Chlapa do kapely? K2 jsou rezolutní: Nejsme feministky, ale to fakt ne!

Kapela K2 patří mezi naše nejtalentovanější rockové formace. Tvoří ji tři dívky, kytaristka a zpěvačka Klára Gajová, zpívající baskytaristka Míša Vrzalová a bubenice Monika Ottová. Loni vydaly úspěšné album Odejdeš, které nyní propagují na dnes začínajícím celorepublikovém turné. Dost důvodů k tomu, aby Hudební knihovna vyzpovídala Kláru Gajovou.

Proč jste si jako partnery na turné vybraly kapelu Gate Crasher?    
Klára: S klukama z této kapely se pravidelně vídáme už spoustu let na všelijakých festivalech a motosrazech. Když mě potom kytarista, zpěvák a leader Gate Crasher Ondra oslovil, abych nazpívala jeden duet plus nějaké vokály na jejich novou desku Bitterfly, pak byla další spolupráce nasnadě. O parťácích na turné tedy bylo jasno.Přehrajete na koncertech celé album Odejdeš? Nebo dojde i na písně z debutu?     
Klára: Na koncertech zazní skoro celé album Odejdeš, které vyšlo v polovině loňského roku u EMI. Ale určitě dojde i na další písničky z našeho prvního anglického CD Czech It Rockolution nahraného v Mnichově.

Kapela společně funguje už osm let. Bojujete někdy s ponorkovou nemocí?    
Klára: Zatím patříme mezi ty šťastné kapely, kterým se ponorková nemoc vyhýbá obloukem. Dokážeme spolu s holkama trávit spoustu času i mimo kapelu a stále si máme o čem povídat. Samozřejmě jsme si navzájem vědomy svých chyb a někdy nějaká výměna názorů proběhne, ale vždy jsme schopné se dohodnout a nějak konstruktivně věci řešit.

Je, podle vás, v něčem výhodné, že K2 tvoří výhradně ženy?      
Klára: Má to výhody i nevýhody. Výhodou je, že jsou nám některé nedokonalosti v muzice díky našemu pohlaví odpouštěny. A také, že není u nás tak úplně obvyklé mít sestavenou kapelu ze samých ženských. Takže v té záplavě skupin všemožných stylů se neztratíme tak lehce jako klučičí skupina. No a nevýhodou je, že spousta posluchačů má předsudky vůči dívčím kapelám. Že neumí hrát, že jsou uměle sestavené a podobně. My se tak na podiu vždy snažíme tyhle apriori názory odstranit.

Neuvažovaly jste někdy o tom, že přiberete muže?    
Klára: To fakt nikdy. Nejsme žádné feministky nebo tak něco, ale tohle ryze dívčí složení nám vyhovuje. A tak bychom si ho chtěly udržet i nadále. Nehledě na to, že je známo, že ženská v chlapské kapele dělá taky někdy neplechu, protože tam můžou vzniknout i jiné než čistě přátelské sympatie, v horší situaci rovnou od více členů skupiny. A tak by to třeba mohlo dopadnout i u nás, akorát opačně (smích).Proč jste mezi první a druhou deskou přešly z angličtiny do češtiny?       
Klára: První desku jsme měly v angličtině, protože pro nás bylo (a je) jako pro většinu kapel snazší zpívat v angličtině. Slova tam tak hezky plynou a navíc se v textu ztratí kdejaké klišé (smích). Pak jsme si ale uvědomily, že cesta k získání si našeho českého publika tudy asi nepovede, a tak jsme vsadily na češtinu. Tímto směrem se budeme ubírat i do budoucna s třetí deskou.

Často koncertujete v zahraničí. Je nějaký zásadní rozdíl mezi vaším českých a zahraničním publikem?      
Klára: Ani ne. To je na tom to hezké, že ať jsme kdekoliv, lidi naši muziku poslouchají, užívají si ji a jakékoliv národnostní nebo jazykové bariéry jakoby v tu chvíli ani nebyly. Například polské publikum nepotřebuje tolik času (nebo možná alkoholu?), aby se rozjelo. A tak si koncert stihnou užít i dřív než při předposlední písničce, jak to někdy na našich koncertech v Česku nebo v Německu bývá.K2 si prošla několika soutěžemi. Na jakou nejraději vzpomínáte a myslíte, že mají vůbec smysl?     
Klára: Smysl určitě mají, pro spoustu kapel je to příležitost, jak udělat třeba i malý krůček kupředu, zviditelnit se před publikem a hudebními odborníky nebo získat hrací časy na různé festivaly a akce, kam by se jinak neměly šanci dostat. My asi nejraději a nejčastěji vzpomínáme na soutěž Naděje Beatu, protože nám ji denně připomínají vyhrané, na zakázku stavěné kytary.  

Děkujme za rozhovor a na turné přejeme hodně spokojených návštěvníků.

Turné:
01. 3. 2013, Litomyšl — MC Kotelna
02. 3. 2013, Praha — Rock Café (Nil)
27. 3. 2013, Hradec Králové – Ac klub (Nil)
05. 4. 2013, Krnov – Kofola music club (Nil)
13. 4. 2013, Vyškov – klub B-29 (Nil)
GALERIE

Související obsah:

» Rockerky a rockeři spojí své síly na společném turné   (Karel Souček, 21. 02. 2013)
» K2   (Karel Souček, 01. 03. 2013)
» Citron na turné bez Křížka, ale s Tanjou   (Joe Stramr, 12. 02. 2013)
» Toxique   (Hudkni, 07. 03. 2012)
» Rockové dračice mají energie na rozdávání   (Karel Souček, 02. 03. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Po čtyřech letech se písničkářka Lauren Ruth Ward vrací do Prahy
24.03.

Po čtyřech letech se písničkářka Lauren Ruth Ward vrací do Prahy

Jako o spojení Janis Joplin, Florence Welch a Courtney Barnett mluví hudební kritika o americké multitalentované...


S novým albem přichází i špetka nostalgie: Fall Out Boy připravují pokračování legendárního videoklipu This Ain´t A Scene, It´s An Arms Race, budou i upíři?
24.03.

S novým albem přichází i špetka nostalgie: Fall Out Boy připravují pokračování legendárního videoklipu This Ain´t A Scene, It´s An Arms Race, budou i upíři?

Den D je tu. Dnes si všichni fanoušci amerických pop punkových hvězd můžou konečně poslechnout nové album, které...


The Subways zaburácí v Brně
24.03.

The Subways zaburácí v Brně

Nestárnoucí punk rocková trojice The Subways jsou opět na cestách a znovu nevynechali ani Českou republiku. Zahrají u nás...


Spálenopoříčský rockový mejdan věnovaný nejen Josefům
24.03.

Spálenopoříčský rockový mejdan věnovaný nejen Josefům

Sobotní večer 18.3.2023 měl ve Spáleném Poříčí titulek Josefovská akce. Rocková párty se pochlubila vystoupením...


Tichou radost kapely Mrakoplaš pokřtí Jan Spálený
23.03.

Tichou radost kapely Mrakoplaš pokřtí Jan Spálený

Pražská čtveřice Mrakoplaš, která ve své hudbě invenčně propojuje folk, blues a rock, vstupuje do druhého...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
LP XXIII
08.03.

LP XXIII

» Koller David

Necelých osm let po předchozí desce ČeskosLOVEnsko přichází David Koller s...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru