Držíme palce, aby Jan Fic zase přišel k snídani

Recenze alba : Potom

Album: Potom
Interpret: Fic Jan
Celkový čas: 00:41:14
Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2020
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
„Všichni jsme děti Podvedený generace, radioaktivní hlavy. Všichni jsme děti. Podvedený. Radioaktivní," zpívá v zásadní písni nového alba Potom zpěvák, kytarista, skladatel a textař Jan Fic. Alba syrového, naléhavého, nekompromisního, autentického, místy nepříjemného, ale nikoli depresivního. I když „život, ten je jeden z nejtěžších," naděje tu pořád je. A ne zrovna malá, jen to stojí obrovské úsilí.  

Jan Fic je považován za bluesového písničkáře, i když jeho hudba má od té dřevní bluesové typu Hochů od Syslí řeky z kultovního filmu Bratříčku, kde jsi? hodně daleko. Myslím, že Fic již na debutu Město našel v producentovi, aranžérovi a multiinstrumentalistovi Martinovi E. Kyšperském spřízněnou duši a společně Ficovy autorské písně obohatily o prvky jazzu, rocku, folku a elektroniky, aniž by ztratily bluesovou syrovost a naléhavost.  

Málokdy se stává, aby hudba, texty, atmosféra, aranže, instrumentální i pěvecké výkony tvořily dokonalou symbiózu. V případě Potom se to povedlo stoprocentně, proto si nahrávka říká o opakované poslechy, kdy při každém dalším posluchač objevuje nové nápady, postupy a souvislosti. Výsledkem je nesmírně silná, autentická nahrávka, která se zadírá pod kůži.  

Kytary a naléhavý zpěv dominují Bouři, bluesové skladbě s prvky jazzu. Nesmírně silné, plné originálních textových obratů. „A někdy v tý době Magdaléna poprvé políbila Michala a tomu vyskočila u oka vráska od štěstí a ve stejnou chvíli somrák, kdysi taky něčí táta, dopil víno, co se nevešlo do flašky od Coly..." Podvedenou generaci představí písničkář ve stejnojmenné živější skladbě se zkresleným zpěvem a garážovým zvukem, jemněji vyznívá Silo. Magická, uhrančivá písnička, která postupně buduje atmosféru a používá řadu divných zvuků z dílny i kotelny.  Jak název Stejně to zkouším napovídá, jedná se o relativně optimistickou píseň, tvrdší, rockovou, s důrazným rytmem. Ale žádné jednoznačné vítězství rozhodně nečekejte: „Chtěl jsem rozveselit jednu smutnou duši a místo toho jsem vyrobil dvě, ještě smutnější." A do toho magický rytmus, výrazný saxofon a skvostná instrumentální pasáž, něco pro milovníky undergroundu. Kontrast přináší jemná, křehká, melodická, téměř folková Půlnoční snídaně, kde naopak saxofon působí hodně náladotvorně.  

Chvíle štěstí i smutného ztrácení, křehký zpěv i hřmotné instrumentální pasáže, které propojuje výrazná elektronika, nabízí naléhavá, hudebně barevná skladba Potom. K alternativě se spoustou kytar, zkresleným zpěvem a samply má opět blízko To snad ani ne, kdy Jan Fic chce žít v autentickém světě, kde rána pěstí bolí, kde slza není hraná. Melodický zpěv do tepajícího spodního rytmu je charakteristický pro pestrou písničku Ve tmě, v níž nechybí jazzrockový instrumentální závěr. Je poměrně dlouhý, ale klidně bych ho poslouchal další minuty. 

Folk s jemnou elektronikou se snoubí v křehčí, ale náležitě vygradované písni o naději Svítá, z pozice výtahu je s minimalistickým hudebním doprovodem vyprávěn metaforický Výtah z poznámek. A zase ta svérázná poetika: „Mít všechny jeho vůně. Cigára a pot, vyčpělej alkohol a krev. Vonět spěcháním a zoufalstvím..." Navíc skladba o osamělosti s dalšími nástroji ladně rozkvétá. Country a nejdrsnější text otevírá závěrečný Listopad, jeho konec však spěje k největší naději. „A když přijdu domů, děcka po mně skáčou a nenechají mě vydechnout. Občas mě s tím štvou a chci pryč, ale vím, že tohle je ten Bůh." Konec dobrý, všechno dobré. Určitě?Nápaditá hudba je plná napětí a nečekaných zvratů a odboček. Většinu nástrojů nahrál Jan Fic (hlavně kytary) a Martin E. Kyšperský (klávesy, piano, elektronika….), výraznou stopu zanechal i Martinův spoluhráč z Květů, Aleš Pilgr (bicí a perkuse) nebo saxofonista a basklarinetista Radim Hanousek. Poslouchat jejich instrumentální výkony a promyšlenou souhru je čistá radost.  

S hodně emotivní hudbou dokonale souzní i přímočaré texty. Posmutnělé, ponuré, syrové, plné osobních pocitů a příběhů, které však mají přesah do obecného. Děti Podvedené (již porevoluční) generace toho chtějí málo (kousek štěstí, zažít zdravý spánek…), ale život je jeden z nejtěžších, ze stínů číhají přízraky smutku, „vůbec není jistý, že se dožijeme rána." Ale naděje tu je, ať už v podobě nádherných holek, chlastu, „i když u nás furt nestojí za moc" a hlavně dětí. Nadějí je i když „svítá a možná na nás někdo myslí." Důležité je urputně bojovat a nevzdávat to, i když máte zrovna rozmlácený kolena.  

„Buď tu bouři zlomím a ráno zase přijdu k snídani…..Nebo se na mě prosím vás nezlobte, kdybych se nevrátil domů." Držíme palce, aby Jan Fic k snídani přišel a pokračoval ve své originální tvorbě. Byla by ho škoda.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Jan Fic odhodil na albu Homunkulus vše přebytečné

Jan Fic odhodil na albu Homunkulus vše přebytečné

Na tuzemské hudební scéně patří skladatel, textař, zpěvák a kytarista Jan Fic k těm...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla
14.06.

Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla

Jen pár týdnů po vydání úspěšného songu TU TU TU přichází zpěvák Jan Bendig s další novinkou. Ve skladbě...


Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People
14.06.

Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People

Necelých 24 hodin od zveřejnění nového songu Vlny, který vznikl jako titulní píseň ke stejnojmennému filmu Jiřího...


Keltové z Bostonu nám zahráli punk
14.06.

Keltové z Bostonu nám zahráli punk

Pražskou Lucernou zněl divoký zvuk keltského punku od bandy z Bostonu. Minulý víkend jste mohli být součástí...


Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky
13.06.

Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky

Křehká, jemná, melancholická. Taková je píseň Die Bäume – Stromy, která, stejně jako všechny předešlé...


Metalový Destroy!Fest v Losiné oslavil malé kulaté výročí
13.06.

Metalový Destroy!Fest v Losiné oslavil malé kulaté výročí

Losiná u Plzně se stala již po třetí místem konání metalové události s názvem Destry!Fest, na které...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru