Festival BESEDA nabídne podcast Kolaps, magazín Podhoubí nebo pořad ArtCafé

Zambijsko-kanadská rapperka Backxwash, britští PVA, američtí Frail Body nebo domácí legendy Ecstasy of Saint Theresa a Moimir Papalescu & The Nihilists dominují programu festivalu BESEDA. Ten se první srpnový víkend uskuteční v moravském Tasově, ale zdaleka nebude jen o hudbě.  Návštěvníky čeká festivalová podoba pořadu ArtCafé s moderátorem Michalem Pařízkem, podcast Kolaps Jana Bělíčka a Pavla Šplíchala o démonech současného světa, magazín Podhoubí Ondřeje Šebestíka o životním prostředí, Pavel Klusák v přednáškové seanci o posmrtném životě hvězd nebo příspěvky Martiny Freitagové, Vojtěcha Viktorina a Jitky Schlichtsové. Dramaturgové navíc nyní uzavřeli ostatní programové bloky, tzv. Apollónovu návštěvu a Soutěž písničkářů. 

Apollónova návštěva se na festivalu odehrává už od roku 2009. „Sleduji podobné cíle jako mí hudební kolegové. Narozdíl od nich se ale nesnažím zachytit aktuální stav nezávislé hudební scény, ale reflektovat události a fenomény, které v tuto chvíli hýbají naší společností jako takovou. A chybět samozřejmě nebude ani humor," říká dramaturgyně bloku Kamila Šimůnková

Redaktor Českého rozhlasu Vltava a šéfredaktor magazínu Full Moon Michal Pařízek se v pořadu ArtCafé zaměří na porovnání současné situace veřejnoprávních rozhlasových stanic v Česku a na Slovensku. Jan Bělíček a Pavel Šplíchal z Alarmu se ve festivalovém provedení podcastu Kolaps budou věnovat alkoholu, drogám a hranicím humoru. Redaktor Radia Wave Ondřej Šebestík na Besedu přiveze svůj magazín Podhoubí o přírodě, životním prostředí a všech cestách k šetrnému životu. 

Z jiné oblasti bude příspěvek klinického psychologa a psychoterapeuta Vojtěcha Viktorina, který se ve své přednášce zaměří na užití psychedelik jako možné formy terapie. Historička a teoretička umění Martina Freitagová na festivalu promluví o spojení hudby a architektury. Přednášku týkající se kauzy kutnohorské sekty bude mít religionistka a pedagožka Jitka Schlichtsová. Publicista Pavel Klusák se bude věnovat střetu nezávislé hudby s byznysem, feminismu Kurta Cobaina i posmrtnému životu hvězd. 

Na prohlubování nezaměnitelné atmosféry akce se rovněž od roku 2009 podílí také Soutěž písničkářů. Své akustické grunge mantry zahraje umělec hrající pod jménem Su_reálnej, syrová poetika života v kulisách města a korporátních vztahů je zase blízká urban folkovým skladbám Jana Polanského, jenž vystupuje jako Kluk z holdingu. Duší i tělem romantik Petr Urbánek přijede se svými písněmi o lásce a o své vnitřní světy se s posluchači podělí i písničkář Robert Ach-Hübner a lesem ošlehaný Rudy Bujna.„Chybět nebude tradiční písničkářské probuzení, o které se postará všudezdejší stálice Kajča Cork. A vítězný písničkář jako vždy patří do sobotního večerního programu na hlavní scéně," uzavírá dramaturg soutěže a služebně druhý nejstarší člen festivalového týmu Petr „Pecan" Podrazil

31. BESEDA (u Bigbítu) se uskuteční v Tasově u Veselí nad Moravou ve dnech 2. a 3. srpna 2024 a na třech scénách nabídne 50 programových položek. Kromě zmíněných zahraničních hvězd dále dorazí australští Kollaps. Klíčový pro festival je kurátorovaný průřez aktuální českou a slovenskou nezávislou scénou. Tu tentokrát prezentují Ametyst, Anki, Bolka, Blue Uandi, BoLs/sLoB, DASA, dné, FVLCRVM, God and Eve, Horňácká cimbálová muzika Jožky Staši, Chief Bromden, Chorobopop, Iggy Mayerov, finalisté Startéru Radia Wave Ida The Young, Island Mint, Kodiki, Manon Meurt, Mutanti Hledaj Východisko, Ničiteľ, Oswaldovi, Petra Hermanova, post-hudba, Supaspicybois, Tomáš Palucha, Venktovka, Vojtik nebo whyohwhy.
Foto: archiv Pavla Klusáka
GALERIE

Související obsah:

» Na festival BESEDA míří Snõõper, Kollaps i Ecstasy of Saint Theresa   (Karel Souček, 04. 03. 2024)
» Beseda u Bigbítu zveřejnila první zajímavá jména   (Karel Souček, 27. 01. 2022)
» Beseda u Bigbítu se spojila s Fakin Sessions a v létě bude hodně nadupaná   (Karel Souček, 09. 06. 2021)
» BESEDA oslaví třicetiny a hlásí první kapely   (Karel Souček, 08. 12. 2022)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze
15.06.

Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze

Australská indie folk country kapela Sons of the East znovu zavítala do Prahy, kde pro své fanoušky vystoupila ve středu...


Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla
14.06.

Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla

Jen pár týdnů po vydání úspěšného songu TU TU TU přichází zpěvák Jan Bendig s další novinkou. Ve skladbě...


Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People
14.06.

Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People

Necelých 24 hodin od zveřejnění nového songu Vlny, který vznikl jako titulní píseň ke stejnojmennému filmu Jiřího...


Keltové z Bostonu nám zahráli punk
14.06.

Keltové z Bostonu nám zahráli punk

Pražskou Lucernou zněl divoký zvuk keltského punku od bandy z Bostonu. Minulý víkend jste mohli být součástí...


Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky
13.06.

Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky

Křehká, jemná, melancholická. Taková je píseň Die Bäume – Stromy, která, stejně jako všechny předešlé...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru