V případě novinky superskupiny Transatlantic jde o sázku na jistotu

Recenze alba : The Absolute Universe - Forevermore

Interpret: Transatlantic
Celkový čas:
Vydavatel: INSIDEOUT MUSIC
Rok vydání: 2021
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
V roce 1999 se začali tihle pánové nejspíš nudit a vytvořili vedle svých kapel vedlejší projekt. Nutno podotknout, že na plný úvazek. Nešlo přitom o nic menšího než o mezinárodní progresivně laděnou superskupinu Transatlantic, kterou dali dohromady americký kytarista Neal Morse (Spock's Beard), švédský kytarista Roine Stolt (Kaipa, The Flower Kings), anglický baskytarista Pete Trewavas (Marillion, Edison's Children, Kino a další) a americký bubeník Mike Portnoy (ex-Dream Theater nebo Sons of Apollo).  Hned jejich první studiová deska SMPT:e (2000) se stala velikou událostí, až se zdálo, že má svět novou progrockovou hvězdu první velikosti. Jenže kouzlo po čase vyprchalo a o dva roky později se kapela rozpadla. Její reunion přišel s rokem 2009, ale nikdy už to nebyla taková sláva jako na začátku. Další studiovky se totiž utápěly ve stokrát obehraných klišé a jediné, co charakterizovalo novou tvorbu Transatlantic, byly velmi dlouhé kompozice, přesahující pravidelně délku 15 až 20 minut. Pro někoho mohly být až únavné.  

V roce 2013 se vrátil i do té doby trucující Pete Trewavas a leccos v kapele se začalo měnit. Následovala deska Kaleidoscope (2014), kterou teď střídá páté studiové album The Absolute Universe - Forevermore (2021), jež je fanouškům předkládáno ve dvou alternativních verzích. První pod názvem The Breath of Life obsahuje 14 skladeb a druhé nazvané Forevermore, které vyšlo jako dvojalbum, nabízí dva disky, každý s devíti kompozicemi.  

"Máme dvě verze alba a žádná z nich není identická s druhou. Buď na nich uslyšíte alternativní verze písní, nebo v některých případech i zcela nové nahrávky, další jsme kompozičně změnili. Existují dokonce rozdíly v použitých nástrojích, takže budete muset ocenit naši jedinečnost," říká k novince Mike Portnoy. Zda to myslel upřímně, nebo jde o pouhý obchodní tah, musí každý docenit sám. Každopádně byla deska připravena k vydání na podzim roku 2019, ale svět se mezitím obrátil vzhůru nohama, takže vychází až nyní.   Ve skutečnosti nepřichází s ničím převratným. Jde o typický transatlantický rukopis střídající dlouhé pasáže se skvělými hudebními motivy. Dokonce se zdá, jako by si kapela chvílemi rozpomněla na své začátky. O jejím posunu se však hovořit nedá. Spíše jako o sázce na jistotu a zacyklení v osvědčených schématech, z nichž tato supergroup zatím nenašla ven cestu.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Nanday se v aktuálním singlu Nesmíš bouří proti nesvobodě
17.05.

Nanday se v aktuálním singlu Nesmíš bouří proti nesvobodě

Nesmíš mít a nesmíš chtít! Zamračená gorila, proklamace autority přes zvukový efekt, drsný lyrický úvod...


Nauzea Orchestra vydává Lásku, opět vsadila na české texty
16.05.

Nauzea Orchestra vydává Lásku, opět vsadila na české texty

Pod názvem Láska vydává Nauzea Orchestra novou, v pořadí pátou desku. Obsahuje devět písní a její texty jsou...


Totáči a jejich kamarádi se při natáčení nového klipu pořádně vyblbli
16.05.

Totáči a jejich kamarádi se při natáčení nového klipu pořádně vyblbli

Sváťa Šváb, frontman slánské kapely Totální nasazení, o sobě na koncertech tvrdí, že je, po Ivanu Mládkovi,...


Nové album BRA3 pokřtí Radečci na velkém červnovém turné
14.05.

Nové album BRA3 pokřtí Radečci na velkém červnovém turné

BRA3 je název charitativního projektu, kterým kapela O5 a Radeček odstartovala letošní rok. BRA3 je název velice úspěšného...


Horská střediska obsadí hudba a zábava pro celou rodinu
13.05.

Horská střediska obsadí hudba a zábava pro celou rodinu

V pěti turisticky vyhledávaných horských střediscích se během letních prázdnin uskuteční první ročník hudebního...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Věci a sny
08.05.

Věci a sny

» Jelen

Bezmála po pěti letech vydává populární kapela Jelen novou řadovou desku...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru