Lucerna zažila další padesátku, tentokrát s K.T.O.

Padesátiny bývají krásné výročí a při dnešní vyspělosti medicíny není většinou problém je vesele s přáteli oslavit. Když však padesátku slaví hudební skupina, jak tomu bylo v případě K.T.O. tuto středu (18. září) v pražské Lucerně, je to přeci jen vzácný okamžik. Často mají problém spolu vyjít dva lidé i jen několik dní. Jaké to pak musí být, když spolu musí fungovat několik lidí padesát let, musí se dohodnout na tvorbě, na společném vystupování, na řešení spousty organizačních problémů. Důsledkem těžkého soužití bývají časté rozchody a i zániky kapel.

Čtěte více o K.T.O.:

V názvu K.T.O. však písmeno ,,K" znamená ,,kamarádi" a toto slovo je jaksi zavazující. Historie názvu skupiny byla v Lucerně toho večera také objasněna. Kamarádství tak do dnešních dnů vydrželo pevně a slovo kamarád znělo během večera éterem dost často. A protože K.T.O. mají za ta léta kamarádů hodně, byl jimi naplánovaný tříhodinový program prošpikovaný. Další přišli přát i mimo program.

Zahrály legendy i mladší generace


Celé pásmo bylo rozděleno dvacetiminutovou pauzou na dvě části. V první měli vystoupit interpreti se skupinou spříznění a zakončit jí měl přípitek k padesátinám skupiny i k devadesáti pěti letům trampingu. Moderátorská dvojice Bezi Junior a Dana Vacková tak uvedla na scénu jako první Šmidli Boys, kteří u počátků K.T.O. tenkrát byli.

Podobně také zahráli Bandoleros, Eldorádo a Kamarádi staré řeky. Na Evu Olmerovou zavzpomínala Jitka Vrbová. Z krátkých vystoupení kapel zazněly především staré známé trampské písně. Zajímavým nakopnutím programu bylo vystoupení skupiny KUPA, která zastupovala mladší generaci. Její energický country rock byl vhodně vložen do programu mezi legendy. Dalším zajímavým interpretem zastupujícím generaci folkařů byl Roman Horký. Ten si pozval zpěvačku Blanku Šrůmovou a jako překvapení s ním zahrál i bývalý ministr Petr Bendl.


Roman Horký s Blankou Šrůmovou

Poté, co odzpívala Helena Maršálková doprovázená Tony Linhartem, byl na pódium přizván František Hacker, kapelník K.T.O. a postupně i další dosud učinkující. Připíjelo se totiž k výročí. František Hacker přebral vyřezaný totem a všichni společně se stojícím sálem zpívali trampskou hymnu Vlajka.

Olga Blechová se synem zastupovala Waldemara Matušku


Druhá část už patřila vyloženě oslavencům. Ti nejdřív zahráli chronologicky dle historie jako trio. Ke dvěma původním členům Hacker, Morava byl přizván benjista Ivan Mládek. Poté už hráli všichni Kamarádi i se zpěvačkou Danou Hackerovou. Promluvu ke skupině měla manželka jednoho ze členů, známá televizní moderátorka, Marta Skarlandtová

Poté přišel poblahopřát a předat cenu za vydavatelství Multisonic Karel Vágner. Jednu píseň pak i odzpíval. Program vrcholil, když vystoupila manželka Waldemara Matušky Olga Blechová i se synem Waldou. Jako gratulaci přinesli tři láhve šampaňského, jednu za Waldu staršího. K.T.O. pak ještě zahráli několik písní a na tu poslední, Zrádné banjo, si přizvali ještě zbylé učinkující.


Olga Blechová s Waldíkem předávají láhve šampaňského

K.T.O. měli na svoji padesátku Lucernu vyprodanou. Celý večer se nesl v uvolněné atmosféře a není od věci použít slovo kamarádské. Škoda byla jen trochu chaotické organizace, v níž se ztrácela především moderátorská dvojice a program ubíhal spíše vlastním přirozeným tempem.

Díky některým zbytečně dlouhým mluveným pasážím se objevila i hluchá místa, která celé pásmo protáhla až na skoro celých pět hodin. Proto, když pódium patřilo oslavencům, se Lucerna pomalu začala vyprazdňovat. Ať už z důvodu únavy či z nutnosti chytnout dopravní spoje domů. Na konci tak zela polovina míst prázdnotou. Tato skutečnost lehce ubrala na důstojnosti takové oslavy, ale Kamarádi jsou pohodáři a zdálo se, že si oslavu užívají.
GALERIE
Předávání totemu Františkovi Hackerovi
Olga Blechová se synem a K.T.O.
Šmidli Boys
Moderátorská dvojice s Fr. Hackerem
Jitka Vrbová
Bandoleros
Jean Valajannis tentokrát se skupinou KUPA
Eldorádo
Roman Horký a Blanka Šrůmová
Petr Bendl
Kamarádi Staré řeky
Helena Maršálková a Tony Linhart
Fr. Hacker a Tony Linhart
Totem Pro Fr. Hackera
Původní trio pro tentokrát doplněné Ivanem Mládkem
Marta Skarlandtová

Související obsah:

» Kultovní trampské kapele je právě pade   (Karel Souček, 15. 06. 2013)
» Skupina K.T.O. doslala do vínku pytel štěstí i pytel smůly. A ty se mezi sebou pořád perou   (Karel Souček, 16. 09. 2013)
» U ohně s K.T.O. již padesát let   (Jitka Fialková, 20. 09. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Jedinečný projekt kapely B-Side Band přináší nové album Folk Swings
30.10.

Jedinečný projekt kapely B-Side Band přináší nové album Folk Swings

Legendární skladby, kterých se ujaly folkové legendy, ale i popové osobnosti Skladeb ve swingových úpravách...


Českou hudební scénu na WOMEXu reprezentovala Bára Zmeková
29.10.

Českou hudební scénu na WOMEXu reprezentovala Bára Zmeková

V neděli skončil 26. ročník největšího hudebního veletrhu world-music WOMEX (Worldwide Music Expo), na který se hlásí tisícovky...


Kapela February vydává singl Oust
29.10.

Kapela February vydává singl Oust

Ostravská čtveřice February vydává nový singl Oust. Kapela, která v posledních letech zaznamenala na české alternativní...


Yungblud se příští rok vrátí do Prahy
29.10.

Yungblud se příští rok vrátí do Prahy

Britský zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista Yungblud se přesně po dvou letech od beznadějně vyprodaného...


Dva singly ohlašují nové album brněnských Květů
30.10.

Dva singly ohlašují nové album brněnských Květů

Hned dva singly z nové, v pořadí deváté desky nazvané Květy Květy zveřejnila brněnská rocková...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
30 let testováno na lidech
30.10.

30 let testováno na lidech

» Sto zvířat

Sto zvířat letos slaví 30 let existence na naší hudební scéně. K...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru