Třináct největších hudebních zločinců, kteří byli odsouzeni

Randy Blythe je zproštěn obvinění, že na pražském koncertě v roce 2010 zabil fanouška, soud ho uznal nevinným. Zpěvák metalové kapely Lamb of God nemusí platit ani odškodné pozůstalým oběti, naopak dostane zpět vratnou kauci, kterou složil při loňském zatčení. Spousta jiných hudebníků však takové štěstí neměla. Přinášíme třináctku známých i polozapomenutých interpretů, kteří se dopustili zločinu a byli za to potrestáni.

13. Bob Dylan

Nebojte se, hodný strýček Bob, věrozvěst lásky a míru klepající na nebeskou bránu, nikoho nezamordoval, ani nevyloupil banku. Jeho případ uvádíme na začátek spíše pro pobavení, bude hůř. Zpěvák byl v srpnu 2009 jenom na nesprávném místě. Potuloval se totiž po soukromém pozemku, svou siluetou vylekal vlastníka a ten na něj zavolal chlupatý. Ti mu sice nejdříve nevěřili, že by mohl být tím slavným Dylanem (asi nečtou Hudební knihovnu:-), vždyť u sebe neměl ani občanku, vše se naštěstí brzy vyjasnilo a Boba pustili. Zkrátka konec dobrý, všechno dobré.

12. Jim Morrison

Doba se mění. Dnes, kdy je pornografie běžnou součástí popkultury, by nikoho Jimovo chování nevzrušilo, ale 1. března 1969 toho měl miamský šerif fakt plný kecky. To, že Morrison během koncertu svých Doors podněcoval diváky ke vzpouře proti systému, ještě překousl, ale když vytáhl šulína a pokusil se předvést s kytaristou Robbie Kriegerem pěknou kuřbu, to už na něj bylo moc. Jednoduše toho sviňáka zatkl. Soud takové chování ocenil šesti měsíci v teple a pokutou 500 dolarů, jenže Jim všechny převezl: než aby nastoupil výkon trestu, raději zemřel v teplé vaně v Paříži. Stát Florida se mu aspoň třicet let poté veřejně omluvil.

11. Ozzy Osbourne

Chudák Ozzák, v roce 1979 ho vyhodili z Black Sabbath a o tři roky později i z texaského města San Antonio, na deset let mu tam zakázali vstup. A to jenom proto, že chtěl dělat umění! No posuďte sami, vožral se jak dobytek, během vystoupení ukousl hlavu netopýrovi a pak v dámských hadrech pomočil hrob neznámého vojína… Inu není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem, vždyť metalisti ho zbožňují jako jednoho ze zakladatelů žánru.

10. Boy George

V 80. letech patřil jako frontman kultovního Culture Clubu ke kulturním ikonám. V prosinci 2008 Georgeho odsoudili z pokusu o vraždu mlaďoučkého prostituta Audena Carlsena. Že měl Boy všelijaké choutky se tušilo už dávno, problém nastal, když ho zajíček nařkl z mučení a ublížení na zdraví. Zpěvák se sice v lednu 2009 hlásil ve věznici, jenže vzhledem k pochybnostem o jeho skutečné vině ji po čtyřech měsících opustil.

9. Chuck Berry

Jako puberťák byl tenhle pozdější král rock´n´rollu docela pěkné kvítko. V sedmnácti, ještě jako středoškolák, vykradl tři obchody v Kansas City a navrch si dlouhodobě vypůjčil od neznámého řidiče jeho vůz. Jenže při tom na něj vytáhl pistoli, co na tom, že údajně nefunkční. V lochu strávil tři roky a po propuštění začal sekat dobrotu: oženil se, šel do rachoty a od roku 1953 se věnoval hudbě. Naštěstí, bez jeho Roll Over Beethoven by rokec nikdy nebyl takový, jak ho známe. (Do závorek se sluší poznamenat, že Berry ochutnal vězení ještě jednou, ovšem ze zcela jiných důvodů: v roce 1962, už jako hvězda, byl odsouzen za nelegální převoz nezletilé holky přes čáru.)

8. Gaahl

A máme tu prvního blackmetaláka. Kristian Eivind Espedal je znám jako Gaahl a zpívá ve skupině Gorgoroth. Nebudeme raději zacházet do podrobností, nebo se ještě dovíme nehezké věci, stačí vědět, že byl dvakrát odsouzen za brutální mučení svých obětí během soukromé párty. Na druhou stranu, je to black metalista, a ti takové věci přece dělají, ne?

7. Johnny Cash

Zdálo by se, že legendární zpěvák country musel být duchem zapřisáhlý trempík, ale zdání klame. Právě naopak, název jeho největšího hitu, Ring of Fire, asi nevznikl jen tak náhodou. V roce 1965 způsobil rozsáhlý požár v kalifornském národním parku Los Padres, při němž uhořelo i 49 vzácných ptáků kondorů. No, způsobil, Cash se na ptáčky docela vykašlal, když průšvih bez mrknutí oka hodil na své auto, kterému se přehřálo ložisko. Prostě Mirek Dušín. Aspoň, že zaplatil pokutu 82 000 doláčů – za katr s ním!!

6. James Brown

Žil zběsile, naplno a přitom „překvapivě" dlouho (zemřel v roce 2006 v 73 letech). Pobytu za mřížemi se nevyhnula ani jedna ze zásadních figur rhytm&blues, James „kmotr soulu" Brown. Upravoval ciferník své ženě Adrienne Lois, neřešil dopravní značky a policajty a hřešil s drogami. Mnohokrát během své přepestré kariéry, nepřekvapí, že Brown v součtu v teplíčku strávil docela dlouhou dobu.

5. DMX

Světově uznávaný rapper DMX má na svém kontě sedm řadovek, jenže oplétaček se zákonem a následných trestů bude ještě mnohem více. Nemá smysl je vyjmenovávat chronologicky, to by bylo nadlouho, takže aspoň pro představu: řídí bez řidičáku, ale zato s trávou, páchá výtržnosti, napadá kdekoho, i fízly, na svou pistolku nemá papíry, týrá zvířata, krade, podvádí… jen v Arizoně ho chlupáči lapli desetkrát. Žádný div, že je chce žalovat z obtěžování, koho by to pořád bavilo. Že je to spíše případ pro Chocholouška? Možná, prý trpí rozdvojením osobnosti…

4. Sid Vicious

Dá se říci - notoricky známý případ. Punkový král ze Sex Pistols, který se proslavil spíše svými skandály než hudbou (na basu ho naučil hrát až Lemmy z Motorhead, takže zaujal hlavně střílením do publika ve videoklipu k písni My Way) do našeho seznamu bezesporu patří. Byť za vraždu své milenky Nancy Spugen 12. října 1978 v New Yorku odsouzen nebyl. Lépe řečeno nestihl být. Oslavu svého propuštění na kauci (na jejíž zaplacení vyprosil u vydavatelství Virgin peníz čertík bertík Malcolm McLaren) totiž Sid trochu přehnal a předávkoval se (ve svých 21 letech) herákem. Legenda byla na světě.3. Varg Vikernes

To je frajer, blackmetalista jako víno! Bubeník norských partiček Burzum a Mayhem zavraždil v roce 1994 svého parťáka, kytaristu Euronymouse a navrch k tomu zapálil pár kostelů. Odseděl si patnáct let natvrdo.

 

2. Jim Gordon

Tenhle fešák asi moc známý není, přitom se jako bubeník mihl ve slušné řádce zvučných kapel: Everly Brothers, Beach Boys, Byrds, spolupracoval s Ericem Claptonem i George Harrisonem. Mnohem zajímavější je však jeho „činnost" v osmdesátých letech. To se u něj naplno projevila paranoidní schizofrenie vedoucí až k brutální vraždě jeho vlastní matky v červnu 1983. 16 let za to seděl.

1. Phil Spector

Býval to hodný chlapec, jako producent a zpěvák zručně pomáhal několika fakt slavným seskupením, třeba Beatles, Ronettes nebo Ramones. Roku 1989 byl uveden do rockové síně slávy, jenže potom se něco zvrtlo. V roce 2003 zastřelil svou manželku, hereckou hvězdu béčkových fantasy slátanin Lanu Clarkson a o šest let později mu soud napařil 19 let za mřížemi. Bručí dodnes…

Související obsah:

» Randy Blythe je zproštěn obžaloby   (David Malý, 05. 03. 2013)
» Randy Blythe jde k soudu   (David Malý, 29. 01. 2013)
» Randy Blythe stane u soudu   (David Malý, 16. 12. 2012)
» Zpěvák Lamb Of God byl zatčen   (David Malý, 29. 06. 2012)
» Česká policie chce obžalovat zpěváka kapely Lamb Of God   (David Malý, 18. 11. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Zpěvák Seal se vrací do ČR, tentokrát do Pardubic
14.07.

Zpěvák Seal se vrací do ČR, tentokrát do Pardubic

Zpěvák Seal, autor hitů „Kiss from a Rose" nebo „Crazy", se vrací do ČR, tentokrát jej uslyší fanoušci v pardubické Enteria...


Blíží se brněnský festival Pop Messe
12.07.

Blíží se brněnský festival Pop Messe

Čtvrtý ročník městského festivalu Pop Messe v Brně proběhne už za necelé dna týdny, a to v termínu 25. - 27. července...


Patnáctý zářez si do své historie udělal multižánrový festival Rock for JK Manětín
11.07.

Patnáctý zářez si do své historie udělal multižánrový festival Rock for JK Manětín

Areál u Zámeckého parku v Manětíně se v pátek 5.7.2024 proměnil v hudební arénu, kde se uskutečnil...


Jasná Páka příliš nevystupuje, to se v létě změní
11.07.

Jasná Páka příliš nevystupuje, to se v létě změní

Před rokem dobyla rocková skupina Jasná páka v rámci Prague Open Air Ledárny Braník (reportáž). Nyní v rámci...


Ivan Hlas a Cirk La Putyka lákají na rodinný festival Školní tranzistor
11.07.

Ivan Hlas a Cirk La Putyka lákají na rodinný festival Školní tranzistor

Podještědská kulturní památka Stará škola Křižany zve na čtvrtý ročník multižánrového rodinného...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Pollen
25.06.

Pollen

» Blacktop Mojo

Pollen je název pátého studiového alba americké post grunge/hard...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru