Enter Shikari poslali světu pusu i z Bratislavy

Po nezvykle dlouhé době vyrazila populární britská čtveřice Enter Shikari na klubové turné do východní části Evropy. Užili jsme si je loni na festivalu Rock for People a letos na Mighty Sounds a s novým albem „A Kiss for the Whole World” konečně přijeli i do Prahy. Klub SaSaZu, ve kterém hráli, má však mezi fanoušky koncertů nevalnou reputaci, a tak jsem na alternativní rockery vyrazil do bratislavského Majestic Music Clubu o týden později. Stejně jako v Praze, i na Slovensku jim dělala společnost mladá post-metalcorová parta Lake Malice.Předkapele je prorokována velká budoucnost

Není tomu ani měsíc, kdy Lake Malice vydali své první EP „Post-Genesis” a na britských ostrovech už je pasují na jeden z nejzajímavějších nových aktů za poslední léta. Kapelu tvoří zpěvačka Alice Guala pocházející z Itálie a kytarista Blake Cornwall. Na turné je doplnila bubenice, jejíž jméno se mi nepodařilo dohledat. Hudebně se pohybují mezi post-hardcorem a metalcorem a žánrově bych je mohl připodobnit k americkým Spiritbox. Stejně jako hvězda večera, i britské duo výrazně koketuje s elektronikou a jde jim to rozhodně k duhu. V Bratislavě se svým setem slavili úspěch a musím dát odborníků z Británie za pravdu, že z této dvojice něco vyrůst může. Skladby jako „Black Turbine”, „Power Game” nebo „Bloodbath” určitě stojí za poslech. Přihlédněme navíc k faktu, že své patrně první velké turné tráví po boku Enter Shikari, čímž se vystavují obrovské pozornosti. Bude zajímavé Lake Malice sledovat v následujících letech.Enter Shikari cestovali celou diskografií až k debutové desce

Kvarteto Enter Shikari osobně sleduji už prakticky polovinu svého života a nijak se netajím svou náklonností k této alternativní, experimentální, post-hardcorové partě. Novinka „A Kiss for the Whole World” vychází po třech letech od předchozí „Nothing Is True & Everything Is Possible”, a zatímco k ní jsem se musel proposlouchat, aktuální sedmou desku jsem si oblíbil prakticky okamžitě. Superlativy se na ni sypou i ze stran renomovaných médií a je jasné, že Enter Shikari jsou opět (pořád) na koni. V Bratislavě působili tradičně velmi sympaticky a uvolněně, nicméně z nové desky zahráli pouze čtyři kusy. Výraznou část koncertu věnovali starým deskám, včetně debutové „Take to the Skies” z roku 2007, ze které zazněly například pecky „Mothership”, „Labyrinth” nebo „Anything Can Happen in the Next Half Hour…”.

Úvod však patřil novince a titulnímu singlu „(Pls) Set Me on Fire". Zpěvák Rou Reynolds dával na odiv svůj pronikavý čistý hlas, stejně tak jako svůj chraplavý vokál a zprvu se zdálo, že vokální podpora od baskytaristy Chrise Battena příliš dobrá nebude. Během koncertu si však všechno sedlo a bylo jasně vidět, že pánové jsou naprostí profesionálové, ačkoliv večer probíhal s notnou dávkou humoru. Koneckonců, svého času patřili mezi ty nejlepší živé kapely díky svým spontánním nápadům, chaotickému chování a neuchopitelné energii. To nám připomněli například na zmíněném loňském koncertu na festivalu Rock for People. V Bratislavě to bylo výrazně klidnější, nicméně nedá se říct, že by pánové na pódiu stáli jako kůl v plotě. V hlavní části koncertu zazněly z novinky ještě eponymní „A Kiss for the Whole World x”, „Bloodshot” a „It Hurts”. Na více ukázek z nové desky se nedostalo, avšak zazněly i další nové skladby.


Tentokrát vsadili na elektronické vsuvky a remixy svých skladeb

V plné verzi zazněl loňský velmi energický singl „The Void Stares Back”, na kterém s Enter Shikari spolupracovala britská elektro-punková dvojice Wargasm. Závěr hlavního setu zakončil asi sedmiminutový mišmaš, kdy kapela odehrála čtyři skladby v upravených verzích v rámci elektro hardcorové pasáže. V ní se objevil i další singl, elektronická vřava „Bull”, na které spolupracovala zpěvačka Cody Frost. Oba zmíněné singly vyšly samostatně a na aktuální desce nefigurují (pouze v iTunes deluxe verzi). Dalšími písněmi, které Enter Shikari zkrátili a upravili do elektronické sedmiminutovky, byly „The Last Garrison” z desky „The Mindsweep”, „Havoc B” z alba „Common Dreads” a dnes již nesmrtelný hit „Sorry, You're Not a Winner” z debutové desky. Ten zazněl ve zbrusu novém remixu a byl to rozhodně jiný zážitek, než na který jsme při této skladbě zvyklí.

Pánové si rozhodně zasloužili bouřlivý potlesk a návrat na scénu, kdy došlo k vtipné situaci. Kytarista Rory Clewlow si hned po skončení hlavní části koncertu odskočil na záchod a neočekával, že koncert bude pokračovat. Bratislava na něj samozřejmě ráda počkala, abychom si všichni užili ještě přídavek. Tím byl singl „Live Outside” jako jediný zástupce desky „The Spark” a „{ The Dreamer's Hotel }” jako druhá skladba z předchozí desky „Nothing Is True & Everything Is Possible”. Tou první byla moje oblíbená pecka „Satellites* *”. Z dalších oblíbených a populárních zmíním „Gandhi Mate, Gandhi”, „Arguing With Thermometers” a „Juggernauts”.

Jakkoliv je tvorba Enter Shikari neotrodoxní, patří mezi ty nejzářivější kapely svého žánru. Naopak, právě ta pestrost a koňská dávka nepředvídatelnosti z nich dělá jednu z těch nejoriginálnějších uskupení, na které můžete narazit. Nová deska je důkazem, že kapele kolem Rou Reynoldse stále nechybí nápady ani energie a ačkoliv je jejich aktuální tvorba mnohem dospělejší, než tomu bylo v případě, řekněme, prvních dvou desek, stále vymýšlí klukoviny, a to jak ve studiu, tak na pódiu. Enter Shikari jsou zkrátka velmi zábavní a hudebně nadaní sympaťáci.ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Předskokan jako skutečný headliner?
24.05.

Předskokan jako skutečný headliner?

Proč vždycky, když Francouzi přijedou do Prahy, tak je nějaký den významný pro liberály? U Landmvrks den práce, nyní...


Dropkick Murphys se po roce vrací do Prahy
23.05.

Dropkick Murphys se po roce vrací do Prahy

Čtete správně, naposled jste mohli Dropkick Murphys zažít minulý rok na vyprodaném koncertě v Ledárnách, Open...


Duff McKagan představí své nově oceněné album "Lighthouse" v prostorách klubu Sono
23.05.

Duff McKagan představí své nově oceněné album "Lighthouse" v prostorách klubu Sono

Jeden ze zakládajících členů Guns N’ Roses - Duff McKagan - tak poprvé vystoupí pro fanoušky v rámci sólového...


Brutal Assault: největší metalový festival v Česku se vrací do unikátní vojenské pevnosti
23.05.

Brutal Assault: největší metalový festival v Česku se vrací do unikátní vojenské pevnosti

Do pevnosti Josefov v Jaroměři se po roce opět vrací legendární festival Brutal Assault. Čeká nás 27. ročník plný...


Jeden Kmen se doma rozloučil s pohádkovou deskou
22.05.

Jeden Kmen se doma rozloučil s pohádkovou deskou

Brněnský klub Melodka minulý víkend hostil žánrově nevšední večer. V jeho útrobách vystoupily tři neofolkové...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
To nejlepší
27.04.

To nejlepší

» Kryl Karel

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru