Herec Vladimír Javorský na svém debutu nic nehraje. A na nic si nehraje.

Recenze alba : Ještě je

Album: Ještě je
Celkový čas: 00:50:13
Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2022
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Herce Vladimíra Javorského jsem coby muzikanta začal vnímat jako hosta Jardy Svobody a jeho Trabandu a také jako spoluhráče písničkáře Miroslava Kemela (ostatně, oběma pánům v bookletu svého autorského debutu Ještě je děkuje). Samostatného alba s převážně vlastními písničkami se však dočkal až nyní a jednoznačně jím prokázal, jak invenčním skladatelem a citlivým textařem je.  

Velkou zásluhu na pestrém zvuku nahrávky má její producent a autor aranžmá Marian Friedl. Jak se skromností a nadhledem sobě vlastními tvrdí Vladimír Javorský: „Z popěvků pasáčka vepřů se díky Marianovi Friedlovi a skvělé kapele staly písničky." Upřímně, kdyby si pasáčci prozpěvovali takovéto písně, tak žádné soutěže typu SuperStar nepotřebujeme.  Vladimírovy melodie jsou prosté, neokázalé, místy intimní, nevtíravě melodické. To samé platí i pro úsporné, minimalistické texty, autor dokáže několika málo slovy, verši, obrazy, metaforami navodit silnou náladu a vyjádřit věrohodné pocity, emoce, stavy. Zachytit prchavé kouzlo okamžiku, chytit posluchače za srdce. Ani slovo v nich není zbytečné. Díky bohatým aranžím pak písně dostávají pestrý kabátek a pohybují se od folku přes jazz, folklór, tango až k šansonu.  

Vzhledem k úsporným textům dostávají velký prostor instrumentální pasáže a poslouchat různé kombinace Javorského kytary, Friedlových fléten, klarinetu či malého cimbálu, Flagarova klavíru, Kociánova kontrabasu nebo Wierzgońových bicích je zážitek. Vladimír Javorský je skvělý divadelní i filmový herec, ale báječné je, že ve zpěvu nepřehrává, neexhibuje, netlačí na pilu, není afektovaný, prostě nehraje. Díky tomu působí velice věrohodně a autenticky.  

Folk s prvky jazzu, výrazný kontrabas a klavír, minimalistický, ale silný text. To jsou charakteristiky úvodní křehké, nenásilně dojemné písničky Tatíčkovi. Energičtěji vyznívá k folklóru směřující Fiala plná fléten. Hudebně pestrá, tempo měnící skladba, v níž se jemné pasáže střídají s dynamičtějšími. A ten krásný instrumentální závěr. Hravě i melancholicky působí lidovka Ež ja pujdu z Běle s výrazným malým cimbálem. Na klavíru je vystavěný jemný, procítěný Bílý květ, který se nápaditě posouvá od folku ke křehkému jazzu.  

Prvky jazzu je provoněný také Kočár. Pomalá, nikam nespěchající, na silné atmosféře založená skladba s invenční souhrou nástrojů. Skočný, hravý šanson s prvky tanga, to je písnička Ty jsi se mi zdála, dětská říkánka otevírá křehkou, intimní, vygradovanou písničku Do kameňa o svobodném putování lidské duše. Jako lyrická balada začíná Na mezi, postupně se přidávají další nástroje, a i když zesiluje energie, křehkost textu zůstává zachována.  Tempo balkánské dechovky nabere dravá, roztančená vypalovačka Čerti, silné obrazy provázejí poetický šanson Motýli. Osudová píseň, jejímž textařem výjimečně není Vladimír, ale Miroslav Kemel. Stejně barevně vyznívá druhá polovina alba. Hudebně dramatická, zneklidňující Bílá husa, jazzové Hvězdy, folklorně-jazzově-rocková, dynamická píseň Pámbu, křehký, éterický, ale náležitě vygradovaný Pokoj, uhrančivé, magické, jemně šansonové Ticho. Zpěv Petry Jelénkové zdobí Trávu, závěrečná křehká, o kytaru se opírající balada Ještě je je plná naděje.  

„Ještě je vítr na zemi a déšť a zvuk hromu, ještě je tráva a oheň a cesta domů," zpívá v titulní písni Vladimír Javorský. Takže na světě ještě je dobře. A přispívají k tomu i skromné a neokázalé (přitom jednoznačně nadčasové) Javorského písničky.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Pocit viny předznamenává nové album kapely Škwor
24.09.

Pocit viny předznamenává nové album kapely Škwor

Nové, v pořadí již jedenácté řadové album kapely Škwor s názvem Sobě věrnej vyjde již 9. října....


Rybičky 48 se na Oldschool Tour vrátí ke svým kořenům
23.09.

Rybičky 48 se na Oldschool Tour vrátí ke svým kořenům

Na dlouhou dobu naposledy se Rybičky 48 vracejí z velkých hal do bezprostřední atmosféry klubů a kulturních domů....


Roztančená Judit Pecháček (Bárdos) zve na Bestiální kusy tour
23.09.

Roztančená Judit Pecháček (Bárdos) zve na Bestiální kusy tour

Na koncertech Vypsané fixy se hodně tančí. A často stejně zběsile, jako to předvádí Judit Pecháček (Bárdos)...


5SOS zpátky v Praze!
23.09.

5SOS zpátky v Praze!

Australská skupina 5 Seconds of Summer se navrací i tento rok do Prahy a to již 12.10., kde vystoupí v Sportovní hale Fortuna. Tahle...


Novinku art-bluesových The BladderStones doprovází působivý videoklip
22.09.

Novinku art-bluesových The BladderStones doprovází působivý videoklip

Nad osudem jedince žijícího mimo systém a společenské standardy se pozastavuje art-bluesové trio The Bladderstones...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru