Ivan Mládek slaví osmdesátiny a vydává reedici debutových alb

Zdá se to neuvěřitelné, ale je to tak. V pondělí 7. února 2022 oslaví skladatel, textař, hráč na bendžo a zpěvák Ivan Mládek osmdesáté narozeniny. K této příležitosti vychází v kompletu 2CD jubilejní reedici prvních dvou alb Mládkova slavného Banjo Bandu: „Dobrý den!" a „Nashledanou!". Nové vydání je doplněno dvěma desítkami bonusů. Navíc album „Dobrý den!" z roku 1976 vychází po pětačtyřiceti letech i na vinylu. Ač na tom Ivan Mládek rozhodně nebazíruje, připomíná vydavatelství Supraphon jeho letošní osmdesátiny výroční reedicí dvou alb Banjo Bandu z let 1976 a 1977, která jsou přehlídkou dodnes dokonale funkčních a koncertně prověřených hitů, spojujících účinné melodie, vtipná slova a stylovou hudební podobu. 

Publicista Čestmír Klos v původním sleeve-note alba „Dobrý den" pochvalně napsal o interpretační tváři, muzikantském nadhledu, aranžmá, textech a jednotě i pestrosti naráz. „Kraťoučké, často jen zhruba dvouminutové skladby, jsou kondenzovanou zábavností, prosvětlující jinak temnou druhou polovinu sedmdesátých let. Profesionálně znamenité texty s využitím neočekávaných legračních rýmů a drtivých refrénových sloganů se již dostaly do čítanek." Banjo Band byl vždy tvořen výbornými, navíc do zvoleného žánru i vizuálně skvěle zapadajícími muzikanty a jen zdánlivě ochotnickými zpěváky. Dohromady jeden z oprávněně mimořádně trvanlivých fenoménů, nezničitelný ani miliontým poslechem či stým spatřením televizního „klipu". Dáša N. a Dáša mlsná, Linda, křeček, pantáta s kantátou, nevědomí medvědi, ztracené sako, Jožin z bažin, švagr s bagrem, zmalovaná dívka s dolíčky nebo Prachovské skály jsou jen zlomkem 54 lahůdek na 2CD a 18 písní na originálním LP.    

U příležitosti nového vydání alb Banjo Bandu „Dobrý den!" a „Nashledanou!" jsme se Ivana Mládka zeptali:   
Kterou svoji písničku máte nejraději a proč?
"Už jsem to několikrát řekl, že mám všechny svoje písničky stejně rád, protože mi nečekaně umožnily živit se celý život muzikou. Jenom s brnkáním na banjo a bez písniček by se mi to nepodařilo."    

Co vám v této obtížné pandemické době dělá radost? Malujete nějaký další obraz, či snad píšete knihu, nebo se rodí nová písnička?
"Už asi dvacet let nic nepíšu ani neskládám, a jak říká Poirot, mozkovou kůru už využívám jen k vymýšlení obrazových námětů."  

Máte před sebou několik koncertů (např. v Děčíně 26. 1. a v Praze 24. 2. v KD Barikádníků; 23. 3. v Divadle Broadway) – budou to tzv. „výjimečné narozeninové koncerty"? Na co se mohou fanoušci těšit?  
"Na to, že kromě mého průvodního slova a exhibice našich komiků uslyší staré písničky Banjo Bandu skoro přesně v provedení a skoro na stejné umělecké, pro někoho neumělecké, úrovni jako na prvních elpíčkách, které teď Supraphon tak příhodně „oprášil"."
Foto: Ondřej Pýcha, Martin Kubica


GALERIE

Související obsah:

» Mládkovy sedmdesátiny   (Joe Stramr, 31. 01. 2012)
» Čtyři koncerty za den stačí, drahoušku   (Joe Stramr, 09. 07. 2012)
» Prezidentská tour Ivana Mládka odložena   (Joe Stramr, 05. 10. 2012)
» Mládkovci si po třiceti letech dali zkoušku   (Karel Souček, 26. 12. 2012)
» Mládek v Lucerně hrál, Kalamity Jane řádila, Pitkin koktal a výsledkem bude DVD   (Joe Stramr, 06. 01. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
David Pomahač pokřtí novinku Neviditelný v Café V lese
22.05.

David Pomahač pokřtí novinku Neviditelný v Café V lese

Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista David Pomahač vydal letos v dubnu u vydavatelství Minority Records své...


FOTOreport: pražská premiéra The smile
22.05.

FOTOreport: pražská premiéra The smile

Boční projekt členů ikonických Radiohead zamířili do Prahy. Jejich debutové album A Light for Attracting Attention...


Dočkáme se comebacku od Fall Out Boy?
21.05.

Dočkáme se comebacku od Fall Out Boy?

Jak jste si jistě všimli, asi největší emo kapela všech dob, My Chemical Romance, vydala singl „The Foundations Of Decay",...


Black Veil Brides vydávají nový videoklip
21.05.

Black Veil Brides vydávají nový videoklip

Američtí rockeři Black Veil Brides své fanoušky poslední dobou hodně napínali, když...


Videoklip k novému singlu Palaye Royale „Broken“ se natáčel u nás
21.05.

Videoklip k novému singlu Palaye Royale „Broken“ se natáčel u nás

Je to pár hodin, co světlo světa spatřil nový singl Broken i s čerstvým videoklipem. Po Punching Bag, Paranoid a No Love...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Afterglow
02.05.

Afterglow

» Acid Row

Nové album Afterglow stoner rockových Acid Row zavání odérem smrti,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru