U ohně s K.T.O. již padesát let

K.T.O. neboli Kamarádi táborových ohňů, trampská skupina, která se formovala od roku 1963. Za léta svého působení na hudební scéně zažila úspěchy i nesnáze. Ani po padesáti letech neztratila své fanoušky a nyní s nimi mohla oslavit kulatiny na výročním koncertě v sále pražské Lucerny.

Trochu školy neuškodí

Když se řekne country, snad každý dovede jmenovat alespoň jednoho interpreta. O country jako takovém by však uměli mluvit spíše skalní příznivci tohoto žánru. Pro méně zasvěcené tedy několik základních informací.

Country se zrodilo v oblasti Appalačského a Ozarkského pohoří a představovalo jakousi moderní lidovou hudbu pro široké publikum. Postupem času do sebe začalo vsakovat různé hudební vlivy – od swingu po rock. Ve čtyřicátých letech minulého století se mekkou country music stalo hlavní město státu Tennessee – Nashville.

Tady mělo zásadní roli v šíření country rádio WSM, kde postupně vykrystalizoval světoznámý rozhlasový a později také televizní pořad Grand Ole Opry. Kromě stylů jako modern country, western swing nebo country rock, vznikl také bluegrass, jehož hlavním představitelem se stal Bill Monroe z kapely Blue Grass Boys.

Přes oceán přímo do srdce Evropy a zpět

Country se samozřejmě etablovalo také u nás. A právě formace K.T.O. patří se svou padesátiletou historií k našim nejvýznamnějším protagonistům country a bluegrass. Na počátku stáli František Hacker (kytara, zpěv), František Turek (banjo, zpěv) a Vladislav Morava (kytara, zpěv). Ti vystupovali v triu od roku 1963, ale postupně k sobě přibírali další kolegy. Důležitou posilou byl na přelomu let 1965/66 Jiří Fallada, který kromě muzikantského přispění psal české texty k americkým skladbám, např. Nelly Bly nebo River Boat. K.T.O. skládali jak vlastní písně, tak také často přebírali americké tradicionály. Texty k nim nejčastěji zpracovával Ronald Kraus a dále Ivo Fischer.

Neopomenutelným mezníkem v kariéře K.T.O. je natáčení šestidílného muzikálového televizního seriálu Dobrodružství šesti trampů. V té době se ke skupině přidal František Friedrich na steel kytaru. Nejčastějším místem, kde bylo možné na K.T.O. natrefit, byla hospůdka Hajnovka, kde se pořádaly pravidelné pořady s názvem Jamboree. Čím víc je členů v kapele, tím více problémů může nastat. K.T.O. bojovalo s nespolehlivostí banjisty Františka Turka. Naštěstí se našel schopný zástupce Ivan Mládek, který ho při hraních často nahrazoval.

Profesionalizace byla nevyhnutelná

Popularita K.T.O. velmi prudce stoupala, s ní také počet vystoupení a nutnost se profesionalizovat. Všichni členové ochotně opustili svá zaměstnání, až na výše zmíněného Turka, který se tak s kapelou rozloučil. To, že K.T.O. spolupracovalo s textařem Ronaldem Krausem a mohlo tak neustále rozšiřovat repertoár, nebyla jediná výhoda spojená s tímto člověkem. Jeho manželka dopomohla kapele k cestě „za velkou louži". Pracovala na americké ambasádě a zařídila, že jejich deska byla zaslána do USA. Na to konto byli pozváni do Nashvillu.

V té době již spolupracovali s Waldemarem Matuškou, který byl zastupován Pragokoncertem a mohl je tedy zkontaktovat s lidmi, kteří měli na starost zařizování výjezdních povolení. Schválení jejich odjezdu mělo ovšem nemilosrdnou podmínku – odehrát celých sto koncertů na území spřáteleného Sovětského svazu. Štěstí v tomto případě stálo na straně K.T.O.

Byli vybráni jako účinkující estrádního programu, který se konal ve všech hlavních městech svazových republik. Ultimátum tedy splnili a mohli se vydat směr Nashville. A nezahráli tu pouze jednou. Několikrát vystoupili na Mezinárodním country festivalu a měli tu čest zahrát spolu s dvaceti nejlepšími country kapelami na koncertě k 50. výročí Grand Ole Opry. Bill Monroe formaci dokonce pozval na dvouměsíční turné, ale tentokrát už jim výjezdní doložka vydána nebyla.

Emigrace – pro jednoho osvobození, pro druhého přitažení oprátky

V K.T.O. působilo mnoho skvělých osobností. Jedinou vadou na kráse bylo to, že někteří z těchto výjimečných lidí se rozhodli opustit Československo. Tak v roce 1968 emigroval Jiří „George" Fallada, v roce 1981 Vladislav Moravec a konečně v roce 1986 Waldemar Matuška s manželkou. Emigrace Matušky byla poslední kapkou v poháru, který se na ústředí KSČ plnil.

Členové K.T.O. již zažili, že jim byly nesmyslně cenzurovány texty, nesmělo se o nich mluvit v médiích, ale po Matuškově odchodu byli nuceni ke kompletnímu přepracování svého programu. Sice se jim podařilo, ve spolupráci se Zdeňkem Podskalským, připravit program nový, který byl dokonce i schválen, ale organizátoři akcí měli strach K.T.O. zvát. I když tedy K.T.O. hrají dodnes, již nikdy nedosáhli takového ohlasu, jakého se jim dostávalo koncem 60. a počátkem 70. let.

GALERIE

Související obsah:

» Skupina K.T.O. doslala do vínku pytel štěstí i pytel smůly. A ty se mezi sebou pořád perou   (Karel Souček, 16. 09. 2013)
» Kultovní trampské kapele je právě pade   (Karel Souček, 15. 06. 2013)
» K.T.O.   (Jitka Fialková, 20. 09. 2013)
» I solitéři se mohou sejít na jednom pódiu   (Karel Souček, 06. 09. 2013)
» Nevšední lidé nazpívali nevšední písně   (Karel Souček, 28. 02. 2013)
» Proti proudu času. Od Ďáblova stáda k Rose na kolejích.   (Karel Souček, 07. 07. 2013)
» Všechny Wabiho hity pěkně pohromadě   (Karel Souček, 16. 05. 2013)
» Wabi Daněk šturmuje s Ďáblovým stádem na Siouxy   (Joe Stramr, 03. 12. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Horská střediska obsadí hudba a zábava pro celou rodinu
13.05.

Horská střediska obsadí hudba a zábava pro celou rodinu

V pěti turisticky vyhledávaných horských střediscích se během letních prázdnin uskuteční první ročník hudebního...


Beck se po osmadvaceti letech vrátí do Prahy, vystoupí na Metronome
13.05.

Beck se po osmadvaceti letech vrátí do Prahy, vystoupí na Metronome

Zpěvák, multiinstrumentalista, skladatel a producent Beck, držitel osmi cen Grammy a desítek dalších ocenění, měl...


Grog: Mona Lisa stále září a vyhlíží budoucí pódia
12.05.

Grog: Mona Lisa stále září a vyhlíží budoucí pódia

Rok 2016 byl na naší hard and heavy scéně hodně plodný, a proto je i po letech co objevovat. Po výjimečném...


Ostravská kapela Saca se v novém singlu vrací k angličtině
12.05.

Ostravská kapela Saca se v novém singlu vrací k angličtině

Energická, příjemně melodická i rytmická. Taková je nová písnička ostravské čtveřice Saca s názvem Only...


Festival Krásný ztráty live Všetice 2021 bude
11.05.

Festival Krásný ztráty live Všetice 2021 bude

Dobré zprávy konečně přicházejí. Jednou z nich je, že pohodový festival Krásný ztráty live, jehož ambasadorem...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Věci a sny
08.05.

Věci a sny

» Jelen

Bezmála po pěti letech vydává populární kapela Jelen novou řadovou desku...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru