Vyšla reedice debutového alba fenomenální zpěvačky Věry Špinarové

V prosinci by oslavila Věra Špinarová 70. narozeniny, bohužel osud tomu však chtěl jinak…

Hudební odkaz Věry Špinarové stále přetrvává a po právu přisoudil statut jedné z legend české pop-music. Supraphon jej nyní připomíná novou reedicí jejího albového debutu Andromeda, který poprvé vyšel v roce 1972 a nyní je k dispozici na LP, ale také na CD a digitálně s devíti bonusy. Od šestnácti let začala zpívat se skupinou Flamingo, ze které později přestoupila do skupiny Majestic, kde vystřídala Marii Rottrovou. Na svůj albový debut si musela počkat až do svých necelých jedenadvaceti let.

Temperamentní zpěvačka už za sebou měla několik hitů, její energický projev dostal několik výborných příležitostí, ale také pomohl převzatým písním k občas vitálnější podobě, než byl originál. Podobně koncipován pak byl i Špinarové dlouhohrající debut, který dostal název Andromeda a vyšel v roce 1972 u vydavatelství Panton. V rámci hledání toho nejlepšího si Špinarová ponechala skupinu Ivo Pavlíka, v některých nahrávkách ji však vhodně podpořily rozhlasové bigbandy. Mezi autory písní najdeme jména jako D. Volejníček, P. Hannig, B. Ondráček, V. Popelka nebo P. Janda (Olympic), které doplnili textaři V. Čort, E. Krečmar, Z. Borovec, M. Prostějovský, V. Poštulka, Z. Rytíř či výjimečný J. Werich (Summertime).

K úvodnímu medley v čele s Music-boxem, který byl několik měsíců na čele žebříčku rádiových hitů a katapultoval Špinarovou do první ligy české populární hudby. Přidaly se songy z domácích zdrojů, ale také dovozové Blues včerejší lásky (I Smell Trouble), Den a noc (She´s Not There) a Volej, volej (Soley, soley). Album tak nabídlo značný stylový rozptyl od fajnového popu přes rockový kousek. Jako celek skvěle fungovalo mimo jiné i díky charakteristickému suverénnímu projevu energické ostravské zpěvačky. Devítka bonusů, která doplňuje album v CD a digitální verzi, pak nabízí novější důkazy (konkrétně) z let 1975 až 2001 o fenoménu, jímž Věra Špinarová byla a stále je i přes svůj předčasný odchod.

TRACKLIST:

CD/LP Směs hitů Pantonu (Music-box, Domů mířím, venku svítá, Máme máj, Mý ádié, V zahradě roste kmín) / Den a noc (She´s Not There) / Poste restante / Andromeda / Doktor Faust / První sníh (Požalej) / Alchymista / Letní ukolébavka (Summertime) / Jedeš k nám / Blues včerejší lásky (I Smell Trouble) / Volej, volej (Soley, Soley)

CD BONUSY Jsem ženská (I Am Woman) / Tak nic neříkej / Holubí pírko / Oči / Měj mě rád / Já tě znám / I milenci jednou zestárnou / Já si broukám / Kouzlo bílejch čar

 

GALERIE

Související obsah:

» Ve věku 65 let zemřela Věra Špinarová   (Ondra Kocáb, 27. 03. 2017)
» Nesmazatelná drážka Věry Špinarové na pomyslné desce hudebních legend české pop music   (Jitka Fialková, 02. 04. 2017)
» Špinarová Věra   (Jitka Fialková, 03. 04. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Vyšla výroční reedice legendárního art-rockového alba Svět Hledačů
28.11.

Vyšla výroční reedice legendárního art-rockového alba Svět Hledačů

Pro připomenutí alba Svět Hledačů z roku 1979 je letošní rok velmi významný Zásadní jubileum jsou pětasedmdesátiny...


Rock for People buduje festivalový areál evropského významu a zve na vánoční večírek
28.11.

Rock for People buduje festivalový areál evropského významu a zve na vánoční večírek

Společnosti Ameba Production se po letech působení v areálu královéhradeckého festivalparku se podařilo scelit...


Barbora Mochowa nabízí v novém singlu naději a radost
26.11.

Barbora Mochowa nabízí v novém singlu naději a radost

Magický, něžný, uhrančivý. Takový je nový singl zpěvačky a pianistky Barbory Mochowé s názvem Wait for Life....


Rock for People Concerts přivezou The Plot in You
25.11.

Rock for People Concerts přivezou The Plot in You

Svůj koncertní line up rozšířila série Rock for People Concerts o další zajímavé jméno. Pořádnou...


Trojice nových vánočních singlů a klipů
25.11.

Trojice nových vánočních singlů a klipů

Pavel Callta, Radek Banga, Cocotte Minute. Co mají tito značně rozdílní muzikanti společného? Natočili novou vánoční písničku...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Tokyo Jukebox 3
25.11.

Tokyo Jukebox 3

» Friedman Marty

Marty Freidman, bývalý kytarista slavné thrashmetalové formace Megadeth,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru