Fever Dream je vizuální skvost, hudebně však pokulhává.

Recenze alba : Fever Dream

Interpret: Palaye Royale
Celkový čas: 00:53:26
Vydavatel: Sumerian Records
Rok vydání: 2022
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD

Palaye Royale je kanadsko-americká alternativní rocková a glam rocková kapela se sídlem v Las Vegas v Nevadě. O vydání jejich očekávané čtvrté nahrávky Fever Dream 28. Října 2022 se opět postaral Sumerian Records

O Palaye Royale jsem se dozvěděla v roce 2016, kdy vyšel jejich singl „Dr. Doctor Man"  pod hlavičkou Sumerian Records a od té doby mi utkvěl v hlavě Remingtonův chraplák a především atypická vizáž kapely. Zatím se mi povedlo být na každém jejich českém koncertu (premiéra 2019, následně v březnu a srpnu 2022), a tak mohu porovnat jak studiové nahrávky, tak i ty živé, které se kapela rozhodla zahrát.

Kapela na poslední desce spolupracovala s producentem Chrisem Greattim, který produkoval například YUNGBLUDa, Poppy či  WILLOW a také předchozí skladby Palaye Royale.

Kluci říkají o Fever Dream, že je to jejich dosud nejodvážnější a nejvizioničtější dílo. Mám naposloucháno všechnu tvorbu kapely. Rozhodně je to solidní album, ale má několik skladeb, které byly přetažené a mohly být lepší, ale co se týče vizuálů zatím vydaných singlů, tak rozhodně není co vyčíst. Ve Fever Dream je ten vizuál nejlepší (a to nejenom kvůli tomu, že je to česko-pražské album po vizuální stránce), ale po hudební stránce mě bavilo více předešlé album The Bastards z roku 2020.

Album začíná „Eternal Life (Intro)" a „Eternal Life". Úvod je dobrým malým startérem s chraplavým vokálem a děsivou atmosférou, která vede přímo do "Eternal Life". Remingtonův chraplavý vokál je skvělý, spolu s bláznivou instrumentálkou na konci písně. Je to velmi příjemný začátek. 

"No Love In LA" začíná rapovou slokou. No Love in LA" je venku delší dobu a čím častěji ho slyším, tím víc se mi líbí a můžu jej zařadit do škatulky písní na repeat. Pak to přejde do obrovského refrénu, který je super chytlavý, do kterého můžete groovovat. "Punching Bag" byl můj oblíbený singl, než ho předčila No Love in LA". Dává to punc toho, co Palaye Royale nabízí, a projevuje se to i v hudbě. Má ty skvělé chraplavé vokály z Remingtona a skvělý doprovod baskytary, bicích, kytar a dokonce i některých kláves. Je to super chytlavá melodie!

"Broken" působí jako jedna z těch písní s repetitivním refrénem, ​​která šplhá v žebříčcích alternativních rádií a navíc! Videoklip byl točený Evou Doležalovou a v Čechách. Titulní skladba „Fever Dream" je druhem typu rockové písně, kterou slyšíte na typické rockové nahrávce s tvrdými bicími a čistým kytarovým sólem na konci písně. Je to song, na který se rádi díváte, ale poslechem vás hodně rychle omrzí, ale musím uznat, že naživo mě „Fever Dream" hodně bavil. Hlavně, když refrén zpívá zaplněná hala plná nadšených fanoušků, stejně tak i u „Broken", kdy Remingtonův chraplák dokáže nejednomu způsobit husí kůži.

"Line It Up" začíná brnkáním akustické kytary, ale dostává se do typického prostředí kapely s překvapivým hostem a to LP, která přesně zapadá do dynamiky písně. Nikdy by mě nenapadlo si spojit zrovna tyhle dva rozdílné interprety. Je to velmi dobrý track a rozhodně mě baví, byť LP jako samotnou moc neposlouchám. Tenhle song mi dává nepříjemně příjemné vibes, i přesto, že slova nejsou zas tak pozitivní. Navíc se zde i odkrývá další kousek vztahu mezi bratry a jejich otcem. Rozhodně je to jeden z těch songů ve tři ráno do sluchátek, když se toulám noční Prahou.

"Toxic In You" je nejkratší píseň z celého alba, vyjma intra. Na to, jak je krátká, tak je rychlá, že člověk sotva pochytí, že je to samotná píseň, než se přehoupne do další. Tvrdá dynamika bicích a chytlavý rytmus s kytarami z toho dělá velmi solidní skladbu.

"Wasted Sorrow" je od samého začátku skvělým hitem a působí jako píseň, kterou si můžete dát na pořádnou dlouhou jízdu autem a u toho vypnout.

"Paranoid" je song, který ve mně vyvolává nejistoty a klip k „Paranoid" to jenom prohlubuje. Už není jisté, co je realita, co vzpomínky a co jen představy.
"Oblivion" je asi nejsmutnější píseň na celém albu. Je klidná, akustická kytara je velmi příjemná a uklidňující. Videoklip, který teprve vyjde potěší mnohé české fanoušky, protože byl točen přímo v Praze ve starém městě.

"Lifeless Stars" je hymna problémových, náctiletých a zlomených srdcích a myslím, že každý kdo měl negativní myšlenky a chtěl si sáhnout na život se v tomhle uvidí. Alespoň takhle vnímám tenhle singl já. Byť je text jednoduchý, tak se rozhodně po dvou opáčkách dostane pod kůži a přistihnete se, že si broukáte refrén. Škoda jen, že je zbytečně dlouhá. Možná kapela jen chtěla poselství předávat delší dobu, aby si ho posluchači vzali k srdci.

"The King Of The Damned" začíná údernou instrumentálkou a velkou atmosférou vokálů - obecně je velmi atmosférickou skladbou.  Je z toho cítit typická rocková píseň, kterou slyšíte v rádiu. Je to další dobrá písnička z alba a dokážu si ji představit jako úvodní skladbu na živém koncertu. 

Poslední dvě skladby jsou „Off With The Head" a „Off With The Head (Outro). Obě písně mě téměř nezaujali a kdyby na albu nebyli, tak by to vůbec nevadilo, ale rozhodně jim dám šanci, pokud někdy zazní naživo.

 

Celkově je čtvrté album od Palaye Royale dobré. Má své dobré stopy a nepříliš dobré stopy. Osobně si myslím, že The Bastards je stále lepší deska než Fever Dream co se týče po hudební stránce, ale po té vizuální rozhodně vede Fever Dream, ale jiní mohou zjistit, že je to naopak nebo nakonec mají úplně jiný názor.

Upřímně si myslím, že každý si tam najde nějakou svojí oblíbenou písničku a na kapele samotné je vidět, že je na vrcholu své tvorby.

DISKOGRAFIE

GALERIE
pražský koncert z roku 2022
pražský koncert z roku 2022
pražský koncert z roku 2022
pražský koncert z roku 2022

Související obsah:

» Showmanství, euforie a čistá rocková energie – tak vypadal večer s Palaye Royale a Charming Liars   (Michal Kocour, 29. 03. 2022)
» Palaye Royale opět v Praze   (Michal Kocour, 08. 03. 2022)
» Fotoreport: Sto nebo tisíc fanoušků? Palaye Royale letos přijeli podruhé.   (Monika Jetelová, 15. 08. 2022)
» Angličtina je pasé! Palaye Royale zpívají španělsky   (Michal Kocour, 26. 10. 2022)
» Palaye Royale vyráží na evropské turné, neminou ani Prahu   (Karel Souček, 18. 12. 2019)
» Nová éra Palaye Royale a nové EU/UK tour   (Monika Jetelová, 02. 06. 2021)
» Palaye Royale   (Monika Jetelová, 15. 08. 2022)
» Palaye Royale přichází s „Lifeless Stars“   (Monika Jetelová, 28. 09. 2022)
» Palaye Royale se vrací do Prahy!   (Monika Jetelová, 14. 07. 2022)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Růža Fest v Měcholupech – tradiční obsazení a kvalitní muzika
20.06.

Růža Fest v Měcholupech – tradiční obsazení a kvalitní muzika

Každoročně pořádaná akce v obci Měcholupy na Nepomucku s názvem Růža Fest měl na letošek pevně stanovený...


Bring Me The Horizon na Rock for People složili reparát za jedna
20.06.

Bring Me The Horizon na Rock for People složili reparát za jedna

Britská alternativně rocková, metalová, elektronická (vyberte si) kapela se na festival Rock for People vrátila podruhé,...


Avril Lavigne na Rock for People oslavila svou kariéru důstojně
20.06.

Avril Lavigne na Rock for People oslavila svou kariéru důstojně

Avril Lavigne vystoupila na Rock for People a jestliže před koncertem mezi fanoušky budila zvědavost, či snad obavy, po koncertě...


Třetí den se na festivalu Rock for People vítalo i loučilo
20.06.

Třetí den se na festivalu Rock for People vítalo i loučilo

Třetí den na festivalu Rock for People byl opět prodloužen a ti nejvytrvalejší vydrželi až do tří ráno. Počasí konečně...


Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let
19.06.

Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let

Šest let čekali fanoušci kapely Poletíme? na nové album. Na desku Chce to hit! nyní osmičlenná banda okolo výtvarníka...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sobě věrnej
17.06.

Sobě věrnej

» Škwor

Po desáté jubilejní desce Tváře smutnejch hrdinů, kterou kapela...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru