Zuby nehty velí: Srdce ven! Jen tak můžeš mít radost jak cvok.

Recenze alba : Srdce ven!

Album: Srdce ven!
Interpret: Zuby nehty
Celkový čas: 00:38:17
Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2021
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Jednou z mála životních jistot je ta, že se po nějaké době vždy vynoří Zuby nehty (dříve Plyn a Dybbuk) a nahrají báječnou desku. Jako v případě aktuálního alba s příznačným názvem Srdce ven, které vychází sedm let od poslední řadovky Kusy. A tak vyndejme a otevřme svá srdce, vypněme na chvíli mozek a zaposlouchejme se do třinácti nových, autorských písniček.

Dámská (omlouvám se, Jane Maxo) kapela Zuby nehty neztratila nic ze své hravosti, barevnosti, bezprostřednosti, spontánnosti a stylové pestrosti. Stále hraje svoji lehkou a vzdušnou směs alternativnějšího rocku, punku, folku či jazzu a s naprostou přirozeností se pohybuje od rozjuchaných vypalovaček k posmutnělým baladám, od nervních rytmů ke stadiónovým hitům.Písně, o které se postarala většina členů kapely, jsou melodické, energické, mnohdy i chytlavé, jen přímočaré a přehledné melodie a rytmy rozhodně nečekejte. Stejně jako klasické schéma sloka – refrén – sloka, na to jsou Pavla, Marka, Kateřina, Alice i Jan velice tvůrčími a nápaditými skladateli. O to větší dobrodružství poslech skýtá. A skvěle fungují i poslechy opakované, stále je totiž co objevovat.

Zuby nehty jsou skupina, kterou rozpoznáte na první dobrou. Je to díky originální symbióze kytar, bicích, saxofonů, flétny a klavíru (se staronovou bubenicí Janou Kaplanovou přibyla i trubka) a výraznému ženskému zpěvu. „Chtěla bych vykřičet tu píseň, dokud je žhavá, dokud mi tělem proudí láva," zní v úvodní písni Paví. Zdaleka není jediná, která je žhavá, a láva proudí těly všech muzikantů. Od klavíru a flétny odpíchnutý El Capitan postupně rozkvétá, melodická a nápaditě vygradovaná skladba o touhách a strachu vypráví mimo jiné o tom, že cesty s El Capitanem nemusí vést pouze po mořích.

Jemněji vyznívá folk-rock-jazzová Silueta s příjemnou trubkou, jemný klavír a flétna otevírají písničku Ptačí. Ta se však brzy láme do alternativního, nátlakového rocku s výrazným rytmem, který se, stejně jako melodie, několikrát změní. Skladba o hledání ztracené víry v sobě s naprostou přirozeností kombinuje průrazné ska s rozvolněnou alternativou. Saxofony a flétna dominují rockové a na silné atmosféře vystavěné Metelici, písničce o osamění a touze po lásce.Melodická, hravá, vzdušná, radostná rocková pecka. To je Vlčí. A i když nic netrvá věčně, „Srdce ven" se rozhodně vyplatí, jen díky tomu můžeme mít "„radost jak cvok". Uhánějící klavír popohání Vývar, rozverný, ulítlý, nesmírně pohodový song, připomínající lidovku. Dokonalé podobenství s mnoha přesahy. Příjemnou změnu přináší Janem Maxou (samozřejmě za pomoci dam) odzpívané rockové a velice pestré Jmelí. Ikonická Paní se dočkala sedmého pokračování a je to právě ta exploze na Matějské pouti, o které zpívají Zuby nehty v úvodní písni. Energická, temperamentní hitovka, která staví na punkové energii, lehkosti a vtipném textu, zběsile uhání od začátku do konce. Do kontrastu je postavena následující křehká (i když s obrovskou vnitřní energií), melancholická, dojemná balada Kapka. „I kdyby tohle byla smrt, není to konec."

Na výborně poskládaných a sladěných vokálech, emotivní a melodické hudbě s exotickými motivy a nápadité metafoře na život staví Urubamba. „Zůstane tu po mně, zůstane tu stopa, než ji voda smyje, listí přikryje." Zvuk klavíru určuje smutnou, nikoli však depresivní písničku Braní, která je věnována předčasně zesnulému Romku Hanzlíkovi, výrazné osobnosti tuzemské alternativní scény. Jakoby text napsaly Zuby nehty, ale jedná se o zhudebněnou báseň Jana Skácela. O rozloučení se pak postará volnější, rozkvétající, sladkobolná, nostalgická, zasněná skladba San Francisco. Je to prostě tak, život jde jednou nahoru, podruhé dolů. Někdy krásný časy, jindy se srdce svírá.

S hravou a invenční hudbou i texty (mnohdy nadčasovými) dokonale souzní také krásný booklet. O koláže k jednotlivým písním se s fantazií a nadhledem sobě vlastními postaral Olda Golda Neumann ze Znouzectnosti. I jeho ilustrace mohou být důvod, proč dát před streamováním přednost nákupu desky Srdce ven.


DISKOGRAFIE
  • Kusy (2014) 00:35:52

RECENZE
Loď kapely Zuby nehty po patnácti letech opět připlouvá. Nepoškozená.

Loď kapely Zuby nehty po patnácti letech opět připlouvá. Nepoškozená.

Hudba je mocná čarodějka s mnoha kouzly. Jedním z nich je, že vás dokáže vrátit v čase...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma
14.04.

Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) vyhlásila již před 13 lety 30. duben jako Mezinárodní den jazzu....


Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku
14.04.

Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku

Alternativní rockeři The Mysterines vydali první desku před dvěma lety a tehdy taky vystoupili poprvé v Praze....


Amistat vyprodali pražskou Lucernu
13.04.

Amistat vyprodali pražskou Lucernu

Předskokan, kterým byl australský Kim Churchill, upoutal pozornost posluchačů hlavně tím, že zvládal hrát na tři...


Bratři Orffové potěší fanoušky v šesti městech
13.04.

Bratři Orffové potěší fanoušky v šesti městech

Loni na podzim vydali u labelu Minority Records Bratři Orffové na LP reedice alb Šero a Bingriwingri, nyní kapela...


Nadějný Jan Braun přichází s debutovým EP Růže
13.04.

Nadějný Jan Braun přichází s debutovým EP Růže

Jméno Jan Braun bude pro mnohé hudební posluchače neznámé, i když poprvé ho mohli zaznamenat...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Another Side of You
04.04.

Another Side of You

» Illumishade

Another Side of You je název druhého alba švýcarské rockmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru