Světově znějící debut z Prahy

Recenze alba : I Am You

Album: I Am You
Interpret: Candlewick Iamme
Celkový čas:
Vydavatel: Vlastní náklad
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Nečesky znějící umělecké jméno, pověst neohrožené aktivistky za práva pouličních hudebníků v Praze, schopnost zafinancovat svůj debut pomocí crowdfundingu a zajistit si tak zajímavé spoluhráče, jakými jsou akordeonista Mario Bihári, houslista Martin Zbrožek, basista Pjer la Šéz či jazzový kytarista Petr Eichler... který jiný český debut se může prokázat podobně zajímavým příběhem?

Folk?

Sama zpěvačka o svém stylu mluví jako o výsledku inspirace pocházející od „folkové scény amerických undergroundových klubů, indických manter a sufijských motivů, izraelských náboženských zpěvů, vandráků u cesty a českého písničkaření," nicméně až takto eklekticky výsledná podoba I Am You nezní.

Základní hudební kámen představuje nepochybně folk a to ve své (anglo-)americké podobě, Porta a bratři Nedvědi ve výčtu vlivů chybějí zcela právem. Ostatní hudební styly - a není jich málo -, se spíše než v akordových a melodických postupech uplatňují v aranžích. V textech - většinou anglických, nicméně místy i českých -, se autorka zabývá zejména svými osobními příběhy a prožitky, jak se na písničkářku jejího stylu sluší a patří.

Úplný úvod alba patří čistému folku, s příjemně naechovanou kytarou, na níž ve svých akordech Iamme Candlewick hojně využívá volných strun pro dosažení barvitějších akordů. A poprvé se mi vybavuje styl mé oblíbené písničkářky, která na svých albech také kombinuje folk s elektronikou i dalšími styly, a to Beth Orton.

V následující „borůvce" kytaru a zpěv oživí housle i troška toho rytmu na buben, výsledkem je útulná irsko-hospodská atmosféra. Kouzelně znějící akordeon a pastelové klávesy v Prince Zen mi trošku kazí čeština - na rozdíl od taktéž dvojjazyčného Dunaje, u něhož jsem vždy preferoval češtinu, bych v tomto případě dal jednoznačně přednost anglické verzi.

Jazz, Beatbox, World Music...

Osobní téma Father vedle české vsuvky ozvláštní zejména decentní trumpeta, nejenom zde si producent v osobě ostříleného matadora několika českých skupin Sabri Hilli zaslouží pochvalu za citlivou produkci a neotřelé aranžérské nápady. Jeden přichází hned v dalším kousku – jak často uslyšíte tak neortodoxní kombinaci, jakou vytváří zde přítomný klarinet a beatbox? A ačkoliv místy všechny přítomné nástroje resp. „nástroje" rytmicky úplně přesně netáhnou za jeden provaz, vzhledem k folkově pohodové náladě písně to jejímu vyznění nijak neškodí.

Přes zvuky pralesa se dostáváme k dalšímu povedenému kousku, který si tentokrát pro sebe adoptoval špetku world music. Jak jinak ostatně, když se jmenuje Ganga. Přes bluesově/swingově triolový rytmus a saxofon posledního českého kousku Hořím se opět dostáváme k zapojení beatboxu. V Light Me se dokonce spojí se zkreslenou elektrickou kytarou a standardními rockovými bicími, nicméně jinak mi tato rozveselená tříakordovka do alba příliš nesedí.

V duetové I Am You i hodně americky znějící Say It's Possible jsme však naštěstí zpět u písničkářské melancholie a následující beth ortonovská elektro-folková If You Will tvoří skvělý závěr povedeného alba.

Kam dál?

Hudební publicisté často rádi ve svých recenzích a profilech straší hudebníky na začátku jejich kariéry, že teprve druhé album je tím pravým prubířským kamenem. První křest ohněm v podobě I Am You zvládla Iamme Candlewick velmi dobře, nic podobného – totiž anglo-americky znějící folkovou desku, která je svou kvalitou schopna oslovit i ne-folkové publikum – naše zeměpisné šířky nepamatují. Pokud dříve nebo později dojde na další album, což by bylo jedině dobře, tak za sebe bych doporučoval scénář Suzanne Vega a její 99.9 F – tedy ještě trochu víc elektroniky a rockových rytmů. Ale to již poněkud drze lezu do zelí zpěvačce a jejímu producentovi, takže je nejvyšší čas recenzi ukončit a jít si pustit např. následující píseň:

DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

Související obsah:

» Cermaque vydává desku plnou démonů   (Karel Souček, 28. 12. 2012)
» Pocta milému rodnému kraji   (Karel Souček, 13. 04. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let
19.06.

Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let

Šest let čekali fanoušci kapely Poletíme? na nové album. Na desku Chce to hit! nyní osmičlenná banda okolo výtvarníka...


The Offspring chystají na říjen nové album
19.06.

The Offspring chystají na říjen nové album

Minulý čtvrtek uchvátili američtí The Offspring festival Rock for People svým divokým koncertem. Fanoušci těchto punk...


Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech
19.06.

Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech

Oblíbená kapela MIRAI má za sebou první zastávku z dlouhé série vlastních festivalů. Velkolepý program...


The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta
18.06.

The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta

Kultovní kalifornská pop-punková skupina The Offspring si znovu po osmi letech našla cestu na Rock for People. Jejich letošní...


Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty
18.06.

Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty

Můj program byl během druhého dne festivalu Rock for People trochu volnější, ale zároveň jsem byl svědkem hned...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sobě věrnej
17.06.

Sobě věrnej

» Škwor

Po desáté jubilejní desce Tváře smutnejch hrdinů, kterou kapela...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru