I folk může znít moderně
Recenze alba : Na trati

Folková a country hudba má sice u nás dost fanoušků, ale mezi mladými lidmi jich zase tolik není. Existují však způsoby, jak tyto žánry zatraktivnit a zmodernizovat. Šikovně to dělá třeba Wabi Daněk se svým Ďáblovým stádem, písničkářka Radůza nebo kapela Zrní. Nyní se svou troškou do mlýna přichází frontman Kamelotu Roman Horký, který se na novém albu Na trati spojil s další jihomoravskou kapelou Pozdní sběr, a přizval i několik zajímavých hostů.
Okysličený folk
A jak na to pánové s hostující zpěvačkou Blankou Šrůmovou jdou? Vezmou přehledné, jednoduché, přímočaré písničky s folkovou, bluegrassovou a country (rozuměj romantickou, mírně melancholickou) atmosférou a obohatí je dalšími hudebními žánry. V tomto případě jemnějším rockem, náladotvorným blues, melodickým jazzem či chytlavým popem. Skladby tak získají mnohem pestřejší a bohatší vyznění.
Další změnou je nástrojové obsazení. Už ne pouze kytara, banjo, případně kontrabas, ale plnohodnotná rocková kapela s řadou akustických i elektrických kytar, klávesovými nástroji, baskytarou, bicími. A aby toho nebylo málo, ještě klarinet, saxofony, flétna (vynikající Milan Straka z kapely Buty) a další rytmické nástroje (nápaditý Marcel Gabriel). Prostor pro aranžmá prakticky neomezený, čehož Horký s Pozdním sběrem náležitě využívají. Stejně jako příležitostí k delším a hodně propracovaným instrumentálním pasážím. Proto Na trati zní velice barevně a posluchač je neustále něčím překvapován.
Třeba hned titulní skladba. Bluesová nálada, poprockový refrén, jazzové mezihry. Syté mužské vokály doplňuje výborně sladěný zpěv Blanky Šrůmové. Moderně obléknutá písnička s folkovými základy. To samé platí o folkrockové písni Kecy a fóry s jemným saxofonem či romanticky dojemné melodické hitovce Anděl.
Energie pod povrchem
Deska Na trati obsahuje starší i novější písně formace Pozdní sběr, společné novinky i zbrusu nové skladby Romana Horkého. Trochu nesourodý výběr, vyvolávající nedůvěru, zda bude album držet při sobě. Žádné strachy, právě díky pestrým aranžím, jednotné náladě a podobnému skladatelskému rukopisu Jiřího Pařeze (frontman Pozdního sběru) a Romana Horkého drží.
Vrcholy alba? Kromě Anděla mezi ně dále patří otevřenější Fantazie, v níž energie tepe pod povrchem, dojemná pocta Brnu Věže Petrova či nejrockovější song desky Každých 25 let. A jemná, na klávesových nástrojích postavená skladba Ráj o hledání a potřebě ráje: „Já nevím, já vážně nevím/jestli existuje někde ráj/kde se zase znovu potkávaj/všichni ti dobří, hodní a milí."
Romantické texty bez kýče
Atmosféře textů dominuje romantika, často je zastoupena i melancholie, ale autoři netlačí na pilu, takže ke kýči nesklouzávají. Příběhy o lásce, vztazích, hledání, snaze nevzdávat to či potřebě andělů v jakékoli podobě jsou sympaticky civilní a sdělné.
Album Na trati potěší vyznavače folku, country či trampské hudby, ale zároveň neurazí ani posluchače jiných žánrů. A navíc má potenciál některé z nich (hlavně posluchače bez předsudků) k těmto stylům přivést.
Související obsah:
» Pozdní sběr se spojil s Romanem Horkým (Karel Souček, 10. 04. 2013)» Kamelot (David Malý, 29. 08. 2012)
» Wabi Daněk šturmuje s Ďáblovým stádem na Siouxy (Joe Stramr, 03. 12. 2012)
» Ďáblovo stádo výrazně omladilo staré trampské hity (Karel Souček, 12. 11. 2012)
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Svět se v nové písni NO NAME mění na Stand up comedy
Energický, melodický, chytlavý. Takový je nový singl Stand up comedy slovenské pop-rockové kapely NO NAME....
Prago Union zvou novým homemade videoklipem do Riegráčů
Vedle koncertování napříč republikou potěšila své fanoušky hiphopová formace Prago Union také zbrusu novým...
Back Doors Bar ovládl alternativní rock
V Back Doors Baru se večer 24. 7. 2025 nesl ve stylu alternativního rocku. Vystoupily dvě kapely, jako první Gap Between Saturdays....
Brod 1995 přivítá známá jména i mladé kapely
V sobotu 23. srpna 2025 se v areálu Na Kutilce v Českém Brodě bude konat každoroční vzpomínka na prvopočátky...
Žlutý pes pokřtil reedici průlomového alba Yellow Dog na vinylu v klubu Modrá Vopice
Modrá je obloha, když vodejde mrak……, ale ten mrak neodešel a pořádně sprchlo! Povedený večer v klubu Modrá Vopice...
» zobrazit více...
RECENZE
» Szidi Tobias se vrací po deseti letech....
» Tomadachi je album o přátelích, o lásce,...
» Nové album Bratrů láká ke snění i tanci
» Metallica srdnatě vzpomíná na 72 sezón
» Carminho a její album Portuguesa: neskutečné...
» Kapela Bad Karma Boy láká posluchače do tajemných...
» zobrazit více...
Žlutý pes pokřtil reedici průlomového alba Yellow Dog na vinylu v klubu Modrá Vopice
Modrá je obloha, když vodejde mrak……, ale ten mrak neodešel a pořádně...
V Paláci Akropolis se bude vzpomínat na Petra Kalandru
Jedna z nejosobitějších, nejcharismatičtějších a nejvlivnějších osobností...
Back Doors Bar ovládl alternativní rock
V Back Doors Baru se večer 24. 7. 2025 nesl ve stylu alternativního rocku. Vystoupily...
Brod 1995 přivítá známá jména i mladé kapely
V sobotu 23. srpna 2025 se v areálu Na Kutilce v Českém Brodě bude konat...
ILYHB si užívají festivalovou sezonu a těší se nejen na Sziget
I Love You Honey Bunny je indie-pop-rocková kapela z Prahy. Tvoří ji zpěvák...
Kultovní Empire of the Sun míří do Prahy, premiérový koncert po dvaceti letech hitů
Australská elektronická ikona Empire of the Sun míří do Prahy po téměř...
Svět se v nové písni NO NAME mění na Stand up comedy
Energický, melodický, chytlavý. Takový je nový singl Stand up comedy slovenské pop-rockové...
Vyhrajte 4 vstupenky na zastávku Hradů CZ na Veveří
Putovní festival Hrady CZ startuje tento víkend na Točníku. 8. a 9. srpna jej bude...
Žánrové rozmanitá zpěvačka Dailla tentokrát vsadila na syrovost elektrických kytar
Syrová, energická, dravá, plná emocí. Taková je písnička Some Love, ta osloví zejména...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.