„Musím nějak zařídit, aby mi tahle kapela snů vydržela,“ zdůrazňuje zpěvačka Sarah.

Sarah & The Adams vydávají po třech letech nové studiové album s názvem Thank you. Kapela, kterou kromě zpěvačky, pianistky, skladatelky a textařky Šárky Adámkové tvoří známí hudebníci Michal Gregor, Josef Štěpánek, Martin Novák, Rastislav Uhrík a Petra Lstibůrková, pokřtí svoji novinku 25. listopadu v pražském divadle Disk. Nejen o novém albu si Hudební knihovna povídala se Šárkou Adámkovou.HK: Myslíte, že se vaše hudba, texty či zvuk na novince Thank you nějak zásadněji oproti debutu My place posunuly?
Šárka Adámková:
  „Určitě ano. Deska je zvukově bohatší a řekla bych, že zní odvážněji. Také myslím, že se nám s kapelou a Michalem Pekárkem podařilo najít zvuk, který by desku svým způsobem charakterizoval. Pokud jde o texty, je to vlastně takový můj deník, kde píšu o sobě, o lidech kolem, o tom, co zažívám a cítím. V tomto ohledu je mým cílem být co nejupřímnější a stále se to učím. Velkou výzvou byla pro mě i čeština, ve které se už člověk opravdu ani trochu neschová. Myslím, že největší plus Thank you je ten, že jsme ve studiu  hráli všichni dohromady, na výsledku je to slyšet. Například písničku Ukulele Woman jsme nahrávali jen na několik mikrofonů. Sedli jsme si uprostřed studia do kolečka a prostě hráli... Ale nedávno jsem si po hodně dlouhé době pustila My Place a taky se mi líbila. Je to taková křehká prvotinka."

HK: Jak se vám podařilo dát dohromady tak skvělé muzikanty?    
ŠA:
„Sama se tomu divím. Když jsme s Michalem Gregorem natáčeli první desku, potřebovali jsme kapelu. Tak jsme zavolali Rasťovi Uhríkovi a Danovi Šoltisovi. Ti v zápětí přišli s myšlenkou přizvat ke spolupráci Josefa Štěpánka a kapela byla na světě. Dalším logickým krokem bylo zkusit to v této sestavě také naživo. Potom mě napadlo zavolat Pétě Lstibůrkové, jestli by si nechtěla zazpívat vokály a to už nás bylo šest. Poslední změna přišla těsně před natáčením druhého alba. Dano s námi nemohl natáčet, protože zrovna čekali miminko, a tak přišel Martin Novák, který se k nám naprosto perfektně stylově hodil. Teď musím nějak zařídit, aby mi tahle kapela snů vydržela."
 

Čeština byla nová výzva

HK: Proč jste se rozhodla zařadit na desku dvě písně s českými texty?    
ŠA:
„Byla to pro mě nová výzva,  cítila jsem jako handicap, že zpívám pro české publikum a nemám žádnou českou písničku. Brala jsem to tak, že je třeba se posunout."

HK: A píší se vám lépe texty v angličtině nebo češtině? A v čem je největší rozdíl?    
ŠA:
„Bylo pro mě velmi těžké začít psát česky, protože když mám spontánní nápad na písničku, je to vždy anglicky. Mám prostě ráda anglicky zpívanou hudbu a nikdy jsem českou hudbu zas až tak moc neposlouchala...Takže jsem se do češtiny nutila. Když jsem už ale začala psát text, přišlo mi, že to není tak těžké hlavně díky tomu, že člověk ten jazyk daleko lépe ovládá a zná všechny jeho možnosti. Samozřejmě, že melodika češtiny je jiná, než ta anglická a chce tak měnit i hudbu samotnou, ale s tím jsem se taky snad nějak popasovala."

HK: Podle jakých kritérií jste vybírala hosty na nahrávku?     
ŠA:
„Miluji dobro a mám hrozně ráda Luboše Novotného, se kterým jsme se poznali na Ďáblovu stádu. Je to pro mě čest, že se spoluprací souhlasil. Také jsem si přála mít na desce smyčce. Kluci z kapely oslovili skvělé muzikanty Petru Malíškovou a Vladana Malinjaka, se kterými se spolupracovalo také výborně. Třešnička na dortu mezi hosty je Milan Cimfe, který při natáčení v SONU nezkazil žádnou srandu a natočil úplně úžasný vokálový part."HK: Kdo je autorem krásného obalu CD a kdo dělal stehy na jeho okrajích?    
ŠA:
„Autorkou je skvělá grafička Věra Marešová, která celý design vymyslela  a navrhla ve spolupráci s Oficinou. Nejprve stehy i vlastnoručně vyšívala. O sériovou výrobu se potom postarala  tiskárna Voala."

HK: Na ukulele jste složila více než polovinu skladeb. Čím si vás tento nástroj získal?     
ŠA:
„Vždy se mi líbil jeho zvuk  a věděla jsem, že jednou na něj, nebo na mandolínu, chci hrát. No a dostala jsem ho k narozeninám. Naprosto mě nadchlo také proto, že je malé a já si ho mohu brát všude s sebou. To jsem s klavírem nikdy nezažila."

Desku pokřtí vskutku zvláštní bytosti

HK: Jaký bude průběh křtu, jaké hosty jste pozvala a kdo se ujme role kmotra?    
ŠA:
„Bude to jeden z našich zatím největších koncertů, vystoupí s námi  i Luboš Novotný, Petra Malíšková a Vladan Malinjak. Máme samozřejmě nachystaných i pár překvapení, například kmotři, to budou vskutku zvláštní bytosti..."

HK: V novinách býváte často přirovnávána k Norah Jones? Vadí vám to nebo spíše těší?     
ŠA:
„Nechápu, proč by mi to mělo vadit. Norah Jones je jedna z nejlepších zpěvaček a to, že jí občas lidé v souvislosti se mnou zmiňují, mě samozřejmě překvapuje a lichotí mi to. Vím, že tato srovnání se mohou stát někdy limitujícími, ale jde jen o to, jestli si člověk udělá dost prostoru, aby se mohl svobodně vyvíjet, nebo jestli se uzavře do škatulky."
Foto: Jiří Turek
GALERIE

Související obsah:

» Sarah and The Adams se objeví na koncertních pódiích   (Petr Škrabánek, 27. 03. 2013)
» Sarah & The Adams   (Karel Souček, 05. 11. 2014)
» Sarah & The Adams míří do divadla   (Karel Souček, 03. 01. 2013)
» Sarah and The Adams se v Sonu obklopili skvělými muzikanty   (Karel Souček, 06. 02. 2014)
» „Thank you,“ říkají na novince Sarah & The Adams   (Karel Souček, 01. 11. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Poly, frontman INSANIE, přichází s novým dark country/noir western projektem
17.05.

Poly, frontman INSANIE, přichází s novým dark country/noir western projektem

Poly, zpěvák a kytaristy crossoverové, čtveřicí Andělů oceněné stálice INSANIA, se vydal cestou...


Lucie Bílá nazpívala novou píseň Petra Hapky a Michala Horáčka
17.05.

Lucie Bílá nazpívala novou píseň Petra Hapky a Michala Horáčka

Zpěvačka Lucie Bílá překvapila novou, dosud nevydanou písní Petra Hapky a Michala Horáčka s názvem Hvězdy jsou...


Na Hrady CZ nejen za Lucií v původní sestavě
16.05.

Na Hrady CZ nejen za Lucií v původní sestavě

Hudebně-kulturní festival Hrady CZ se letos uskuteční podevatenácté a návštěvníkům nabídne několik pozoruhodností...


Festival Studánka 2024 plný tuzemských rockových legend a umělců je tu
16.05.

Festival Studánka 2024 plný tuzemských rockových legend a umělců je tu

Už zítra odpoledne se v areálu libereckého Autokempu Staré Pavlovice otevřou brány hudebního festivalu...


Brno navštívili králové ze severu Wolfheart
16.05.

Brno navštívili králové ze severu Wolfheart

Při teplé květnové neděli se metaloví fanoušci v Brně mohli zchladit v Kabinetě Múz se samotnými králi...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
To nejlepší
27.04.

To nejlepší

» Kryl Karel

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru