Pocta milému rodnému kraji

Recenze alba : Milokraj

Album: Milokraj
Celkový čas: 00:45:19
Vydavatel: Animal Music
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Zpěvačce a skladatelce Martě Töpferové se v New Yorku, kde od svých jedenácti let s krátkými přestávkami žije, zřejmě zastesklo po rodných kořenech. Proto se společně s jazzovým kontrabasistou Tomášem Liškou a dalšími hudebními přáteli vrhla na moravský a český folklór. Pod jeho vlivem napsali a nahráli autorské album Milokraj, které na lidovou hudbu nahlíží trochu jinak než jsme u nás zvyklí.

Folklór za latinu

Marta Töpferová, která je mimochodem dcerou herce Tomáše Töpfera, se věnuje převážně latinskoamerické hudbě, kterou interpretuje hlavně ve španělštině. Tomáš Liška patří k našim nejrespektovanějším mladým jazzovým muzikantům a také členové doprovodné kapely Stano Palúch, David Dorůžka a Marcel Comendant si už prošli různými hudebními styly.

Díky tomu se podařilo naprosto funkčně a přirozeně skloubit harmonické, rytmické, melodické a textové inspirace tuzemským folklórem s jazzem, soudobou klasickou hudbou, latinou a dalšími styly a udělat tak z české a moravské lidové hudby světovou záležitost. Prostě world music v pravém slova smyslu.

Na folklór odkazují nové skladby svými čistými harmoniemi, přirozenou melodikou, křehce melancholickou poetikou, použitými nástroji (dominující housle a cimbál) a texty o základních lidských citech a pocitech. Myslím, že by bez pročítání bookletu nikdo ani nepoznal, že se nejedná o skutečnou, léty prověřenou lidovou hudbu. Tak věrně zní.

Od lidové hudby k jazzu

Celé album má určitý vývoj. Nevím, zda chtěný či neúmyslný, ale začátek desky má nejblíže právě k folklóru. Úvodní skladbu Selené otevírá cimbál, k němuž se postupně přidává hluboký, výrazný hlas Marty Töpferové. Poetická, čistá, křehká folklórní píseň bez dalších stylových vlivů, cimbál, housle, kontrabas...
Jabloň zapomnění je mnohem temperamentnější, roztančená a dokonale vygradovaná skladba vystavěná na libozvučné souhře houslí a cimbálu. Melancholičtější a baladičtější rozměr nabízí Na vysoké hůrce, osvěžující zapojení mužských vokálů přináší skladba Aby mě miloval. V této lehké, vzdušné písni plné radosti se báječně doplňují s Martiným zpěvem.

Od pátého songu Modrá noc se začínají stále více prosazovat mimofolklórní vlivy a deska nabírá na stylové pestrosti. Nejprve dominuje, i náladou, jazzová hudba. Ta si možná trochu překvapivě, ale o to nápaditěji rozumí s folklórně laděnými texty. „Stojí javor v širém poli, cosi mě na duši bolí," ve spojení s jazzovou hudbou působí na otevřeného posluchače velice inspirativně.

Některé písně z prostřední části alba mají blíže k lidové hudbě (Laštověnko, kam to letíš?, Na lipovej stráni), jiné k mixu folklóru, jazzu a soudobé vážné hudby (K ránu, Na obláčku). Tato pasáž je přípravou na poslední tři skladby, které jsou stylově nejotevřenější. V nich už se proplétají všechny výše zmíněné styly, muzikanti se otevřeli všem vlivům a inspiracím a působí jako hodně uvolněné seskupení invenčních hudebníků, kteří se inspirují navzájem a zároveň působí jako tým.

Marta Töpferová na Milokraji dokazuje, jak výraznou a stylově nezařaditelnou zpěvačkou je. Škoda, že u nás nekoncertuje častěji, i když nyní slibuje, že se v Čechách zdrží delší dobu. Stejné vlohy má i skladatelské, všechny písně složila s Tomášem Liškou a oba se s naprostou přirozeností pohybují v často diametrálně odlišných stylech.

Podstatné city v jednoduchých příbězích

Texty jsou dílem Marty Töpferové, Anny Hodkové, Věry Provazníkové a Rity Erben. Spojuje je talent pro vystižení podstatných citů a pocitů pomocí jednoduchých příběhů. Bez frází, banalit a klišé se zabývají láskou v mnoha podobách, smutkem i radostí, trápením, osudem.

Album s malebným názvem Milokraj potěší milovníky tuzemského folklóru i otevřené world music. Má světový zvuk a nejen díky němu by se mu mohlo podařit alespoň trošku zpropagovat tradiční českou hudbu ve světě. Zasloužila by si to.

DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Milokraj   (Karel Souček, 12. 04. 2013)
» Marta Töpferová se na novince inspirovala lidovou hudbou   (Karel Souček, 14. 03. 2013)
» Töpferová & Liška   (Karel Souček, 12. 04. 2013)
» Čechomor opět po roce přispěje ke smršti vánočních koncertů   (Petr Škrabánek, 05. 12. 2012)
» Radůza nevylučuje velký projekt   (Joe Stramr, 24. 02. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Horký večer se v pražském Café V Lese nesl na vlnách kubánských rytmů a folk-rocku
20.06.

Horký večer se v pražském Café V Lese nesl na vlnách kubánských rytmů a folk-rocku

V úterý 18. června poctila Prahu svou návštěvou na svém evropském turné kanadská umělkyně...


Růža Fest v Měcholupech – tradiční obsazení a kvalitní muzika
20.06.

Růža Fest v Měcholupech – tradiční obsazení a kvalitní muzika

Každoročně pořádaná akce v obci Měcholupy na Nepomucku s názvem Růža Fest měl na letošek pevně stanovený...


Bring Me The Horizon na Rock for People složili reparát za jedna
20.06.

Bring Me The Horizon na Rock for People složili reparát za jedna

Britská alternativně rocková, metalová, elektronická (vyberte si) kapela se na festival Rock for People vrátila podruhé,...


Avril Lavigne na Rock for People oslavila svou kariéru důstojně
20.06.

Avril Lavigne na Rock for People oslavila svou kariéru důstojně

Avril Lavigne vystoupila na Rock for People a jestliže před koncertem mezi fanoušky budila zvědavost, či snad obavy, po koncertě...


Třetí den se na festivalu Rock for People vítalo i loučilo
20.06.

Třetí den se na festivalu Rock for People vítalo i loučilo

Třetí den na festivalu Rock for People byl opět prodloužen a ti nejvytrvalejší vydrželi až do tří ráno. Počasí konečně...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sobě věrnej
17.06.

Sobě věrnej

» Škwor

Po desáté jubilejní desce Tváře smutnejch hrdinů, kterou kapela...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru