Proti proudu času. Od Ďáblova stáda k Rose na kolejích.
Recenze alba : Můj ročník ´47
S výjimkou Václava Neckáře nepamatuji v poslední době takový comeback, jaký se loni podařil Wabimu Daňkovi. Což o to, pořád se někdo po letech vrací na scénu, ale jen minimum kapel či interpretů po návratu osloví jinou generaci posluchačů. Neckář to dokázal díky Umakartu, Daněk zásluhou Ďáblova stáda.
Už to vypadalo, že Wabi bude své Stromy, Nevadí, Rosu na kolejích nebo Papírové řetězy hrát pro pamětníky pořád dokolečka. Dokud tedy udrží kytaru a intonaci. Pak se však na scéně objevili lidé kolem Davida Landštofa a Josefa Štěpánka a svým projektem Ďáblovo stádo polili Wabiho živou vodou. A ten najednou začal zajímat i mladé publikum, které si pochopitelně hledá cestu k jeho starším skladbám. A proč je Stádo tolik přitažlivé si můžete přečíst zde:
Výběrové album pro mladé
Právě jemu je určeno dvojCD Můj ročník ´47, které vyšlo k letošním šestašedesátým narozeninám tohoto trampského a folkového písničkáře. Velice reprezentativně mapuje Wabiho tvorbu, nabízí bezmála pět desítek skladeb prakticky ze všech alb, ať už je vydal Supraphon, nebo Universal. Chronologicky řazený výběr však zároveň ukazuje, že ne všechny písně patří do klenotnice trampské hudby.
První Wabiho období z druhé poloviny 80. let, reprezentované deskami Rosa na kolejích, Vítr a Wabi Daněk, je jasně nejsilnější a dosud nepřekonané. Melancholické, přímočaré písně o velkých pravdách, které jsou však podány s odzbrojující upřímností. Srozumitelně, názorně, s velkým citem pro podstatný detail.
Songy se pohybují od trampské romantiky po písničkářské country. Staví na jednoduchých melodiích a civilním pěveckém podání Wabiho Daňka. Naprosto přirozeně zpívá o síle přátelství a lásky, o potřebě svobody, o základních mravních hodnotách. Těmto již dávno zlidovělým a stále aktuálním hitům je věnována převážná část prvního disku.
Laciný humor se k Wabimu nehodí
Druhé CD začíná slabšími písněmi z ne příliš vydařených desek Pískoviště a Valašský drtivý styl. A i když se zpěvákem bývala a bývá na koncertech legrace, zde se úporně tlačí do prvoplánového a často dost laciného humoru (Franta má péra), navíc písním chybí ona dřívější přímočarost a spontánnost.
Daněk se vždy dokázal obklopit kvalitními a nápaditými muzikanty, výborně si padl do noty hlavně s lidmi kolem Druhé trávy. Ti hodně rozsvítili desky Nech svět, ať se točí dál a A život běží dál. Díky barevným aranžmá najednou písně získaly drive, lehkost a modernější sound. Navíc si Wabi dobře porozuměl s texty a písněmi hitmakera Miroslava "Skunka" Jaroše, které nereprezentují jen trampskou a country hudbu, ale i blues, folk, pop, bluegrass nebo swing.
Poslední „Skunkova" deska A život běží dál (mimochodem výborná) vyšla v roce 2009. Pak se tři roky nic zásadního nedělo (i když Wabi stále poctivě koncertoval s Milošem Dvořáčkem), až se objevilo Ďáblovo stádo. To už je ale známá historie, která otevřela dveře desce Můj ročník ´44.
- Rosa na kolejích (1984) 00:00:00
- Wabi a Ďáblovo stádo (2012) 01:12:14
- Příběhy písní (2014) 00:43:44
Silné příběhy silných písní
Nemusíte být zrovna milovníkem trampské hudby, aby vás album Příběhy písní dostalo....
Ďáblovo stádo výrazně omladilo staré trampské hity
Trampská hudba bývá založena na silné romantické atmosféře, epických textech...
Související obsah:
» Wabi Daněk šturmuje s Ďáblovým stádem na Siouxy (Joe Stramr, 03. 12. 2012)» Ďáblovo stádo výrazně omladilo staré trampské hity (Karel Souček, 12. 11. 2012)
» Můj ročník ´47 (Karel Souček, 06. 07. 2013)
» Wabi Daněk (Karel Souček, 13. 11. 2012)
» Všechny Wabiho hity pěkně pohromadě (Karel Souček, 16. 05. 2013)
» Wabi a Ďáblovo stádo (Karel Souček, 13. 11. 2012)
» Porta už dávno není jen pro trampy (Karel Souček, 03. 05. 2013)
HUDEBNÍ ZPRÁVY
CHINCHILLA se vrací do Prahy s turné The Bigger Rooms
Britská zpěvačka a producentka CHINCHILLA vystoupí 17. března 2026 v pražském klubu Fuchs2. Do Česka se vrací...
Festival Muziq dokázal už počtvrté, že v Tachově to žije
V pátek 20.února jsme se vypravili do Tachova. Tohle malé město, ležící v Plzeňském kraji, by se na první...
Norští Mayhem proměnily Křižíkův pavilon B v rituál temnoty
Křižíkův pavilon B se 21. února začal plnit už s předstihem. Ve vzduchu bylo cítit očekávání a směs napětí...
BLUDFEST se stěhuje do Hradce Králové
Bludfest míří do Česka. Yungblud přiveze svůj globální festival do Hradce Králové To, o čem se po Yungbludově...
The Haunt se vrací do Prahy se sólovým koncertem
Americká kapela The Haunt se na jaře 2026 znovu představí českému publiku. Koncert proběhne 9. března 2026 v pražském...
» zobrazit více...
RECENZE
» Legendární Kreator na novince (melodicky)...
» Roll with Punches je čirý rockový klenot...
» Elektrïck Mann zvážněli, ale lehkost...
» Testament letos mocně vítězí na thrashmetalovém...
» Ocel, Jizvy a stále Velkej sen: Jamaron...
» Bretaň v hudbě kapely Bran zůstává,...
» zobrazit více...
Jana Uriel Kratochvílová s kapelou Illuminati.ca roztančila fanoušky v Rock Café
V pražském klubu Rock Café zpěvačka s nezaměnitelným hlasem...
CHINCHILLA se vrací do Prahy s turné The Bigger Rooms
Britská zpěvačka a producentka CHINCHILLA vystoupí 17. března 2026 v pražském...
Festival Muziq dokázal už počtvrté, že v Tachově to žije
V pátek 20.února jsme se vypravili do Tachova. Tohle malé město,...
Krushers of the World
» KreatorKrushers of the World je název šestnáctého studiového alba německé...
Festival Muziq dokázal už počtvrté, že v Tachově to žije
V pátek 20.února jsme se vypravili do Tachova. Tohle malé město,...
WYFE: děláme si to po svým, tak jak nás to baví a těší
Ještě před vydáním jejich poslední desky jsem měla možnost prohodit pár...
Co chystá label Indies Scope pro rok 2026?
Label Indies Scope představuje ediční plán pro rok 2026, zatím ne zcela kompletní....
Midnight Swimmers otevírají singlem Mistakes téma závislosti na pornografii
Mistakes je název nového singlu kapely Midnight Swimmers, v němž...
Vyhrajte 4 vstupenky na křest alba kapely Wyfe
Kapela Wyfe, s níž jsme nedávno přinesli rozhovor, pokřtí své...
Kapela Naboso vydává své druhé autorské album
Pražská kapela Naboso představuje své druhé studiové album...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Tři Deci #24: Mentální zdraví, část 1.
V našem prvním dvojdíle probereme problematiku mentálního zdraví u muzikantů....
Hudební knihovna
REPORTÁŽ: Temná elegance - Isabel LaRosa v ROXY
KLIP: Elán přichází s novým singlem a míří do Edenu
NAŽIVO:




















