Stromboli už svoji závěrečnou erupci nestihli

Recenze alba : Shutdown

Album: Shutdown
Interpret: Stromboli
Celkový čas: 00:53:53
Vydavatel: Panton/Supraphon
Rok vydání: 1989
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Je všeobecně známé, že Michal Pavlíček je bohem políbený skladatel a kytarista. Stejně tak není žádným tajemstvím, že Bára Basiková patří ke zpěvačkám s nejpestřejším a technicky nejdokonalejším (ty její výšky) projevem, která navíc disponuje hodně sexy hlasem. Když se tyto dvě osobnosti spojí, zákonitě to musí zajiskřit.

Když to zajiskří


A přesně to se stalo v polovině 80. let, kdy vznikla kapela Stromboli. Existovala jen čtyři roky, zanechala po sobě pouhá dvě alba, ale přesto se nesmazatelně zapsala do historie české rockové hudby. Její přínos nyní připomíná reedice druhé desky Shutdown.Zatímco debutové dvojalbum Stromboli bylo, v souladu s názvem kapely (italská sopka), plné erupcí za dva roky nahromaděných nápadů, nálad, hudebních stylů a pocitů, tak Shutdown je sevřenější, homogennější a bohužel i krotší, usedlejší nahrávkou. Ne že by sopka vyhasla, stále to v ní vře, ale už neplýtvá silami, nenechá se rozptylovat drobnými erupcemi a směřuje k závěrečné mohutné explozi. Ta už ale nepřišla, protože Stromboli se kolem sametové revoluce rozpadli.

Propracované i přímočaré skladby


Mnohovrstevné skladby, pohybující se mezi rockem, jazzem, novou vlnou a klasickou hudbou, mají jasný rukopis Michala Pavlíčka. Ten složil všech devět písní a opět nešetřil svými originálními inspiracemi a nápady. Dokonale vládne schopností napsat vnitřně propracovanou, nápaditou a důmyslně vystavěnou melodii, stejně jako přímočarou písničku s chytlavým refrénem.

Třeba hned úvodní skladba Abacus, kterou otevírají výrazné kytarové riffy. Vzdušné pasáže se v ní střídají s hutnými kytarovými a syntezátorovými plochami, přímočarý rock s alternativními postupy. Ve více než pětiminutové skladbě se pořád něco děje, střídají se rytmy, melodie, nálady, tempo, obdivuhodná je práce s aranžemi a dynamikou.Druhou polohu Stromboli představuje hned následující Labyrinth. Baladičtější, procítěnější, experimentálnější a emocionálně velice silná píseň, dosahující až magických účinků. Na první poslech je zřejmé, že Pavlíček vychází ze scénické hudby. V lyričtějším duchu se nese také mrazivá skladba Scanners, kde zpočátku křehký, klavírem podmalovaný vokál Báry Basikové graduje do neuvěřitelných obrátek a jeho naléhavost se neustále stupňuje.

Rocková dračice i operní diva


Kromě Pavlíčkovy precizní kytary je druhým poznávacím znamením desky právě Basikové zpěv. Jeho pomocí dokáže vyjádřit širokou škálu pocitů, umí být popově jemná i rockově dravá, hladící i vzrušující, vášnivá i chladná, šeptá i křičí a je stejně věrohodnou dračicí jako operní divou. A to vše podpořeno značnou dávkou elektroniky, která účinek jejího hlasu ještě umocňuje.

K dalším vrcholům desky patří promakaná, do hypnotické atmosféry oděná píseň Why, hymnické a nesmírně melodické Sandonorico, rytmicky zajímavý, vygradovaný a plný napětí Back In The Castle a závěrečný opus Picturesque Bells, v němž je všechno. Symfonie, opera, rocková píseň, muzikál. Bára Basiková si všechny tyto polohy se svým neuvěřitelným hlasovým rozsahem, ačkoli tentokrát nezpívá klasický text, spíše jen tak preluduje, náležitě vychutnává.Ve své době CD Shutdown příliš pozornosti nevzbudilo. Skupina ho již nestačila zpropagovat, všichni žili sametovou revolucí a lepšímu přijetí zřejmě zabránily i anglické texty, které tehdy ještě nebyly tak běžné jako dnes. S odstupem času však Shutdown působí jako velice silné, přesvědčivé album, které vzdává hold mistrovství Michala Pavlíčka a Báry Basikové.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Hudba z alba Fiat Lux se rozlévá jako láva ze sopky Stromboli

Hudba z alba Fiat Lux se rozlévá jako láva ze sopky Stromboli

V posledních letech zažívá česká hudební scéna jakési obrození kapel z období...GALERIE

Související obsah:

» Shutdown   (Karel Souček, 25. 04. 2013)
» Fanoušci Stromboli se mají na co těšit   (Karel Souček, 01. 02. 2013)
» Stromboli   (Karel Souček, 25. 04. 2013)
» Ke 30. narozeninám Precedens vyjde album mapující historii skupiny   (Petr Škrabánek, 09. 11. 2012)
» Zpěváci se mění, Němcova hudba zůstává   (Karel Souček, 27. 12. 2012)
» NAŠE TÉMA: Reedice alba Běr od Pražského výběru   (Joe Stramr, 25. 03. 2013)
» Příští rok si dá Pražský výběr koncertní pauzu   (Karel Souček, 20. 02. 2013)
» Deskografie Pražského výběru - od novovlnných hrátek k říznému rocku   (Karel Souček, 23. 03. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen
04.12.

Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen

Od ohlášení jednoho z headlinerů, kterým jsou britští While She Sleeps, přidávají organizátoři jedno jméno...


Krásný ztráty Live hlásí první jména
04.12.

Krásný ztráty Live hlásí první jména

Organizátorům, vystupujícím a především návštěvníkům festivalu Krásný ztráty Live se romantické prostředí...


7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel
04.12.

7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel

Před téměř čtyřmi dekádami nazpívala Hana Hegerová píseň Michala Horáčka Gabriel. Nyní přichází s volným pokračováním...


Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu
04.12.

Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu

K nejkultovnějším kytarovým kapelám 90. let bezesporu patřila frýdeckomístecká Prouza. Dnešní padesátníci...


Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show
03.12.

Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show

Nottinghamský rodák Isaac Anderson se 1. 12. vrátil znovu do Prahy, kde tentokrát pro své fanoušky vystoupil v MeetFactory....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Třetí
17.11.

Třetí

» něco něco

Třetí album s jednoduchým názvem Třetí vydávají něco něco u domovského...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru