Dan Bárta připravil prosté písně pro náročné publikum

Recenze alba : Kráska a zvířený prach

Interpret: Bárta Daniel
Celkový čas: 00:52:25
Vydavatel: Warner Music Czech Republic
Rok vydání: 2020
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Před dvaceti lety tehdejší rockový zpěvák Dan Bárta založil projekt Illustratosphere, který měl být pouhým experimentem, či útěkem Dana Bárty k jazzu a funku. Dnes je však skupina Illustratosphere už dávno regulérní kapelou, která si s hudbou hraje dle libosti. Šest let po vydání předchozí desky „Maratonika” je tu deska nová s názvem „Kráska a Zvířený Prach”.


Je libo jazzové ploužáky?

Ačkoliv sám Dan Bárta říká, že chtěl na album nahrát prosté písně, v jeho případě je třeba to brát s velkou rezervou. Písně jsou od začátku do konce plné složitých poetických textů a přirovnání, jejichž skutečný význam není jednoduché rozpoznat. Hudebně také nečekejte jasnou a předvídatelnou strukturu. Všechny písně jsou na první poslech velice neuspořádané a chaotické. Většina skladeb je v češtině, ale uslyšíte i dvě skladby anglicky a jednu ve slovenštině.

Úvodní skladby jsou akustické, lyrické a velmi křehké. Zaujme nevšední kytarová vyhrávka v písni „Jejich déšť” a velice intimní atmosféra v titulní „Kráska a zvířený prach”. Lehce se zrychlí až ve čtvrté písni „České probuzení”, která je poměrně intenzivní a Bártův hlas v ní naléhavě graduje. Vzrušující kytarové sólo ve skladbě „#Hetoo” je pomyslným můstkem k rychlejším skladbám a také jako příslib rockovějším tónům.


Angličtina jako tradice, slovenština jako experiment

Anglické skladby „Haifa Hairdresser” a „Happy Ginger” jsou opravdu velice příjemně jazzové, povzbudivé a funky. Druhá jmenovaná je pro mě vrcholem alba. Pro mnohé však může být vrcholem alba až následující „Hrdina nášho času”, kde si Bárta vyzkouší zpěv i třetím jazykem. Ta sice není tak rozjařená jak zmíněné anglické skladby, ale rozhodně je velice melodická, dynamická a hudebně srozumitelná.

Závěrečné písně opět spadnou do pomalejších temp a nenabízí příliš zapamatovatelných nebo fascinujících momentů. Jednou výjimkou by mohla být sedmiminutová skladba „Oblaka dobra II”, což je upravená verze stejnojmenné skladby z předchozí desky „Maratonika”. V polovině skladby na vás čeká peprné překvapení a na jejím konci i lehký scat. Desku pak uzavírá dvouminutové instrumentální outro nazvané „Echoes of the Egoes of the Heroes”.

Kráska a Zvířený Prach” a kapela Illustratosphere obecně určitě není pro všechny. S tím však Dan Bárta a jeho skupina počítá, přestože by se několik skladeb vešlo do typické "rádiové” stopáže. To se ale pravděpodobně nestane, jelikož deska není určená pro běžné posluchače a už vůbec ne pro mainstream. Album nabízí komplexní jazzovou dobrotu s funkovou náplní na cílený a pozorný poslech. Hledáte-li smooth jazz jako podkres do pozadí, Dan Bárta a Illustratosphere není to pravé.

DISKOGRAFIE

RECENZE
Čekání se vyplatilo aneb Maratonika Dana Bárty

Čekání se vyplatilo aneb Maratonika Dana Bárty

Dan Bárta patří k těm nejlepším, které v naší hudbě máme. Na nové album Maratonika...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let
19.06.

Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let

Šest let čekali fanoušci kapely Poletíme? na nové album. Na desku Chce to hit! nyní osmičlenná banda okolo výtvarníka...


The Offspring chystají na říjen nové album
19.06.

The Offspring chystají na říjen nové album

Minulý čtvrtek uchvátili američtí The Offspring festival Rock for People svým divokým koncertem. Fanoušci těchto punk...


Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech
19.06.

Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech

Oblíbená kapela MIRAI má za sebou první zastávku z dlouhé série vlastních festivalů. Velkolepý program...


The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta
18.06.

The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta

Kultovní kalifornská pop-punková skupina The Offspring si znovu po osmi letech našla cestu na Rock for People. Jejich letošní...


Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty
18.06.

Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty

Můj program byl během druhého dne festivalu Rock for People trochu volnější, ale zároveň jsem byl svědkem hned...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sobě věrnej
17.06.

Sobě věrnej

» Škwor

Po desáté jubilejní desce Tváře smutnejch hrdinů, kterou kapela...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru