Sziget otevřel své brány, prvním lákadlem byla P!nk

Jeden z největších evropských festivalů Sziget vstoupil do svého pětadvacátého výročního ročníku. Ten opět láká jak na velká jména světového popu, tak i na alternativnější interprety na dalších menších stagích. Zahajovací den byl především ve znamení americké zpěvačky P!nk, která se během léta vrátila ke koncertům po mateřské pauze.

Pro návštěvníky, kteří festival navštívili již v minulých letech mohlo dojít k menšímu zklamání. Ačkoliv se loni v srpnu celý ostrov Obudai vyklidil, letos je opět každý stánek na stejném místě. Kromě tradiční Main stage, která opět nese jméno v loňském roce tragicky zesnulého managera festivalu Dana Panaitesca, nechybí ani obří stan OTP Bank Stage a letos jmény z předchozích ročníků zaplněná World Music Stage.

V prvním dni byl však program zaměřen především na Main Stage a alternativou bylo tanečně laděné Colloseum, další z klasik budapešťského festivalu. Publikum nejprve rozehřáli energetičtí bosňané Dubioza Kolektiv. Sedmice hudebníků nastupila ve žlutých barvách a svým mixem funk-rocku, reggae a rapu nažhavili publikum na první dvě hvězdy letošního line-upu. Po nich přišla na řadu ještě tradiční vložka v podobě tématické "párty". Každý z návštěvníků dostal nafukovací paličky, kterými měl během následujících chvil předvést co největší hluk. Bohužel i tahle položka patří mezi každoroční prvky a možná by stálo za to pár věcí inovovat.



Billy Talent vběhli na stage v půl osmé. Kapela, která začátkem srpna rozbouřila Olomouc i Prahu předvedla set složený ze všch pěti řadovek. Během devadesátiminutového setu zaznělo dvacet skladeb, z nichž nejvtší počet zabrala loňská řadovka Afraid of Heighs. Nicméně je třeba potknout, že vystoupením na hlavní stage si kanadští rodáci vzali velké sousto. Publikum místy reagovalo velmi chladně a to i při častém hecování frontmana Bena Kowalewicze.

Naštěstí však zabraly největší a již letité hity. Nechyběly Surrender, Red Flag, Rusted From The Rain či předposlední Fallen Leaves, u kterých se celý dav, včetně čekajících na americkou hvězdu rozvlnil. Kapela si také neodpustila vzpomínku na nedávno zesnulé frontmany Chestera Benningtona a Chrise Cornella v písni Nothing to Lose, nicméně tohle vzpomínání při každém z koncertů působí již jako klišé. Kanaďanům by tak rozhodně seděl spíše kratší set, kde by vymyzela hluchá místa a možná by pomohlo i přemístění na "klubovou" OTP Bank stage.

Pak už přišla chvíle hlavního headlinera prvního večera. P!nk na sebe nechala čekat zhruba patnáct minut. Tím však pouze začal rozpačitý start vystoupení. Hned v úvodní skladbě Get The Party Started se přiřítila na pódium i s doprovodem svých tanečníků a víceméně se věnovala tančení a zpěv tak "zbyl" na dvojici backvokalistek. Stejně tomu bylo ještě u dvojky U+UR Hand. Pořádný aplaus se rozezněl až s další hitovkou Try, ve které P!nk konečně naplno ukázala svůj úžasný hlasový fond a tou chvílí začala očekáváná párty.



Střídal se hit za hitem, pokrývající celou kariéru zpěvačky, která na letošní říjen naplánovala již sedmou studiovou desku Beautiful Trauma. Z té však žádná novinka nezazněla, přičemž premiéra singlu se uskuteční již 10. srpna. Došlo i na několik coverů, které jsou již tradiční součástí vystoupení. Spolu s kytaristou Justinem Derricou si Pink došla až na konec můstku, kde prvně předvedli akustické verze Who Knew a Fucking Perfect a následně Me And Bobby McGee od Krisse Kristoffersona a  Baby I'm Gonna Leave You od Joan Baez či Led Zeppelin s dlouhým kytarovým sólem během kterého se šla hlavní postava převléct. Tyto vyjímečné akustické části koncertu si však užili pouze ti nejblíže pódia. V odlehlejších částech areálu se zvuk doslova vytrácel a to včetně zpěvu.

Velkolepý byl však závěr, který opět ukázal zábavnou stránku show. Po vážnější Sober se střídaly už jen novější hity (Just Like Fire, Blow Me, Raise Your Glass), během kterých se také objevily první efekty. Ať už kouř nebo vyloženě plameny šlehaly přímo před zraky nejbližších řad. Závěrečná tečka v podobě přídavku So What se nakonec přece jen nesla ve vzduchu. Kdo čekal akrobatickou show již od začátku, přecijen se dočkal aspoň na chvíli, když se P!nk dostala nad hlavy křičících nadšenců a přestože to ubralo na kvalitě zpěvu, stál tento okamžik zato. Vyzdvhihnout je třeba také bezprostřednost P!nk, které nedělalo problém vzít mobil fanoušků a vyfotit jim tam své "selfie", případně se jim i během zpěvu podepisovat a dostat zato nálož plyšových darů.


Souhrn prvního dne si můžete prohlédnout v následující kompilaci fotografií od party Rockstar Photographers.

GALERIE



ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
V Praze opět zazněly metalové covery od toho nejpovolanějšího
29.09.

V Praze opět zazněly metalové covery od toho nejpovolanějšího

Poslední zářijové pondělí se v Praze sešli příznivci metalu a rocku v tak trochu netradičních podobách. Všichni...


Stratopilot zvou do mimozemské krajiny karvinských dolů
29.09.

Stratopilot zvou do mimozemské krajiny karvinských dolů

Stratopilot je název nového projektu hudebníka Jakuba Krajíčka a textaře a kytaristy Františka Kuči, kterou dotváří...


Kytarista Milan Bátor vydává písně Beatles v neobvyklých aranžích
29.09.

Kytarista Milan Bátor vydává písně Beatles v neobvyklých aranžích

I Beatles je název druhého alba kytaristy Milana Bátora, které obsahuje písně legendární kapely v instrumentálních...


Česko-italský hudební večer v klatovském Falconu podpořila početná návštěva
29.09.

Česko-italský hudební večer v klatovském Falconu podpořila početná návštěva

O náležitý rozruch tvrdou nekompromisní muzikou se v neděli večer 24.9.2023 postaraly dvě úderné formace....


Novinkový Prague Music Week zve na první část svého letošního programu
28.09.

Novinkový Prague Music Week zve na první část svého letošního programu

Nová hudební událost Prague Music Week, která navazuje na úspěšnou konferenci a showcase festival Nouvelle Prague,...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru