Tipy na hudební zážitky festivalu Brutal Assaul

Festival Brutal Assault se letos chystá na svůj 28. ročník. Sestava čtyř dní je opět nabitá hvězdami napříč žánry, ale tradičně se zde představuje i spousta černých koní, zajímavých kapel menší velikosti a proběhne také nespočet festivalových premiér. Však festival na headlinery ani příliš nehraje a raději nabízí celou plejádu 150ti kapel hezky přehledně abecedně. Já se pokusím vypíchnout několik menších či středně velkých kapel, které vedle velkých metalových hvězd rozhodně stojí za pozornost a budu pevně doufat, že ze soupisky na poslední chvíli nevypadnou.

Středa 6. srpna


Sleepytime Gorilla Museum (Spojené státy, experimentální rock)

Americká experimentálně avantgardní skupina Sleepytime Gorilla Museum se loni poměrně nečekaně vrátila na scénu s novou deskou „Of the Last Human Being”. Ta vychází sedmnáct let od jejich poslední nahrávky a třináct let po jejich posledním koncertě. Návrat kapely potěšil všechny fanoušky, kteří mají rádi míchání klasických, industriálních a art rockových žánrů a také ty, kteří si užívají nacvičené pódiové scénky. Sleepytime Gorilla Museum nabízí hudebně divadelní show a do České republiky přijedou vůbec poprvé.

Fleshgod Apocalypse (Itálie, symfonický death metal)

Italská symfonická death metalová parta je jedna z těch známnějších formací v tomto seznamu, přestože nepatří mezi ty největší hvězdy prvního dne. Na festival se vrací počtvrté a rozhodně si zaslouží pozornost. Od loňského roku pokračují jako pětice, a už bez zakládajícího člena Paola Rossiho vydali šestou desku „Opera". Fleshgod Apocalypse mistrně kombinují brutální death metal s vokály Francesca Paoliho a symfonické pasáže s operním zpěvem zpěvačky Veronicy Bordacchini. Jedná se o emoční odyseu s divadelními prvky, která spojuje velkolepost italské tradice a extrém technického death metalu.
 
Heriot (Anglie, metalcore)
 
Mladá anglická parta Heriot loni vydala své debutové album „Devoured by the Mouth of Hell", ale už se chystá na svůj čtvrtý koncert u nás. Kapela v čele s kytaristkou a zpěvačkou Debbie Gough nabízí temný metalcore až na pomezí deathcoru, s brutálním hlasem, který občas vymění za tklivé čisté vokály. Neskutečné nasazení této čtveřice dělá z Heriot jednoho z nejzajímavějších nováčků na scéně s potenciálem stát se jednou z předních formací svého žánru.
 
Oranssi Pazuzu (Finsko, psychedelic black metal)
 
Tato finská pětice od svého vzniku v roce 2007 kombinují psychedelickou avantgardu a tradiční severský black metal. Pánové už se na festivalu představili před třemi lety a také několikrát v Praze. Loni vydali šestou desku „Muuntautuja", na které svou extravagantní poťouchlost ještě rozvíjí. V hudbě Oranssi Pazuzu se objevují démonické kakofonie, hypnotické zvuky krajiny, krautrock, experimentální elektronika i progresivní metal. Finové zkrátka přesahují žánry o šířku hokejového hřiště a jde jim to skvěle.
 
Ne Obliviscaris (Austrálie, progresivní metal)
 
Trvalo dlouhých deset let, než se podařilo australany Ne Obliviscaris přivézt zpět na festival. Jeden z výrazných představitelů extrémního progresivního metalu si předloni ke svým dvacátým narozeninám nadělili čtvrtou desku „Exul”. I na ní balancují mezi emotivní krásou čistých vokálů zpěváka a houslisty Tima Charlese a komplexní brutalitou, nově z úst zpěváka Jamese Dortona, aktuálního zpěváka Black Crown Initiate. Ten letos nahradil zakládajícího člena a původního frontmana Marca Campbella. Ne Obliviscaris tak začínají novou éru plnou epických melodií a nekompromisního metalu.
 
Musíte vidět: Orange Goblin (Anglie, stoner metal)

Už jsem je zmiňoval v jiném článku, ale zmíním je znovu jako koncert, který nelze minout. Britská ikona stoner metalu Orange Goblin vystoupí v České republice poprvé a rovnou se speciálním setem. Také je docela možné, že jejich premiérové vystoupení bude i to poslední, jelikož se čtveřice rozhodla ukončit činnost. Jejich set bude mapovat třicet let špinavého sludge, uřvaných kytar, syrových melodií, a nabídne kousek historie heavy metalu Velké Británie.


Čtvrtek 7. srpna
 
High Parasite (Anglie, doom metal)

Poprvé k nám přijedou britští High Parasite, ale tady se to dá pochopit. Nová doom metalová kapela teprve loni vydala svoje debutové album „Forever We Burn”. Kapela světu prezentuje svůj koncept, který nazvali „Death Pop”. Studené melodie, znepokojivá elektronika a temný vokál tento termín poměrně slušně charakterizuje. Pokud by vám vokál zněl povědomě, není se čemu divit. Za mikrofonem stojí zpěvák Aaron Stainthorpe, který to loni na neurčitý čas zabalil u kultovních doomových My Dying Bride. Svému stylu však zůstal věrný a pokračuje s ním dál s novými muzikanty.

Patriarchy (Spojené státy, industriální metal)

Premiéru na festivalu Brutal Assault čeká i projekt Patriarchy, který vede skladatelka a režisérka jménem Actually Huizenga. V rámci evropského turné za pár dní podruhé zahrají v pražském klubu Bike Jesus a všichni, kteří již měli tu čest ví, že se jedná o zneklidňující a provokativní show. Tu doprovází kontroverzní vizuální projekce, temně chytlavá elektronika a drtivý industriální metal.

Slow Crush (Belgie, shoegaze)

Čtvrtečnímu výběru dominují nová jména na festivalové soupisce a tím dalším je belgická trojice Slow Crush. Zpěvačka a baskytaristka Isa Holliday vede formaci, která spojuje hustotu shoegaze s temnou stránkou grunge a post-metalu. Zvuk této alternativní formace je zasněný a zároveň drsný, a tento líbivý kontrast se líbí nejen Pure Noise Records, se kterými kapela loni podepsala smlouvu.

Crypt Sermon (Spojené státy, doom metal)

Dalším poprvé mého výběru pro druhý den je americká šestice Crypt Sermon, která už dvanáctým rokem sází na pochmurný, leč epický doom metal. Loni vyšla třetí deska „The Stygian Rose” na které parta kolem frontmana Brookse Wilsona nápadně připomíná například žánrově zpřízněné švédy Candlemass. Můžeme se těšit na nekonečně výpravné příběhy, zasmušilý vokál a tvrdé kytary.

The Kovenant (Norsko, gothic metal)

Seznam nových tváří pro druhý den letošního metalového dýchánku zakončím s The Kovenant. O nich jsem také již psal v jiném článku, a to proto, že od jejich prvního a zatím jediného koncertu u nás uplynulo už čtvrt století. Jako omluvu severská formace odehraje celé album „Nexus Polaris” a přiveze s sebou i velmi zajímavé hosty. Dorazí Hellhammer (Mayhem, Arcturus), Astennu (ex-Dimmu Borgir), Sverd (Arcturus) a Sarah Jezebel Deva (ex-Cradle Of Filth). Tohle bude krásná gothic metalová jízda.

Musíte vidět: Car Bomb (Spojené státy, mathcore)

Těch pomalých a melodických kapel už bylo moc, co říkáte? Alternativ festival naštěstí nabízí více, než dost. Po šesti letech se na festival vrací mathcoroví šílenci Car Bomb, kteří všechny melodie rozemelou na prach. Tato čtveřice ignoruje zavedená pravidla rytmiky a nabízí absolutní chaos. Na festivalu budou slavit pětadvacet let na scéně a jako dárek vydají novou desku „Formless Ruin of Oblivion” jen pár týdnů po festivalu.


Pátek 8. srpna
 
Gaerea (Portugalsko, black metal)

Před tím, než představím další porci festivalových premiér, doporučím jednoho navrátilce. Portugalská maskovaná parta Gaerea se na festival vrací po třech letech a opět s novou deskou. Loni vydali čtvrté album „Coma” a nadále pokračují ve svém neortodoxním přístupu k tak tradičnímu žánru, jakým black metal jistě je. Jejich forma je melodičtější, epičtější a syrovější než kdy předtím.

Five the Hierophant (Anglie, black/doom metal)

U black metalu ještě na chvilku zůstaneme, nicméně tu opravdu tradiční formu doporučovat nebudu. Britská pětice Five the Hierophant spojuje intenzitu, temnotu a ponurost black metalu s jedinečnou rozmanitostí a využitím netradičních nástrojů. V jejich tvorbě uslyšíme saxofon, housle, lesní rohy, trumpety, zvony, gongy a všemožná chrastítka. Jejich repertoár je pouze instrumentální, a tak si při jejich premiéře můžeme užít samotnou hudební složku, která se dotýká black, doom a post metalu, nejen z aktuální desky „Apeiron”.

Sylvaine (Norsko, black metal/shoegaze)

Je možné, že Kathrine Shepard už se v pevnosti Josefov objevila, ale s jejím projektem Sylvaine to bude poprvé. Pod tímto názvem tato původem americká multiinstrumentalistka střídá temný black metal a shoegazové, až post-rockové pasáže s jejím éterickým vokálem, který nabízí celou škálu emocí. Její tvorba je nesmírně pestrá a může se opírat o letité zkušenosti, mimo jiné například díky spolupráci s kapelou Alcest. Posledním studiovým počinem je loňské EP „Eg Er Framand”.

Graphic Nature (Anglie, nu-metal)

Festival Brutal Assault se pochopitelně věnuje i modernějším stylům, kterých letos najdeme přehršel. S dvojicí nahrávek se do Josefova poprvé podívá mladá nu-metalová parta Graphic Nature, kteří zcela jistě čerpají inspiraci od kapel ze zámoří. Jen samotný název je vypůjčený od skladby amerických Deftones. Britové jdou ovšem o krok dál a přidávají do svého zvuku i prvky moderního metalcoru a elektroniky.

Pelican (Amerika, post-metal)

Pelican je jedna ze zásadních kapel uměleckého metalu, která spojila hypnotickou repetitivnost post-rocku se sludge metalem. V Praze se představili již mnohokrát, ale na tuzemském festivalu budou vystupovat poprvé. Přivezou špinavou atmosferickou show s prvky psychedelie a heavy metalu, a také zbrusu novou desku „Flickering Resonance”.

Musíte vidět: The Browning (Amerika, rave metal)

Jestliže mluvíme o moderním pojetí metalu, The Browning jsou v této škatulce jako doma. Američané již dvacátým rokem obohacují svůj dynamický deathcore koňskou dávkou elektroniky, samplů a beatů. Tvré kytarové riffy naráží na agresivní elektroniku, místy až na pomezí techna. Na tuto křehkou alianci dohlíží zpěvák Jonny McBee, jehož vize neustále posouvá hranice hudebních žánrů. Loňská deska „OMNI” je toho důkazem.


Sobota 9. srpna
 
Aluk Todolo (Francie, okultní rock)

Dlouhých osm let trvaly francouzské formaci Aluk Todolo práce na nové desce. Na konci loňského roku vyšlo čtvrté album „Lux” a s ním ukončí sedmileté čekání na jejich návrat do pevnosti. Instrumentální vřava této party může místy vypadat disharmonicky, ale pánové dobře vědí, co dělají. Tajuplné kytarové vyhrávky jejich art rockových nálad znějí skvěle i na nové desce a stejně tak tomu bude i na festivalu.

Gadget (Švédsko, grindcore)

Švédská pětice Gadget se na festival vypraví již počtvrté, ale letos to bude vypadat trochu jinak. V roce 2023 u mikrofonu vyměnili muže za ženu a nová zpěvačka Emilia Henriksson poprvé představí svůj brutální vokál i návštěvníkům festivalu. Na novém materiálu se pracuje, a se třemi alby a několika EP má tato brutální grindcore/death metalová smečka z čeho vybírat. Ve stejném roce, kdy došlo ke změně zpěváka přišel do kapely i kytarista Kristofer Jankarls, který se zpěvy také vypomáhá.

King Woman (Amerika, doom/post-metal)

Další premiéra na festivalu. Hypnotické, zasněné a elastické doom metalové tóny kapely King Woman z pera zpěvačky Kristiny Esfandiari určitě nejsou pro každého. Vleklé post-metalové kytary, temný doom metalový vokál a minimalismus drone rocku chvílemi připomínají klasiky Black Sabbath, jindy zase hudbu jako z jiné planety. Zpěvačka s kapelou vybudovala jedinečný zvuk a pokud u této show neusnete, čeká vás výborný hudební zážitek.

Gost (Amerika, synthwave)

Pakliže by k tomu však došlo, mám pro vás řešení. Není tajemstvím, že Brutal Assault dává prostor i ryze nemetalovým žánrům a právě Gost by svým prvním vystoupením mohl být tím příjemným odreagováním. Čeká nás temný synthwave s nádechem symfonicého black metalu. Rozhodně tedy nečekejte synthwave jako z 80. let. Jeho loňská deska „Prophecy” je plná znepokojivých tónů, které si zamilujete.

Priest (Švédsko, synthwave)

A proto tady mám ještě přídavek. První pozvání přijala i kapela Priest, která po vzoru například francouzského kolegy Carpenter Brut do svého temného synthwave koktejlu přidává i vokály. V tomto případě se opravdu jedná o připomenutí sci-fi filmů 80. let plné neonových světel a gotických krajin. Kapela se loni připomněla čtvrtou deskou „Dark Pulse”.

Musíte vidět: Crypta (Brazílie, death metal)

Aby těch tancovaček zase nebylo až příliš, byla by chyba vynechat brazilské ženské trio Crypta. Někdejší majitelky hlasu, baskytary a bicích kapely Nervosa v roce 2019 založily novou death metalovou mašinu, která vyniká zejména technikou hry. Zatímco jejich původní kapelu jsme v pevnosti už měli, letos se konečně dočkáme i této nové jihoamerické divočiny.

Související obsah:

» Line-upový mocný kalibr Brutal Assaultu 2025   (Redakce, 11. 05. 2025)
» Speciální koncerty na letošním festivalu Brutal Assault   (David Malý, 01. 05. 2025)
» Brutal Assault uzavírá soupisku seznamem koncertních premiér   (David Malý, 09. 04. 2025)
» Další trojice skupin s českým prvkem oznámena na Brutal Assault   (Michal Kocour, 17. 03. 2025)
» Festival Brutal Assault doplňuje line-up mimo jiné o rockového dědečka   (David Malý, 05. 03. 2025)
» Brutal Assault přidává představitele tradičních žánrů   (David Malý, 31. 01. 2025)
» Legenda „death metalu“ na Brutal Assault   (Michal Kocour, 20. 01. 2025)
» Festival Brutal Assault na konci roku oznámil hvězdy death i black metalu   (David Malý, 08. 01. 2025)
» Hardcorové předvánoční dárky od festivalu Brutal Assault doplňuje i progresivní bonbónek   (David Malý, 12. 12. 2024)
» Kytarový král thrash metalu na Brutal Assault   (Michal Kocour, 05. 12. 2024)
» Brutal Assault sahá do nu-metalové škatulky   (David Malý, 03. 12. 2024)
» Let’s play DOOM on Brutal Assault   (Michal Kocour, 28. 11. 2024)
» Festival Brutal Assault potvrzuje pětici divných kapel   (David Malý, 20. 11. 2024)
» Nová death metalová nadílka na festival Brutal Assault   (David Malý, 14. 11. 2024)
» Na festivalu Brutal Assault nebude chybět ten nejtvrdší žánr včetně tuzemské hvězdy   (David Malý, 12. 11. 2024)
» Festival Brutal Assault dává prostor i moderním žánrům   (David Malý, 07. 11. 2024)
» Black metalová scéna podpoří Brutal Assault   (Michal Kocour, 04. 11. 2024)
» Festival Brutal Assault vybírá ze stoner metalu   (David Malý, 01. 11. 2024)
» Další hudební příspěvek na Brutal Assault   (Michal Kocour, 30. 10. 2024)
» Společným jmenovatelem prvního balíčku kapel na festival Brutal Assault je death metal   (David Malý, 08. 10. 2024)
» První kapely pro rok 2025 zveřejňuje Brutal Assault i Basinfirefest   (David Malý, 15. 08. 2024)


ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
Tipy na hudební zážitky festivalu Brutal Assaul
22.05.

Tipy na hudební zážitky festivalu Brutal Assaul

Festival Brutal Assault se letos chystá na svůj 28. ročník. Sestava čtyř dní je opět nabitá hvězdami napříč žánry,...


Terezie Kovalová přichází na debutu ZINKA s hluboce osobní výpovědí
20.05.

Terezie Kovalová přichází na debutu ZINKA s hluboce osobní výpovědí

Cellistka, skladatelka a zpěvačka Terezie Kovalová dnes vydává své debutové sólové album s názvem...


So Close to Tate McRae; nové album přiveze i do Prahy
20.05.

So Close to Tate McRae; nové album přiveze i do Prahy

Kanadská zpěvačka Tate McRae se vrací do Prahy, kde pro své fanoušky tentokrát vystoupí v rámci jejího probíhající...


Žerovické narozeninové Punkový žně nabídly známá jména z plzeňské hudební scény
19.05.

Žerovické narozeninové Punkový žně nabídly známá jména z plzeňské hudební scény

Sportovní areál obce Žerovice na Přešticku se stal azylem sedmičce skupin, jejichž sezvání měl na svědomí hlavní...


Amy7 kapely Bombarďák přináší 23 svižných, poučných a hlavně zábavných skladeb
19.05.

Amy7 kapely Bombarďák přináší 23 svižných, poučných a hlavně zábavných skladeb

Kapela Bombarďák, která baví nejen dětské, ale i dospělé posluchače, je zpět s už sedmou deskou s názvem...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Duše v peří
15.04.

Duše v peří

» Joker Beat

Čtvrté album Joker Beat pod názvem Duše v peří vyšlo 20.12....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru