„Kolem mě je několik andělů, kteří nade mnou bdí,“ věří Václav Neckář.

Pod názvem Mezi svými se skrývá nové album Václava Neckáře. Ač je to s podivem, jde o Neckářovu první vánoční desku. I když… vlastně jedinou opravdu vánoční písní na ní je song Ježíšku z dávných dní. Důležitá je ale nálada alba, která jistě posluchače prostřednictvím muziky a textů dovede k zamyšlení, rozjímání a vzpomínkám. Rozhovor s Václavem Neckářem a jeho bratrem Janem vznikl ve spolupráci s vydavatelstvím Supraphon.  

HK: Po necelých padesáti letech vydáváte svou první vánoční desku. Proč jste si s vánočním titulem dával tak na čas?
Václav Neckář:
„Pořád byla spousta jiné práce, tak jsme vydání vánoční desky odkládali. Ale je to asi dobře. Teď se sešla opravdu výborná sestava autorů."
Jan Neckář: „Ne, že by Vašek nikdy nic vánočního nezpíval. Už v šedesátých letech s Martou Kubišovou, Karlem Štědrým, Karlem Hálou, Evou Pilarovou, Helenou Vondráčkovou, Milanem Chladilem a Karlem Černochem nazpíval koledy pro televizní cyklus Píseň pro Rudolfa III., později jsme pro něj s Edou Krečmarem napsali vánoční píseň, jmenuje se Štědrý den. Jinak ale příliš vánočních věcí Vašek nenazpíval. I proto tedy nepřišly doposud na vánoční desku myšlenky; až nás nakopla Půlnoční. Uvědomili jsme si, že Marta Kubišová, Karel Gott i Helena Vondráčková už na kontě mají několik vánočních desek a řekli jsme si, že by i Václav mohl vytvořit pro své bližní nějaké to vánoční album."
V. N.: „No a nakonec jsme měli tolik skvělých písní, že Půlnoční na téhle desce ani není. Nevešla se."  HK: O vaší vánoční desce se mluvilo už minulý rok, nakonec jste termín vydání posunuli…
J. N.:
„Původní záměr byl trochu jiný, než je výsledek. Měli jsme připravených asi pět nebo šest nových původních písní a ty jsme chtěli doplnit coververzemi osvědčených záležitostí, které třeba už Vašek nazpíval dřív, a vánočních hitů typu Purpura. Když ale ty původní věci slyšel Dušan Neuwerth, kterého jsem přizval ke spolupráci, záměr se změnil. Dušan řekl, že by stálo za to udělat celé album čistě z původních písní. Tak jsme si opravdu dali trochu na čas a vydání alba odložili na letošek. Nakonec se sešlo asi třicet krásných původních písní! Bylo tedy skutečně z čeho vybírat – na desku se jich dostalo dvanáct. Snad si tam každý vybere ty své."  

Naše rodina se rozrůstá

HK: Deska se jmenuje Mezi svými; mám pocit, že ta vaše „rodina", okruh spolupracovníků a přátel, se neustále rozrůstá!
V. N.:
„Rozrůstá. A co se týče autorů, tak generačně by někteří z nich mohli být mými vnuky nebo vnučkami. Napsali mi krásné melodie i texty. Nakonec si myslím, že to není tradiční vánoční deska. Jde spíše o duchovní záležitost, jakýsi impuls k zamyšlení. A třeba i ke vzpomínkám na ty, kteří už s námi nejsou a chybí nám."  

HK: Album je výjimečné třeba i tím, že obsahuje texty dětí tří významných textařů, kteří už se na desce podílet nemohli. To je skoro symbolické – obzvlášť u alba s vánoční atmosférou.
J. N.:
„Samozřejmě jsme oslovili osvědčené spolupracovníky, třeba Edu Krečmara a Zdeňka Rytíře. Zdeněk nám slíbil dva texty, ale bohužel zemřel. Jeho manželka Helenka nám ale řekla, že se o texty pokouší i jejich dcera Ája, jestli nechceme zkusit něco s ní. Nabídl jsem jí docela těžkou melodii, a myslím, že se povedla. To je písnička Pomíjivá. S Honzou Fischerem, synem Iva Fischera, se známe už léta, a věděli jsme, že taky občas píše. Ten nám napsal dva texty, Andělé strážní a Za všechny blízké. A s Václavem Koptou, synem Pavla Kopty, jsme vstoupili do spolupráce přes Supraphon. A taky to byla správná volba. Písničky Jsou s námi a Hlídá je Bůh jsou krásné. Takže děti svých slavných tatínků se, myslím, v dobrém vydali v jejich šlépějích."
V. N.: „Celé je to skutečně symbolické. Za ty, kteří už mezi námi nejsou, s námi spolupracovali jejich potomci. A Alenka svůj text k písni Pomíjivá věnovala přímo svému tatínkovi – Zdeňku Rytířovi. Fakt je, že je všechno pomíjivé...„  

HK: … ale určité věci mají své pokračování, právě v dětech. O tom je třeba písnička Ježíšku z dávných dní – zpíváte v ní, že jste jako dítě měl rád Vánoce, po vás pak váš syn a po něm pak jeho děti, vaše vnoučata.
V. N.:
„To je pravda. Jenom s tím, že čtyři vnoučata má můj brácha Honza, já zatím ne. Ale co není, může být."
J. N.: „Tenhle text Edy Krečmara je v zásadě o nás dvou. On nás zná spoustu let a ví o nás opravdu hodně. Mimochodem – právě on nám napsal třeba i text k písničce My to spolu táhnem dál."    

Každý má svého anděla

HK: Na albu se taky několikrát opakuje motiv andělů. Máte pocit, že nad vámi bděli a bdí andělé?
V. N.:
„Doufám! Věřím, že kolem mě je několik andělů, kteří nade mnou bdí. A budou bdít i nadále. A dohlédnou, aby se mi nestalo to nejhorší. Zabrzdí mě, když budu chtít dělat něco špatného a naopak mě pomůžou k tomu lepšímu. Prostě mě ochrání."
J. N.: „Na mě určitě dohlížejí – vždyť se na mě podívejte! (smích) Ale vážně: myslím si, že každý má svého anděla. Jde jenom o to, jestli ho vyslyší nebo ho neposlouchá."  HK: Václave, velká věc: poprvé v životě jste nazpíval regulérní duet s Martou Kubišovou!
V. N.:
„Je zvláštní, že jsme nikdy žádný duet nenazpívali. Mohlo by se zdát, že v Golden Kids jsme nějaký měli, ale tam to bylo většinou tak, že jeden z nás měl sólo a ostatní mu dělali křoví. Nebo jsme zpívali všichni tři dohromady. Došlo k tomu teď a mám z toho velkou radost. Boban Ondráček ve své době říkal, že naše hlasy k sobě úplně ideálně nepasují. Ale myslím si, že časem si to hezky sedlo a duet je tady."  

HK: Sešli jste se spolu u natáčení?
V. N.:
„Sešli, i když jsme svůj part natáčeli každý zvlášť. Byli jsme ale oba u toho."  
HK: Byla to nostalgie? Vzpomínali jste na doby dávné spolupráce?
V. N.:
„Byla, i když mi si spolu i v současnosti občas zazpíváme. Především na Letní scéně Divadla Ungelt, které se stalo Martinou domovskou scénou. A občas si přijde Marta zazpívat jako host do našich programů."  

HK: Čím se obecně liší album Mezi svými od vašeho předcházejícího alba Dobrý časy?
J. N.:
„Dobrý časy jsou vysloveně autorské album Jaromíra 99 a Dušana Neuwertha. Na desce Mezi svými se podílí mnohem víc autorů. Kromě toho by deska Mezi svými měla být vánoční – a občas možná i je. A není tak stylově uzavřená, jako Dobrý časy. Pestrost v aranžích a náladách vychází právě z většího množství autorů. Takže je to úplně jiná deska, a myslím si, že je to dobře. Tak to má být."
V. N.: „Dramaturg i producent desky Dušan Neuwerth vybral ty věci, které jsme pak natočili, ale výběr to byl složitý. Dokonce odmítl i nějaké Honzovy věci!"
J. N.: „To vyznělo tak, jako by byly úplně hrozné! Tak to ale, doufám, není. Ve finále se sešlo hodně kvalitních písní a bylo zapotřebí, aby dramaturgii udělal jenom jeden člověk. Já osobně jsem byl zastoupen několikrát, tak tu mohlo dojít ke střetu zájmů, jak se říká. Nechali jsme to tedy na Dušanovi, který na desce nemá žádnou vlastní písničku, a on mi dvě věci vyřadil."  

A nyní s novými písněmi na koncerty

HK: A nakonec jste mu to odsouhlasili?
J. N.:
„Ano. Uznal jsem, že se spíš hodí na jinou desku."  
HK: Co se stane s těmi písněmi, na které se nedostalo?
J. N.:
„To záleží na tom, jestli tahle deska zaboduje. Když bude mít Supraphon zájem, tak příští rok budou taky Vánoce!"  
HK: Doteď tedy nic a od letoška budete mít každý rok novou vánoční desku…?
V. N. + J. N.:
(smích) „To zase nehrozí. Teď bychom album Mezi svými rádi uvedli i na koncertech. Ještě letos, ale hlavně během příštího roku."
Foto: Lukáš Kadeřábek
GALERIE

Související obsah:

» Legendární Neckářovo album se vrací k posluchačům   (Karel Souček, 23. 04. 2013)
» Kdo by neměl Neckáře rád?   (Karel Souček, 14. 07. 2013)
» Mezi svými   (Jitka Fialková, 26. 11. 2014)
» Neckář překonal virozu a pilně zkouší na turné   (Karel Souček, 05. 12. 2012)
» Neckářovo vánoční album nebude tak úplně vánoční   (Karel Souček, 03. 10. 2014)
» Václav Neckář a jeho Andělé strážní   (Jan Vavřík, 24. 10. 2014)
» Křest nového alba Václava Neckáře předznamenal vánoční čas   (Jitka Fialková, 12. 11. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let
19.06.

Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let

Šest let čekali fanoušci kapely Poletíme? na nové album. Na desku Chce to hit! nyní osmičlenná banda okolo výtvarníka...


The Offspring chystají na říjen nové album
19.06.

The Offspring chystají na říjen nové album

Minulý čtvrtek uchvátili američtí The Offspring festival Rock for People svým divokým koncertem. Fanoušci těchto punk...


Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech
19.06.

Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech

Oblíbená kapela MIRAI má za sebou první zastávku z dlouhé série vlastních festivalů. Velkolepý program...


The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta
18.06.

The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta

Kultovní kalifornská pop-punková skupina The Offspring si znovu po osmi letech našla cestu na Rock for People. Jejich letošní...


Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty
18.06.

Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty

Můj program byl během druhého dne festivalu Rock for People trochu volnější, ale zároveň jsem byl svědkem hned...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sobě věrnej
17.06.

Sobě věrnej

» Škwor

Po desáté jubilejní desce Tváře smutnejch hrdinů, kterou kapela...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru