Jarre protentokrát zacílil na specificky úzký okruh milovníků přírody

Recenze alba : Amazônia

Album: Amazônia
Celkový čas: 00:52:44
Vydavatel: SONY / COLUMBIA
Rok vydání: 2021
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Jakmile zazněly první tóny nového díla francouzského klávesového mága Jarreho Amazônia, vybavila se mi okamžitě jeho šestá studiovka Zoolook (1984), na které Jean-Michel poprvé experimentoval s klasickými nástroji a dal vale elektronice. Co je ale hlavní, dokázal v ní navodit momenty napětí, které naháněly husí kůži. Jenže zdání klame. Obdobný dojem ve mně tentokrát navodily hned v úvodu etnické koláže pralesa a domorodců, které stejně jako již zmíněná deska mohou vzbuzovat v člověku technicky založené civilizace strašidelný pocit z neznámého světa.  

Jakmile ale začne pronikat hlouběji do tohoto díla, pak zjistí, že kombinuje jemné syntezátorové plochy se zvuky amazonského pralesa a využívá k tomu bezeslovné vokály. Snad jen s výjimkou Amazônia, Pt. 4, kde zazní tajemný šamanský rituál přerůstající v následných dvou kompozicích v rituální skupinový zpěv a další zaříkávání.  A protože je Jarre perfekcionista, nechybí ani autentické zvuky šustění stromů, nefalšované pralesní bouře, praskání ohně, křiku zvířat nebo zpěvu ptactva, což jen dokresluje novátorství, s nímž tento skladatel a průkopník elektronické hudby přistoupil ke stejnojmenné výstavě fotografa a filmaře Sebastião Salgada, jenž během svých výprav do brazilské Amazonie pořídil řadu úchvatných snímků, které se Jean-Michel Jarre rozhodl hudebně podkreslit. Pokusil se tedy prošlapat novou cestu podobně jako kdysi, když dokázal propojit vlastní velkolepé koncerty, plné laserových efektů a ohňostrojů, s okolní architekturou.  

Tentokrát však nevytvořil nic víc než jen soundtrack k prohlížení fotografií nebo k přírodovědnému dokumentu. Asi tak je třeba k nahrávce přistupovat, přestože vyjde na vinylu, CD i digitálních formátech. Jarreho nejslavnější deska Oxygène (1976) z toho nikdy nebude, jen další pokus, který protentokrát zacílil na specificky úzký okruh milovníků přírody. Ale i to se v historii moderní hudby počítá, i když může dílo vyjít komerčně naprázdno.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Stálice české hudební scény, Aleš Brichta s kapelou Aleš Brichta Project a Dan Horyna s kapelou Merlin, odehrají společný koncert
24.09.

Stálice české hudební scény, Aleš Brichta s kapelou Aleš Brichta Project a Dan Horyna s kapelou Merlin, odehrají společný koncert

Kulturní centrum Labuť Říčany 15. října otevře své pomyslné brány pro všechny fanoušky, kteří si rozhodně...


Zpěvačka Lara Morr přestavuje svoji Múzu
24.09.

Zpěvačka Lara Morr přestavuje svoji Múzu

Múza je název debutového alba osobité zpěvačky Lary Morr (Veroniky Morávkové). Křest proběhne 5. října...


Vladimír Mišík dnes vydává Noční obraz
24.09.

Vladimír Mišík dnes vydává Noční obraz

Dnes, tedy 24. září 2021, vychází u nezávislého českého hudebního vydavatelství Animal Music nové...


Pumpa, legendární hard rocková kapela, oslaví čtyřicet let na české hudební scéně
24.09.

Pumpa, legendární hard rocková kapela, oslaví čtyřicet let na české hudební scéně

V pražském Lucerna Music Bar se 5. října uskuteční netrpělivě očekávaný koncert, který má naplánovaný začátek...


Mezi ploty se letos trochu uskromní, na kvalitě však neutrpí
23.09.

Mezi ploty se letos trochu uskromní, na kvalitě však neutrpí

Park Psychiatrické nemocnice Bohnice patřil festivalu Mezi ploty tradičně poslední květnový víkend. Letos se však...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru