Lá$ka Xindla X

Recenze alba : Lá$ka

Album: Lá$ka
Interpret: Xindl X
Celkový čas: 00:59:01
Vydavatel: Universal
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Známý český písničkář Ondřej Ládek, známý pod pseudonymem Xindl X, je na tuzemské scéně už pátým rokem a má na kontě několik velkých hitů, které okupovaly rádia mnoho měsíců. Xindl X není pouze muzikantem, má na svědomí i dvě divadelní hry, před startem hudební kariéry režíroval film Restart a dokonce napsal i knihu. Jeho hudební prvotina nese název Návod ke čtení manuálu a obsahovala hity Anděl a Dysgrafik. Dva roky poté přišel s druhým albem Praxe Relativity, na kterém se objevily písně Chemie nebo Láska v housce. Uplynuly další dva roky a máme zde další album. Horká novinka se jmenuje Lá$ka.

Něco Vás štve? Xindl to zařídí!

Na předchozích albech jsme našli hudbu, která, troufám si tvrdit, neměla v našich končinách obdobu. Přidrzlý Ondra Ládek přišel s mixem několika stylů, které do sebe zázračně lehce a jednoduše pasují a vytváří velmi zajímavý hudební koktejl. Muzice vládne především akustická kytara, a účast ostatních nástrojů už se liší píseň od písně. Xindl X zaujímá zejména svými texty, které jsou drzé, přímočaré a bohužel, velmi pravdivé. Muzikant umí velmi trefně vystihnout náladu písně a dokáže experimentovat. Jednak se svým hlasem, jednak s muzikou a jednak i s texty. Nechodí ale tak daleko, aby se dostal až za hranici vkusnosti. Nikdo mu ale nemůže vzít fakt, že našel skrytou díru v ubohém českém showbyznysu. S akustickou kytarou v ruce diplomaticky napadá současný svět a téměř všechny jeho chyby, nedostatky a problémy. Velmi pochvalné je i to, že to dělá čistě neagresivní cestou. Sem tam možná uteče nějaké sprosté slovíčko, ale, ruku na srdce, komu při kritizování systému někdy neuteklo. Xindl X je něco jako hlas lidu. Zpívá o tom, co nás bolí a trápí, co si všichni myslí, ale bojí se říct. Nebo si myslí, že nemá smysl se tím zabývat. Občas se i trefí do nějaké české celebrity či postavy, která svými směšnými výroky, chováním nebo absurdní popularitou jde všem na nervy. I proto Xindl poměrně rychle dosáhl své vysoké popularity.

Nebuď drzý, říkávala babička

Prořízlá pusa provází Xindla i na nové desce Lá$ka. Obsahuje dvanáct skladeb plus tři bonusové, z nichž dvě jsou už známé písně, na kterých se objevil host. Začátek patří tklivé písni Dočasná svatá, klasické Xindlově melancholii. Jak to u jeho pomalých písní bývá, vkusně ho doprovází klavír a housle. Povedená věc na úvod. Druhou skladbou je Zlato, které se dostalo i vizuální podoby. Ta už je v rychlejším tempu a naráží na vychytralé dámy, které prahnou po penězích. První potenciální hit z alba. Třetí píseň dostala název Pomeje. Už z názvu je patrné, že tady si Xindl vzal na paškál omílané a obscénní manželství Ivety Bartošové a Jiřího Pomejeho. Xindl si opravdu nebere servítky a říká vše doslova na plnou hubu. Hudebně se jedná o další povedený song a i když zrovna v této písni jde především o text a jeho poselství, skladba se velmi povedla. Čtvrtá píseň Hypermarket rozhodně neurazí, je to klasická „Xindlovka", ale nijak výrazná není. Situace se příliš nezmění ani s následující, lehce infantilní Enyky Benyky, která naráží na finanční situaci žití. Upadající kvalitu písní naplno potvrdí i šestá skladba v pořadí s názvem Chodník slávy. S písní Kluci na plakátě se konečně vrací zájem o soustředění se na poslech. Xindl poprvé předvádí svoji rapovou stránku a chrlí na nás jedno slovo za druhým, což pak vystřídá impulzivní refrén. Celou skladbu provází kytarová vyhrávka a lá Lynyrd Skynyrd.

Velmi zajímavá skladba se nachází pod číslem osm. Štědrý večer nastal je rozhodně nejvtipnější, nejoriginálnější a nejvíce pobuřující píseň na albu. Možná i celé Xindlovy kariéry. Je asi první stopou blížících se Vánoc, nicméně zpěvák ji pojal zcela netradičně. Výraznými vokály křičí do světa svou nenávist k těmto svátkům a otextoval ji tak parodicky, že ji u Štědrovečerní tabule svým ratolestem určitě nepustíte. Úroveň pobouření ještě umocnil dětský sbor v refrénu, který vesele hlásá: „Štědrý večer nastal, když jsem doma chlastal". To je, myslím, dostatečná pozvánka. Následující Ulity se zase vracejí do poměrně nezajímavé a nevýrazné šedi aktuální Xindlovy tvorby. Bílej kůň zase není nijak oslnivý, ale může nabídnout zajímavé linky houslí a celkovou pohodovou atmosféru.

Jedenáctá skladba Hele hele je opět konečně skladba, která má spád. A obrovský! Nelze přeslechnout country feeling a výraznou roli banja a ukulele. Velmi dobrý poslech vzniká díky rychlým přechodům, naštvanému hlasu a podstatně vyššímu tempu. Určitě velký příslib na závěr alba. A poslední nebonusová skladba Casio je další velký šok. Pohodové brnkání na kytaru a zpívání o lásce a politice nečekejte. Přivítá nás elektronický beat jako od Rytmuse a oplzlé a provokativní texty Xindla, který vyměnil svůj romantický hlas za drsný, mužný vokální výraz. Refrén jen podtrhuje zpěvákovu dominanci v této písni. Do druhé poloviny skladby zpěvák trefně zakomponoval originální představení kapely. Nejdříve odrapuje pár slov o daném členovi kapely (v trochu peprnější verzi, než kterou by dotyčný použil při oficiálním představením se rodičům své přítelkyně) a ten si poté střihne krátké sólo na svůj nástroj. Hodně informací a vjemů na jednu skladbu. Velmi šikovná kompozice.

První bonusová píseň a čtrnáctá skladba celkem má název Píseň Davidova. Nečekejte parafrázi na Davida a Goliáše. Jedná se opět o Xindlovu pifku, kterou tentokrát schytal náš milovaný politik David Rath. Autor se opět nedrží příliš zkrátka, ale jistě budete souhlasit, že je to dobře. Nepadají sprostá slova, nýbrž jde spíše o sarkastickou povídku o tom, jak si jednoduše vydělat a satira na to, jak se pak Rath cítí ukřivděný. Ano, uslyšíme slova víno, milión i podlaha. Poslední dvě skladby jsou už starší písně, obohacené speciálními hosty. První je druhá verze písně Cool v plotě, kde Xindlovi pomohl mistr Karel Gott. Třetí bonusovou a poslední skladbou na albu je další verze písně Štědrý večer nastal, na kterou si pozval internetovou hvězdu Kazmu a rappera Bruna. V obou případech bonusových skladeb si hosté do písně přidali novou pasáž, kterou si stříhli sami. Xindl pak odzpíval zbytek originální verze. Karel Gott ve své textové pasáži sympaticky zkombinoval texty a názvy svých vlastních písní.

Xindl vytváří kulturní dědictví

Zpěvák novým albem znovu udeřil hřebík na hlavičku, a i když je tentokrát na novince více nevýrazných písní, jsem si jistý, že minimálně tři písně se dostanou do repertoáru koncertů. Opět není nouze o narážky, což rozhodně posluchače zase pobaví a určitě jen prohloubí jejich loajálnost vůči svému oblíbenému interpretovi. Xindl X rozhodně patří mezi velmi cenné hudební postavy našeho showbyznysu a jako taková určitě jen tak profesně nezahyne.

DISKOGRAFIE

RECENZE
Na novince se Xindl X snaží „přítomnej okamžik v prstech podržet“.

Na novince se Xindl X snaží „přítomnej okamžik v prstech podržet“.

Ondřej Ládek (Xindl X) už dávno není tím nesmělým písničkářem, který propojoval folk s víceméně...


Xindl X si odskočil do Španělska a složil trochu smutné a trochu veselé album Sexy Exity

Xindl X si odskočil do Španělska a složil trochu smutné a trochu veselé album Sexy Exity

Xindl X se stal opravdovým, současným, lidovým písničkářem. Jeho hity kolují ve velkém...


Osud Titanicu Xindlově Kvadratuře rozhodně nehrozí

Osud Titanicu Xindlově Kvadratuře rozhodně nehrozí

Písničkář Xindl X (Ondřej Ládek) bývá občas označován za břitkého kritika společnosti,...


Písničkář Xindl X nám pěkně rozkvetl

Písničkář Xindl X nám pěkně rozkvetl

„Než bejt za blbečka/Spíš budu za kurvu/Štěstí se nedočkám/Když si ho neurvu." „Mám svůj...


Užít si skutečnost. Zn. Praxe relativity

Užít si skutečnost. Zn. Praxe relativity

Svým debutem Návod ke čtení manuálu si Xindl X nasadil laťku hodně vysoko. I kdyby neobsahoval...


Návod ke čtení manuálu - recenze

Návod ke čtení manuálu - recenze

Všechno odstartoval klip k singlu Anděl. Jeho autor Xindl X pak sebevědomě prohlásil: „Pokouším...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Diva Annabelle má heels a zve ke společnému létání
07.12.

Diva Annabelle má heels a zve ke společnému létání

Zpěvačka Annabelle přichází s novým tanečním singlem heels, který má posluchačům zvyšovat sebevědomí před...


Lenny píše novou baladou pokračování příběhu své maminky
07.12.

Lenny píše novou baladou pokračování příběhu své maminky

V pražském klubu Roxy proběhlo v pondělí národní kolo Eurovision Song Contest 2024, ze kterého...


Kapela Nickelback oznámila evropské koncerty v rámci Get Rollin' Tour
07.12.

Kapela Nickelback oznámila evropské koncerty v rámci Get Rollin' Tour

Cenami ověnčená rocková kapela Nickelback oznámila evropské koncerty v rámci Get Rollin' Tour 2024, na kterých...


Metalová Niakara se druhým koncertem ve své hudební historii představila v plzeňském Medvědovi
06.12.

Metalová Niakara se druhým koncertem ve své hudební historii představila v plzeňském Medvědovi

Zajímavé koncertní zážitky nabídl plzeňský klub Bílej Medvěd hostům v pátek 1.12.2023. Na místních...


Svébytný duch kultovních kapel Dio a Rainbow ožije ve Svatobořicích-Mistříně
06.12.

Svébytný duch kultovních kapel Dio a Rainbow ožije ve Svatobořicích-Mistříně

V posledních letech se v hardrockovém světě rozmohl velmi sympatický nešvar. Na live turné nevyrazí...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Místo odpočinku
07.12.

Místo odpočinku

» Povodí Ohře

Tragické okolnosti nebo zklidnění schizofreních countrypunkerů na nové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru