Lá$ka Xindla X

Recenze alba : Lá$ka

Album: Lá$ka
Interpret: Xindl X
Celkový čas: 00:59:01
Vydavatel: Universal
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Známý český písničkář Ondřej Ládek, známý pod pseudonymem Xindl X, je na tuzemské scéně už pátým rokem a má na kontě několik velkých hitů, které okupovaly rádia mnoho měsíců. Xindl X není pouze muzikantem, má na svědomí i dvě divadelní hry, před startem hudební kariéry režíroval film Restart a dokonce napsal i knihu. Jeho hudební prvotina nese název Návod ke čtení manuálu a obsahovala hity Anděl a Dysgrafik. Dva roky poté přišel s druhým albem Praxe Relativity, na kterém se objevily písně Chemie nebo Láska v housce. Uplynuly další dva roky a máme zde další album. Horká novinka se jmenuje Lá$ka.

Něco Vás štve? Xindl to zařídí!

Na předchozích albech jsme našli hudbu, která, troufám si tvrdit, neměla v našich končinách obdobu. Přidrzlý Ondra Ládek přišel s mixem několika stylů, které do sebe zázračně lehce a jednoduše pasují a vytváří velmi zajímavý hudební koktejl. Muzice vládne především akustická kytara, a účast ostatních nástrojů už se liší píseň od písně. Xindl X zaujímá zejména svými texty, které jsou drzé, přímočaré a bohužel, velmi pravdivé. Muzikant umí velmi trefně vystihnout náladu písně a dokáže experimentovat. Jednak se svým hlasem, jednak s muzikou a jednak i s texty. Nechodí ale tak daleko, aby se dostal až za hranici vkusnosti. Nikdo mu ale nemůže vzít fakt, že našel skrytou díru v ubohém českém showbyznysu. S akustickou kytarou v ruce diplomaticky napadá současný svět a téměř všechny jeho chyby, nedostatky a problémy. Velmi pochvalné je i to, že to dělá čistě neagresivní cestou. Sem tam možná uteče nějaké sprosté slovíčko, ale, ruku na srdce, komu při kritizování systému někdy neuteklo. Xindl X je něco jako hlas lidu. Zpívá o tom, co nás bolí a trápí, co si všichni myslí, ale bojí se říct. Nebo si myslí, že nemá smysl se tím zabývat. Občas se i trefí do nějaké české celebrity či postavy, která svými směšnými výroky, chováním nebo absurdní popularitou jde všem na nervy. I proto Xindl poměrně rychle dosáhl své vysoké popularity.

Nebuď drzý, říkávala babička

Prořízlá pusa provází Xindla i na nové desce Lá$ka. Obsahuje dvanáct skladeb plus tři bonusové, z nichž dvě jsou už známé písně, na kterých se objevil host. Začátek patří tklivé písni Dočasná svatá, klasické Xindlově melancholii. Jak to u jeho pomalých písní bývá, vkusně ho doprovází klavír a housle. Povedená věc na úvod. Druhou skladbou je Zlato, které se dostalo i vizuální podoby. Ta už je v rychlejším tempu a naráží na vychytralé dámy, které prahnou po penězích. První potenciální hit z alba. Třetí píseň dostala název Pomeje. Už z názvu je patrné, že tady si Xindl vzal na paškál omílané a obscénní manželství Ivety Bartošové a Jiřího Pomejeho. Xindl si opravdu nebere servítky a říká vše doslova na plnou hubu. Hudebně se jedná o další povedený song a i když zrovna v této písni jde především o text a jeho poselství, skladba se velmi povedla. Čtvrtá píseň Hypermarket rozhodně neurazí, je to klasická „Xindlovka", ale nijak výrazná není. Situace se příliš nezmění ani s následující, lehce infantilní Enyky Benyky, která naráží na finanční situaci žití. Upadající kvalitu písní naplno potvrdí i šestá skladba v pořadí s názvem Chodník slávy. S písní Kluci na plakátě se konečně vrací zájem o soustředění se na poslech. Xindl poprvé předvádí svoji rapovou stránku a chrlí na nás jedno slovo za druhým, což pak vystřídá impulzivní refrén. Celou skladbu provází kytarová vyhrávka a lá Lynyrd Skynyrd.

Velmi zajímavá skladba se nachází pod číslem osm. Štědrý večer nastal je rozhodně nejvtipnější, nejoriginálnější a nejvíce pobuřující píseň na albu. Možná i celé Xindlovy kariéry. Je asi první stopou blížících se Vánoc, nicméně zpěvák ji pojal zcela netradičně. Výraznými vokály křičí do světa svou nenávist k těmto svátkům a otextoval ji tak parodicky, že ji u Štědrovečerní tabule svým ratolestem určitě nepustíte. Úroveň pobouření ještě umocnil dětský sbor v refrénu, který vesele hlásá: „Štědrý večer nastal, když jsem doma chlastal". To je, myslím, dostatečná pozvánka. Následující Ulity se zase vracejí do poměrně nezajímavé a nevýrazné šedi aktuální Xindlovy tvorby. Bílej kůň zase není nijak oslnivý, ale může nabídnout zajímavé linky houslí a celkovou pohodovou atmosféru.

Jedenáctá skladba Hele hele je opět konečně skladba, která má spád. A obrovský! Nelze přeslechnout country feeling a výraznou roli banja a ukulele. Velmi dobrý poslech vzniká díky rychlým přechodům, naštvanému hlasu a podstatně vyššímu tempu. Určitě velký příslib na závěr alba. A poslední nebonusová skladba Casio je další velký šok. Pohodové brnkání na kytaru a zpívání o lásce a politice nečekejte. Přivítá nás elektronický beat jako od Rytmuse a oplzlé a provokativní texty Xindla, který vyměnil svůj romantický hlas za drsný, mužný vokální výraz. Refrén jen podtrhuje zpěvákovu dominanci v této písni. Do druhé poloviny skladby zpěvák trefně zakomponoval originální představení kapely. Nejdříve odrapuje pár slov o daném členovi kapely (v trochu peprnější verzi, než kterou by dotyčný použil při oficiálním představením se rodičům své přítelkyně) a ten si poté střihne krátké sólo na svůj nástroj. Hodně informací a vjemů na jednu skladbu. Velmi šikovná kompozice.

První bonusová píseň a čtrnáctá skladba celkem má název Píseň Davidova. Nečekejte parafrázi na Davida a Goliáše. Jedná se opět o Xindlovu pifku, kterou tentokrát schytal náš milovaný politik David Rath. Autor se opět nedrží příliš zkrátka, ale jistě budete souhlasit, že je to dobře. Nepadají sprostá slova, nýbrž jde spíše o sarkastickou povídku o tom, jak si jednoduše vydělat a satira na to, jak se pak Rath cítí ukřivděný. Ano, uslyšíme slova víno, milión i podlaha. Poslední dvě skladby jsou už starší písně, obohacené speciálními hosty. První je druhá verze písně Cool v plotě, kde Xindlovi pomohl mistr Karel Gott. Třetí bonusovou a poslední skladbou na albu je další verze písně Štědrý večer nastal, na kterou si pozval internetovou hvězdu Kazmu a rappera Bruna. V obou případech bonusových skladeb si hosté do písně přidali novou pasáž, kterou si stříhli sami. Xindl pak odzpíval zbytek originální verze. Karel Gott ve své textové pasáži sympaticky zkombinoval texty a názvy svých vlastních písní.

Xindl vytváří kulturní dědictví

Zpěvák novým albem znovu udeřil hřebík na hlavičku, a i když je tentokrát na novince více nevýrazných písní, jsem si jistý, že minimálně tři písně se dostanou do repertoáru koncertů. Opět není nouze o narážky, což rozhodně posluchače zase pobaví a určitě jen prohloubí jejich loajálnost vůči svému oblíbenému interpretovi. Xindl X rozhodně patří mezi velmi cenné hudební postavy našeho showbyznysu a jako taková určitě jen tak profesně nezahyne.

DISKOGRAFIE

RECENZE
Na novince se Xindl X snaží „přítomnej okamžik v prstech podržet“.

Na novince se Xindl X snaží „přítomnej okamžik v prstech podržet“.

Ondřej Ládek (Xindl X) už dávno není tím nesmělým písničkářem, který propojoval folk s víceméně...


Xindl X si odskočil do Španělska a složil trochu smutné a trochu veselé album Sexy Exity

Xindl X si odskočil do Španělska a složil trochu smutné a trochu veselé album Sexy Exity

Xindl X se stal opravdovým, současným, lidovým písničkářem. Jeho hity kolují ve velkém...


Osud Titanicu Xindlově Kvadratuře rozhodně nehrozí

Osud Titanicu Xindlově Kvadratuře rozhodně nehrozí

Písničkář Xindl X (Ondřej Ládek) bývá občas označován za břitkého kritika společnosti,...


Písničkář Xindl X nám pěkně rozkvetl

Písničkář Xindl X nám pěkně rozkvetl

„Než bejt za blbečka/Spíš budu za kurvu/Štěstí se nedočkám/Když si ho neurvu." „Mám svůj...


Užít si skutečnost. Zn. Praxe relativity

Užít si skutečnost. Zn. Praxe relativity

Svým debutem Návod ke čtení manuálu si Xindl X nasadil laťku hodně vysoko. I kdyby neobsahoval...


Návod ke čtení manuálu - recenze

Návod ke čtení manuálu - recenze

Všechno odstartoval klip k singlu Anděl. Jeho autor Xindl X pak sebevědomě prohlásil: „Pokouším...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Bára Zmeková pokřtí nové album již tuto středu
15.04.

Bára Zmeková pokřtí nové album již tuto středu

Pražský Palác Akropolis bude již tuto středu 17. dubna dějištěm křtu nového alba zpěvačky a skladatelky Báry...


Novo Amor bude mít v Čechách premiéru
15.04.

Novo Amor bude mít v Čechách premiéru

Velkou dávku snů, lásky a touhy naservíruje na svém premiérovém vystoupení v České republice...


Evergreen Terrace: Nová muzika vyjde, až se nám to bude zdát přirozené
15.04.

Evergreen Terrace: Nová muzika vyjde, až se nám to bude zdát přirozené

Krátce po koncertě Evergreen Terrace na festivalu Brutal Assault jsem strávil příjemnou a neformální půl hodinku s celou...


Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma
14.04.

Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) vyhlásila již před 13 lety 30. duben jako Mezinárodní den jazzu....


Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku
14.04.

Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku

Alternativní rockeři The Mysterines vydali první desku před dvěma lety a tehdy taky vystoupili poprvé v Praze....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Another Side of You
04.04.

Another Side of You

» Illumishade

Another Side of You je název druhého alba švýcarské rockmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru