V Praze opět zazněly metalové covery od toho nejpovolanějšího

Poslední zářijové pondělí se v Praze sešli příznivci metalu a rocku v tak trochu netradičních podobách. Všichni přítomní zde byli příznivci coverů a pravděpodobně, ne však nezbytně, i příznivci influencerů. Jeden takový zde vystupoval, ačkoliv se tak nazývá nerad. Zůstanu tedy u označení youtuber, což tedy není o moc lepší. Norský zpěvák a multiinstrumentalista Leo Moracchioli dorazil se svou kapelou Frog Leap představit několik hitů napříč žánry, které na svém youtube kanále předělává do všemožných metalových a rockových podob.

Profesionálové na slovo vzatí


Původně byl koncert plánovaný do klubu SaSaZu, nakonec se naštěstí přesunul do Lucerna Music Baru. To kvituji, protože klub SaSaZu je pro koncerty naprosto příšerný a zájem o koncert zřejmě nebyl tak velký, jak se možná očekávalo. Během večera se nepředstavil žádný předskokan, užili jsme si tak hodinu a půl pouze ve společnosti norského showmana a jeho kapely. Ještě krátce k jeho tvorbě. Všechny skladby nahrává a mixuje sám ve svém studiu a zpravidla obsahují divoká sóla nebo kytarové vyhrávky, které v původních verzí samozřejmě nenajdete. O ty se naživo stará Rabea Massaad, mimo jiné kytarista kapely Toska (se kterou vystoupil i na festivalu Brutal Assault v roce 2019). Na koncertech se objevuje i zpěvačka Hannah Boulton a v Praze jistě nemohla chybět. Oba muzikanti pochází z Velké Británie, oba jsou rovněž velmi aktivní na youtube, kde dávají různé hudební tipy, hodnotí vybavení a podobně, a oba jsou kromě Moracchioliho jediní stálí členové kapely.

Teď už konečně k samotnému koncertu. Čekání na první skladbu zpříjemnil králíček jako maskot kapely a poté už zazněl první metalový cover na „Uptown Funk” od Marka Ronsona. Leo Moracchioli má na kontě více než 400 povedených coverů a setlist na koncertech rád obměňuje. Proto každý další song mohl být zajímavým překvapením. Já si výběr skladeb velmi pochvaloval. Ať už to byly „How You Like That” od Blackpink, „Pitbull Terrier” od Die Antwoord, „I’m Gonna Be (500 Miles)” od The Proclaimers nebo „Genie in a Bottle” od Christiny Aguilery. Leo od samého začátku burcoval a bavil publikum svými grimasy a vtipnými poznámkami. Vokálně koncert zvládl skvěle a potvrdil, že to není vtipálek a showman jen na internetu. Jedné z divaček v první řadě vzal mobilní telefon aby natočil několik vteřin přímo z pódia a šťastná fanynka si tak mohla přidat zajímavé video i na své sociální sítě.

Internetový fenomén do Prahy moc fanoušků nepřilákal


Zpěvačka Hannah Boulton se objevila na jeden z mých nejoblíbenějších coverů „Dance Monkey” od Tones and I a zůstala prakticky až do konce, s několika vyjímkami. Střihla si třeba „Hello” od Adele, „Come Together” od The Beatles, „Listen to Your Heart” od Roxette a další. Velmi zábavný byl cover úvodní znělky seriálu Pokémon, před kterým si kytarista Rabea vystřídal místo s bubeníkem Trulsem Haugenen, který skladbu přezpíval i na youtube kanálu kapely. Před jedním z nejpopulárnějších coverů „Africa” od Toto se pánové a dáma posilnili absinthem, čímž pravděpodobně začali tradici při pražských koncertech (stejně tomu bylo i loni, téměř ve stejný den). Zazněl cover, který celou Leovu internetovou kariéru začal, což byl „Poker Face” od Lady Gaga a také další populární předělávka na „Zombie” od The Cranberries.

Celkem zaznělo osmnáct více či méně napínavých metalových a rockových coverů. Koncert byl plný vtipu, skladeb, které zná snad každý a zdánlivě chaotického či improvizovaného jamování. Ačkoliv se jedná o cover kapelu (což mimochodem v konotaci s českou revival kulturou zní dost hrozně), najdeme zde vynikající muzikanty, kteří předělávky rockových, popových i tanečních hitů berou tak nějak po svém a hlavně s humorem. Jedinou výtku mám k publiku, jelikož to vypadalo, že většina přítomných si snad ani nevšimla, že koncert začal. Tak statické a zmrzlé publikum na metalovém koncertě nepamatuji.


Související obsah:

» Návrat ke kořenům: Leo Moracchioli a Frog Leap si opět podmanili Lucernu   (Redakce, 26. 09. 2023)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen
04.12.

Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen

Od ohlášení jednoho z headlinerů, kterým jsou britští While She Sleeps, přidávají organizátoři jedno jméno...


Krásný ztráty Live hlásí první jména
04.12.

Krásný ztráty Live hlásí první jména

Organizátorům, vystupujícím a především návštěvníkům festivalu Krásný ztráty Live se romantické prostředí...


7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel
04.12.

7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel

Před téměř čtyřmi dekádami nazpívala Hana Hegerová píseň Michala Horáčka Gabriel. Nyní přichází s volným pokračováním...


Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu
04.12.

Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu

K nejkultovnějším kytarovým kapelám 90. let bezesporu patřila frýdeckomístecká Prouza. Dnešní padesátníci...


Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show
03.12.

Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show

Nottinghamský rodák Isaac Anderson se 1. 12. vrátil znovu do Prahy, kde tentokrát pro své fanoušky vystoupil v MeetFactory....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Třetí
17.11.

Třetí

» něco něco

Třetí album s jednoduchým názvem Třetí vydávají něco něco u domovského...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru