Dan Bárta připravil prosté písně pro náročné publikum

Recenze alba : Kráska a zvířený prach

Interpret: Bárta Daniel
Celkový čas: 00:52:25
Vydavatel: Warner Music Czech Republic
Rok vydání: 2020
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Před dvaceti lety tehdejší rockový zpěvák Dan Bárta založil projekt Illustratosphere, který měl být pouhým experimentem, či útěkem Dana Bárty k jazzu a funku. Dnes je však skupina Illustratosphere už dávno regulérní kapelou, která si s hudbou hraje dle libosti. Šest let po vydání předchozí desky „Maratonika” je tu deska nová s názvem „Kráska a Zvířený Prach”.


Je libo jazzové ploužáky?

Ačkoliv sám Dan Bárta říká, že chtěl na album nahrát prosté písně, v jeho případě je třeba to brát s velkou rezervou. Písně jsou od začátku do konce plné složitých poetických textů a přirovnání, jejichž skutečný význam není jednoduché rozpoznat. Hudebně také nečekejte jasnou a předvídatelnou strukturu. Všechny písně jsou na první poslech velice neuspořádané a chaotické. Většina skladeb je v češtině, ale uslyšíte i dvě skladby anglicky a jednu ve slovenštině.

Úvodní skladby jsou akustické, lyrické a velmi křehké. Zaujme nevšední kytarová vyhrávka v písni „Jejich déšť” a velice intimní atmosféra v titulní „Kráska a zvířený prach”. Lehce se zrychlí až ve čtvrté písni „České probuzení”, která je poměrně intenzivní a Bártův hlas v ní naléhavě graduje. Vzrušující kytarové sólo ve skladbě „#Hetoo” je pomyslným můstkem k rychlejším skladbám a také jako příslib rockovějším tónům.


Angličtina jako tradice, slovenština jako experiment

Anglické skladby „Haifa Hairdresser” a „Happy Ginger” jsou opravdu velice příjemně jazzové, povzbudivé a funky. Druhá jmenovaná je pro mě vrcholem alba. Pro mnohé však může být vrcholem alba až následující „Hrdina nášho času”, kde si Bárta vyzkouší zpěv i třetím jazykem. Ta sice není tak rozjařená jak zmíněné anglické skladby, ale rozhodně je velice melodická, dynamická a hudebně srozumitelná.

Závěrečné písně opět spadnou do pomalejších temp a nenabízí příliš zapamatovatelných nebo fascinujících momentů. Jednou výjimkou by mohla být sedmiminutová skladba „Oblaka dobra II”, což je upravená verze stejnojmenné skladby z předchozí desky „Maratonika”. V polovině skladby na vás čeká peprné překvapení a na jejím konci i lehký scat. Desku pak uzavírá dvouminutové instrumentální outro nazvané „Echoes of the Egoes of the Heroes”.

Kráska a Zvířený Prach” a kapela Illustratosphere obecně určitě není pro všechny. S tím však Dan Bárta a jeho skupina počítá, přestože by se několik skladeb vešlo do typické "rádiové” stopáže. To se ale pravděpodobně nestane, jelikož deska není určená pro běžné posluchače a už vůbec ne pro mainstream. Album nabízí komplexní jazzovou dobrotu s funkovou náplní na cílený a pozorný poslech. Hledáte-li smooth jazz jako podkres do pozadí, Dan Bárta a Illustratosphere není to pravé.

DISKOGRAFIE

RECENZE
Čekání se vyplatilo aneb Maratonika Dana Bárty

Čekání se vyplatilo aneb Maratonika Dana Bárty

Dan Bárta patří k těm nejlepším, které v naší hudbě máme. Na nové album Maratonika...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Die Antwoord po dlouhé pauze vyrazí na turné, zastaví se i v Praze
05.12.

Die Antwoord po dlouhé pauze vyrazí na turné, zastaví se i v Praze

Vskutku výstřední a bizarní show čeká 11. dubna 2024 návštěvníky pražského Fora Karlín. Vystoupí zde jihoafrický...


Karel žije dál! Přesvědčit se můžete v sobotu v pražské Lucerně.
05.12.

Karel žije dál! Přesvědčit se můžete v sobotu v pražské Lucerně.

Karel žije dál je název kulturní akce k uctění památky bývalého místopředsedy vlády a ministra zahraničí...


Popový fenomén Troye Sivan zavítá poprvé do ČR
05.12.

Popový fenomén Troye Sivan zavítá poprvé do ČR

Troye Sivan je australský zpěvák, skladatel a herec nominovaný na cenu GRAMMY, který se pevně etabloval jako globální...


Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen
04.12.

Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen

Od ohlášení jednoho z headlinerů, kterým jsou britští While She Sleeps, přidávají organizátoři jedno jméno...


Krásný ztráty Live hlásí první jména
04.12.

Krásný ztráty Live hlásí první jména

Organizátorům, vystupujícím a především návštěvníkům festivalu Krásný ztráty Live se romantické prostředí...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Třetí
17.11.

Třetí

» něco něco

Třetí album s jednoduchým názvem Třetí vydávají něco něco u domovského...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru