Zuby nehty velí: Srdce ven! Jen tak můžeš mít radost jak cvok.

Recenze alba : Srdce ven!

Album: Srdce ven!
Interpret: Zuby nehty
Celkový čas: 00:38:17
Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2021
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Jednou z mála životních jistot je ta, že se po nějaké době vždy vynoří Zuby nehty (dříve Plyn a Dybbuk) a nahrají báječnou desku. Jako v případě aktuálního alba s příznačným názvem Srdce ven, které vychází sedm let od poslední řadovky Kusy. A tak vyndejme a otevřme svá srdce, vypněme na chvíli mozek a zaposlouchejme se do třinácti nových, autorských písniček.

Dámská (omlouvám se, Jane Maxo) kapela Zuby nehty neztratila nic ze své hravosti, barevnosti, bezprostřednosti, spontánnosti a stylové pestrosti. Stále hraje svoji lehkou a vzdušnou směs alternativnějšího rocku, punku, folku či jazzu a s naprostou přirozeností se pohybuje od rozjuchaných vypalovaček k posmutnělým baladám, od nervních rytmů ke stadiónovým hitům.Písně, o které se postarala většina členů kapely, jsou melodické, energické, mnohdy i chytlavé, jen přímočaré a přehledné melodie a rytmy rozhodně nečekejte. Stejně jako klasické schéma sloka – refrén – sloka, na to jsou Pavla, Marka, Kateřina, Alice i Jan velice tvůrčími a nápaditými skladateli. O to větší dobrodružství poslech skýtá. A skvěle fungují i poslechy opakované, stále je totiž co objevovat.

Zuby nehty jsou skupina, kterou rozpoznáte na první dobrou. Je to díky originální symbióze kytar, bicích, saxofonů, flétny a klavíru (se staronovou bubenicí Janou Kaplanovou přibyla i trubka) a výraznému ženskému zpěvu. „Chtěla bych vykřičet tu píseň, dokud je žhavá, dokud mi tělem proudí láva," zní v úvodní písni Paví. Zdaleka není jediná, která je žhavá, a láva proudí těly všech muzikantů. Od klavíru a flétny odpíchnutý El Capitan postupně rozkvétá, melodická a nápaditě vygradovaná skladba o touhách a strachu vypráví mimo jiné o tom, že cesty s El Capitanem nemusí vést pouze po mořích.

Jemněji vyznívá folk-rock-jazzová Silueta s příjemnou trubkou, jemný klavír a flétna otevírají písničku Ptačí. Ta se však brzy láme do alternativního, nátlakového rocku s výrazným rytmem, který se, stejně jako melodie, několikrát změní. Skladba o hledání ztracené víry v sobě s naprostou přirozeností kombinuje průrazné ska s rozvolněnou alternativou. Saxofony a flétna dominují rockové a na silné atmosféře vystavěné Metelici, písničce o osamění a touze po lásce.Melodická, hravá, vzdušná, radostná rocková pecka. To je Vlčí. A i když nic netrvá věčně, „Srdce ven" se rozhodně vyplatí, jen díky tomu můžeme mít "„radost jak cvok". Uhánějící klavír popohání Vývar, rozverný, ulítlý, nesmírně pohodový song, připomínající lidovku. Dokonalé podobenství s mnoha přesahy. Příjemnou změnu přináší Janem Maxou (samozřejmě za pomoci dam) odzpívané rockové a velice pestré Jmelí. Ikonická Paní se dočkala sedmého pokračování a je to právě ta exploze na Matějské pouti, o které zpívají Zuby nehty v úvodní písni. Energická, temperamentní hitovka, která staví na punkové energii, lehkosti a vtipném textu, zběsile uhání od začátku do konce. Do kontrastu je postavena následující křehká (i když s obrovskou vnitřní energií), melancholická, dojemná balada Kapka. „I kdyby tohle byla smrt, není to konec."

Na výborně poskládaných a sladěných vokálech, emotivní a melodické hudbě s exotickými motivy a nápadité metafoře na život staví Urubamba. „Zůstane tu po mně, zůstane tu stopa, než ji voda smyje, listí přikryje." Zvuk klavíru určuje smutnou, nikoli však depresivní písničku Braní, která je věnována předčasně zesnulému Romku Hanzlíkovi, výrazné osobnosti tuzemské alternativní scény. Jakoby text napsaly Zuby nehty, ale jedná se o zhudebněnou báseň Jana Skácela. O rozloučení se pak postará volnější, rozkvétající, sladkobolná, nostalgická, zasněná skladba San Francisco. Je to prostě tak, život jde jednou nahoru, podruhé dolů. Někdy krásný časy, jindy se srdce svírá.

S hravou a invenční hudbou i texty (mnohdy nadčasovými) dokonale souzní také krásný booklet. O koláže k jednotlivým písním se s fantazií a nadhledem sobě vlastními postaral Olda Golda Neumann ze Znouzectnosti. I jeho ilustrace mohou být důvod, proč dát před streamováním přednost nákupu desky Srdce ven.


DISKOGRAFIE
  • Kusy (2014) 00:35:52

RECENZE
Loď kapely Zuby nehty po patnácti letech opět připlouvá. Nepoškozená.

Loď kapely Zuby nehty po patnácti letech opět připlouvá. Nepoškozená.

Hudba je mocná čarodějka s mnoha kouzly. Jedním z nich je, že vás dokáže vrátit v čase...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Novinkový Prague Music Week zve na první část svého letošního programu
28.09.

Novinkový Prague Music Week zve na první část svého letošního programu

Nová hudební událost Prague Music Week, která navazuje na úspěšnou konferenci a showcase festival Nouvelle Prague,...


Podzimní šňůra koncertů v RC Prdel Beroun začíná nabírat na obrátkách
28.09.

Podzimní šňůra koncertů v RC Prdel Beroun začíná nabírat na obrátkách

Po prologu minulý víkend čekala na hosty berounského RC Prdel další hudební nálož, tentokrát v heavy-metalovém...


Nezastavitelná K. Flay předvedla i přes handicap špičkovou show
27.09.

Nezastavitelná K. Flay předvedla i přes handicap špičkovou show

Člověk si jen těžko umí představit, jak by asi jako hudební fanoušek fungoval s omezeným sluchem. A teď...


První jména Brutal Assaultu 2024
27.09.

První jména Brutal Assaultu 2024

Ve čtvrtek v 11:00 pořadatelé Brutal Assaultu oznámili první jména na nadcházející 27. ročník, který...


Komfortní večer v Cross Clubu s DAYTIME TV
27.09.

Komfortní večer v Cross Clubu s DAYTIME TV

Skotská alternativní čtveřice DAYTIME TV 25. 9. 2023 vystoupila v Cross Clubu v Praze. Kapela se skládá z členů...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru