Deskografie Pražského výběru - od novovlnných hrátek k říznému rocku

Na to, jak je Pražský výběr slavná kapela, ve své deskografii příliš zářezů nemá. Důvody jsou politické (zákazy činnosti, emigrace) i osobní (rozpory mezi členy, působení v jiných projektech). Na svém kontě má skupina čtyři studiová alba, dvě koncertní desky (Adieu C.A. a Beatová síň slávy) a tři kompilace (Komplet, Tango Ropotámo, Habaděj). Nás v tomto přehledu samozřejmě budou zajímat studiová alba.

ŽÍZEŇ (1978, Panton)

Žízeň je debutové album Pražského výběru, které vyšlo u Pantonu v roce 1978. Oproti hudebnímu stylu kapely z 80. let je Žízeň jazz rocková, což byl tehdy velice populární styl. Obsahuje dvě dlouhé (suity) a dvě kratší instrumentální skladby. Byl-li někdy Pražský výběr hudebně složitý a komplikovaný, pak právě v této době.

Tehdy ještě ve formaci nefiguroval Michal Pavlíček, od července do září 1978 tak ve studiu pražského Smetanova divadla nahrávali Michael Kocáb (piano, elektrické piano, clavinet, syntezátor), Ondřej Soukup (baskytara), Vratislav Placheta (bicí), Ladislav Malina (bicí), Zdeněk Fišer (kytara), Martin Koubek (kytara) a Jiří Niederle (tenorsaxofon, sopránsaxofon). Mezi hosty se objevila řada známých jmen, mimo jiné trumpetista Michal Gera, sitárista Bohdan Mikolášek či hráč na foukací harmoniku Ondřej Konrád.

Po Žizni došlo k zmrazení aktivit a přerušení činnosti skupiny. V té době se na scéně objevil již tehdy proslulý kytarista Michal Pavlíček. Při setkání v klubu Reduta Pavlíček oslovil Kocába ke spolupráci na společném projektu, kterému dali název podle Kocábovy skupiny Pražský výběr. Zanedlouho se sestava ustálila v té nejslavnější podobě, tak jak byla vídána na českých pódiích v letech 1981-1983. Tedy Michal Pavlíček, Michael Kocáb, Jiří Hrubeš a Vilém Čok.

STRAKA V HRSTI (1982, Panton)

Právě v této sestavě natočil Pražský výběr v roce 1982 album Straka v hrsti, které okamžitě skončilo v trezoru a společně s koncerty v Hradci Králové v lednu 1983 vedlo k úplnému zákazu kapely.

Najít nahrávku s pohnutějším osudem je docela těžké, Straka v hrsti se stala dokladem velkého talentu hudebníků a hlouposti komunistického systému. Ale důležitá je muzika, která je výrazně ovlivněna novou vlnou. Všechny písně jsou založeny na překvapivých nápadech, značné kompoziční a instrumentální zdatnosti i textech s často až dadaistickým dopadem.

Straka v hrsti si musela na oficiální vydání počkat celých šest let. Přesto znamenala a znamená pro celou generaci rockových fanoušků kultovní album s hity jako Hrabě X, Na Václavským Václaváku, Zubatá nebo Pražákům je hej. Skladby z alba byly použity ve filmu Juraje Herze Straka v hrsti.

VÝBĚR (1987, Supraphon)

Nahrávka z roku 1987 je důkazem hudebního i textařského zrání Kocába, Pavlíčka, Čoka a nově Klaudiuse Kryšpína. Ten u bicích nahradil Jiřího Hrubeše, který v roce 1985 emigroval. LP nabídlo devět skladeb, které byly nahrány ve studiu Supraphonu.

Jestliže byla Straka plná ulítle rock-punkové a eklektické muziky s dada říkánkami, pak Výběr je po všech stránkách vyzrálejší nahrávkou. Kocáb byl tehdy ve fázi spolupráce na Hapkově a Horáčkově Penziónu Svět, a možná proto i tady jeho pěvecké party dostávají podobu poselství, na pódiu doplněných kostýmy a maskami.

Tatrman, Chvastoun, Snaživec, Smolař, Člověk bez talentu, Tyhle řeči znám nebo Hrály dudy patří mezi známé „perestrojkové" vzkazy, doplněné brilantní instrumentální i aranžérskou prací, včetně využití moderní synthi technologie. Novovlnné hrátky se změnily k poctivému, dospělému, ale stále hravému rocku.

BĚR (1997, Bonton)

Jedno z nejzajímavějších českých rockových alb 90. let! Patnáct let po národem dlouho jen z kazetových kopií poslouchané Straky a deset od již oficiálního pokračování Výběr se sešla osvědčená čtveřice Čok, Kocáb, Kryšpín a Pavlíček ve studiu Sono, aby natočila tucet nových songů.

Tradiční autoři/spoluautoři Michal a Michael nabídli jen zčásti tradiční Výběrově excentrický materiál, když jejich hudební a lidské zkušenosti - a také textová spolupráce Vlasty Třešňáka - posunuly věci do ironického či lehce posmutnělého polistopadového vážna.
Mnozí si nejspíš vybaví klipem doplněnou hitovku Melem nemelem, všechno semelem, ale rozhodně lze doporučit poslech celého alba: od vstupního, skoro jižansky bluesového Tož vem to ďas přes kolektivně procítěné Ach jo, jak já jsem línej po závěrečný kytarově pavlíčkovský Stín.

Související obsah:

» Pražský výběr vyučoval v Brně   (Marek Odehnal, 22. 11. 2012)
» Pražský výběr je v polovině svého úspěšného turné   (Karel Souček, 19. 11. 2012)
» Běr   (Karel Souček, 22. 03. 2013)
» Pražský výběr chystá na březen další koncerty   (Karel Souček, 20. 01. 2013)
» Pražský Výběr   (David Malý, 22. 11. 2012)
» Po šestnácti letech vychází Běr v reedici   (Karel Souček, 05. 03. 2013)
» Pražský výběr se po šesti letech vrací v nejsilnější sestavě   (Karel Souček, 04. 11. 2012)
» Příští rok si dá Pražský výběr koncertní pauzu   (Karel Souček, 20. 02. 2013)
» Běr není kultovní, ale je nejlepší   (Karel Souček, 22. 03. 2013)
» Třicetiletá Straka   (Jakub Lepš, 25. 11. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla
14.06.

Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla

Jen pár týdnů po vydání úspěšného songu TU TU TU přichází zpěvák Jan Bendig s další novinkou. Ve skladbě...


Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People
14.06.

Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People

Necelých 24 hodin od zveřejnění nového songu Vlny, který vznikl jako titulní píseň ke stejnojmennému filmu Jiřího...


Keltové z Bostonu nám zahráli punk
14.06.

Keltové z Bostonu nám zahráli punk

Pražskou Lucernou zněl divoký zvuk keltského punku od bandy z Bostonu. Minulý víkend jste mohli být součástí...


Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky
13.06.

Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky

Křehká, jemná, melancholická. Taková je píseň Die Bäume – Stromy, která, stejně jako všechny předešlé...


Metalový Destroy!Fest v Losiné oslavil malé kulaté výročí
13.06.

Metalový Destroy!Fest v Losiné oslavil malé kulaté výročí

Losiná u Plzně se stala již po třetí místem konání metalové události s názvem Destry!Fest, na které...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru