky krásných věcí a pestrých a milých písniček.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Bon Jovi natočili video k singlu Story Of Love
16.04.

Bon Jovi natočili video k singlu Story Of Love

Americká kapela Bon Jovi, která byla před časem uvedená do Rokenrolové síně slávy, vydává nový videoklip k aktuálnímu...


Ondřej G. Brzobohatý vytvořil osobitý lék proti pandemii
16.04.

Ondřej G. Brzobohatý vytvořil osobitý lék proti pandemii

Hudebník, skladatel, textař, herec, pianista, producent a dabér Ondřej G. Brzobohatý spustil online předprodej své...


No Heroes vzkazují, že s jarem přichází naděje
16.04.

No Heroes vzkazují, že s jarem přichází naděje

Pozitivní emoce potřebujeme v této době všichni. V novém singlu Disappear je přináší rodák z Baltimoru...


Prague International Bluenights a BlueFest spojily své síly a připravily BlueFest online
15.04.

Prague International Bluenights a BlueFest spojily své síly a připravily BlueFest online

Peter Lipa, Flamengo Reunion Session & Karel Kahovec, Ivan Hlas, Tonya Graves, Dan Bárta a další více než desítka...


Joker Beat si na novém albu přejí Férovej svět
14.04.

Joker Beat si na novém albu přejí Férovej svět

Zdá se, že koronavirová pandemie přináší více a více studiové produkce od kapel, které většinou sezónně...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
XCR-9
16.04.

XCR-9

» Nevermore & Kosmonaut

Nové album skupiny Nevermore & Kosmonaut, které se jmenuje XCR-9...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru