O držitelích prestižních cen Vinyla se rozhodne v Brně

Hudební ceny Vinyla, které jsou zaměřeny na originální, svébytnou a novátorskou hudbu, znají nominace svého třetího ročníku. O výsledcích prvního kola rozhodla porota složená z dvaceti šesti hudebních publicistů. Slavnostní vyhlášení vítězů v kategoriích Deska roku, Objev roku a Počin roku proběhne 26. února v brněnském klubu Fléda. Slavnostní večer nabídne pestrý set koncertů na dvou scénách.

Deska roku

Houpací koně - Everest

V kategorii Deska roku se v letošním roce sešly stylově různorodá formace. Skupina Houpací koně se pohybuje na domácí scéně od začátku devadesátých let. Po více jak dvaceti letech na okraji zájmu letos výrazněji zabodovala s albem Everest. Kapela natočila autentickou nahrávku o generaci dnešních čtyřicátníků, která se pohybuje mezi rozpadlými vztahy a nenaplněnými ambicemi.

IQ+1 - IQ+1

Na opačném spektru hudebních žánrů stojí mnohačlenná pražská improvizační skupina IQ+1. Soubor funguje na bázi volného sdružení, které se libovolně mění podle možnosti jednotlivých členů a také prostorů, ve kterých vystupuje. V pořadí druhá nahrávka skupiny s eponymním názvem je založena na experimentu se zvukem a mnoha nástroji, kterými soubor disponuje. Výsledkem je nečekaně ucelená deska rozkročená mezi noisem, ambientem ale i náznaky melodických struktur a jazzu.

Kittchen - Radio

Jakub König alias Kittchen propojuje své svébytné písničkářství s lo-fi zvuky a velkým množstvím nástrojů. Lídr skupiny Obří broskev zaujal již svou debutovou nahrávkou Menu (nominace Objev roku ve Vinyle 2011). Album Radio není rozhodně tak syrovou nahrávkou jako debut Menu, daleko více zaujme svojí pestrostí a zvukovou bohatostí. Spojnici obou desek najdeme v textech Jakuba Königa, které věrohodně, ale i s určitou nadsázkou, odráží současný stav světa.

Vložte kočku - SEAT

Čtvrtou nominovanou je kapela Vložte kočku, která na sebe poprvé výrazněji upozornila vítězstvím Malé Alternativy v roce 2011. Debutová deska TáTa naznačila, že Vložte kočku patří mezi největší naděje domácí alternativní hudby posledních let. Nabídla originální mix mathrockového zvuku, elektrifikovaných houslí, rytmiky a abstraktně-osobních textů. Album SEAT je ve všech těchto rysech propracovanější a ucelenější a definitivně tak kapele potvrdilo status jedné z nejoriginálnějších skupin domácí hudby.

Objev roku

DEATHS

V kategorii Objev roku letos dominovaly kapely se synth-popovým zvukem. DEATHS, projekt kolem zpěváka a skladatele Igora Brusoa, vznikl přejmenováním původního uskupení Girls on Drugs. Kapela intenzivně pracuje na vydání debutového EP, z něhož průběžně nabízí ukázky nebo rovnou klipy (singly) jako Karaoke Blues.

Nylon Jail

Kapelu Nylon Jail založil Roman Vičík se zpěvákem Jiřinem Jirákem v Olomouci na podzim roku 2011. Základní myšlenka na čistě elektronický projekt se postupně rozvinula směrem k rocku a country. Během roku 2012 objeli turné Devil Is a Cowboy po klubech a kinech s 3D projekcí. Letos na jaře kapela prošla menší personální změnou a natočila debutové album My Heart Soars Like a Hawk.

Palermo

Trojici nominací uzavírá další zástupce synth-popu, Palermo, duo studentů Akademie výtvarných umění v Praze Dominika Gajarského a Romana Štětiny. Již dříve vystupovali pod názvem Table a pod touto hlavičkou nahráli album We Are No Longer the Same (2009). Letos s obměněným zvukem a novým názvem vydali subtilní, melancholickou desku Still Life.

Počin roku

15hodinový koncert skupiny B4

V kategorii Počin roku se sešly různorodé projekty a události. Porotce výrazně zaujal 15hodinový koncert skupiny B4. Ta oslavila své patnáctileté výročí vydáním alba Germanium sestávajícího z bonusových a archivních materiálů, remixů a dalších hudebních zvláštností. Od desky byl jen krůček k patnáctihodinovému koncertu, který za účasti řady hostů kapela odehrála 2. listopadu 2013 v Praze v prostoru Divus.

Aktivity klubu NEONE

Aktivity klubu NEONE, který shodou okolností sídlí ve stejném domě jako Divus. Původně byl klub otevřen na omezenou dobu od 20. září do 20. října, ale průběžně se zde konají další akce. NEONE vznikl jako platforma audiovizuálního kolektivu Lunchmeat pro uvádění nejčerstvější hudební dramaturgie. V cyklu zhruba 20 komponovaných večerů vedle řady domácích jmen a spolků (nejen) elektronické hudby zde vystoupily i zahraniční hvězdy (americký tvůrce Daedelus nebo britský producent Slugabed).

Piána na ulici

Třetím nominovaným jsou Piána na ulici. „Kavárenský" a občanský aktivista Ondřej Kobza, jenž rozhýbal k životu Krymskou ulici v Praze a zapálil pro kavárenský obor řadu následovníků, začal v roce 2013 s rozmisťováním pian do veřejného prostoru. Jeho aktivita se setkala s pozitivním ohlasem i zájmem, o čemž svědčí, že pro další rozvoj projektu úspěšně sehnal peníze od dárců na portále HitHit. Ke konci roku 2013 je v Praze umístěno pět pian a další jsou v Mladé Boleslavi, Hradci Králové, Pardubicích a v Olomouci.

GALERIE

Související obsah:

» České hudební ceny – na řadě je Anděl, pak Vinyla   (Hudkni, 20. 02. 2012)
» Krásný klip. Jenže z něho trochu mrazí.   (Karel Souček, 19. 09. 2013)
» Na debut hodně suverénní   (Karel Souček, 05. 12. 2013)
» Nylon Jail se vznáší vysoko a míří ještě výš   (Karel Souček, 02. 11. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Kapela Nickelback oznámila evropské koncerty v rámci Get Rollin' Tour
07.12.

Kapela Nickelback oznámila evropské koncerty v rámci Get Rollin' Tour

Cenami ověnčená rocková kapela Nickelback oznámila evropské koncerty v rámci Get Rollin' Tour 2024, na kterých...


Metalová Niakara se druhým koncertem ve své hudební historii představila v plzeňském Medvědovi
06.12.

Metalová Niakara se druhým koncertem ve své hudební historii představila v plzeňském Medvědovi

Zajímavé koncertní zážitky nabídl plzeňský klub Bílej Medvěd hostům v pátek 1.12.2023. Na místních...


Svébytný duch kultovních kapel Dio a Rainbow ožije ve Svatobořicích-Mistříně
06.12.

Svébytný duch kultovních kapel Dio a Rainbow ožije ve Svatobořicích-Mistříně

V posledních letech se v hardrockovém světě rozmohl velmi sympatický nešvar. Na live turné nevyrazí...


Simple Plan oslaví na tour jubileum. Praha bude součástí
06.12.

Simple Plan oslaví na tour jubileum. Praha bude součástí

Dvacet pět let na scéně. Kanadská punk-rocková kapela Simple Plan vyráží s začátkem nového roku oslavit...


Pet Shop Boys se vrací do Prahy se svým turné Dreamworld
06.12.

Pet Shop Boys se vrací do Prahy se svým turné Dreamworld

Pet Shop Boys (Neil Tennant a Chris Lowe) jsou zapsáni v Guinnessově knize rekordů jako nejúspěšnější duo v historii...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Třetí
17.11.

Třetí

» něco něco

Třetí album s jednoduchým názvem Třetí vydávají něco něco u domovského...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru