Herec Vladimír Javorský na svém debutu nic nehraje. A na nic si nehraje.

Recenze alba : Ještě je

Album: Ještě je
Celkový čas: 00:50:13
Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2022
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Herce Vladimíra Javorského jsem coby muzikanta začal vnímat jako hosta Jardy Svobody a jeho Trabandu a také jako spoluhráče písničkáře Miroslava Kemela (ostatně, oběma pánům v bookletu svého autorského debutu Ještě je děkuje). Samostatného alba s převážně vlastními písničkami se však dočkal až nyní a jednoznačně jím prokázal, jak invenčním skladatelem a citlivým textařem je.  

Velkou zásluhu na pestrém zvuku nahrávky má její producent a autor aranžmá Marian Friedl. Jak se skromností a nadhledem sobě vlastními tvrdí Vladimír Javorský: „Z popěvků pasáčka vepřů se díky Marianovi Friedlovi a skvělé kapele staly písničky." Upřímně, kdyby si pasáčci prozpěvovali takovéto písně, tak žádné soutěže typu SuperStar nepotřebujeme.  Vladimírovy melodie jsou prosté, neokázalé, místy intimní, nevtíravě melodické. To samé platí i pro úsporné, minimalistické texty, autor dokáže několika málo slovy, verši, obrazy, metaforami navodit silnou náladu a vyjádřit věrohodné pocity, emoce, stavy. Zachytit prchavé kouzlo okamžiku, chytit posluchače za srdce. Ani slovo v nich není zbytečné. Díky bohatým aranžím pak písně dostávají pestrý kabátek a pohybují se od folku přes jazz, folklór, tango až k šansonu.  

Vzhledem k úsporným textům dostávají velký prostor instrumentální pasáže a poslouchat různé kombinace Javorského kytary, Friedlových fléten, klarinetu či malého cimbálu, Flagarova klavíru, Kociánova kontrabasu nebo Wierzgońových bicích je zážitek. Vladimír Javorský je skvělý divadelní i filmový herec, ale báječné je, že ve zpěvu nepřehrává, neexhibuje, netlačí na pilu, není afektovaný, prostě nehraje. Díky tomu působí velice věrohodně a autenticky.  

Folk s prvky jazzu, výrazný kontrabas a klavír, minimalistický, ale silný text. To jsou charakteristiky úvodní křehké, nenásilně dojemné písničky Tatíčkovi. Energičtěji vyznívá k folklóru směřující Fiala plná fléten. Hudebně pestrá, tempo měnící skladba, v níž se jemné pasáže střídají s dynamičtějšími. A ten krásný instrumentální závěr. Hravě i melancholicky působí lidovka Ež ja pujdu z Běle s výrazným malým cimbálem. Na klavíru je vystavěný jemný, procítěný Bílý květ, který se nápaditě posouvá od folku ke křehkému jazzu.  

Prvky jazzu je provoněný také Kočár. Pomalá, nikam nespěchající, na silné atmosféře založená skladba s invenční souhrou nástrojů. Skočný, hravý šanson s prvky tanga, to je písnička Ty jsi se mi zdála, dětská říkánka otevírá křehkou, intimní, vygradovanou písničku Do kameňa o svobodném putování lidské duše. Jako lyrická balada začíná Na mezi, postupně se přidávají další nástroje, a i když zesiluje energie, křehkost textu zůstává zachována.  Tempo balkánské dechovky nabere dravá, roztančená vypalovačka Čerti, silné obrazy provázejí poetický šanson Motýli. Osudová píseň, jejímž textařem výjimečně není Vladimír, ale Miroslav Kemel. Stejně barevně vyznívá druhá polovina alba. Hudebně dramatická, zneklidňující Bílá husa, jazzové Hvězdy, folklorně-jazzově-rocková, dynamická píseň Pámbu, křehký, éterický, ale náležitě vygradovaný Pokoj, uhrančivé, magické, jemně šansonové Ticho. Zpěv Petry Jelénkové zdobí Trávu, závěrečná křehká, o kytaru se opírající balada Ještě je je plná naděje.  

„Ještě je vítr na zemi a déšť a zvuk hromu, ještě je tráva a oheň a cesta domů," zpívá v titulní písni Vladimír Javorský. Takže na světě ještě je dobře. A přispívají k tomu i skromné a neokázalé (přitom jednoznačně nadčasové) Javorského písničky.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Nové album kapely Polemic uvádí singl Viem
05.03.

Nové album kapely Polemic uvádí singl Viem

11SKA , jak slovní hříčka napovídá, je jedenáctým albem skupiny Polemic. Mapuje její několikaleté tvůrčí...


Čtyři jezdci moshokalypsy
05.03.

Čtyři jezdci moshokalypsy

Nacpat na nedělní večer, kdy další den většina lidí jde do práce, do Prahy finální zastávku turné skupin slibujících...


AVATAR nabídnou svůj The Great Metal Circus
04.03.

AVATAR nabídnou svůj The Great Metal Circus

Švédská heavy metalová kapela AVATAR přiveze svůj The Great Metal Circus do Prahy. Formace, která nejen předskakovala...


Píseň Chybíš věnoval Pavel Callta svojí mamince
04.03.

Píseň Chybíš věnoval Pavel Callta svojí mamince

Po energických singlech jako Skvělej den a Vrásky z lásky přichází písničkář Pavel Callta s baladickou,...


Hořkosladká láska aneb James Arthur znovu v Praze
04.03.

Hořkosladká láska aneb James Arthur znovu v Praze

Britský zpěvák James Arthur se 22. 2. znovu – po dlouhých deseti letech – podíval do Prahy v rámci své...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Co my víme
23.02.

Co my víme

» Bratři Ebenové

Nová nahrávka Co my víme je 6. řadovým albem kapely Bratři Ebenové....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru