V případě Dirty Old Dogs může být i temnota osvobozující

Recenze alba : Let’s Burn Heaven Again

Interpret: Dirty Old Dogs
Celkový čas: 00:39:30
Vydavatel: vlastní náklad/Indies
Rok vydání: 2021
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Neznám příliš tuzemských kapel, které by mohly uspět v anglosaském světě. Po poslechu alba Let's Burn Heaven Again si to myslím o olomouckých Dirty Old Dogs. A zdaleka nejde jen o perfektní angličtinu zpěváka Tomma Prochazky, skupina hraje naléhavou, magickou, nesmírně pestrou, propracovanou a mezinárodně srozumitelnou muziku, která se pohybuje od minimalistických, meditativních ploch přes hodně špinavé bluesové pasáže až po tvrdé rockové songy. Přesto působí nahrávka velice komapktně.Na desce převažují syrové, temné písničky v pomalejším či středním tempu. V nich dokáží muzikanti nejlépe a velice invenčně budovat výraznou, plastickou, magickou atmosféru, která mimořádně silně působí i na posluchače. A nad tím vším se vznáší uhrančivý Tommův zpěv, absolutně jistý, přesvědčivý a přirozený v každé poloze, v těch křehčích může posluchačům až naskakovat husí kůže. Tak mocně a sugestivně vyznívá.

Náladu celého alba navodí úvodní Sleeping Town, energická skladba s hitovými ambicemi a magickou atmosférou. První song plynule přechází do špinavé bluesové balady One Day. Nápaditě budovaná nálada, temné syntezátorové plochy, psychedelický náboj s očistným, osvobozujícím potenciálem, uhrančivý zpěv Tomma Prochazky. Energii drží spíše uvnitř a jen občas a naprosto funkčně vystoupí na povrch. Pro mě jedna z nejsilnějších písní letošního roku, která by klidně mohla jako filmová hudba doprovázet drsné a temné americké seriály typu True Detective.

Svobodněji, otevřeněji působí skladba Let's Burn Heaven Again. Není tak temná jako předchůdkyně, zdobí ji mistrně vystavěná, nevtíravá melodie a výrazný refrén. Špinavý rock, špinavé, zkreslené kytary, špinavý zpěv jako o život - to je temperamentní Like A Dog, od kláves se odpíchne jemnější, na silné atmosféře a skvělých kytarách vystavěná písnička All The Sirens. Poslouchat závěrečnou, dvouminutovou instrumentální pasáž s foukací harmonikou hostujícího Petra Jermáře je velké potěšení.

Crow In The Abyss představuje melodickou, dynamickou, nátlakovou a velice pestrou kytarovku s tahem na bránu, Personal Darkness je návratem k temné, syrové, naléhavé psychedelické baladě. Undergroundový, garážový začátek vyústí v písničce Upside Down (Vertigo Song) v rockovou (punkovou) vypalovačku a tyto dvě polohy se ještě několikrát vymění. Skvěle šlapající song s vyhroceným závěrem. Že téměř sedmiminutová instrumentálka nemusí ani vteřinku nudit, dokazuje Deaf Mantra. Promyšlená, vygradovaná a pestrá skladba, v níž se neustále něco děje, invenčně pracuje s dynamikou a ukazuje, jak výbornými instrumentalisty Tomm Prochazka, Tomáš Lakota, Roman Konečný a s kapelou se loučící Vojtěch Pietr jsou.Přiznám se, že před poslechem nahrávky Let's Burn Heaven Again jsem kapelu Dirty Old Dogs neznal. Takže pro mě objev roku. Budu si muset naposlouchat její dvě předchozí desky a zároveň jsem moc zvědavý na další tvorbu.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Ořezaný line up berounského koncertu přesto nabídl dobrou muziku
24.01.

Ořezaný line up berounského koncertu přesto nabídl dobrou muziku

Doba je taková, jaká je. Spousta koncertů a vystoupení se kvůli neúplným kapelám v karanténách ruší,...


V klipu Gentle se zpěvačka Ela Tolstova proměnila v tanečnici
24.01.

V klipu Gentle se zpěvačka Ela Tolstova proměnila v tanečnici

O ženě, která najde a uvědomí si svoji sílu a sebelásku akceptováním vlastního těla, vypráví nový singl Gentle...


The Rasmus vydali nový singl Jezebel, oznámili účast v soutěži Eurovize, ale i odchod zakládajícího člena
22.01.

The Rasmus vydali nový singl Jezebel, oznámili účast v soutěži Eurovize, ale i odchod zakládajícího člena

Velkou novinkou je změna v sestavě kapely. Kytaristka a zpěvačka Emppu Suhonen střídá zakládajícího kytaristu Pauliho...


HLASkontraBAS oktet ve svém prvním klipu sleduje vítr
21.01.

HLASkontraBAS oktet ve svém prvním klipu sleduje vítr

U nás i ve světě byste těžko hledali podobně složenou hudební skupinu: čtyři zpěvačky a čtyři kontrabasisté....


Slash se svými The Conspirators láká singlem "Call Off The Dogs" na novou desku
21.01.

Slash se svými The Conspirators láká singlem "Call Off The Dogs" na novou desku

Kytarová legenda Slash již za necelý měsíc vydá své nové sólové album pod vlajkou SLASH FT. MYLES...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Lockdown Sessions
22.01.

The Lockdown Sessions

» Elton John

V březnu 2020 byl Elton John nucen přerušit své turné Farewell...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru