Kolekce francouzských šansonů Merci! Hana Hegerová vychází k jejím nedožitým devadesátinám

V rámci příprav oslavy devadesátin Hany Hegerové, vznikl loni nápad poskládat do speciální kolekce její frankofonní repertoár. Téma se jí velmi zalíbilo a ráda s ním souhlasila. Osud, ale rozhodl o tom, že letošní přípravné práce na albu mohli sledovat a obohatit o archivní poklady jen její potomci.

Producent vydavatelství Supraphon Karel Deniš k tomu dodává: „Nápad na speciální, francouzskou‘ kompilaci vznikl již na podzim roku 2020. Hana Hegerová byla velmi potěšena tím, že k jejím devadesátinám vznikne právě ohlédnutí za touto částí repertoáru. Osud bohužel rozhodl jinak. K nedožitému jubileu tedy Supraphon nabízí Hanou Hegerovou schválený záměr, z jejího archivu obrazově doplněný obal a celkem jednadvacet písní z let 1966 až 2010. Najdete tu energií nabité písničky ze šedesátých let, songy považované právem za hity, ale také ty z úplně posledního alba. Tam se dáma kolem osmdesátky cíleně rozloučila důvěryhodně dramatickým návratem k některým starým šansonům, které však sama do té doby nenazpívala. Neměla to nadužívané slovo ráda, a přece se stala jeho dokonalým československým ztělesněním. V podobě 2LP a CD Merci! je to vlastně poděkování paní Hegerové Francii za hudební inspiraci a současně i naše poděkování jí za spoustu krásných nezapomenutelných písní, díky nimž se můžeme vracet zpět v čase."

Charles Aznavour, Jacques Brel, Gilbert Bécaud, Georges Moustaki, Léo Ferré, Michel Legrand, Serge Gainsbourg a další skvělí tvůrci zlaté éry francouzského šansonu měli pro své písně v Praze právě jedinečnou Hanu Hegerovou, která si z jejich tvorby pro sebe vybírala ty pravé melodie. Měla okolo sebe nadané textaře, jako byli Pavel Kopta, Pavel Vrba, Jiřina Fikejzová, Ondřej Suchý či Pavel Žák, kteří dokázali frankofonně sladkobolnou poetiku šansonů přetavit do češtiny. Zahraniční novináři o ní psali jako o velké dámě šansonu, šansoniérce se slovanskou duší a nazývali ji Piaf z Prahy. V létě 1967 vystoupila v pařížské Olympii, a dokonce se rýsovalo turné s Gilbertem Bécaudem. Jenže pak přišel rok 1968 a sovětská okupace, Hegerová musela zrušit své zahraniční závazky a vrátit se domů. A jak už to v našich končinách chodilo, pykala za svoje předchozí úspěchy. Za normalizace jí bylo nejprve zakázáno jezdit do zahraničí a v 70. letech se pomalu vytratila i z televizních a rozhlasových pořadů. V roce 1974 jí Francouzská akademie udělila titul Chevalier de l´Ordre pour le Mérite de l´Education Artistique. Francie na Hanu Hegerovou nezapomněla ani po uplynutí dalších dekád a v roce 2013 byla povýšena na komandéra Řádu za zásluhy. „Francie ocenila kvality a zásluhy Hany Hegerové, zejména významné přispění k propagaci francouzského šansonu," prohlásil tehdy francouzský velvyslanec Pierre Lévy.

Album Merci! Hana Hegerová vydává Supraphon pět dní před nedožitými devadesátými narozeninami legendární zpěvačky v pátek 15.října

13. 6. 2022 se české a slovenské hvězdy společně sejdou na pódiu pražské O2 universum. Vzdají tak hold nezapomenutelné Haně Hegerové v rámci vzpomínkového koncertu „Hana Hegerová –koncertní pocta." Zazní její nejznámější a nejúspěšnější písně za doprovodu velkého symfonického orchestru. Pořádající agentura JARO Event zahájí předprodej vstupenek již brzy

GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
fotoreport z Nouvelle Prague 2021
25.10.

fotoreport z Nouvelle Prague 2021

Letošní ročník Nouvelle Prague se nesl téměř v komorním, ale přátelském duchu.  Navštívili...


Písničkář Láska s Ivou Frűhlingovou natočili na procházce videoklip
24.10.

Písničkář Láska s Ivou Frűhlingovou natočili na procházce videoklip

Stejně jako na prvním albu si pozval do duetu známou zpěvačku, tentokrát Ivu Frühlingovou. Láska vydal nedávno svůj...


Projekt Woodstock Experience, Janis Joplin a Jimi Hendrix Tribute CZ Tour 2021
22.10.

Projekt Woodstock Experience, Janis Joplin a Jimi Hendrix Tribute CZ Tour 2021

Jedinečná příležitost jak prožít atmosféru Woodstocku je právě tento dvojkoncert V rámci CZ Tour se uskuteční...


Norah Jones vydává své první vánoční album
22.10.

Norah Jones vydává své první vánoční album

Norah Jones, americká zpěvačka a písničkářka s nezaměnitelným hlasem, která je známá svou kombinací jazzu...


Dolls in the Factory polemizují nad existencí Boha
22.10.

Dolls in the Factory polemizují nad existencí Boha

O osudech tří lidí, kteří se nacházejí v těžké životní situaci, ale najdou v sobě sílu bojovat s nepřízní...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Bitter Truth
19.10.

The Bitter Truth

» Evanescence

Po dlouhých deseti letech přichází arkansaská skupina Evanescence s novým...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru