Herec Vladimír Javorský na svém debutu nic nehraje. A na nic si nehraje.

Recenze alba : Ještě je

Album: Ještě je
Celkový čas: 00:50:13
Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2022
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Herce Vladimíra Javorského jsem coby muzikanta začal vnímat jako hosta Jardy Svobody a jeho Trabandu a také jako spoluhráče písničkáře Miroslava Kemela (ostatně, oběma pánům v bookletu svého autorského debutu Ještě je děkuje). Samostatného alba s převážně vlastními písničkami se však dočkal až nyní a jednoznačně jím prokázal, jak invenčním skladatelem a citlivým textařem je.  

Velkou zásluhu na pestrém zvuku nahrávky má její producent a autor aranžmá Marian Friedl. Jak se skromností a nadhledem sobě vlastními tvrdí Vladimír Javorský: „Z popěvků pasáčka vepřů se díky Marianovi Friedlovi a skvělé kapele staly písničky." Upřímně, kdyby si pasáčci prozpěvovali takovéto písně, tak žádné soutěže typu SuperStar nepotřebujeme.  Vladimírovy melodie jsou prosté, neokázalé, místy intimní, nevtíravě melodické. To samé platí i pro úsporné, minimalistické texty, autor dokáže několika málo slovy, verši, obrazy, metaforami navodit silnou náladu a vyjádřit věrohodné pocity, emoce, stavy. Zachytit prchavé kouzlo okamžiku, chytit posluchače za srdce. Ani slovo v nich není zbytečné. Díky bohatým aranžím pak písně dostávají pestrý kabátek a pohybují se od folku přes jazz, folklór, tango až k šansonu.  

Vzhledem k úsporným textům dostávají velký prostor instrumentální pasáže a poslouchat různé kombinace Javorského kytary, Friedlových fléten, klarinetu či malého cimbálu, Flagarova klavíru, Kociánova kontrabasu nebo Wierzgońových bicích je zážitek. Vladimír Javorský je skvělý divadelní i filmový herec, ale báječné je, že ve zpěvu nepřehrává, neexhibuje, netlačí na pilu, není afektovaný, prostě nehraje. Díky tomu působí velice věrohodně a autenticky.  

Folk s prvky jazzu, výrazný kontrabas a klavír, minimalistický, ale silný text. To jsou charakteristiky úvodní křehké, nenásilně dojemné písničky Tatíčkovi. Energičtěji vyznívá k folklóru směřující Fiala plná fléten. Hudebně pestrá, tempo měnící skladba, v níž se jemné pasáže střídají s dynamičtějšími. A ten krásný instrumentální závěr. Hravě i melancholicky působí lidovka Ež ja pujdu z Běle s výrazným malým cimbálem. Na klavíru je vystavěný jemný, procítěný Bílý květ, který se nápaditě posouvá od folku ke křehkému jazzu.  

Prvky jazzu je provoněný také Kočár. Pomalá, nikam nespěchající, na silné atmosféře založená skladba s invenční souhrou nástrojů. Skočný, hravý šanson s prvky tanga, to je písnička Ty jsi se mi zdála, dětská říkánka otevírá křehkou, intimní, vygradovanou písničku Do kameňa o svobodném putování lidské duše. Jako lyrická balada začíná Na mezi, postupně se přidávají další nástroje, a i když zesiluje energie, křehkost textu zůstává zachována.  Tempo balkánské dechovky nabere dravá, roztančená vypalovačka Čerti, silné obrazy provázejí poetický šanson Motýli. Osudová píseň, jejímž textařem výjimečně není Vladimír, ale Miroslav Kemel. Stejně barevně vyznívá druhá polovina alba. Hudebně dramatická, zneklidňující Bílá husa, jazzové Hvězdy, folklorně-jazzově-rocková, dynamická píseň Pámbu, křehký, éterický, ale náležitě vygradovaný Pokoj, uhrančivé, magické, jemně šansonové Ticho. Zpěv Petry Jelénkové zdobí Trávu, závěrečná křehká, o kytaru se opírající balada Ještě je je plná naděje.  

„Ještě je vítr na zemi a déšť a zvuk hromu, ještě je tráva a oheň a cesta domů," zpívá v titulní písni Vladimír Javorský. Takže na světě ještě je dobře. A přispívají k tomu i skromné a neokázalé (přitom jednoznačně nadčasové) Javorského písničky.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Po čtyřech letech se písničkářka Lauren Ruth Ward vrací do Prahy
24.03.

Po čtyřech letech se písničkářka Lauren Ruth Ward vrací do Prahy

Jako o spojení Janis Joplin, Florence Welch a Courtney Barnett mluví hudební kritika o americké multitalentované...


S novým albem přichází i špetka nostalgie: Fall Out Boy připravují pokračování legendárního videoklipu This Ain´t A Scene, It´s An Arms Race, budou i upíři?
24.03.

S novým albem přichází i špetka nostalgie: Fall Out Boy připravují pokračování legendárního videoklipu This Ain´t A Scene, It´s An Arms Race, budou i upíři?

Den D je tu. Dnes si všichni fanoušci amerických pop punkových hvězd můžou konečně poslechnout nové album, které...


The Subways zaburácí v Brně
24.03.

The Subways zaburácí v Brně

Nestárnoucí punk rocková trojice The Subways jsou opět na cestách a znovu nevynechali ani Českou republiku. Zahrají u nás...


Spálenopoříčský rockový mejdan věnovaný nejen Josefům
24.03.

Spálenopoříčský rockový mejdan věnovaný nejen Josefům

Sobotní večer 18.3.2023 měl ve Spáleném Poříčí titulek Josefovská akce. Rocková párty se pochlubila vystoupením...


Tichou radost kapely Mrakoplaš pokřtí Jan Spálený
23.03.

Tichou radost kapely Mrakoplaš pokřtí Jan Spálený

Pražská čtveřice Mrakoplaš, která ve své hudbě invenčně propojuje folk, blues a rock, vstupuje do druhého...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
LP XXIII
08.03.

LP XXIII

» Koller David

Necelých osm let po předchozí desce ČeskosLOVEnsko přichází David Koller s...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru