Nové staré album islandské divy

Recenze alba : Bastards

Album: Bastards
Interpret: Björk
Celkový čas:
Vydavatel: One Little Indian
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Nejznámější islandská zpěvačka Björk, která je známá i těm, co z ostrova znají jen ledovce a pak dlouho nic, vydala před pár dny své třetí remixové album Bastards (nebo spíš bastards), ve kterém se vrací ke svému sedmému studiovému albu Biophilia z roku 2011. Tohle řadové album bylo mimo jiné zajímavé i jednou ze svých podob ve formě aplikace pro chytré telefony. Každý si tak mohl původní skladby „poupravit" dle libosti a tak zákonitě vyšlo neuvěřitelné množství více či méně kvalitních mixů. Je zajímavé, že ačkoliv jsou všechny remixy v oběhu už docela dlouho, Björk považovala za důležité, dát je dohromady a vybrat ze všech tu nejlepší čtvrtinu. Album je tak určeno doslova hlavně pro ty, kteří si raději koupí originální CD kompilaci, než aby track po tracku hledali a stahovali odněkud z internetu. Jednoduše řečeno jsou tedy Bastards „jen" jakousi odnoží alba Biophilia v novém a originálním kabátku.

Spojeno nespojitelné

Pozornost si zaslouží už úvodní Crystalline v adaptaci syrského umělce Omara Souleymana, díky kterému se vám dostane opravdu nevšedního zážitku v pulzujícím rytmu Bollywoodu. Kombinaci arabského a islandského vokálu opravdu neuslyšíte každý den, nutno říct, že toto spojení je pro mnohé příliš nestravitelné a ani něžný hlas zpěvačky ho nezjemní. Z toho kvalitnějšího je nutno zmínit dále i Virus, který mocnými syntetizátory zremixoval Hudson Mohawke nebo Mutual Core v remixu These New Puritans, který je měkký i drsný, hlasitý i něžný s doprovodem sboru a také piana. Zajímavý přínos dodali i Death Grips, experimentální hip-hopová skvadra ze Sacramenta v Sacrifice.
Pokud má album jedno hlavní pojítko, tak je to na první poslech chaotická kombinace hodně výrazných beatů, zvuků, ruchů a všeho možného spolu s křehkým vokálem, který je ale často vším kolem potlačený a zní tak nějak v pozadí. V tomto případě půjde spíš o záměr a tak zdánlivě nespojitelné překlenuje Björk s ladností sobě vlastní.

Experiment zabíjí myšlenku

Tohle album je jedním z mnoha experimentálních pokusů zpěvačky, která si v nezvyklých kombinacích přímo libuje. Její kreativita je tak pořád někde na hranici bláznovství a geniality. Samy o sobě některé jednotlivé songy fungují docela dobře, bohužel tento remixový materiál je jako celek slabý na regulérní album a tak se hodí opravdu jen pro fajnšmekry a fanoušky všeho, co Björk vydá. Ostatní nenajdou nic nového ani převratného, což se u jejího nepřehlédnutelného stylu vyjádření tak nějak už očekává, a raději si poslechnou něco ze starší tvorby. Nezbývá tedy nic jiného, než si počkat, až tato nekonvenční umělkyně vydá další (ne)tradiční album.

DISKOGRAFIE

Související obsah:

» Oficiální olympijské písně - Atény 2004   (Jiří Klecan, 30. 07. 2012)
» Björk vystoupí na Colours 2012   (Hudkni, 16. 12. 2011)
» Björk   (Hudkni, 16. 12. 2011)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Rakovnický Brutus přilákal do Bílýho Medvěda početnou návštěvu
28.03.

Rakovnický Brutus přilákal do Bílýho Medvěda početnou návštěvu

Oblíbený plzeňský klub Bílej Medvěd se v pátek 24.3.2023 stal centrem hudebních výjezdů fanoušků oblíbené...


Extravagantní GIRLI se vrací do Česka!
28.03.

Extravagantní GIRLI se vrací do Česka!

Girli vystoupí 16. dubna 2023 v Bike Jesus na ostrově Štvanice v Praze. Special Guest: Louis III Tenhle feministický...


Teri Gender Bender zahraje v Praze sólo
28.03.

Teri Gender Bender zahraje v Praze sólo

Do Česka míří americká zpěvačka Teresa Suárez Cosío, lépe známá pod uměleckým jménem Teri Gender Bender,...


Touche Amore dovolí českým fanouškům nebýt v pohodě
28.03.

Touche Amore dovolí českým fanouškům nebýt v pohodě

21. června se k nám po čtyřech letech vrátí americká post-hardcorová skupina Touché Amoré. Živě zaduní...


Leo Moracchioli aka Frog Leap se k nám vrátí na podzim
28.03.

Leo Moracchioli aka Frog Leap se k nám vrátí na podzim

Rozený rockový bavič, hudební producent, multiinstrumentalista, hvězda YouTube. Tak by se dal popsat Leo Moracchioli, norský...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Kusy radosti
27.03.

Kusy radosti

» Vypsaná Fixa

Kusy radosti je nové, v pořadí desáté album skupiny Vypsaná fiXa,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru