Světově znějící debut z Prahy

Recenze alba : I Am You

Album: I Am You
Interpret: Candlewick Iamme
Celkový čas:
Vydavatel: Vlastní náklad
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Nečesky znějící umělecké jméno, pověst neohrožené aktivistky za práva pouličních hudebníků v Praze, schopnost zafinancovat svůj debut pomocí crowdfundingu a zajistit si tak zajímavé spoluhráče, jakými jsou akordeonista Mario Bihári, houslista Martin Zbrožek, basista Pjer la Šéz či jazzový kytarista Petr Eichler... který jiný český debut se může prokázat podobně zajímavým příběhem?

Folk?

Sama zpěvačka o svém stylu mluví jako o výsledku inspirace pocházející od „folkové scény amerických undergroundových klubů, indických manter a sufijských motivů, izraelských náboženských zpěvů, vandráků u cesty a českého písničkaření," nicméně až takto eklekticky výsledná podoba I Am You nezní.

Základní hudební kámen představuje nepochybně folk a to ve své (anglo-)americké podobě, Porta a bratři Nedvědi ve výčtu vlivů chybějí zcela právem. Ostatní hudební styly - a není jich málo -, se spíše než v akordových a melodických postupech uplatňují v aranžích. V textech - většinou anglických, nicméně místy i českých -, se autorka zabývá zejména svými osobními příběhy a prožitky, jak se na písničkářku jejího stylu sluší a patří.

Úplný úvod alba patří čistému folku, s příjemně naechovanou kytarou, na níž ve svých akordech Iamme Candlewick hojně využívá volných strun pro dosažení barvitějších akordů. A poprvé se mi vybavuje styl mé oblíbené písničkářky, která na svých albech také kombinuje folk s elektronikou i dalšími styly, a to Beth Orton.

V následující „borůvce" kytaru a zpěv oživí housle i troška toho rytmu na buben, výsledkem je útulná irsko-hospodská atmosféra. Kouzelně znějící akordeon a pastelové klávesy v Prince Zen mi trošku kazí čeština - na rozdíl od taktéž dvojjazyčného Dunaje, u něhož jsem vždy preferoval češtinu, bych v tomto případě dal jednoznačně přednost anglické verzi.

Jazz, Beatbox, World Music...

Osobní téma Father vedle české vsuvky ozvláštní zejména decentní trumpeta, nejenom zde si producent v osobě ostříleného matadora několika českých skupin Sabri Hilli zaslouží pochvalu za citlivou produkci a neotřelé aranžérské nápady. Jeden přichází hned v dalším kousku – jak často uslyšíte tak neortodoxní kombinaci, jakou vytváří zde přítomný klarinet a beatbox? A ačkoliv místy všechny přítomné nástroje resp. „nástroje" rytmicky úplně přesně netáhnou za jeden provaz, vzhledem k folkově pohodové náladě písně to jejímu vyznění nijak neškodí.

Přes zvuky pralesa se dostáváme k dalšímu povedenému kousku, který si tentokrát pro sebe adoptoval špetku world music. Jak jinak ostatně, když se jmenuje Ganga. Přes bluesově/swingově triolový rytmus a saxofon posledního českého kousku Hořím se opět dostáváme k zapojení beatboxu. V Light Me se dokonce spojí se zkreslenou elektrickou kytarou a standardními rockovými bicími, nicméně jinak mi tato rozveselená tříakordovka do alba příliš nesedí.

V duetové I Am You i hodně americky znějící Say It's Possible jsme však naštěstí zpět u písničkářské melancholie a následující beth ortonovská elektro-folková If You Will tvoří skvělý závěr povedeného alba.

Kam dál?

Hudební publicisté často rádi ve svých recenzích a profilech straší hudebníky na začátku jejich kariéry, že teprve druhé album je tím pravým prubířským kamenem. První křest ohněm v podobě I Am You zvládla Iamme Candlewick velmi dobře, nic podobného – totiž anglo-americky znějící folkovou desku, která je svou kvalitou schopna oslovit i ne-folkové publikum – naše zeměpisné šířky nepamatují. Pokud dříve nebo později dojde na další album, což by bylo jedině dobře, tak za sebe bych doporučoval scénář Suzanne Vega a její 99.9 F – tedy ještě trochu víc elektroniky a rockových rytmů. Ale to již poněkud drze lezu do zelí zpěvačce a jejímu producentovi, takže je nejvyšší čas recenzi ukončit a jít si pustit např. následující píseň:

DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

Související obsah:

» Cermaque vydává desku plnou démonů   (Karel Souček, 28. 12. 2012)
» Pocta milému rodnému kraji   (Karel Souček, 13. 04. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Ash vs. The Subways v Lucerna Music Bar
30.11.

Ash vs. The Subways v Lucerna Music Bar

Už túto sobotu 02.12.2023 vystúpi severoírska rocková hviezda 90-tych rokov Ash v pražskom Lucerna Music Bare....


Mikulášská s The Tap Tap se z Prahy přesouvá do pivovaru Bizon
30.11.

Mikulášská s The Tap Tap se z Prahy přesouvá do pivovaru Bizon

Státní opera, Forum Karlín, Divadlo na Vinohradech a KD Barikádníků. To byla místa, kde se v minulosti konal oblíbený...


Tomáš Boček vyměnil angličtinu za češtinu a folk za pop a RnB
30.11.

Tomáš Boček vyměnil angličtinu za češtinu a folk za pop a RnB

Zpěvák a skladatel Tomáš Boček dosud vydal tři singly v angličtině a jeden z nich, Don't Know Why, prošel sítem do...


Oskarový herec se s kapelou Thirty Seconds To Mars vrací po pěti letech do Prahy
30.11.

Oskarový herec se s kapelou Thirty Seconds To Mars vrací po pěti letech do Prahy

Americká rocková kapela Thirty Seconds To Mars vyráží na celosvětové turné se svým nejnovějším...


„Chtěli bychom teď hlavně hrát naživo…“  říká kytarista skupiny Meredith Hunter.
30.11.

„Chtěli bychom teď hlavně hrát naživo…“ říká kytarista skupiny Meredith Hunter.

Liberecká skupina Meredith Hunter prošla v poslední době personálními změnami a vydala novou desku. Na to, co bude...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Třetí
17.11.

Třetí

» něco něco

Třetí album s jednoduchým názvem Třetí vydávají něco něco u domovského...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru