České hudební ceny – na řadě je Anděl, pak Vinyla

Se začátkem roku se opět rojí hudební ankety, letos přitom vydatně posílily ty, mapující hudební kulturu mimo hlavní proud. Komerčním Andělům tak konkurují první ročníky nezávislých hudebních cen Apollo a Vinyla.

Pod visačkou Apollo byly už v lednu vyhlášeny ceny české hudební kritiky (několika desítek hudebních novinářů), které se neutápí v nepřehledném množství kategorií a cílí na jediného vítěze, mimo jiné i finanční podporou. Na Nové scéně Národního divadla převzal 19. ledna první Apollo umělec Bonus (Martin Hůla) za album Náměstí míru v konkurenci podobně středoproudě exotických (Floex, Midi lidi) i zavedených jmen (Tata Bojs, David Koller).

Podobně směrovaná cena je i ta pod názvem Vinyla. O udělení rozhoduje porota hudebních publicistů v čele s čtryřčlennou radou. Cena se profiluje jako pokus o důstojný ekvivalent jiných českých uměleckých cen (literárních, divadelních) v kategorii deska, objev a počin roku. Nominace se částečně shoduje s Apollem (Bonus nebo Floex), zcela ovšem míjí mainstream (dále např. Čoko voko nebo Hugo Toxxx). Slavnostní vyhlášení proběhne 10. března v brněnském klubu Fléda.

Oproti letošním debutantům má za sebou už dvacítku ročníků hudební cena Anděl. Akademie populární hudby standardně klade důraz na přívlastek „populární" ve svém názvu a stojí tak na opačném pólu než předchozí dvě ceny – alternativu jen nenápadně mapuje žánrovými cenami. Kdo zvítězí v tom jednadvacátém a odnese si sošku Anděla se dozvíme ve čtvrtek 8. března na holešovickém Výstavišti, žánrové ceny budou předány už v pátek 2. března v Paláci Akropolis. Nejvíce nominací získal Tomáš Klus (zpěvák, album, skladba videoklip roku), výrazný otisk v nominacích zanechala i spolupráce Umakartu a Václava Neckáře ve skladbě Půlnoční, či loňské produkty Tata Bojs a Lenky Dusilové.


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Bára Zmeková pokřtí nové album již tuto středu
15.04.

Bára Zmeková pokřtí nové album již tuto středu

Pražský Palác Akropolis bude již tuto středu 17. dubna dějištěm křtu nového alba zpěvačky a skladatelky Báry...


Novo Amor bude mít v Čechách premiéru
15.04.

Novo Amor bude mít v Čechách premiéru

Velkou dávku snů, lásky a touhy naservíruje na svém premiérovém vystoupení v České republice...


Evergreen Terrace: Nová muzika vyjde, až se nám to bude zdát přirozené
15.04.

Evergreen Terrace: Nová muzika vyjde, až se nám to bude zdát přirozené

Krátce po koncertě Evergreen Terrace na festivalu Brutal Assault jsem strávil příjemnou a neformální půl hodinku s celou...


Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma
14.04.

Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) vyhlásila již před 13 lety 30. duben jako Mezinárodní den jazzu....


Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku
14.04.

Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku

Alternativní rockeři The Mysterines vydali první desku před dvěma lety a tehdy taky vystoupili poprvé v Praze....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Another Side of You
04.04.

Another Side of You

» Illumishade

Another Side of You je název druhého alba švýcarské rockmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru