Vypsaná fixa přináší další tucet kusů radosti

Recenze alba : Kusy radosti

Interpret: Vypsaná Fixa
Celkový čas: 00:45:17
Vydavatel: San Piego Records
Rok vydání: 2022
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Většina alb Vypsané fixy nese pozitivní, byť jemně ironický název. Bestiálně šťastní, Krása nesmírná, Klenot, Tady to někde je, Fenomén, Lunapark, Kvalita, Krásný smutný den.... Tyto titulky jakoby symbolizovaly či předznamenávaly vyznění jejich hudby a textů a v tomto trendu pokračuje i novinka Kusy radosti.

Opět pozitivní, silně melancholická nahrávka, na níž se poprvé podílel nový basák Kryštof Mašek, který nahradil Mejna. Patrnější a na první poslech rozpoznatelnou změnu oproti několika předešlým albům však přináší návrat k říznému a syrovějšímu punk rocku. Ne že by na desce chyběly jemnější, pomalejší folkpopové kousky, ale úderné, skvěle šlapající a svojí energií nakažlivé písně tentokrát dominují. Je skvělé, že čtyřčlenná, původně pardubická formace neustrnula na místě.Platí to hned o úvodní skladbě Vidrholec, jejíž energii udá již počáteční Márdiho výkřik. Temperamentní, dynamická vypalovačka, syrová pasáž plná napětí, gradace, kdy se vítr mění v orkán. A tradiční pocitový Márdiho text, který u posluchačů vyvolává různé asociace a nechává velký prostor jejich fantazii. I v těžkém životě je hodně radosti. To je vyznění jemnější, tlumenější, rytmické, do hippies posunuté titulní písně. Radostné, nadějeplné.

Křehkou, hladivou baladu o nevyzpytatelnosti života přináší na silné atmosféře vystavěný a velice melancholický Sen. Z rozjímání vytrhne posluchače další energická nálož, skvěle šlapající, uhánějící Kouřící miminko. Návrat do bezstarostného dětství plný Márdiho imaginace. „Tam někde uhání jeho budoucí mládí..." Bagrista ze Suezu nabízí elektronikou provoněnou, nesmírně melodickou píseň, která by krásně zněla i jen se španělkou u táboráku. Má totiž blízko k folku, i když je plná zvuků. A uklidňujícího pocitu, že jsou lidé jako onen bezejmenný, ale nesmírně užitečný bagrista.Šína je singl - další špinavá, garážová punkrocková vypalovačka, svobodná a o svobodě. „Nikoho nechce, přece láska je pan Kopfrkingl." Úžasné, jak Márdi dokáže ve zkratce říct to podstatné, aniž by musel dovysvětlovat. Ve středním tempu, kde je energie skryta spíše uvnitř, se ubírá Fortuna. Nikdy se nevzdávat, i v poslední chvíli může nastat zvrat. Svoji další tvář, překvapivou, ale slušivou a hlavně autentickou, ukazuje VF v písni Chlap. Syrová skladba s těžkou elektronikou, hutnými kytarami, rapovým zpěvem. Hudebně i textově zlověstná, tísnivá, nepříjemně naléhavá a vyhrocená. Nečekaný osvěžující bonus dokazující, že Fixa opravdu nestojí na místě.

Návrat do bezstarostných vod hippies zajišťuje roztančený, pozitivní, chytlavý Buvol. Z experimentálního rozjezdu Velké bílé zdi se vyklube pomalejší, znepokojující píseň, pochmurná, posmutnělá vzpomínka na traumatizující dětský zážitek. Schopnost opustit temnou minulost demonstruje pestrý Hotel, v němž se střídají baladické pasáže s těmi temperamentnějšími. O zklidňující závěr se postará lehká, vzdušná, téměř folková písnička Už dlouho nemluvíš. Přehledné milostné vyznání, které dokazuje, že v jednoduchosti je krása.

Kusy radosti rozdává Vypsaná fixa svým početným fanouškům již téměř tři desítky let. Teď k nim přibyl tucet dalších kousků, které se v již tak nabitém playlistu kapely rozhodně neztratí.


DISKOGRAFIE

RECENZE
Vypsaná fiXa pojmenovala svoji novinku velice trefně

Vypsaná fiXa pojmenovala svoji novinku velice trefně

Po trochu alternativním a záhadném albu Tady to někde je se tvář Vypsané fiXy na novince...


Vypsaná fiXa se na "Tady to někde je" vrací do undergroundových let

Vypsaná fiXa se na "Tady to někde je" vrací do undergroundových let

Stálice české rockové scény Vypsaná fiXa přišla začátkem roku docela nečekaně...


Vypsaná fiXa spolu s dětmi z Montessori zhudebnila Malého prince

Vypsaná fiXa spolu s dětmi z Montessori zhudebnila Malého prince

Stálice české hudební scény, Vypsaná fiXa, se na konci loňského roku rozhodla...


Krásný smutný den Vypsané fixy je tady!

Krásný smutný den Vypsané fixy je tady!

Další deska kapely ze San Piega je již na světě. Pardubická Vypsaná fixa vydává svůj Krásný...


Fenomenální Fixa

Fenomenální Fixa

Nikdy nevysychající fixa Těžko říct, jestli se někdy studna inspirace u této...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Černý stíny se vymykají obvyklé tvorbě Xindla X
02.10.

Černý stíny se vymykají obvyklé tvorbě Xindla X

Křehká, poetická balada Černý stíny písničkáře Xindla X  původně vznikla jako elektronická skladba. „I...


Dave Matthews Band se vrací po 5 letech do Prahy s novým albem
02.10.

Dave Matthews Band se vrací po 5 letech do Prahy s novým albem

Dave Matthews Band, často označována jako DMB, je americká rocková skupina, která byla založena v Charlottesville ve Virginii...


Václav Neckář slaví osmdesátiny novou písní a kompilací hitů
01.10.

Václav Neckář slaví osmdesátiny novou písní a kompilací hitů

Osmdesáté narozeniny oslaví 23. října zpěvák Václav Neckář. Při této příležitosti vychází komplet...


INSANIA jede podzimní klubové peklo
01.10.

INSANIA jede podzimní klubové peklo

Crossoverová kapela INSANIA, která za GRRRotesky obdržela Cenu Anděl za rockové album roku 2022, zahájí ve čtvrtek...


FOTOreport: Grandson a jeho soundtrack k revoluci
01.10.

FOTOreport: Grandson a jeho soundtrack k revoluci

28.9.2023 do Prahy na svou první headline show dorazil kanadsko-americký zpěvák a hudebník známy pod uměleckým jménem Grandson....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru