Simu Martausovou muzika hodně baví. Nás ta její také.

Recenze alba : Na pravom poludní

Interpret: Martausová Sima
Celkový čas:
Vydavatel: Agentura JOMA
Rok vydání: 2014
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Kde Slováci ty charismatické a skvěle zpívající „baby", jejichž hlas proniká hluboko do posluchačova srdce, pořád berou? Jana Kirschner, Katarzia, Szidi Tobias, Dorota Nvotová, Lucia Šoralová, Zuzana Homolová, Katarína Knechtová, Sima Martausová. Právě posledně jmenovaná zpěvačka, skladatelka a textařka se může pochlubit novým albem Na pravom poludní, které má tu moc lidi dojmout i pobavit.  

Čím to Sima dokázala? Inteligentními autorskými písničkami s chytrými texty, svým příjemným, uvolněným a výrazově pestrým vokálem, pěti chlapy v kapele, svobodnou, pozitivní atmosférou celé nahrávky a s citem vybranými hosty.     



Album otevírá křehké, vnitřně energické a melodické Želé s chytlavým refrénem. Ještě jemněji, komorněji vyznívá smutný šanson V pouličných kaviarňach, do vkusného popu směřuje živější hitovka Buď mi doktorom. Zatímco první song zdobí příjemná Bartošova křídlovka a druhý melancholické violoncello Romana Harvana, zde dostává prostor další hostující nástroj, tentokrát příčná flétna Michala Žáčka.  

Jemné skladby i temperamentní šansony

Jemnější rock plný svobody přináší Kormorán. Jemným hudebním doprovodem je podkreslena Lara, o to více vynikne Simin zpěv a vstupy hostujících nástrojů. Temperamentní šanson Cirkus je plný hravosti, Banánová šupka se nebojí moderního country s prvky popu a rocku. Čižmy staví na klavírním doprovodu, 8:30 představuje hodně silný, posmutnělý a jemně šramlovitý šanson.  



Roztančenou, svobodnou atmosféru 60. a 70. let evokuje dynamická rocková skladba Karavan. Návrat k jemnosti a křehkosti přináší Ko/mäta/, folkový song se silnou intimní, zasněnou atmosférou. A titulní píseň je pak velice příjemnou popovou skladbou s výraznou melodií a zajímavým rytmem.  
Desku uzavírají dvě bonusové skladby, které se od poetiky desky trochu liší, ale absolutně ji nenarušují, spíše rozšiřují. V tak trochu odrhovačce 5 chlapov v kapele skládá zpěvačka hold členům své skupiny. Nesmírně příjemná, pozitivní, srdečná skladba, být jedním z nich, nosím nos hodně nahoru. Stejně mile vyznívá i vtipné tango Raňajky s Alfrédom.  

Přirozený, lehký, uvolněný zpěv

Chlapi v kapele jsou výborně sehranou partičkou. Klávesy si skvěle rozumějí s kytarami či kontrabasem, bicí s baskytarou nápaditě pracují s rytmem. Muzikanti se nederou do popředí, a velký prostor tak nechávají Simě Martausové. Ta zpívá velice přirozeně, lehce, uvolněně a stejně spontánní a uvěřitelná je v křehkých folkových polohách i temperamentnějších šansonech. Radost poslouchat.  



Poetické texty se zabývají vztahy, láskou, štěstím, ale i nepochopením či křivdami. Bez frází a klišé. Jako například vyznání lásky v písni Banánová šupka („Ľubim vás všetkých čo ste pri mne, ste v mojom srdci ako Tatry v hymne"). Nejen texty, ale i hudbu dělá Sima srdcem, což platí i o jejím zpěvu. Navíc ji to všechno hodně baví. I proto má deska Na pravom poludní schopnost zlepšovat náladu a prohlubovat radost ze života.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Smích Simě Martausové moc sluší

Smích Simě Martausové moc sluší

O tom, že slovenské zpěvačky ty české (až na pár čestných výjimek) válcují,...



GALERIE

Související obsah:

» Sima Martausová a její Karavan   (Jan Vavřík, 29. 06. 2014)
» Sima Martausová hledá svého doktora   (Jan Vavřík, 02. 10. 2014)
» Sima Martausová a její Cirkus   (Jan Vavřík, 12. 11. 2014)
» Komplikované? Málo vstřícné? Ale jděte ....   (Karel Souček, 01. 12. 2013)
» Lucia Šoralová – zrodila se nová šansoniérka   (Karel Souček, 15. 11. 2012)
» Katarzia dokazuje, že i debut může být vyzrálý   (Karel Souček, 28. 05. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Ametyst vydává píseň o lásce překračující zákony fyziky
23.03.

Ametyst vydává píseň o lásce překračující zákony fyziky

Astrofyzik je název nového singlu a klipu kapely Ametyst, propojující disco, techno a krautrock. Píseň o lásce...


Wohnouti sfoukli svých Třicet svíček na dortu stejnojmennou knihou
23.03.

Wohnouti sfoukli svých Třicet svíček na dortu stejnojmennou knihou

Skupina Wohnout slaví třicáté narozeniny. Za tři dekády existence stihla kapela vydat deset alb, natočit přes...


Prague Open Air oznamuje další účinkující. Včetně zahraničních hvězd.
22.03.

Prague Open Air oznamuje další účinkující. Včetně zahraničních hvězd.

Letní série koncertů Prague Open Air rozšiřuje program hned o tucet nových jmen. Fanoušci se mohou těšit na Kosheen,...


Neonová dystopie jako předzvěst konce: Carpenter Brut v Praze
22.03.

Neonová dystopie jako předzvěst konce: Carpenter Brut v Praze

„Ve světě zahaleném temnotou přežije jen beat." V tomto duchu se nesl večer ve středu 18. března v ARCHA+ v podání...


Žižkov na dva dny ožil hudbou
22.03.

Žižkov na dva dny ožil hudbou

Pražská akce Žižkovská noc letos slavila 15 let, tak jsem se rozhodla na jeden večer vrátit do mládí a navštívit staré...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Ulož tmu
22.03.

Ulož tmu

» Nauzea Orchestra

Nauzea Orchestra vydává svou šestou řadovou desku Ulož tmu, na níž mísí...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta