Born Villain - Recenze

Recenze alba : Born Villain

Interpret: Marilyn Manson
Celkový čas: 00:59:16
Vydavatel: Cooking Vinyl
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Velké očekávání

Dlouho se mluvilo o tom, jaká nová deska Amerického vyvrhela vůbec bude. Ještě před uvedením samotné desky se ven dostal videoklip Born Villain (skladba Overneath The Path of Misery), který měl fanoušky a skeptiky patřičně navnadit. A podařilo se. Netrvalo dlouho a novou skladbu doprovázeli články a diskuze o návratu Marilyna Mansona, který se na svých posledních dvou albech jen rochnil ve vlastních depresích a shazoval tím svůj potenciál k vytvoření výborného alba. Osobně, když jsem slyšel poprvé Overneath The Path of Misery, řekl jsem si, sakra, tohle je vážně hitovka.

Netrvalo dlouho a na k posluchačům se dostala další skladba No Reflection, která jen podtrhla všechny řeči okolo nového alba. Nebyl tam znát nějaký větší krok zpátky k zásadním deskám Mansonovo tvorby, jako jsou Holy Wood, Antichrist Superstar nebo Mechanical Animals, ale mělo to šťávu a říz. Že by konečně Manson dostal rozum, přestal se hroutit z rozchodů a začal zase dělat pořádnou muziku ? Tak zněla otázka mnoha fanoušků a nejen jich. Blížil se klíčový datum, 1.4.2012 a všichni byli natěšení, co vlastně Born Villain přinese.

Vzestup Proutěného Antikrista

Po uvedení desky na trh se s kritikami a recenzemi roztrhl pytel. Bloggeři opěvovali Mansonovo nový počin až do nebes, na sociálních stránkách se objevovali statusy typu : "Konečně po těch letech pořádná deska! " apod. Našli se ale i tací, kteří desku řadili k průměrným počinům, ne-li stejně "špatným" jako například Eat Me,Drink Me. Otázkou zůstává, proč ? Deska je náladově dost temná, má klasický říz, najdou se tam i zcela nové věci, které ještě nikdy Manson ve své hudbě nepoužil. Bohužel, všichni asi čekali Holy Wood 2. Má to zřejmě na svědomí i sám autor, když se v některých svých interview rozpovídal o kroku zpátky. Co naplat, deska se prodává daleko líp než předchozí dva počiny (například v nynějších dnech se drží na prvním místě amerického žebříčku US Hard Rock Albums), a to byl hlavní účel, spolu s tím, dokázat lidem, že čtyřicátník v latexových oblečcích oddávající se drogovým dýchánkům na to zkrátka ještě má.

K nové desce se rozjelo i velké turné. Po prvních koncertech se fanoušci jednoznačně shodli, že poslední dobou jeho vystoupení nemají obdoby a vážně na sobě zapracoval. Koncerty vždy odehraje, fanoušků si svým způsobem taky všímá a jeho výkon je fenomenální. Mohli jsme se o tom přesvědčit na vlastní oči 15.7.2012 v Praze ve velkém sále v Lucerně. Až na předkapelu, která očividně neměla ani páru o tom, co se děje, byl koncert fenomenální. Manson začal znovu diktovat a podrobil si vše živé v sálu. Nikdo neměl pochyby o tom, že by nebyl na vrcholu, i přes to, že pořád panovalo napětí, jestli to nedopadne stejně stejně jako před několika lety v Brně. A nakonec nedopadlo.

Zrodil se padouch

Nová deska je hodně osobitá a chce to víc než jen pár poslechů, než se do ní dostanete. I když například prvních pět skladeb se pod kůži dostává rychle, ať už zmíněná Overneath The Path of Misery, nebo taková Pistol Whipped. Desku bych označil až na pár okamžiků za hodně silnou a nadprůměrnou, která se může rovnat třeba takovému legendárnímu Antichrist Superstar. Za další silné skladby bych krom prvních pěti uvedl také The Gardener, Lay Down Your Goddamn Arms, nebo Children of Cain. Vypravěčské skladby se tentokrát vyvedly. Na celém albu jde hodně znát podpis Twiggyho Ramireze, který se tentokrát chopil nejen basy, ale taky (a hlavně) kytary. O většinu syntezátorů, kláves a programování se krom Mansona ke slovu dostal Chris Vrenna. Nesmíme zapomenout na nováčka Freda Sablana, který se také podílel na vzniku alba. Na koncetech potom vytupuje jako baskytarista.

Co bylo ale největší překvapení na celé desce, byla účast Johnnyho Deppa ve skladbě You Are So Vain (cover od Carly Simona). Dalo se očekávat, že Manson s Deppem budou spolupracovat, zvlášť po tom, co si Depp na udílení cen Revolver Golden Gods Awards vystřihl na kytaru skladby Beautiful People a Sweet Dreams, ale už na nové desce ? Nakonec se to ukázalo jako příjemné zpestření a tahák pro fanoušky nejen Mansona, ale i Johnnyho.

Shrneme-li desku jako celek, je to velice dobrý počin, zvlášť po posledních nezdarech. Dokonce bych byl schopen říct, že se na desce nachází jedna, možná dvě skladby, které se dají zařadit mezi Mansonovi nejlepší počiny. Pokud bude pokračovat v podobné atmosféře i na dalších deskách, má úspěch zaručený, jen aby neusnul na vavřínech...

DISKOGRAFIE

RECENZE
Marilyn Manson otáčí nebe vzhůru nohama

Marilyn Manson otáčí nebe vzhůru nohama

Marilyn Manson se svojí grupou připravili na letošní podzim další desku. Výroční desáté...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Bára Zmeková pokřtí nové album již tuto středu
15.04.

Bára Zmeková pokřtí nové album již tuto středu

Pražský Palác Akropolis bude již tuto středu 17. dubna dějištěm křtu nového alba zpěvačky a skladatelky Báry...


Novo Amor bude mít v Čechách premiéru
15.04.

Novo Amor bude mít v Čechách premiéru

Velkou dávku snů, lásky a touhy naservíruje na svém premiérovém vystoupení v České republice...


Evergreen Terrace: Nová muzika vyjde, až se nám to bude zdát přirozené
15.04.

Evergreen Terrace: Nová muzika vyjde, až se nám to bude zdát přirozené

Krátce po koncertě Evergreen Terrace na festivalu Brutal Assault jsem strávil příjemnou a neformální půl hodinku s celou...


Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma
14.04.

Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) vyhlásila již před 13 lety 30. duben jako Mezinárodní den jazzu....


Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku
14.04.

Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku

Alternativní rockeři The Mysterines vydali první desku před dvěma lety a tehdy taky vystoupili poprvé v Praze....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Another Side of You
04.04.

Another Side of You

» Illumishade

Another Side of You je název druhého alba švýcarské rockmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru