Chlapíci z Ivan Hlas Tria na sebe prostě slyší

Recenze alba : Pramínek času

Interpret: Hlas Ivan
Celkový čas: 01:08:20
Vydavatel: Galén
Rok vydání: 2023
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Písničkář Ivan Hlas je pro mě jistota. Že nenapíše hloupou skladbu, neodehraje špatný koncert, neobklopí se průměrnými muzikanty. Za svoji více než padesátiletou hudební kariéru prošel řadou kapel (Žízeň, Žlutý pes, Navi Papaya, Nahlas.…) a posledních dvacet let hraje nejčastěji v triu s Norbi Kovácsem a Jaroslavem Olinem Nejezchlebem. Při příležitosti tohoto výročí vydávají album Pramínek času, zachycující aktuální etapu a formu tria. 

Trojice natočila šestnáct písniček. Za tři dny, najednou a naživo. Je skvělé, že oproti klasickým bestoffkám nešli po hitech na první dobrou typu Malagelo, Na kolena nebo Aranka umí Hula Hop, ale po písničkách, které mají členové, dle vlastních slov, rádi a které je celou dobu provázejí. I když, troufnu si říci, na této nahrávce nejde ani tak o jednotlivé písničky, ale o instrumentální a pěvecké výkony, dokonalou souhru, provázanost a společné naladění celé trojice. Tihle chlapíci na sebe prostě spontánně slyší. 

Stejně jako Ivan, tak i Olin a Norbi jsou protřelými muzikanty, kteří prošli či stále působí v řadě kapel i projektů, aniž by během této cesty ztratili jiskru, invenci, nasazení, hravost, zápal, srdce. Každý z této trojice je geniální muzikant sám o sobě, a když se naladí na společnou notu, je radost být u toho. Jak na koncertě, vyšperkovaném ještě vzájemnými vtípky a narážkami, tak i při poslechu alba Pramínek času.Norbiho kytary si skvěle rozumí s Olinovým violoncellem (a střídmými perkusemi). Někdy jsou v souladu, jindy v kontrastu, ale vždy s nápaditým a naprosto funkčním aranžmá. Ivan Hlas jim nesobecky nechává poměrně velký prostor, takže si posluchač náležitě užije i delší instrumentální pasáže. Nejen mezi slokami, ale hudebníci si invenčně vyhrají i s otevřením a zakončením každé skladby. 

Aby se mohli muzikanti pořádně „vyřádit", potřebují k tomu kvalitní hudbu. A to ta Hlasova rozhodně je. Výrazně melodická, pozvolna plynoucí, nápaditě vystavěná, založená na silné atmosféře. Jemnější, křehčí převažuje (Nezbyde nic, Pod čepicí, Jenom jednou, Já se neumím smát, Pod oknem), ale skladatel umí také rockově (Jednou mi fotr povídá) či bluesově (Miláčku, vrať se, Hanspaul City, Velkoměstský blues) zabouřit. 

Zpěv Ivana Hlase působí stále sametově, naléhavě, uvěřitelně, věk ho příjemně vyklidnil. K převážně melancholickým, pocitovým textům z barevného i šedého světa se náramně hodí. Ať zpívá o smutku, nebo radosti, je vždy absolutně uvěřitelný a autentický. Zima a dlouhé večery se nezadržitelně blíží a to je přesně ten ideální čas, kdy si album Pramínek času plně vychutnáte.

RECENZE
Krásnej dar nejen pro všechny fanoušky Ivan Hlas Tria

Krásnej dar nejen pro všechny fanoušky Ivan Hlas Tria

Určitě je pro muzikanty velké vyznamenání, když si po poslechu jejich desky spontánně...


Souznění, kvalita a pohoda – to je dnešní Ivan Hlas Trio

Souznění, kvalita a pohoda – to je dnešní Ivan Hlas Trio

Každý, kdo byl v poslední době na koncertě Ivan Hlas Tria, nemohl si nevšimnout pohody, která...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen
04.12.

Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen

Od ohlášení jednoho z headlinerů, kterým jsou britští While She Sleeps, přidávají organizátoři jedno jméno...


Krásný ztráty Live hlásí první jména
04.12.

Krásný ztráty Live hlásí první jména

Organizátorům, vystupujícím a především návštěvníkům festivalu Krásný ztráty Live se romantické prostředí...


7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel
04.12.

7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel

Před téměř čtyřmi dekádami nazpívala Hana Hegerová píseň Michala Horáčka Gabriel. Nyní přichází s volným pokračováním...


Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu
04.12.

Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu

K nejkultovnějším kytarovým kapelám 90. let bezesporu patřila frýdeckomístecká Prouza. Dnešní padesátníci...


Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show
03.12.

Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show

Nottinghamský rodák Isaac Anderson se 1. 12. vrátil znovu do Prahy, kde tentokrát pro své fanoušky vystoupil v MeetFactory....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Třetí
17.11.

Třetí

» něco něco

Třetí album s jednoduchým názvem Třetí vydávají něco něco u domovského...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru