Muse mají svůj druhý zákon

Recenze alba : The 2nd Law

Interpret: Muse
Celkový čas: 00:53:26
Vydavatel: Warner Brothers
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Už u minulé desky britské téměř kultovní kapely Muse jsem si říkal, jestli to s odklonem od rockových postupů trochu nepřehánějí. Nevím, co si tentokrát mám říkat u nové desky The 2nd Law, kterou přijedou propagovat i do České republiky. V rámci světového turné dorazí 22. listopadu do O2 Areny v Praze.

Vůdčí postava, zpěvák a kytarista (a skladatel, a klavírista...) Matthew Bellamy se nechal strhnout svou vášní pro filmovou a klasickou hudbu, se kterou začal experimentovat i na poslední desce Resistance. Na novince The 2nd Law jde v tomto ohledu nejspíš ještě dál, orchestrace jsou rozvedené na nejvyšší míru. A to především v dalším pokusu o minisymfonii pojmenované 2nd Law. Ta je rozdělená na dvě části, dohromady má skoro devět minut, a je to jedna z nejnudnějších věcí, jakou kdy Muse udělali. Tohle by si Matt mohl nechat na doma a pěchovat desku šťavnatými hymnami a dojemnými baladami, jak tomu vždycky bylo. Jak za moc nestojí konec alba, tak za moc nestojí ani jeho začátek. Skladbám chybí to, co dělá ze starých fláků klasiky. Jsou těžkopádné, a bez nápadů, bez výrazných momentů. To je případ úvodní „filmové" Supremacy, nebo elektronicko-taneční Madness, která navíc obsahuje otravnou syntezátorovou basu. K této skladbě byl dokonce natočen klip, no nevím. Druhým oficiálním videem je skladba Survival, která se stala hymnou olympiády v roce 2012. V té se pro změnu projevují mocné vlivy Queen. Fakt obdivuju, že někdo dokáže podstatu jejich hudby takto vystihnout. Škoda, že se plýtvá potenciálem na elektronické, nudné experimenty. Ale abych jen nehanil, třeba elektronická, téměř až diskotéková Follow Me je perfektní. Kdyby se Bellamy neštítil kytary, tak by to byla krásná rocková vypalovačka.

Vcelku je ale deska celkem průměrná, po několika posleších si opravdu dokážu broukat jen zmíněnou Follow Me, absence silných momentů je prostě příliš velká na to, abych se k této desce dokázal s klidným svědomím vrátit. Fakt mě mrzí, že musím říct, že kapela, která měla na to, být jednou z nejsvébytnějších britských rockových kapel, spadla do šedého průměru kvašeného mainstreamu. Nevím, jestli skutečně kapela přichází o inspiraci, o energii, nebo se jenom zaměřila na jiné publikum, nicméně na mě nová deska bohužel nefunguje. Ale na koncert bych šel, to je určitě zážitek na celý život.


DISKOGRAFIE

RECENZE
Muse se postavili kritikům na odpor

Muse se postavili kritikům na odpor

Britští Muse prorazili celosvětově s deskou Black Holes and Revelations a tudíž byla následující...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Ikan Hyu: Skladby skládáme podle toho, která z nás má ještě volnou ruku
02.10.

Ikan Hyu: Skladby skládáme podle toho, která z nás má ještě volnou ruku

Rozhovor s charismatickým švácarským duem Ikan Hyu vznikl už na post-covidovém ročníku Rock for People s podtitulem...


V MC Sklep Spálené Poříčí předvedly své playlisty Století a Gallileo
02.10.

V MC Sklep Spálené Poříčí předvedly své playlisty Století a Gallileo

Středa 27. 9. 2023 se stala termínem k zopakování společného koncertu domažlické skupiny Století,...


Černý stíny se vymykají obvyklé tvorbě Xindla X
02.10.

Černý stíny se vymykají obvyklé tvorbě Xindla X

Křehká, poetická balada Černý stíny písničkáře Xindla X  původně vznikla jako elektronická skladba. „I...


Dave Matthews Band se vrací po 5 letech do Prahy s novým albem
02.10.

Dave Matthews Band se vrací po 5 letech do Prahy s novým albem

Dave Matthews Band, často označována jako DMB, je americká rocková skupina, která byla založena v Charlottesville ve Virginii...


Václav Neckář slaví osmdesátiny novou písní a kompilací hitů
01.10.

Václav Neckář slaví osmdesátiny novou písní a kompilací hitů

Osmdesáté narozeniny oslaví 23. října zpěvák Václav Neckář. Při této příležitosti vychází komplet...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru