České hudební ceny – na řadě je Anděl, pak Vinyla

Se začátkem roku se opět rojí hudební ankety, letos přitom vydatně posílily ty, mapující hudební kulturu mimo hlavní proud. Komerčním Andělům tak konkurují první ročníky nezávislých hudebních cen Apollo a Vinyla.

Pod visačkou Apollo byly už v lednu vyhlášeny ceny české hudební kritiky (několika desítek hudebních novinářů), které se neutápí v nepřehledném množství kategorií a cílí na jediného vítěze, mimo jiné i finanční podporou. Na Nové scéně Národního divadla převzal 19. ledna první Apollo umělec Bonus (Martin Hůla) za album Náměstí míru v konkurenci podobně středoproudě exotických (Floex, Midi lidi) i zavedených jmen (Tata Bojs, David Koller).

Podobně směrovaná cena je i ta pod názvem Vinyla. O udělení rozhoduje porota hudebních publicistů v čele s čtryřčlennou radou. Cena se profiluje jako pokus o důstojný ekvivalent jiných českých uměleckých cen (literárních, divadelních) v kategorii deska, objev a počin roku. Nominace se částečně shoduje s Apollem (Bonus nebo Floex), zcela ovšem míjí mainstream (dále např. Čoko voko nebo Hugo Toxxx). Slavnostní vyhlášení proběhne 10. března v brněnském klubu Fléda.

Oproti letošním debutantům má za sebou už dvacítku ročníků hudební cena Anděl. Akademie populární hudby standardně klade důraz na přívlastek „populární" ve svém názvu a stojí tak na opačném pólu než předchozí dvě ceny – alternativu jen nenápadně mapuje žánrovými cenami. Kdo zvítězí v tom jednadvacátém a odnese si sošku Anděla se dozvíme ve čtvrtek 8. března na holešovickém Výstavišti, žánrové ceny budou předány už v pátek 2. března v Paláci Akropolis. Nejvíce nominací získal Tomáš Klus (zpěvák, album, skladba videoklip roku), výrazný otisk v nominacích zanechala i spolupráce Umakartu a Václava Neckáře ve skladbě Půlnoční, či loňské produkty Tata Bojs a Lenky Dusilové.


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Černý stíny se vymykají obvyklé tvorbě Xindla X
02.10.

Černý stíny se vymykají obvyklé tvorbě Xindla X

Křehká, poetická balada Černý stíny písničkáře Xindla X  původně vznikla jako elektronická skladba. „I...


Dave Matthews Band se vrací po 5 letech do Prahy s novým albem
02.10.

Dave Matthews Band se vrací po 5 letech do Prahy s novým albem

Dave Matthews Band, často označována jako DMB, je americká rocková skupina, která byla založena v Charlottesville ve Virginii...


Václav Neckář slaví osmdesátiny novou písní a kompilací hitů
01.10.

Václav Neckář slaví osmdesátiny novou písní a kompilací hitů

Osmdesáté narozeniny oslaví 23. října zpěvák Václav Neckář. Při této příležitosti vychází komplet...


INSANIA jede podzimní klubové peklo
01.10.

INSANIA jede podzimní klubové peklo

Crossoverová kapela INSANIA, která za GRRRotesky obdržela Cenu Anděl za rockové album roku 2022, zahájí ve čtvrtek...


FOTOreport: Grandson a jeho soundtrack k revoluci
01.10.

FOTOreport: Grandson a jeho soundtrack k revoluci

28.9.2023 do Prahy na svou první headline show dorazil kanadsko-americký zpěvák a hudebník známy pod uměleckým jménem Grandson....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru