Nesmazatelná drážka Věry Špinarové na pomyslné desce hudebních legend české pop music

Je to právě týden, kdy v pražské motolské nemocnici ve věku 65 let zemřela dáma české pop-rockové scény s nezaměnitelným hlasem Věra Špinarová. Zástava srdce ji postihla o několik dní dříve na vystoupení v Čáslavi. Do poslední chvíle dělala to, co ji činilo nejšťastnější – svým zpěvem a elánem rozdávala lidem radost.

Posluchač na prvním místě

Pokud mluvila Věra Špinarová o svých koncertech, vždy v souvislosti s potřebami publika. Věnovala maximální úsilí tomu, aby obecenstvo z jejích vystoupení odcházelo spokojené. Své zájmy vždy upozaďovala a snažila se lidem předvést to nejlepší a to kvůli čemu přišli. V dobách, kdy celý národ zasáhla svou interpretací písně Ennia Morriconeho s českým textem Zbyška Malého Jednoho dne se vrátíš, musel tento kus zaznít všude, kde se objevila. Takový tlak, jak sama přiznala, jí nebyl vždy příjemný, přesto obtížnou píseň s grácií znovu a znovu zpívala.

Zpěvačka od nepaměti

Jako malá se Věra Špinarová učila hrát na housle. Zvláštní vztah si k nim ale nevybudovala. Když se v kinech objevil film Perný den, housle ihned vyměnila za kytaru. Kapela Beatles ji ohromila. Na kytaru si začala skládat vlastní melodie a samozřejmě je doplňovala texty. Kytara se jí stala skvělým doprovodným nástrojem. Zpívala totiž odjakživa a také už jako dítě mluvila o tom, že se stane zpěvačkou.

Music Box a další původně zahraniční písně

V šestnácti letech začala vystupovat se skupinou Flamingo, kde byl hlavním textařem Vladimír Čort, který pro ni napsal slova k desítkám melodií. Mimo jiné i k písni Music Box (Surround Yourself With Sorrow), která ji proslavila po celé republice. Nahrála ji však už s jiným souborem, a to skupinou Majestic, později Orchestr Ivo Pavlíka. Věra Špinarová nazpívala řadu dalších zahraničních hitů, které díky prvotřídním českým textům získaly v našem prostředí rychle na oblibě. Raketou na Mars (Flying Through The Air) s textem Františka Ringo Čecha, Já mám ráda boogie (Yes Sir, I Can Boogie), šlágry švédské čtveřice Abba Fernando a Slunečné pobřeží (Knowing Me, Knowing You) všechny s texty Miroslava Černého. Neunikla jí ani nejznámější píseň americké skupiny Blondie Heart of Glass se slovy Josefa Michala Przebindy jako Kosmická láska. Eduard Krečmar otextoval dva duety – To máme mládež (Let´s Have a Party), kterou Věra Špinarová zpívala s Petrou Janů, a Nádhernej den (A Rockin´Good Way), ve které zazářila s Václavem Neckářem.

Další významná skladatelská jména a pouť s kapelou Special

Důležité spojení pro hudební dráhu Věry Špinarové bylo kromě Iva Pavlíka také s kytaristou a skladatelem Andonisem Civopolusem. Věra Špinarová nazpívala mnoho jeho melodií a od roku 1984 s ním působila ve skupině Special. Již jsme zmínili mnohá slavná textařská jména, která se podepsala pod skladby pro Věru Špinarovou. Výčet je však daleko širší. Nelze opomenout Pavla Vrbu, který je autorem textů k bezmála třiceti písním, z nichž dobrá polovina spadá do hudební díly Andonise Civopoluse. Tak nic neříkej, Láskou spálená, Je mi líno, Nekonečný déšť, Když pro oči nevidím a jiné. Věra Špinarová zpívala slova Pavla Kopty, Zdeňka Borovce, Zdeňka Rytíře, Jiřiny Fikejzové i Lou Fanánka Hagena. Píseň A co teď pro ni otextoval Jaromír Nohavica a k o dva roky mladší skladbě Holubí pírko si slova napsala sama Věra Špinarová.

Přelomová 90. léta aneb Jdem dál

Snad změnou životního stylu po svatbě se zpívajícím bubeníkem Vítězslavem Vávrou nebo blížícím se politickým převratem, časy největší slávy se začaly rozplývat. Koncertů postupně znatelně ubývalo a v roce 1988 Věra Špinarová ukončila spolupráci se skupinou Special. Přesto, že zpívat zcela nepřestala, už nebyla středem hudebního dění. S novým repertoárem se představila znovu díky hudebníkovi Petru Šiškovi. Generaci narozenou v polovině 80. let zaujala písní Jdu spát někam jinam, kterou napsal Petr Šiška spolu s Leškem Wronkou. V návratu na scénu ji notně podpořil Václav Fischer.

Mý ádié

Později se jí stal manažerem syn Adam Pavlík, s jehož kapelou také dále vystupovala. Úspěšnou spolupráci navázala s muzikantem Petrem Bendem. Vzpomínkou tohoto spojení je videoklip k písni Smutný rána za doprovodu skupiny Adam Pavlík Band.

Obdivována byla především pro svůj ojedinělý altový hlas, úžasný rozsah, naprostou profesionalitu a odevzdání se výkonu. Pozornost ale přitahovala rovněž díky své vlasové image. Vystřídala mnoho střihů i barev a vždy byla chic. Možná Černobílá, bezesporu však výrazná osobnost, která kus sebe zanechala v každé své písničce. Díky tomu tu s námi „Špinarka" bude vždy.

foto: Martin Kubica, Lucerna

 

GALERIE
Lucerna, Supraphon
www.spinarova.cz

Související obsah:

» Ve věku 65 let zemřela Věra Špinarová   (Ondra Kocáb, 27. 03. 2017)
» Silná dvojka Janů / Špinarová   (Jiří Hroněk, 23. 09. 2015)
» Legendární Neckářovo album se vrací k posluchačům   (Karel Souček, 23. 04. 2013)
» „Kolem mě je několik andělů, kteří nade mnou bdí,“ věří Václav Neckář.   (Karel Souček, 04. 12. 2014)
» Zemřel Stanislav Hranický, zpěvák Citronu   (David Malý, 07. 04. 2013)
» Kapela Citron i Marpo se distancují od ostravské demonstrace   (Karel Souček, 11. 09. 2016)
» Petr Bende připravuje dokument o vystoupení v Paříži   (Jan Vavřík, 21. 12. 2013)
» „Manžel mě zval na ,trestné náslechy´“, vypráví Marie Vrbová   (Jitka Fialková, 27. 10. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Celovečerní dokument tata_bojs.doc nabídne originální pohled na kapelu z Hanspaulky
27.05.

Celovečerní dokument tata_bojs.doc nabídne originální pohled na kapelu z Hanspaulky

Režisér a scenárista Marek Najbrt, držitel čtyř Českých lvů, dokončil celovečerní dokument o legendární...


Sofian Medjmedj nečekaně natočil novou desku Portimão
27.05.

Sofian Medjmedj nečekaně natočil novou desku Portimão

Jeden z nejvýraznějších mladých tváří české hudební scény, zpěvák a songwriter Sofian Medjmedj,...


Houslistka Lindsey Stirling přiveze své jedinečné vystoupení do Prahy
27.05.

Houslistka Lindsey Stirling přiveze své jedinečné vystoupení do Prahy

Světoznámá houslistka Lindsey Stirling vystoupí v O2 universu 9. října 2024. Koncert nabídne nezapomenutelnou kombinaci...


Duo Confetti přivezlo do Prahy americký cirkus
27.05.

Duo Confetti přivezlo do Prahy americký cirkus

Těžko soudit, co je dnes lidmi považováno za standardní koncert. Po pondělní show Confetti v Café V lese však...


Na Labefest se mohou těšit Renáta a Božena
26.05.

Na Labefest se mohou těšit Renáta a Božena

Smetanovo nábřeží pod děčínským zámkem na konci května, konkrétně 31. 5. a 1. 6., opět přivítá Labefest....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
To nejlepší
27.04.

To nejlepší

» Kryl Karel

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru