Vola: Na začátku nebylo úplně jasné, co budeme hrát

Při první letní návštěvě progresivně metalových Vola z Dánska jsem si popovídal s baskytaristou této formace Nicolaiem Mogensenem. V zákulisí festivalu Brutal Assault jsme probrali následky pandemie covidu-19, jejich aktuální album „Witness” a tvorbu muziky i inspirace obecně. Prozradil mi, jak vzniklo jméno kapely, jak došlo k jejich unikátnímu live streamu i co mají v plánu do budoucna.

Rozhovor nabízíme i v angličtině tak, jak byl pořízený.

Interview available also in English down below.

Hudební Knihovna: Ahoj a díky za tvůj čas na rozhovor. Slyšel jsem, že jste měli nějaké zpoždění na cestě sem, co se stalo?
Nicolai Mogensen: Ahoj. Náš program na přesun byl velmi těsný. Dorazili jsme do Prahy asi o půl třetí a cesta sem měla trvat asi dvě hodiny, ale nakonec to bylo víc kvůli husté dopravě. Navíc náš manažer naplánoval rozhovory před koncertem, tak jsme museli spěchat.

HK: Jasně. Dokážu si představit, jak náročné musí přesuny mezi koncerty být…
Nicolai: Ano, je někdy těžké jen najít vhodný let. Někdy ani není příliš mnoho možností, abychom do destinace dorazili včas. Tento let byl ten nejlepší, který jsmě našli a moc velkou rezervu jsme neměli. Jakmile ale stihneme náš koncert, všechno je dobré (smích).

HK: Ano, zvládli jste to. Vítejte na festivalu Brutal Assault. Jste tu poprvé, ale už jste u nás dvakrát hráli v Praze, je to tak?
Nicolai: Ano, to by sedělo.

HK: Takže, poprvé na českém festivalu a rovnou na tom největším. Měli jste už nějaký prostor podívat se kolem? Co na toto místo říkáte a jak se vám tu líbí?
Nicolai: Je to velmi speciální místo. Zatím jsem toho tolik neviděl, jen tady backstage, ale zatím to vypadá velice unikátně. Neznám moc historii, ale tady to vypadá jako historické místo…

HK: Ano, je to pevnost z 18. století.
Nicolai: Ano, tak to na mě působí. Je to super, že tu můžeme hrát.

HK: Je to pořád trochu zvláštní, že zde festival může probíhat. Josefov je poměrně významné historické místo.
Nicolai: Ano, je to jakoby jsme chlastali v kostele (smích).

HK: Něco takového (smích). V krátkosti zmíním pandemii covidu 19, protože mě zajímá, jak jste ji jako kapela strávili. Na čem jste pracovali?
Nicolai: My jsme měli štěstí, protože jsme zrovna začali pracovat na nové desce. Mohli jsme pokračovat relativně nepřetržitě, jelikož jsme na něm pracovali každý zvlášť, posílali jsme si věci online a stejně jsme ani nebyli v jedné místnosti. Takže jsme se mohli soustředit na toto a nemuseli jsme rušit žádné turné, jako mnoho dalších kapel. Bylo to velmi zvláštní období a už teď se zdá, že je to hrozně dávno. Doufám, že se nic takového už nevrátí.

HK: Ano, snad ne. Takže jsme nemuseli měnit plány a vlastně se pro vás nic nezměnilo?
Nicolai: Přesně tak. Věděli jsme, že stejně nikam nemůžeme vyrazit. Udělali jsme online koncert a několik koncertů po Dánsku. To bylo, když byly povolené koncerty vsedě. Tak jsme jich několik odehráli, což bychom normálně určitě neplánovali. Nebylo to špatné, ale samozřejmě na něco takového nejsme nikdo zvyklý.

HK: Ano, o takových koncertech jsem slyšel. K vaší muzice se to ještě tak nějak dá tolerovat, ale viděl jsem nějaké hardcorové koncerty vsedě a to bylo hodně bizarní. Kapela na pódiu řádila jako smyslu zbavená a fanoušci se nemohli ani pohnout.
Nicolai: To je hodně bizarní. My jsme byli rádi, že můžeme nějaký koncert odehrát alespoň takto.


HK: Zeptám se na něco, na co jste asi odpovídali už mnohokrát. Jak jste vybrali jméno Vola? Má to nějaký význam?
Nicolai: Má to význam, ale kvůli tomu jsme se takto nepojmenovali. Líbilo se nám to slovo, znělo nám to dobře a taky jsme nenašli žádnou jinou kapelu s tímto jménem (smích). Později jsme zjistili, že "vola” znamená "letět” v italštině. Ten význam se nám líbil a sedělo to i k naší muzice, tak to byl takový bonus. Chtěli jsme, aby název kapely měl trochu volnější význam, protože na začátku ještě nebylo úplně jasné, co přesně budeme hrát. (smích) Bylo to velice otevřené a to se nám líbilo. Takže jméno bylo vybráno vlastně náhodou a vymyslel to bývalý baskytarista, když já v kapele ještě ani nebyl (Jeppe Bloch, v kapele v letech 2006 - 2009, pozn. red.).

HK: Vaše muzika je velmi atmosférická a hypnotizující. Kde berete inspiraci k vaší tvorbě? Četl jsem, že jste dříve zmiňovali Meshuggah a Opeth, což je poměrně zásadní žánrový rozptyl, ostatně stejně jako vaše muzika. Berete nápady z různých žánrů a zdrojů?
Nicolai: Ten největší, nebo jedním z největších vlivů byli určitě Meshuggah, jak říkáš. Chtěli jsme hrát jako Meshuggah, ale mnohem melodičtěji. Meshuggah máme všichni velmi rádi, ale nechtěli jsme hrát stejnou muziku jako oni. Oni mají hodně…no, nevím, jak moc Meshuggah znáš, ale znáš například jejich skladbu „Straws Pulled at Random”? Tam mají skvělou pasáž, která je nádherně melodická. Ukázali nám, a nejenom nám samozřejmě, že v jejich tvrdé muzice je něco krásného, a to nás vždy inspirovalo. Prvky od Meshuggah mixujeme s prvky, co používají například Opeth, jak jsi zmínil, nebo třeba Porcupine Tree. Kapely, které hrají, řekněme, melodičtější a klidnější muziku. To nás baví, mít takovou dynamiku mezi tvrdými pasážemi a melodickou, klidnější hudbou. Měnit tempo mezi těmito styly máme rádi a naplňuje nás to. Alespoň prozatím.

HK: Když rádi kombinujete metal s melodiemi, pravděpodobně v kapele posloucháte různé žánry. Na jaké muzice jsi vyrůstal? Posloucháš kromě metalu i třeba pop nebo nějaké folkové interprety?
Nicolai: No…kapela, kvůli které jsem chtěl začít dělat muziku byla Metallica, když jsem slyšel „Black Album". Nikdy jsem moc neposlouchal popovou muziku, ale hodně metalu, který poslouchám, je klidnější a trochu popový (smích). Poslouchám i hodně rockové hudby a možná i proto není tvorba kapely tak tvrdá a je popovější. Příliš mnoho inspirace z popu ale určitě nemáme. Pokud tedy nebereš old-school pop jako třeba Beatles. Pokud se bavíme o popu takovém, jaký je dnes, tak to jde mimo nás.

HK: Rozumím. Inspirace ale může přijít z mnoha různých podnětů, je to tak?
Nicolai: Odkudkoliv, ano.

HK: Vaše aktuální album „Witness” vyšlo v květnu roku 2021, tedy stále v průběhu pandemie. Máš pocit, že když jste nemohli vyrazit na turné hned po vydání, že to mělo nějaký negativní dopad co se dosahu týče?
Nicolai: Já doufám, že fanoušci jsou pořád natěšení a chtějí nás vidět naživo. Evropské turné k „Witness” jsme začali loni v září, kdy jsme hráli i v Praze. Vypadá to, že žádný negativní dopad ta prodleva nemá, i když jsme mohli hrát až po půl roce. Pořád to dopadlo skvěle, je to zdaleka to nejúspěšnější album, které jsme kdy udělali. Samozřejmě, možná by to bylo ještě lepší, kdybychom hned po vydání mohli vyrazit koncertovat, ale stále je to velký krok pro nás.

HK: Ano, album je velmi úspěšné. Magazín Loudwire ho označil jako 17. nejlepší album roku 2021, což je velmi působivé. Zajímají vás vůbec takové žebříčky? (smích)
Nicolai: Určitě ano (smích). Album se dostalo i do hitparád v zemích, kam jsme se dříve nedostali. Například Finsko, Německo nebo Švýcarsko. V Anglii bylo na 7. místě. Je to vůbec poprvé, co máme album v národních hitparádách, což je úžasné.


HK: To je skvělé, mám za vás radost. Chci se zeptat na konkrétní song z alba „Witness” a to je „These Black Claws”. Spolupracuje tam s vámi hiphopový muzikant Shahmen. Skladba zní skvěle, ale rap bych ve vaší hudbě úplně nečekal. Jak k této spolupráci došlo?
Nicolai: Ano, je to trochu jiné. Asger (zpěvák Asger Mygind, pozn. red.) poslouchal hodně Tylera, the Creator. To je hip hopový muzikant. Takže, pro nás to nebylo zase takové překvapení, jako to možná bylo pro naše posluchače. My posloucháme hodně kapely jako Korn, P.O.D. a další, které začleňují rap do rocku a metalu a řekli jsme si, že by bylo zajímavé zkusit něco podobného. V devadesátých a nultých letech byl ten rap jiný než to, co je populární dnes. My jsme si řeklki, že by byla zábava udělat song ve stylu nu-metalových hitů s dnešním stylem rapu. To byla původní myšlenka a Shahmen je velmi moderní rapper. Samozřejmě, metal a rap byl spojený už mnohokrát, ale je to přece jen jiný žánr, než to, co děláme my. Zkusili jsme to, líbilo se nám to a nějak to do sebe zkrátka zapadlo. Je to jeden z těch songů, který část fanoušků má ráda, a druhá část tu rapovou část nemůže překousnout. Mě to nevadí. Jsem radši, když k tomu jsou nějaké reakce, než kdyby to zůstalo úplně bez povšimnutí.

HK: Samozřejmě. Není na tom nic špatného, jen to může posluchače zaskočit při poslechu celého alba (smích).
Nicolai: Jo, nedivím se (smích).

HK: Hrajete „These Black Claws” naživo?
Nicolai: Ano, zkoušíme to (smích). Shahmen tu bohužel s námi dnes není, ale ano, bude to zábava. Je to vlastně jedna z mých nejoblíbenějších skladeb naživo. Má zajímavou energii.

HK: To určitě ano. Na předchozích deskách jste žádné hosty neměli, pokud se nemýlím. Máte v hledáčku někoho dalšího, s kterým byste chtěli spolupracovat?
Nicolai: Ne, v minulosti jsme žádné hosty neměli. Myslím, že by bylo skvělé si někoho pozvat i na další album. Ale žádné plány nemáme. Nepíšeme novou hudbu s tím, že bychom chtěli někoho konkrétního jako hosta na nějaké skladbě. Zkrátka to tak musíme cítit, jakmile je song hotový. Tak tomu bylo i v případě „These Black Claws”. Napsali jsme tu skladbu a v té dané části jsme měli pocit, že by bylo zajímavé zkusit nějaký žánrový experiment. Muselo by to pravděpodobně být podobné i v dalším případě. Nemám nikoho konkrétního v hlavě. Myslím si, že čím rozdílnější hlas než má Asger, tím lépe. Možná ženu? Protože jinak by to moc nemělo smysl, kdyby ten host zněl velmi podobně. Nebo možná někoho dobrého na growl? To by asi taky šlo. Máme rádi ten kontrast mezi klidnější hudbou a tvrdšími pasážemi, takže by se to tam hodilo. Jsou to dobré nápady, uvidíme.

HK: Myslím si, že už máte v Evropě velmi zvučné jméno, především u vás na severu. Tam je mnoho talentů, ze kterých můžete vybírat.
Nicolai: To je pravda (smích).


HK: v roce 2021 jste udělali live stream vašeho koncertu…
Nicolai: To vlastně nebyl koncert. Nebyli tam žádní diváci. Hráli jsme ve starém opuštěném bazénu (smích).

HK: Jak jste si to místo vybrali a jak jste vůbec dostali takový nápad? Měli jste v plánu udělat nějaké live album nebo to byl provizorní plán kvůli doznívající pandemii?
Nicolai: Bylo to kvůli covidu. Pořád jsme nemohli pořádně vyrazit na turné a chtěli jsme najít nějaký způsob, jak naživo pro fanoušky zahrát několik nových skladeb způsobem, který je nejblíže regulérnímu koncertu. Našli jsme opuštěný bazén asi hodinu od Kodaně. Mělo to opravdu unikátní atmosféru. Přivezli jsme spoustu světel a vizuálního vybavení a odehráli jsme tam několik skladeb.

HK: Vypadá to opravdu velmi unikátně. Ty světla a projekce vytvořily velmi temnou atmosféru…
Nicolai: Ano. Viděli jsme, že spousta kapel dělá různé live koncerty všude možně a my to chtěli udělat trochu jinak než ostatní, zajímavěji.

HK: Je pravda, že ty live koncerty velmi rychle zevšednily. Byl to skvělý nápad, ale najednou byl různých záznamů plný internet. Takže je skvělé, že jste našli kreativní způsob, jak to udělat zajímavě, nápaditě a unikátně.
Nicolai: Přesně tohle jsme si řekli taky. Tento trend stál za celým nápadem.

HK: Fakt, že jste ten live stream měli 11. září byla jen náhoda?
Nicolai: Ano, to byla jen shoda okolností. Není za tím žádný hlubší význam. Byla to obyčejná sobota.

HK: Když se člověk podívá na ten stream, je jasné, že si dáváte záležet, jak vaše koncerty vypadají a staráte se o vizualizaci, která je s vaší hudbou spojená. Jak důležité pro vás jsou hudební videa?
Nicolai: Snažíme se je dělat zajímavé, ale jsou s tím spojené vysoké náklady. Děláme co můžeme, abychom v rámci našeho budgetu mohli spolupracovat s profesionály a koordinovat práci s nimi. Není jednoduché udělat kvalitní a zajímavé hudební video i proto, že nejsme profesionální filmaři. Máme zajímavý nápad, který musíme předat profesionálům a věřit, že to udělají tak, jak si představujeme.

HK: Zvlášť, když máte přesnou vizi, jak by to mělo vypadat…
Nicolai: Ano. Je to složité. Nakonec, jsme muzikanti, nejsme řežiséři ani scénáristi. Myslím, že tohle je přesně ten důvod, proč je na internetu tolik nudných videoklipů a jen málo opravdu dobrých. Je težké videa natočit tak, aby vypadaly profesionálně.

HK: Bere to hodně energie, času a peněz, což můžete použít na turné a koncerty…
Nicolai: Přesně tak. Zkrátka nemůžeme být dobří ve všem (smích).

HK: Nyní jste na festivalu Brutal Assault. Jaké ambice a sny v tuto chvíli máš? Ať už osobní nebo pro kapelu Vola? Kde nebo s kým byste si chtěli zahrát?
Nicolai: Sen pro naši kapelu už nějakou dobu je turné po Spojených státech. Udělali jsme už asi čtyři nebo pět evropských turné a tak chceme hrát zase někde jinde. Do Ameriky na turné jedeme letos v listopadu, tak jsme z toho velmi nadšení. Jinak, sny se časem mění. Na začátku byl můj sen vůbec vyrazit na turné. Poté už to bereš krok po kroku. Jak jsem říkal dříve, Metallica pro mě byla kapela, kvůli které jsem začal hrát. Takže, otvírat koncert nebo turné pro Metallicu by bylo skvělé, i když je už tolik neposlouchám. Byl by to splněný dětský sen.

HK: V dnešní době jsou často turné poskládány napříč různými žánry a styly, tak proč ne. Vím, že pro vás bylo zásadní turné s Katatoniou, díky kterému jste se stali populární.
Nicolai: Ano, to bylo vůbec první evropské turné. Měli jsme štěstí, že si nás vybrali. Bylo to super a otevřelo nám to dveře.

HK: Kromě turné ve Spojených Státech, jaké jsou další plány pro kapelu?
Nicolai: V září končíme evropské turné. Pak jedeme do Ameriky a v prosinci máme krátké turné po Dánsku. Poté uděláme vše pro to, abychom napsali a nahráli nové album. To však ještě bude nějakou dobu trvat. Jakmile je album hotové, tak to trvá ještě klidně i půl roku než nahrávací společnost udělá veškeré PR a další věci. Ten proces trvá hrozně dlouho. Snad budeme moci udělat zase nějaké krátké turné, jakmile album dokončíme. Uvidíme.

HK: Máte před sebou vzrušující zážitky. Přeji vám hodně štěstí, užijte si dnešní koncert a nadcházející turné a my se budeme těšit na vaši další návštěvu v České republice. Díky za rozhovor.
Nicolai: Rádo se stalo, taky děkujeme.


English


Hudební Knihovna: Hello and thank you very much for taking the time to talk to me. I heard you had some delays on the way here, did you have some problems finding the place?
Nicolai Mogensen: Hello. You are welcome. It was just our schedule, it was very tight. We arrived in Prague at 2:30 PM today and then we drove for what was supposed to be 2 hours but was a little more because of traffic. So, just very tight schedule and our management planned interviews as well before the show, so we didn’t have a lot of time.

HK: Yeah, I can imagine it’s difficult to change the venues and driving between the countries for next show.
Nicolai: Yeah, it’s always hard, sometimes even to find the most suitable flight. Sometimes, there aren’t even that many options to arrive in time and so this was the best flight we could find. As long as we made it for the show… (laughter)

HK: Yes, you made it. You are here at Brutal Assault. First time here but you played in Prague twice, I believe.
Nicolai: Yes, sounds right.

HK: So, first time at a festival in Czech republic and right to the biggest one. Did you have a chance to walk around yet? What do you think of the place and the atmosphere?
Nicolai: It’s very special. I have not seen that much of it yet but I’ve seen the backstage so far and it looks like it’s very unique. I don’t know anything about the history but it looks like it’s a historic place…

HK: Yes, it’s a 18th century fortress.
Nicolai: Yeah that’s what it looks like. It’s really cool to be playing here.

HK: It’s still a bit strange that we can have the festival here, since it’s a significant historical location but hey, it works.
Nicolai: Yes, it’s like drinking in a church. (laughter)

HK: Something like that, yeah (laughter). I will briefly mention the covid 19 pandemic, just because I’m curious how did you as a band spend these two years. What were you up to?
Nicolai: I think we were lucky because we were working on an album together. So, we could still work on that album relatively uninterrupted because we sent a lot of stuff online to each other and we were not even in the same room most of the time anyway. We could just focus on that and we did not have to cancel a lot of tours like many other bands. It was a weird period and it already feels like it was a long time ago, so let’s hope it won’t come back.

HK: Yes, hopefully, it won’t. So, it worked out well for you guys, you didn’t have to cancel a lot of plans.
Nicolai: Exactly. We managed to do an online show and we did some shows in Denmark, it was still allowed to do some seated shows. So, we did some shows there that we normally wouldn’t have done. It was not bad but of course, it was not what we’re used to.

HK: Yes, I heard about these shows. I guess it works somewhat well with your music but I’ve seen some seated shows of hardcore bands, where the guys were just going crazy and people couldn’t move, it’s just bizarre.
Nicolai: Yeah, it is. Still, we were happy we could play at least this way.


HK: Let me ask you one question you probably answered a lot in the past already. Is there any meaning behind the name Vola? How did you choose this name?
Nicolai: There is a meaning but I would say, it was not the first reason to choose it. It was just the word. It felt good, it felt right and also there was no other band that we could find with the same name (laughter). Later, we found out it also means "to fly” in Italian. It seemed that it fit very well with the music as well, so it was a bonus. It was not clear what kind of music Vola will play. It was very open, so we liked it. Those were the things we were looking for, so the name of the band was created accidentally. It was actually the bass player before me (N.B.: Jeppe Bloch, 2006 - 2009), who came up with that (laughter).

HK: Your music is very atmospheric, mesmerizing and hypnotizing. What are your inspirations for creating such music? I know you previously mentioned Opeth and Meshuggah even, which is a big spectrum, same as your music. So, you must take ideas from many different sources.
Nicolai: The biggest, or one of the biggest influences is Meshuggah in the beginning as you said, and trying to find a way to play Meshuggah in a more melodic way. We really like Meshuggah but we didn’t want to play what they do. They have some things…I don’t know how well you know Meshuggah but do you know for example „Straws Pulled at Random”? They have a very cool section there that is really melodic and beautiful. They showed that it is possible to make something beautiful in their music, so that was inspiring to us. We are mixing that with Opeth as you mentioned, or Porcupine Tree, like some of these more…I would say melodic bands or calmer music. That’s what we like to do, having this dynamic between very heavy and calm, melodic music. Like going back and forth between those two styles, that’s what we like to do. At least for now.

HK: You are mentioning the part that is very melodic and not too metal, let’s say. What did you grow up on personally? Do you listen to all kinds of music besides metal, including some pop or folk artists, for example?
Nicolai: Actually, the band that made me want to start playing music was Metallica. Hearing the „Black Album". I didn’t really listen much to pop music but a lot of the metal music I listen to was maybe a bit more pop-ish. I listen to a lot of rock music too, so maybe that’s why it might sound little bit more pop-ish but I wouldn’t say we have a lot of inspirations that are pop. For instance, you can take Beatles, who are also pop, just not in the way how pop is done nowadays.

HK: Yes, the inspiration can come from many different places, right?
Nicolai: Anywhere, yeah.

HK: Your latest album „Witness” came out in May of 2021, which was still during the pandemic and you couldn’t go on tour right away. Do you feel that releasing an album and not being able to promote it on tour right away caused some damage? Do you think there was any negative impact from not touring right after the release?
Nicolai: I hope people are eager to go out and see us live. We started the European tour last year in September, where we played also in Prague. It looks like it did not have any negative impact even though we released the album in the middle of the pandemic. It still worked out really well, it’s by far the most successful album we have done. Of course, it might’ve been even better if we could tour immediately but it was still a step-up for us.

HK: Yeah, it is quite successful. Loudwire magazine rated „Witness” as number 17 of the best 2021 albums, which is pretty impressive. I don’t know how much you care about ratings like these (laughter)...
Nicolai: Yes, we do (laughter). It did hit some album charts, which our previous albums hadn’t. Like in Finland, Germany or Switzerland. In UK it was number 7. This is the first time we have an album in the chart at all, so it was really cool to see.


HK: That’s amazing, I’m very happy you managed to do this, it’s a great success. One song in particular I’m interested in. Song „These Black Claws”, where you had a hip hop artist called Shahmen. The song sounds great but it does not really fit very much in your normal repertoire. So, I’m wondering how this cooperation came to be.
Nicolai: Yeah, it is a bit different. Actually, Asger (N.B.: Asger Mygind, singer of Vola) listened a lot to Tyler, the Creator. It’s a hip hop artist. So, for us it’s not that big of a surprise as it might’ve been for other people. We have been listening a lot to Korn and P.O.D. and other bands that incorporate some rap and we thought it would be fun to try something similar. When that music came around, it was just a different kind of hip hop than what is out there now. We thought it would be fun to do a sort of nu-metal style song with the modern age kind of rap. That was one of the thoughts behind it and Shahmen is also a very contemporary rapper. Of course, metal has been mixed with rap before but in a different way. It's just fun to try new things and to see how it works. It’s one of those songs that some people like and some people do not like that part of it. I don’t mind that. It’s better that people have an opinion rather than not think anything of it.

HK: Of course. There’s nothing wrong with it but it hits you when you listen to the whole album. (laughter)
Nicolai: Yeah, I’m sure. (laughter)

HK: Are you playing „These Black Claws” live?
Nicolai: Yes, we’re gonna try today (laughter). But Shahmen is not here, sadly. But yeah, it’s gonna be fun. It’s my most favorite song to play live, actually. It just has a cool energy.

HK: Yes, it definitely does. I don’t think you did any features or guests on the previous albums. Is there maybe someone or are you planning to ask someone else for featuring?
Nicolai: Yeah, we haven’t had any other features before. I think for the next album, it would be fun to do it again. But it would have to be like this again, where we write a song and it would just feel right to have someone there. It’s not like we like an artist and start writing a song with that person in mind. It wasn’t how it happened with „These Black Claws”. We wrote the song and then for that part of the song, we felt that it would be cool to try this. So, it would probably have to be the same for the next guest. I don’t have any particular artist in mind. I think the more different voice from Asgers, the better. So, perhaps a woman? Because otherwise, why do it if it would be someone, who sounds the same. Or maybe someone who is really good at growling. That could also work. Just because we like the dynamic of heavy and not so heavy parts. It’s fun to play. So, these are good ideas.

HK: I’m sure you have already a very good name in Europe and especially in the northern countries. There’s plenty of people to choose from.
Nicolai: We’ll see. (laugher)


HK: In 2021, you did a live stream show with no spectators, I believe…
Nicolai: Yeah, we played in an old abandoned swimming pool but it wasn’t a normal concert.

HK: How did you choose this spot and came up with that idea? Were you planning to do a live album anyway, or was it still because of the pandemic?
Nicolai: It was because of covid. We still couldn’t tour and we wanted to find a way to play some of the new songs for people in a way that was the closest to a live performance as we could get at that time. We found an abandoned swimming pool an hour away from Copenhagen. It had a really unique atmosphere, we brought a lot of lights and visual equipment and played a couple of songs there.

HK: It does look very cool. The lights and projections are amazing, it looks very dark, actually.
Nicolai: Yeah, and there were so many other bands doing live streams everywhere, so we had to do something a little bit different than the rest.

HK: Yes, the live streams got old very quickly. It was a cool idea but suddenly there was a lot of these shows on the internet. So, it’s great you could come up with some creative idea to make it more special.
Nicolai: Yeah, exactly. That’s exactly what we were thinking.

HK: The fact this live stream was done on September 11th was just a coincidence?
Nicolai: Yes, that was just a coincidence. No deeper meaning behind it. It was just on a normal Saturday.

HK: Considering that live stream, you obviously put an effort in how your shows look like and the visualization that comes with your music. How much importance do you put on your music videos?
Nicolai: We care a lot about it but it also gets very expensive very fast. We try to do the best we can within the budget and use some professional partners and tell them, what direction we want to go. It’s difficult to make a good music video, because we are not professional filmmakers. We have to trust someone else to do something cool with it…

HK: Especially if you have a specific idea for it.
Nicolai: Yes. It is a little bit difficult because at the end of the day, we are musicians, not movie producers. I think that’s why there are so many boring music videos out there and so few of really good ones. It’s really hard to make it look professional.

HK: It takes time, money and energy that you could put into touring and playing…
Nicolai: Exactly. You just can’t be good at everything. (laughter)

HK: You are now here at Brutal Assault. I’m wondering what kind of ambitions or dreams do you have as a band. Where or with whom do you want to tour?
Nicolai: A dream for our band for a while was to tour in the United States. We have done four or five European tours now, so it is very intriguing to try playing in new places. We have that coming in November, so it is going to be very exciting. The dreams keep on changing. Before, my dream was to be on tour. Then, you take it step by step. As I said before, Metallica was the band that got me playing. So, supporting Metallica would be very cool, even though I don’t listen to them that much anymore. It would be fulfilling a childhood dream.

HK: These days, there is a lot of variety on tours. Different genres are not an obstacle anymore, so it could be an interesting setup. I know you had a tour with Katatonia, which kinda made you known back then.
Nicolai: Yeah, that was the first one we did. We were very lucky they picked us, it was a very good one. It opened a lot of doors for us.

HK: Apart from the tour in the United States later this year, what are the plans for Vola?
Nicolai: The European tour ends in September, then after the US, we have a tour in Denmark in December. Then we will do our best to write the next album, record it and do all of those things. But it takes a long time after the album is done. It still takes maybe half a year for the record label to do PR and all kinds of stuff. The process takes a long time, so hopefully, we can write and do some stuff in between the tours as well. We’ll see.

HK: Very interesting and exciting time ahead for you and for Vola. I wish all of you best of luck, enjoy the show tonight and I’ll hope we’ll see you again soon in Czech republic.
Nicolai: You’re very welcome. Thank you!


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Bára Zmeková pokřtí nové album již tuto středu
15.04.

Bára Zmeková pokřtí nové album již tuto středu

Pražský Palác Akropolis bude již tuto středu 17. dubna dějištěm křtu nového alba zpěvačky a skladatelky Báry...


Novo Amor bude mít v Čechách premiéru
15.04.

Novo Amor bude mít v Čechách premiéru

Velkou dávku snů, lásky a touhy naservíruje na svém premiérovém vystoupení v České republice...


Evergreen Terrace: Nová muzika vyjde, až se nám to bude zdát přirozené
15.04.

Evergreen Terrace: Nová muzika vyjde, až se nám to bude zdát přirozené

Krátce po koncertě Evergreen Terrace na festivalu Brutal Assault jsem strávil příjemnou a neformální půl hodinku s celou...


Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma
14.04.

Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) vyhlásila již před 13 lety 30. duben jako Mezinárodní den jazzu....


Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku
14.04.

Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku

Alternativní rockeři The Mysterines vydali první desku před dvěma lety a tehdy taky vystoupili poprvé v Praze....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Another Side of You
04.04.

Another Side of You

» Illumishade

Another Side of You je název druhého alba švýcarské rockmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru