Vyšla reedice debutového alba fenomenální zpěvačky Věry Špinarové

V prosinci by oslavila Věra Špinarová 70. narozeniny, bohužel osud tomu však chtěl jinak…

Hudební odkaz Věry Špinarové stále přetrvává a po právu přisoudil statut jedné z legend české pop-music. Supraphon jej nyní připomíná novou reedicí jejího albového debutu Andromeda, který poprvé vyšel v roce 1972 a nyní je k dispozici na LP, ale také na CD a digitálně s devíti bonusy. Od šestnácti let začala zpívat se skupinou Flamingo, ze které později přestoupila do skupiny Majestic, kde vystřídala Marii Rottrovou. Na svůj albový debut si musela počkat až do svých necelých jedenadvaceti let.

Temperamentní zpěvačka už za sebou měla několik hitů, její energický projev dostal několik výborných příležitostí, ale také pomohl převzatým písním k občas vitálnější podobě, než byl originál. Podobně koncipován pak byl i Špinarové dlouhohrající debut, který dostal název Andromeda a vyšel v roce 1972 u vydavatelství Panton. V rámci hledání toho nejlepšího si Špinarová ponechala skupinu Ivo Pavlíka, v některých nahrávkách ji však vhodně podpořily rozhlasové bigbandy. Mezi autory písní najdeme jména jako D. Volejníček, P. Hannig, B. Ondráček, V. Popelka nebo P. Janda (Olympic), které doplnili textaři V. Čort, E. Krečmar, Z. Borovec, M. Prostějovský, V. Poštulka, Z. Rytíř či výjimečný J. Werich (Summertime).

K úvodnímu medley v čele s Music-boxem, který byl několik měsíců na čele žebříčku rádiových hitů a katapultoval Špinarovou do první ligy české populární hudby. Přidaly se songy z domácích zdrojů, ale také dovozové Blues včerejší lásky (I Smell Trouble), Den a noc (She´s Not There) a Volej, volej (Soley, soley). Album tak nabídlo značný stylový rozptyl od fajnového popu přes rockový kousek. Jako celek skvěle fungovalo mimo jiné i díky charakteristickému suverénnímu projevu energické ostravské zpěvačky. Devítka bonusů, která doplňuje album v CD a digitální verzi, pak nabízí novější důkazy (konkrétně) z let 1975 až 2001 o fenoménu, jímž Věra Špinarová byla a stále je i přes svůj předčasný odchod.

TRACKLIST:

CD/LP Směs hitů Pantonu (Music-box, Domů mířím, venku svítá, Máme máj, Mý ádié, V zahradě roste kmín) / Den a noc (She´s Not There) / Poste restante / Andromeda / Doktor Faust / První sníh (Požalej) / Alchymista / Letní ukolébavka (Summertime) / Jedeš k nám / Blues včerejší lásky (I Smell Trouble) / Volej, volej (Soley, Soley)

CD BONUSY Jsem ženská (I Am Woman) / Tak nic neříkej / Holubí pírko / Oči / Měj mě rád / Já tě znám / I milenci jednou zestárnou / Já si broukám / Kouzlo bílejch čar

 

GALERIE

Související obsah:

» Ve věku 65 let zemřela Věra Špinarová   (Ondra Kocáb, 27. 03. 2017)
» Nesmazatelná drážka Věry Špinarové na pomyslné desce hudebních legend české pop music   (Jitka Fialková, 02. 04. 2017)
» Špinarová Věra   (Jitka Fialková, 03. 04. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Páteční večer ve Vrhavči měl metalový náboj
26.11.

Páteční večer ve Vrhavči měl metalový náboj

Malá obec Vrhaveč u Klatov si každým odehraným koncertem získává stále větší popularitu. Od rocku přes punk po metal...


Zanedlouho se dočkáme živého debutu Badflower v Praze
25.11.

Zanedlouho se dočkáme živého debutu Badflower v Praze

Vegan srdcem, duší i hudbou. Badflower míří na svou premiéru v Praze. Tato americká kapela měla původně...


FOTOreport: Anglická kapela Bastille se vrátila po pár měsících do Prahy a my jsme byli u toho!
24.11.

FOTOreport: Anglická kapela Bastille se vrátila po pár měsících do Prahy a my jsme byli u toho!

Anglická kapela Bastille se vrátila po pár měsících zpět do České republiky, a to konkrétně...


Neortodoxní The BladderStones lákají skvělým singlem na nové album
23.11.

Neortodoxní The BladderStones lákají skvělým singlem na nové album

Dynamická, strhující, hravá, velice pestrá bluesová pecka. To je Self-Adhesive Otto, první singl z připravované...


Vánoční alba potěší nejen pod stromečkem
23.11.

Vánoční alba potěší nejen pod stromečkem

Adventní písně a koledy Marty Kubišové a Bratří Ebenů, Karel Gott a jeho Bílé Vánoce, největší kompilace 111 vánočních...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Dividing Lines
27.11.

Dividing Lines

» Threshold

Dividing Lines je název již dvanáctého studiového alba, se kterým...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru