Lucerna zažila další padesátku, tentokrát s K.T.O.

Padesátiny bývají krásné výročí a při dnešní vyspělosti medicíny není většinou problém je vesele s přáteli oslavit. Když však padesátku slaví hudební skupina, jak tomu bylo v případě K.T.O. tuto středu (18. září) v pražské Lucerně, je to přeci jen vzácný okamžik. Často mají problém spolu vyjít dva lidé i jen několik dní. Jaké to pak musí být, když spolu musí fungovat několik lidí padesát let, musí se dohodnout na tvorbě, na společném vystupování, na řešení spousty organizačních problémů. Důsledkem těžkého soužití bývají časté rozchody a i zániky kapel.

Čtěte více o K.T.O.:

V názvu K.T.O. však písmeno ,,K" znamená ,,kamarádi" a toto slovo je jaksi zavazující. Historie názvu skupiny byla v Lucerně toho večera také objasněna. Kamarádství tak do dnešních dnů vydrželo pevně a slovo kamarád znělo během večera éterem dost často. A protože K.T.O. mají za ta léta kamarádů hodně, byl jimi naplánovaný tříhodinový program prošpikovaný. Další přišli přát i mimo program.

Zahrály legendy i mladší generace


Celé pásmo bylo rozděleno dvacetiminutovou pauzou na dvě části. V první měli vystoupit interpreti se skupinou spříznění a zakončit jí měl přípitek k padesátinám skupiny i k devadesáti pěti letům trampingu. Moderátorská dvojice Bezi Junior a Dana Vacková tak uvedla na scénu jako první Šmidli Boys, kteří u počátků K.T.O. tenkrát byli.

Podobně také zahráli Bandoleros, Eldorádo a Kamarádi staré řeky. Na Evu Olmerovou zavzpomínala Jitka Vrbová. Z krátkých vystoupení kapel zazněly především staré známé trampské písně. Zajímavým nakopnutím programu bylo vystoupení skupiny KUPA, která zastupovala mladší generaci. Její energický country rock byl vhodně vložen do programu mezi legendy. Dalším zajímavým interpretem zastupujícím generaci folkařů byl Roman Horký. Ten si pozval zpěvačku Blanku Šrůmovou a jako překvapení s ním zahrál i bývalý ministr Petr Bendl.


Roman Horký s Blankou Šrůmovou

Poté, co odzpívala Helena Maršálková doprovázená Tony Linhartem, byl na pódium přizván František Hacker, kapelník K.T.O. a postupně i další dosud učinkující. Připíjelo se totiž k výročí. František Hacker přebral vyřezaný totem a všichni společně se stojícím sálem zpívali trampskou hymnu Vlajka.

Olga Blechová se synem zastupovala Waldemara Matušku


Druhá část už patřila vyloženě oslavencům. Ti nejdřív zahráli chronologicky dle historie jako trio. Ke dvěma původním členům Hacker, Morava byl přizván benjista Ivan Mládek. Poté už hráli všichni Kamarádi i se zpěvačkou Danou Hackerovou. Promluvu ke skupině měla manželka jednoho ze členů, známá televizní moderátorka, Marta Skarlandtová

Poté přišel poblahopřát a předat cenu za vydavatelství Multisonic Karel Vágner. Jednu píseň pak i odzpíval. Program vrcholil, když vystoupila manželka Waldemara Matušky Olga Blechová i se synem Waldou. Jako gratulaci přinesli tři láhve šampaňského, jednu za Waldu staršího. K.T.O. pak ještě zahráli několik písní a na tu poslední, Zrádné banjo, si přizvali ještě zbylé učinkující.


Olga Blechová s Waldíkem předávají láhve šampaňského

K.T.O. měli na svoji padesátku Lucernu vyprodanou. Celý večer se nesl v uvolněné atmosféře a není od věci použít slovo kamarádské. Škoda byla jen trochu chaotické organizace, v níž se ztrácela především moderátorská dvojice a program ubíhal spíše vlastním přirozeným tempem.

Díky některým zbytečně dlouhým mluveným pasážím se objevila i hluchá místa, která celé pásmo protáhla až na skoro celých pět hodin. Proto, když pódium patřilo oslavencům, se Lucerna pomalu začala vyprazdňovat. Ať už z důvodu únavy či z nutnosti chytnout dopravní spoje domů. Na konci tak zela polovina míst prázdnotou. Tato skutečnost lehce ubrala na důstojnosti takové oslavy, ale Kamarádi jsou pohodáři a zdálo se, že si oslavu užívají.
GALERIE
Předávání totemu Františkovi Hackerovi
Olga Blechová se synem a K.T.O.
Šmidli Boys
Moderátorská dvojice s Fr. Hackerem
Jitka Vrbová
Bandoleros
Jean Valajannis tentokrát se skupinou KUPA
Eldorádo
Roman Horký a Blanka Šrůmová
Petr Bendl
Kamarádi Staré řeky
Helena Maršálková a Tony Linhart
Fr. Hacker a Tony Linhart
Totem Pro Fr. Hackera
Původní trio pro tentokrát doplněné Ivanem Mládkem
Marta Skarlandtová

Související obsah:

» Kultovní trampské kapele je právě pade   (Karel Souček, 15. 06. 2013)
» Skupina K.T.O. doslala do vínku pytel štěstí i pytel smůly. A ty se mezi sebou pořád perou   (Karel Souček, 16. 09. 2013)
» U ohně s K.T.O. již padesát let   (Jitka Fialková, 20. 09. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Horská střediska obsadí hudba a zábava pro celou rodinu
13.05.

Horská střediska obsadí hudba a zábava pro celou rodinu

V pěti turisticky vyhledávaných horských střediscích se během letních prázdnin uskuteční první ročník hudebního...


Beck se po osmadvaceti letech vrátí do Prahy, vystoupí na Metronome
13.05.

Beck se po osmadvaceti letech vrátí do Prahy, vystoupí na Metronome

Zpěvák, multiinstrumentalista, skladatel a producent Beck, držitel osmi cen Grammy a desítek dalších ocenění, měl...


Grog: Mona Lisa stále září a vyhlíží budoucí pódia
12.05.

Grog: Mona Lisa stále září a vyhlíží budoucí pódia

Rok 2016 byl na naší hard and heavy scéně hodně plodný, a proto je i po letech co objevovat. Po výjimečném...


Ostravská kapela Saca se v novém singlu vrací k angličtině
12.05.

Ostravská kapela Saca se v novém singlu vrací k angličtině

Energická, příjemně melodická i rytmická. Taková je nová písnička ostravské čtveřice Saca s názvem Only...


Festival Krásný ztráty live Všetice 2021 bude
11.05.

Festival Krásný ztráty live Všetice 2021 bude

Dobré zprávy konečně přicházejí. Jednou z nich je, že pohodový festival Krásný ztráty live, jehož ambasadorem...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Věci a sny
08.05.

Věci a sny

» Jelen

Bezmála po pěti letech vydává populární kapela Jelen novou řadovou desku...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru