„Táta spíš naznačoval, ať se živím něčím jiným,“ říká Markéta Zdeňková.

Skupina MarZ v čele se zpěvačkou Markétou Zdeňkovou vydává eponymní album plné silných příběhů. Markéta Zdeňková je mladá zpěvačka, kytaristka, písničkářka a dcera známého jazzového pianisty Zdeňka Zdeňka. Hudbě se věnovala od útlého věku a už ve třinácti letech začala skládat první písně s vlastními českými texty. Její tvorba se pohybuje na pomezí žánrů folku a rocku a nabízí širokou škálu témat od tajemného dědictví předků přes trable se stydlivým milencem až po meditativní plavbu vesmírem. Především o hudbě jsme si s Markétou Zdeňkovou povídali.   

Hudební knihovna: Vedl Vás Váš tatínek, známý jazzový pianista, k hudbě od malička?
Markéta Zdeňková: „Nepoužila bych možná slovo vedl, ale přirozeně mě s ní seznámil. Hrál si se mnou. Třeba mě vzal do svého studia a nechal mě nahrávat písničky, co jsem uměla zpívat. Používal na to různé efekty a to mě bavilo. Taky jsem mu občas natočila něco do večerníčku, kam psal hudbu. Když jsem ale začala v první třídě jako mnoho dětí hrát na flétnu a později na kytaru, dohlížel už docela přísně na to, abych pořádně cvičila. Na hudební „dráhu" mě ale nijak nesměroval, spíš naznačoval, ať se živím něčím jiným, jestli to půjde."  HK: Jaký máte vztah k jazzové hudbě?
MZ:Je určitě jedním z velkých vlivů na můj hudební slovník. Provázela mě od dětství, kdy jsem chodila na koncerty Vlasty Průchové, s níž táta hrál. Jazz pro mě dlouho měl její laskavou a rozesmátou tvář. Později mě hodně ovlivnil poslech velkých zpěvaček jako např. Billie Holiday, Elly Fitzgerald a dalších. Asi v 17 jsem se na tátův popud začala učit první jazzové „standardy". Několik let jsme společně s tímto repertoárem vystupovali a já po gymnáziu studovala na VOŠ Jaroslava Ježka jazzový zpěv. Bavilo mě to a obohatilo, občas se při nějaké příležitosti k těm písním ráda vracím. Přesto to vnímám tak, že v jazzu jsem vždy tak trochu na návštěvě. Doma jsem ve svých písních." 

HK: Jaké byly Vaše první písničky, které jste začala skládat už ve třinácti letech? Čím se zabývaly? Vybavujete si nějaký text?
MZ: „Vybavuji si jich dost, asi i proto, že jsem měla možnost si je u táty nahrát. Má první píseň se jmenovala „Netušíš" a napsala jsem ji z nešťastné lásky. Začínala sice podobně jako Slunečný hrob, ale pak jsem tu harmonii rozvinula někam jinam a myslím, že to nebyl špatný počin J „Tvůj stín dobře znám, ty netušíš, když odcházíš, tvou vůni cítím dál" - to byl začátek."  

HK: Kdy jste založila první kapelu a vzpomínáte ještě na Váš úplně první koncert?
MZ: „Bylo mi patnáct a právě díky nahrávkám z tátova studia, které jsem dávala jako vánoční dárek kamarádům, si mě přes známé našel jeden klarinetista, Karel Snášel. S ním a s kytaristou/baskytaristou Václavem Maškem jsme založili trio 2+1 (Dva plus jedna) a náš první koncert byl na Dobříši v knihovně. Z tohohle uskupení jsem vycházela dlouho, Vašek se mnou hrál snad deset let a dodnes jsme dobří přátelé."  

HK: Proč jste se duo rozhodla rozšířit na regulérní kapelu?
MZ: „S trombonistou a zpěvákem Štěpánem Janouškem jsme několik let hráli ve dvou. Je to poněkud neobvyklá nástrojová kombinace, ale Štěpán je velice nadaný multiinstrumentalista a díky použití některých efektů jako octaver na jeho hlas, takže občas může zpívat basu, nebo jeho hře na perkuse, jsme z ní vytěžili hodně. Pomohlo mi to najít novou tvář mých písní. U některých jsme přesto cítili, že potřebují větší zvuk. Taky jsem si moc přála mít konečně kapelu s bicími, což jsem nikdy neměla J To, že je nás víc, nám oběma dává větší volnost, nemusíme „táhnout" vše sami – já doprovodem na kytaru a on zajišťováním všemožných rolí a efektů přes počítač. Další členové navíc svými nápady a hrou obohacují písně o další rozměr. Přesto občas např. v komornějších místech v duu stále hrajeme a baví nás to."  

HK: Podle jakých kritérií jste do ní vybírala muzikanty?
MZ: „My jsme se prostě potkali. Slyšela jsem Štěpána, který už se mnou v té době hrál, v kapele Dalibora Hrubeše, Divnotaj, a řekla jsem: takovou kapelu bych chtěla mít. No a protože i klukům se naše hudba líbila, udělali jsme společný koncert a Dalibor mi svou kapelu na pár věcí „půjčil" a sám je doplnil svou hrou na kytaru. No a tolik se nám to líbilo, že jsme nemohli nepokračovat."  HK: Proč jste se rozhodla využít Hit-Hit, kolik se Vám podařilo vybrat a na co jste peníze použili?
MZ: „Cílová částka na Hithtu, kterou jsme díky našim úžasným fanouškům a přátelům vybrali, byla 150 000. Ta se o docela dost sníží o různé poplatky, daně a náklady, ale díky grantu od Ochranného svazu autorského jsme skutečně získali přibližně tento obnos. Jsme za to velmi vděční, protože jiné investory nebo sponzory nemáme a platit vše ze svého bychom asi nezvládli. I když se vybraná částka zdá velká, bylo třeba ještě k ní něco přidat z peněz naspořených z prodeje minulého alba. Natáčeli jsme ve studiu SONO, což je jedno z nejlepších studií u nás, chtěli jsme, aby zvuk byl co nejkvalitnější. Troufám si tvrdit, že díky Adamu Karlíkovi, který zvuk nabíral, míchal i masteroval, to tak je. I na obalu jsme si dali záležet, obraz nám na něj zapůjčil renomovaný malíř Otto Placht. Kromě studia a mixu jsme tedy peníze použili na náklady na grafiku obalu, výrobu nosičů, PR a křest, až se bude moci uskutečnit."  

HK: Obsahuje nové album výhradně nové skladby? A jste výhradní autorkou?
MZ: „Písně jsou především z období cca posledních 4 let. Jedna (Něco zvláštního) je z dob mých studií na VOŠ Jaroslava Ježka, takže je zhruba 8 let stará. Ano, hudbu i texty pro MarZ píšu výhradně já. Někteří kluci z kapely skládají taky, ale pro jiná uskupení. Třeba Dalibor pro zmiňovaný Divnotaj nebo Štěpán pro vokální sextet Skety či Janoušek-Wróblewski kvartet. On i všichni členové kapely se ale výrazně podílejí na aranžmá skladeb."  

HK: Proč jste za singl k videoklipu vybrali právě Olymp?
MZ: „Hlavní kritéria byla: co nejkratší čas (což u mých písní je těžké, většinou mají přes 5min), aby tam Štěpán hrál na trombón, protože na něj je prostě vynikající a v poněkud odlehčenější písni Kamaše, kterou jsme s klipem vydali na podzim, hraje na klávesy. Tak nám Olymp nějak přirozeně vyšel."  

HK: Už tušíte, co bude se křtem?
MZ: „Křest, který měl proběhnout 16.4. ve Vile Štvanice, se samozřejmě kvůli situaci a opatřením v naší zemi posouvá na neurčito. Aby ovšem CD dlouho nezůstalo nepokřtěné, využili jsme příležitost pokřtít ho aspoň prozatímně na našem streamovaném koncertě pořádaném iniciativou Nechoď ven v klubu U Staré paní. Ten proběhl 26.3., samozřejmě bez diváků, a přenášel se on-line na www.nechodven.cz a na facebooku klubu. Dá se na webu zhlédnout i zpětně a každý den tam probíhají další skvělé koncerty."  HK: Jak Váš tatínek Vaši hudbu hodnotí? Líbí se mu?
MZ: „To se raději zeptejte jeho." (smích)  

HK: Proč jste si jako vydavatele vybrala právě Tranzistor?
MZ:Tranzistor, který založil a vede náš kamarád a skvělý bubeník David Landštof, má pod svým křídlem muzikanty a kapely podobného ražení, jako jsme my. David s námi i v začátcích kapely hrál a naše písně má rád. My i on jsme proto měli zájem spolupracovat a David je náš velký pomocník především v oblasti médií, což my tohoto oboru neznalí muzikanti potřebujeme a velice oceňujeme." (smích)
Foto: Anna Baštýřová, Tomáš Moudrý
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Kapela Nickelback oznámila evropské koncerty v rámci Get Rollin' Tour
07.12.

Kapela Nickelback oznámila evropské koncerty v rámci Get Rollin' Tour

Cenami ověnčená rocková kapela Nickelback oznámila evropské koncerty v rámci Get Rollin' Tour 2024, na kterých...


Metalová Niakara se druhým koncertem ve své hudební historii představila v plzeňském Medvědovi
06.12.

Metalová Niakara se druhým koncertem ve své hudební historii představila v plzeňském Medvědovi

Zajímavé koncertní zážitky nabídl plzeňský klub Bílej Medvěd hostům v pátek 1.12.2023. Na místních...


Svébytný duch kultovních kapel Dio a Rainbow ožije ve Svatobořicích-Mistříně
06.12.

Svébytný duch kultovních kapel Dio a Rainbow ožije ve Svatobořicích-Mistříně

V posledních letech se v hardrockovém světě rozmohl velmi sympatický nešvar. Na live turné nevyrazí...


Simple Plan oslaví na tour jubileum. Praha bude součástí
06.12.

Simple Plan oslaví na tour jubileum. Praha bude součástí

Dvacet pět let na scéně. Kanadská punk-rocková kapela Simple Plan vyráží s začátkem nového roku oslavit...


Pet Shop Boys se vrací do Prahy se svým turné Dreamworld
06.12.

Pet Shop Boys se vrací do Prahy se svým turné Dreamworld

Pet Shop Boys (Neil Tennant a Chris Lowe) jsou zapsáni v Guinnessově knize rekordů jako nejúspěšnější duo v historii...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Třetí
17.11.

Třetí

» něco něco

Třetí album s jednoduchým názvem Třetí vydávají něco něco u domovského...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru