Arcade Fire na WE bojují s nástrahami moderního světa

Recenze alba : WE

Album: WE
Interpret: Arcade Fire
Celkový čas:
Vydavatel: Columbia Records
Rok vydání: 2022
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Kanadští Arcade Fire si s novým albem dali také na čas. Po Everything Now, které sice bylo doladěné do naprostého detailu, co se marketingu, designu a všech věcí okolo vydání týče, nicméně nepřineslo ani nadšení kritiků a fanoušků a ani komerční úspěch. Tanečně laděná deska byla lehkým šokem. Během covidu se tak tvůrčí dvojice Win Butler a Régine Chassagne rozhodla zkusit zase nový přístup. Inspirací pro všechny skladby je současná světová situace a všudy přítomná krize. Další inspirací byl román My ruského spisovatele Jevgenije Zamjatina z roku 1924. Podle něj se také celá deska jmenuje.

Během skládání byla celá kapela kvůli pandemii naprosto rozházená napříč světem. Butler a Chassagne se proto snažili vystavět všechny čerstvé songy tak, aby měli i folkovou podobu, možnou přinejhorším nahrát pouze ve dvojici. Všechna hudba na aktuální desce tedy vychází z jednoduchého písničkářství. Během roku 2021 se však situace zlepšila a formace se konečně mohla potkat i ve studiu. Na WE se kanaďané drží své tradice, což je koncepční deska, tentokrát rozdělená na dvě části. První část se jmenuje I (já), a je především o izolaci člověka. Druhá víří mnohem pozitivnějšími myšlenkami a záblesky světla, jmenuje se WE (my) a přemítá o opětovném semknutí celého světa.

Arcade Fire se hned od začátku vyžívají v melodramatu. Start obstará skladba "Age Of Anxiety I". Píseň začíná zlehka za jednoduchého klavírního doprovodu. Postupně se přidává kytara, bicí a také syntezátory, jenž napříč celým albem hrají důležitou roli a v tomto případě dodávají skladbě potřebný groove. Píseň o životu plném pochybností a úzkosti je hudebně návratem k době kolem "Neon Bible" a "The Suburbs" a pozastavuje se také nad podivným způsobem, jakým lidé v dnešní době často čelí tragédiím. "Age Of Anxiety II (Rabbit Hole)" je v lecčem podobná. Svou svazující intenzitou a postupnou gradací však rozhodně dokáže zaujmout.První stranu následně uzavírá čtyřdílný opus "End Of The Empire I-IV". Píseň kritikou současné Ameriky. Dystopický příběh, v němž Kalifornie a New York zanikly a my jsme se tak ocitli na konci amerického impéria se hudebně přelévá z klavírní balady ("Last Dance") přes glamrockové okénko ("Last Round") až do kolapsu civilizace ("Sagittarius A*") za zvuků saxofonu s vlivy jazzu.

Druhá strana pak startuje se třemi singly. "The Lightning I,II" již před vydáním alba vzbuzovalo velké naděje ohledně celé desky. Skladba o dvou částech začíná na akustickou kytaru a příjemně buduje atmosféru a působí také konečně jako světlo na konci tunelu. Springsteenovsky postavená pecka se v druhé části zlomí, celá kapela přepne na vyšší stupeň a burcuje s energickým lehce zapamatovatelným refrénem. Oproti tomu "Unconditional I (Lookout Kid)" je klidnější folkově vystavěnou písní, jenž Win Butler napsal pro svého syna. U "Unconditional II" se zpěvu ujala v prvé řadě Régine Chassagne. Formaci v této skladbě doplnil hostující Peter Gabriel. Nicméně celkově rozhodně nenechá zapomenout na mnohem povedenější "Sprawl II" z "The Suburbs".Ačkoliv se mohlo zdát, že Arcade Fire v posledních letech ztratili směr, když se potýkali s realitou každé velké kapely, která s tíhou očekávání u každé další desky cítí potřebu říct něco důležitého. Možná i díky delší pauze lze z "WE" cítit návrat k tomu, co pětice hudebníků umí nejlépe. A to je psaní epických, emotivních písní, u kterých naváže spojení s publikem bez ohledu na jeho velikost.

DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Jana Uriel Kratochvílová s kapelou Jiřího George Hrubeše Illuminati.ca pokřtili novinku Alpha Codes
06.12.

Jana Uriel Kratochvílová s kapelou Jiřího George Hrubeše Illuminati.ca pokřtili novinku Alpha Codes

V pražském Futurum Music Baru 30. listopadu si fanoušci doslova užívali koncert Jany Uriel Kratochvílové od začátku...


Kryštof vyrazí s cimbálovkou na turné po zámcích
06.12.

Kryštof vyrazí s cimbálovkou na turné po zámcích

Mohlo by se zdát, že si skupina Kryštof za svoji třicetiletou historii koncertně vyzkoušela všechny formáty i prostory....


Zápasník Jiří Procházka si zahrál ve videoklipu Eddie Stoilow
06.12.

Zápasník Jiří Procházka si zahrál ve videoklipu Eddie Stoilow

Že není jen skvělým UFC zápasníkem, ale i dobrým hercem dokazuje Jiří Procházka ve videoklipu pražské pop-rockové...


Sabaton vydají sběratelskou edici vinylu Christmas Truce
06.12.

Sabaton vydají sběratelskou edici vinylu Christmas Truce

Sabaton vydají 23. prosince 2022 limitovaný sběratelský Popup  vinyl Christmas Truce obsahující tři...


Slovenští EUFORY lákají singlem Falling Into Nowhere na chystané album
04.12.

Slovenští EUFORY lákají singlem Falling Into Nowhere na chystané album

Propracovaný, dynamický a vyzrálý power/heavy metal s progresivním otiskem přináší slovenská kapela EUFORY. Drží...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Dividing Lines
27.11.

Dividing Lines

» Threshold

Dividing Lines je název již dvanáctého studiového alba, se kterým...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru