Jan Fic odhodil na albu Homunkulus vše přebytečné

Recenze alba : Homunkulus

Album: Homunkulus
Interpret: Fic Jan
Celkový čas: 00:34:47
Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2023
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Na tuzemské hudební scéně patří skladatel, textař, zpěvák a kytarista Jan Fic k těm nejoriginálnějším osobnostem. Neznám jiného písničkáře, jehož tvorba by byla v tak dokonalé symbióze. A to po všech stránkách, tedy skladatelské, textařské, pěvecké i instrumentální. Po albech Město (2018) a Potom (2020) to dokazuje i na novince Homunkulus.   

Všechny čtyři složky propojuje syrovost, temnota, obnaženost, magická uhrančivost, naléhavost, odhazování všeho přebytečného, silná atmosféra, autenticita, hledání a občasné nalézání. Nahrávka tak vyznívá černě, smutně, nikoli však bezvýchodně, občasné záblesky radosti, optimismu či alespoň naděje jsou nepřeslechnutelné.   

Ale postupně. Hudební stránce dominuje blues s přesahy do country, folku, jazzu či šansonu. Volně plynoucí, atmosférické, ale i dynamické a bouřící. Pestré, aniž by změny tempa či nálady narušovaly jednotné vyznění písní a potažmo i celé desky. Z něho se vyděluje pouze závěrečná písnička Dlouhej stín, nezvykle melodická, přehledná, přímočará trampská countryovka. Vtípek na konec nebo naznačení směru nové Ficovy tvorby? Osobně bych vsadil na to první.   

S naléhavostí hudby dokonale souzní texty, ponory do temných hlubin lidské duše. Pocitové, vztahové, osobní, temné, hluboké, bolavé, niterné, plné originálních obrazů a metafor, svojí často až nepříjemnou upřímností musí oslovit každého, kdo opravdu poslouchá. A na síle vyznění jim přidává ještě to, že mnohé jsou v první osobě. Smutné, špinavé, občas bezvýchodné, ale žádnou přehlídku sebelítosti nečekejte. Ostatně, dojde i na pozitivní pocity, jako v písni Krabička na náboje. „Když se mě zeptáš, tak jsem šťastnej/i když krvácím z otevřenejch ran. Věř mi, že všechno bude dobrý/ruce rozbitý a srdce dokořán."  Jan Fic má vlastní značku ručně vyráběných kytar a drnkacích nástrojů (RedBird Instruments) a nejen proto kytarám dokonale rozumí. Na desku nahrál akustickou, elektrickou, rezofonickou a cigar box guitar a ve třech skladbách i baskytaru. Jeho hra je úchvatná. Co ze svých kytar vymáčne, jak jejich zvuk dokáže vrstvit, prostě radost poslouchat. Kytary nahrávce jednoznačně dominují, ale skvělou práci na piáno, varhany, klavifon a akordeon odvedl také Radovan Kramář a baskytarista a perkusista Luboš Pecina. Skladby spíše podmalovávají, aranžmá jsou tentokrát střídmější. Syrový je i Ficův zpěv, do ničeho se netlačí, občas přechází do recitativu, je ovšem naprosto uvěřitelný a autentický. A má potenciál vtáhnout posluchače do písničky.   

Když se vyrovnáme se svojí bezvýznamností, se skutečností, že nejsme nijak výjimeční, můžeme si dopřát drobné, ale zásadní radosti. O tom je úvodní píseň Oddechnutí. Bluesová, naléhavá, volně plynoucí, která ve své druhé polovině rockově zesílí. Magický kytarový riff otevře skladbu Ať jdou kam jdou, poté přechází v syrovou píseň, na Fica nezvykle melodickou se zpěvným refrénem, což pro písničkáře není také zrovna obvyklé. K nejenergičtějším písničkám patří Barák, výrazná rytmika, valivý zvuk, rockový náboj. Text přináší jednu velkou metaforu, kdy se celý život bortí a rozpadá.   

Od temného zvuku kláves se odpíchne Pes, k němuž se postupně přidávají kytary. K šansonu směřující příběh odvrženého člověka, který chce jen trochu citu. „...chlapi na mě křičí, ženský berou děcka do náručí a já přitom chci jenom pohladit...". Návrat k bluesovým kytarám přináší skvěle šlapající, otevřená píseň Rozhodnutí (klidně by mohla být soundtrackem k seriálům typu True Detective). Ne každé rozhodnutí je dobré a člověk si nese důsledky celý život. Drsné, důrazné, procítěné blues nabízí Prach z obilí. Při poslechu máte pocit, že se na vás onen prach skutečně valí a ulpívá.    Lehčí, vzdušnější hudba s prvky jazzu a výrazným piánem. To je relativně optimistická Krabička na náboje, úryvek z jejíhož textu jsem citoval ve čtvrtém odstavci. Folkový nádech s těžkou atmosférou  a zkreslený zpěv zdobí Chvilku mi lži, energie, magické a psychedelické pasáže a výrazný rytmus zase výborně šlapající Homunkulus. Titulní píseň odkazuje na teorii, že se člověk narodí s nekonečným množstvím osobností v sobě, které postupně umírají. Více v bookletu nahrávky.   

Závěr se vymyká, viz. výše. Dlouhej stín doprovázejí The Honzíci, první Ficova kapela, a zpěvačka Lubica Christophory. Společně vytvářejí vstřícnou, jasnou, melodickou, přehlednou píseň, která dává posluchačům po tajfunu emocí a úderů na solar vydechnout. A když se vydýchá, má zase velikou chuť pustit si nahrávku od začátku a objevovat další významy a náznaky.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Držíme palce, aby Jan Fic zase přišel k snídani

Držíme palce, aby Jan Fic zase přišel k snídani

„Všichni jsme děti Podvedený generace, radioaktivní hlavy. Všichni jsme děti. Podvedený....
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen
04.12.

Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen

Od ohlášení jednoho z headlinerů, kterým jsou britští While She Sleeps, přidávají organizátoři jedno jméno...


Krásný ztráty Live hlásí první jména
04.12.

Krásný ztráty Live hlásí první jména

Organizátorům, vystupujícím a především návštěvníkům festivalu Krásný ztráty Live se romantické prostředí...


7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel
04.12.

7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel

Před téměř čtyřmi dekádami nazpívala Hana Hegerová píseň Michala Horáčka Gabriel. Nyní přichází s volným pokračováním...


Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu
04.12.

Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu

K nejkultovnějším kytarovým kapelám 90. let bezesporu patřila frýdeckomístecká Prouza. Dnešní padesátníci...


Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show
03.12.

Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show

Nottinghamský rodák Isaac Anderson se 1. 12. vrátil znovu do Prahy, kde tentokrát pro své fanoušky vystoupil v MeetFactory....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Třetí
17.11.

Třetí

» něco něco

Třetí album s jednoduchým názvem Třetí vydávají něco něco u domovského...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru